dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 97 z 97
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał P.e.t.e.
    A jak to jest z minimalną odległością studni od granicy działki?
    Są na to jakieś przepisy? Słyszałem, że minimalna odległość to 5 m...
    Owszem, 5 metrów od granicy działki, odległośc ta może być mniejsza o ile zostaną zachowane pozostałe odległości określone w przepisach.

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał janaro
    Owszem, 5 metrów od granicy działki, odległośc ta może być mniejsza o ile zostaną zachowane pozostałe odległości określone w przepisach.
    A jakie są te pozostałe odległości?

    Rozumiem, że jeśli sąsiad się zgodzi, to mogę wiercić studnię tuż przy granicy działki?

  3. #83

    Domyślnie

    Studnie
    § 31. 1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:
    1)do granicy działki - 5 m,
    2)do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,
    3)do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m,
    4)do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m,
    5)do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.
    2. Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5.

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał janaro
    Studnie
    [...]
    Dzięki bardzo!

  5. #85

    Domyślnie

    Jestem po rozmowie ze studniarzem- 140 za mb wiercenia w glebie i 190 za mb wiercenai w skale. Materialy wliczone.
    Martwie sie tylko o jedno- odleglosc od granicy frontowej dzialki na jakiej chce on wiercic- tylko tam daje gwarancje wody wynosi 4,3m. Czy taka odleglosc moze byc?

  6. #86

    Domyślnie

    Czy macie namiary na kogoś kto by wykonał badania elektrooporowe gruntu w okolicach Częstochowy?
    Potrzebuję też dobrego, niedrogiego studniarza
    Pozdrawiam
    Juras74

  7. #87

    Domyślnie

    JJ, zardzewieje i to szybko. Po 2, 3 latach nic nie będzie z tego ocynku. Na rury dla wody pitnej nie powinno stsować się PCV, jest rakotwórczy. Lepiej dawać PE lub PP.

  8. #88

    Domyślnie

    A ja mam pytanko.

    Zastanawiam się nad wierceniem wspólnej studni z sąsiadem. Czy jest jakaś możliwość zamontowania rur tak, by każdy z nas mógł podlewać na niezależnym hydroforze? Czy nie będzie zbyt mało wody aby podlać dwie działki o pow. 1600 każda np. w tym samym czasie ?
    Śliwiok to brzmi... tak sobie.

  9. #89
    SS
    Guest
    SS

    Domyślnie

    Cytat Napisał Śliwiok
    Zastanawiam się nad wierceniem wspólnej studni z sąsiadem. Czy jest jakaś możliwość zamontowania rur tak, by każdy z nas mógł podlewać na niezależnym hydroforze? Czy nie będzie zbyt mało wody aby podlać dwie działki o pow. 1600 każda np. w tym samym czasie ?
    w wielu miejscach - tak, jeśli warstwa jest wydajna
    robi sie to tak - studnia z rurą osłonową filtrem pełnośredniocowym, najlepiej 6 cali - drogo ale lepiej nie oszczedzać i w niej dwie niezależne rury ssawne ale raczej dawałbym pompy o małej wydajności /2000 l /h/
    oczywiście warunkiem powodzenia jest aby przy pompach z wałem poziomym aby poziom dynamiczny wody nie spadł poniżej 7 m
    mozna też umieścic w rurze osłonowej jedną pompę zatapialną z jednym, wspólnym zbiornikiem i wtedy bedzie najmniej problemów
    jest jeszcze jedna wersja ale nie podaje jej bo nie wszędzie można ją wykonać
    zobacz Murator 4/2005

  10. #90

    Domyślnie

    w wielu miejscach - tak, jeśli warstwa jest wydajna
    robi sie to tak - studnia z rurą osłonową filtrem pełnośredniocowym, najlepiej 6 cali - drogo ale lepiej nie oszczedzać i w niej dwie niezależne rury ssawne ale raczej dawałbym pompy o małej wydajności /2000 l /h/
    oczywiście warunkiem powodzenia jest aby przy pompach z wałem poziomym aby poziom dynamiczny wody nie spadł poniżej 7 m
    mozna też umieścic w rurze osłonowej jedną pompę zatapialną z jednym, wspólnym zbiornikiem i wtedy bedzie najmniej problemów
    jest jeszcze jedna wersja ale nie podaje jej bo nie wszędzie można ją wykonać
    zobacz Murator 4/2005

    ad. pierwszy sposób: Czy koszt tego sposobu nie będzie wyższy od kosztu wywiercenia dwóch studni ( koszt wiercenia 120 zł/m z osprzętem , woda jest na około 10 m) i czy pompa o małej wydajności wystarczy na obsługę automat. nawadniania działki ponad 1000m2 ?
    ad. drugi sposób : czy wtedy będzie można podlewać dwa ogródki jednocześnie.
    I jeszcze z innej beczki. Które pompy są lepsze: te zatapialne czy zwykłe hydrofory. Zaznaczam, że w tych sprawach jestem totalnym laikiem.

    Pozdrawiam,[/quote]
    Śliwiok to brzmi... tak sobie.

  11. #91
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał Śliwiok
    A ja mam pytanko.

    Zastanawiam się nad wierceniem wspólnej studni z sąsiadem. Czy jest jakaś możliwość zamontowania rur tak, by każdy z nas mógł podlewać na niezależnym hydroforze? Czy nie będzie zbyt mało wody aby podlać dwie działki o pow. 1600 każda np. w tym samym czasie ?
    Moi rodzice tak mają zrobione: jeden odwiert, w jedną rurę osonową wrzucone dwie osobne pompy umieszczone jedna nad drugą, każda z osobną kompletną instalacją - w ten sposób nie ma problemów z podziałem płatności za prąd zużyty do zasilania pompy, sąsiedzkimi niesnaskami itp.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  12. #92

    Domyślnie

    A jaki jest koszt energii elektrycznej potrzebnej do podniesienia 1m3 wody na wyskokość 10 m ?
    Ile tej energii będzie zyzyte przez pompę - oczywiście orientacyjnie ....
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  13. #93

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO
    A jaki jest koszt energii elektrycznej potrzebnej do podniesienia 1m3 wody na wyskokość 10 m ?
    Ile tej energii będzie zyzyte przez pompę - oczywiście orientacyjnie ....
    1m3 to okolo 1000kg. Zatem - nie uwzgledniajac sprawnosci pompy (trzeba spojrzec na jej wykres) - bedzie to okolo 28Wh.

  14. #94

    Domyślnie

    Przy założeniu , że przyspieszenie ziemskie ma 9,81 m/s2, daje wynik 27,25 Wh, a dzieląc przez średnią sprawność urządzenia elektrycznego 0,9 zapotrzebowanie mocy wyjdzie w zaokrągleniu do drugiego miejsca po przecinku 30,3 Wh.

  15. #95

    Domyślnie

    Witam!
    Mam problem z jakością wody w studni głębinowej. o ile w ubiegłym roku była ok. [i badana i sprawdzona co do składu chemicznego i pobierana na budowie do zbiornika - 1 m sześc. - przeżroczysta, ładnie pachnąca]. Dzisiaj przy montażu łazienek - nalali do wanny - i co widzę - brudno-żołtawą ciecz, która na dodatek niemile pachnie. Przepuściłem 3 duże wanny wody i dalej to samo. Studnię mam wierconą o głębokości 28m, a pompę bodaj na 14m. [podnosi się lustro wody]. Ktoś może podpowie skąd taka zmiana i co dalej z tym zrobić?

  16. #96

    Domyślnie

    Hej Aishan,
    Nie jestem ekspertem ale rozumiem, że przepuszczasz tę wodę przez instalację domową. Sprawdź pompując bezpośrednio ze studni czy to kwestia ujęcia.
    Pozdrawiam
    jj

  17. #97

    Domyślnie

    Jak teraz widzę - popełniłem błąd i zdecydowałem się na studnię głębinową wierconą o zbyt wąskiej średnicy. Po wszystkim dostałem dane od studniarza, że potrzebuję pompy o średnicy max 76mm, wydajność max 5m3/h, pompa ma być zmontowana na głębokości 20m.
    Proszę użytkowników podobnych pomp o radę którą pompę polecacie (oprócz Mercedesa, czyli Grundfosa).
    pozdrawiam

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony