dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Taras z betonu

    Planuję wykonać taras z betonu, proszę o komentarz czy dobrze planuję:

    1. Zebranie chumusu
    2. Wyłożenie wykopu kamieniami polnymi - jokoło 15 cm grubości
    3. Ułożenie siatki metalowej
    4. Połaczenie fundamentów z tarasem prętami metalowymi (co miałoby zapobiec ewentualnym pęknięciom "na styku")
    5. Wylewka B15 - czy wystarczy ???

    o czym zapomniałem ?

  2. #2

    Domyślnie

    Można i tak, ale wiazanie z fundamentem i tak nie spowoduje że elementy te będą monolitem.
    Chocby ze względu na przemarzanie ziemi pod tarasem.

    Czy nie lepiej po prostu położyć taras z kostki?

    Ładne, trwałe i praktyczne a niewiele droższe.

    Pozdrawiam.
    Jeżeli to robisz, rób to najlepiej jak potrafisz.

  3. #3

    Domyślnie

    Taras betonowy wymaga normalnego fundametnu.Czyli ława i ścianka na gł.poniżej strefy przemarzania.I musi być oddylatowany od budynku.Prościej jak mówi Eskimos,lub taras drewniany.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ESKIMOS
    Można i tak, ale wiazanie z fundamentem i tak nie spowoduje że elementy te będą monolitem.
    Chocby ze względu na przemarzanie ziemi pod tarasem.

    Czy nie lepiej po prostu położyć taras z kostki?

    Ładne, trwałe i praktyczne a niewiele droższe.

    Pozdrawiam.

    jeżeli wyleję płytę-monolit 30cm grubości, zamiast ław użyję kamienia, i nie zrobię fundamentów na odpowiednią głebokość to ...
    jak zrobić dylatację - wystarczy taśma dylatacyjna?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tedii
    Taras betonowy wymaga normalnego fundametnu.Czyli ława i ścianka na gł.poniżej strefy przemarzania.I musi być oddylatowany od budynku.Prościej jak mówi Eskimos,lub taras drewniany.
    odnośnie tarasu z kostki, mam niski poziom gruntu za domem - różnica wysokości od drzwi ogordowych do ziemi o jakieś 30cm.
    Czyli trzebaby go zrobić na zadaszie podsypki z piasku, cement i kostka?

  6. #6

    Domyślnie

    My właśnie robomy, a raczej nam robią taras. Nie chcieliśmy tarsu z kostki, bo nam się po prostu taki nie podoba. Mamy wylane ławy, postawione ścianki fundamentowe, bliżej budynku w połowie szerokości tarasu są zrobione słupy żelbetowe. Jutro m b yć zasypane, lekko ubite i na to płyta zazbrojona z dylatacjami od budynku i co 1,5 do 2 metrów
    Joanna
    domek

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Joanna i Janusz
    My właśnie robomy, a raczej nam robią taras. Nie chcieliśmy tarsu z kostki, bo nam się po prostu taki nie podoba. Mamy wylane ławy, postawione ścianki fundamentowe, bliżej budynku w połowie szerokości tarasu są zrobione słupy żelbetowe. Jutro m b yć zasypane, lekko ubite i na to płyta zazbrojona z dylatacjami od budynku i co 1,5 do 2 metrów
    A co pójdzie na płytę?
    I do czego te słupy?
    Jeżeli to robisz, rób to najlepiej jak potrafisz.

  8. #8

    Domyślnie

    poszperałem w "Muratorach" i znalazłem sposób wykonywania tarasu na gruncie:

    1. Zebranie humusu
    2. Podsypka ze żwiru 2 x 15 cm, zagęszczone mechanicznie
    3. Podsypka z pisaku
    4. Płyta betonowa 10-15cm - dylatacja do ścian budynku.

    Nie ma mowy o fundamentach

    Wiadomo, każdy chce zrobić tak, aby było trwałe, dobrze, tanio i szybko - u mnie jest nieznaczny spadek terenu (około 5%), co przy szerokości tarasu 8m da około 40 cm róznicy w wysokości mieżonej od poziomu gruntu do poziomu wylewki.
    Pytanie - czy tą róznicę "skompensować" posdypką czy może betonem - po wylaniu w tym miejscu plyta miałaby około 40cm grubości, podczas gdy w drugim skrajnym 10cm.
    A może jednak potrzebny jest wysoki fundament prznajmnie od tej "niskiej" strony

  9. #9

    Domyślnie

    Taki taras "pływający" w postaci płyty może być.Ale nie od 10cm do 40cm bo pod wpływem różnicy ciężaru się eknie.Normalnie się robi rowki na szerokość szpadla ok. 1m głębokie ,zalewa się gruzobetonem.W środku wybrać humus,zasypać piaskiem,ubić warstwami i na to płyta ze spadkiem.Na płyte grunt,folia w płynie ,klej elastyczny i kafle.Fundament pod taras bardziej stabilizuje go niż przenosi ciężar, tak więc nie musi być super mocny.Ja mam ławę i na niej wymurowane ściany fundamentowe z cegły dobrze wypalonej.Jak większa powierzchnia to się jedzie po skosie albo robi ruszt.Jak są szkody górnicze to bezwzględnie.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał ESKIMOS
    Cytat Napisał Joanna i Janusz
    My właśnie robomy, a raczej nam robią taras. Nie chcieliśmy tarsu z kostki, bo nam się po prostu taki nie podoba. Mamy wylane ławy, postawione ścianki fundamentowe, bliżej budynku w połowie szerokości tarasu są zrobione słupy żelbetowe. Jutro m b yć zasypane, lekko ubite i na to płyta zazbrojona z dylatacjami od budynku i co 1,5 do 2 metrów
    A co pójdzie na płytę?
    I do czego te słupy?
    na górę chcemy położyć gres.
    Mmay dużą różnicę terenu i taras będzie prawie 1,5 metra nad powierzchnią
    Joanna
    domek

  11. #11

    Domyślnie taras

    Witam
    W tych wszytkich waszych wypowiedziach brakuje mi jedynie informacji o izolacji. Nie zrobicie porzadne izolacji poziomej pod wylewką betonową to nawet nie myślcie o płytkach bo szkoda kasy. I tak odpadną. Wiem coś o tym i nie pomogą żadne folie w płynie i inne duperszwance. IZOLACJA!!!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony