dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 98
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1943
  1. #1

    Domyślnie

    Zadam jedno proste pytanie: czy jest ktoś kto wybudował dom parterowy bez użytkowego poddasza i teraz tego żałuje, tzn. gdyby budował od początku, to wybrałby wariant z poddaszem użytkowym. Ja mam obecnie poważny dylemat wyboru pomiędzy projektami D24 (parterówka bez poddasza), a D12b (parterówka z poddaszem). Proszę o wszelkie uwagi.

    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Ja mam dom w stanie surowym D23. Myslalam o zmianie stropu na wylewany, tak aby można było skorzystac z poddasza. Zrezygnowalam z tego po analizie kosztów przeprojektowania i wykonania.
    Ostatecznie pozostałam przy projektowanym rozwiązaniu i myślę, że tyle miejsca ile jest na dole mi wystarczy. Natomiast myśl o tej niewykorzystanej przestrzeni gdzieś się tam kołacze.
    Ostatecznie jednak cieszę się, że pozostałam przy projektowanym parterowym domu, bo tego właśnie chciałam, żeby w domu nie mieć żadnych schodów. W tej chwili wszystkie funcje muszę umiejscowić na parterze (np. pralnia, suszarnia itp). A jak się już się te schody do domu wpuści, nawet dla jednego pomieszczenia na poddaszu, to chcąc nie chcąc będzie się po tych schodach biegać. A nie wiem czy warto, bo to nie jest tania impreza (postawienie i wykończenie schodów).
    Pozdrawiam,
    Alicjanka

  3. #3

    Domyślnie

    Innego domu niż parterowy bym nie budował i nie chciałbym mieszkać.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ekodom dnia 2002-06-02 20:42 ]</font>

  4. #4

    Domyślnie

    Dylemat pomoże Ci rozwiązać analiza kosztów.
    Ja w D-08 wylałem strop terriva, ale nie podniosłem elewacji i zrobiłem nieużytkowe poddasze. Korciło mnie jak cholera, ale teraz jestem zadowolony, że nie dałem się namówić fachowcom.
    Teksty typu: "Panie, to tylko 1000 zł na pustakach i masz Pan piękne poddasze" nie zwiodły mnie i widzę, że oszczędziłem sporo.
    Policz sobie. Koszt dodatkowego materiału, robocizny, instalacje, okna, schody, WYKOŃCZENIE CAŁEJ TEJ POWIERZCHNI i to, że z parteru wyrywasz na schody całkiem sporą powierzchnię.
    A ponieważ mam śliczne poddasze nieużytkowe to wstawię sobie stół do bilarda i tablicę do darta. Dorzucę jakąś starą kanapę i będę miał coś o czym marzyłem od dawna. Swój klubik.
    Oczywiście, trudno doradzić Tobie jak nie wiem ile masz na koncie, jaki jest Twój status zawodowy i rodzinny, jakie masz potrzeby, oszczędności i wiele innych spraw.
    Jak Cię stać to rób. Jak nie to dokładnie policz
    Pozdrawiam

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Darth_Maul

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    240
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie DOM PARTEROWY - wątek o zaletach i wadach takich domów, polecane projekty

    W zwiazku ze zmiana planów i podjęciem przez moja żone " meskiej decyzji" że bedziemy stawiac parterowy domek, moze jakieś uwagi co do wszych budów waszych parterowych domków.Co mozecie polecić, i na co mam zwracac uwage.
    Pozdr.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Darth_Maul

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    240
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Alicjanka... ty wiesz, że uśmiecham sie o porady do Ciebie

  7. #7

    Domyślnie

    Cześć DM,

    a co powiesz o D22 Muratora w wersji lustrzanego odbicia z wjazdem od wschodu? Masz wtedy taras od Południa i od zachodu. Podobnie jak w Klonie (znalazłem, że taki planowałeś) masz 3 sypialnie, podobną powierzchnię użytkową i nawet trochę podobny dach.
    Wg kosztorysu Muratora (SEKOCENBUD) kosztuje 283kzł.
    Zachęcić mogę Cię poniższym linkiem z ładnie wykończonym D22.
    http://forum.murator.com.pl/viewtopi...=3973&forum=53
    Ja na razie mam projekt i w tym roku zrobię tylko fundamenty, ale chętnie podyskutuję o zaletach i wadach.

    Arkadly

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Darth_Maul

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    240
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Arkadly.. dzieki za pomysł... domek niezły... zapodam pod opinie mojej małżowince

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja mogę podpowiedzieć tylko z etapu projektowania.
    Moje przemyślenia są takie: nie do końca jest prawdą, że dom parterowy jest tańszy od domu z użytkowym poddaszem - to zależy od standardu wykonania. Np. u mnie wyszedł bardzo duży dach (dla domu o pow. ok. 190 m2), i jak szukam dachówki ceramicznej, to jej koszt znacznie przekracza koszt wybudowania ścian domu. Przy blachodachówce może dom parterowy (brak stropu) jest tańszy.
    Mamy trudności w racjonalnym zaprojektowaniu instalacji wodnej i kanalizacyjnej, bo dom ma 20 m długości, a łazienki (ze względu na wygodę) są różnych punktach domu. Nie obejdzie się też bez przewodu cyrkulacyjnego do ciepłej wody lub położenia kabli grzejnych. Zaletą jest łatwe poprowadzenie przewodów wentylacji mech. (na strychu) i systemu dystrybucji ciepłego powietrza z kominka. Mieliśmy trudności w racjonalnym rozłożeniu pomieszczeń i podziału domu na część nocną i dzienną, co nie znaczy, że tego problemu nie dało się rozwiązać .
    No i postawiliśmy na swoim - mamy projekt domu parterowego.
    Pozdrawiam,
    Gaga2

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Ja buduje paterówkę IRMA II z archipelagu.. mam duzy dach 276 m..parterówki sa najładniejsze...

  11. #11

    Domyślnie

    Myśmy też zaczęli od domu z użytkowym poddaszem ale po kilku miesiącach przymairek i debat zeszliśmy do parteru i teraz kończymy projekt paretrowca. Rzut do obejrzenia:
    http://www.szalega.com/dom/rzut.jpg

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Darth_Maul

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    240
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Teska... a nie miałaś problemów z Irma, jesli chodzi o projekt. Słyszałem, ze projekty Archipelagu są troszke niedopracowane

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Ja też buduję Irmę tyle, że 1. Nie mam z projektem kłopotów. Jeśli nawet były jakieś drobne niedociągnięcia to wyeliminowałem je zanim zacząłem budować (ale i tak nie przypominam sobie nic konkretnego). Z pracownią Archipelag też nie miałem problemów. Prosiłem ich kilka razy o pozwolenie wprowadzenia zmian i zgody przychodziły do mnie po 2 dniach. Zgadzają się zresztą na wszystko.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Darth,

    Jesli juz (sorry nie mam mozliwosci pisania polska czcionka bo jestem za granica) wszedles na "dobra droge" to to co przychodzi mi do glowy to:
    - pilnowanie zeby nie zainwestowac za duzo w korytarze. Tak sie czesto dzieje w parterowkach, szczegolnie jesli sa w ksztalcie L lub T.
    - pilnuj dobrej izolacji podlogi, bo podloga na gruncie (jesli polozysz kafelki) jest bardzo zimna.
    - jesli juz stawiasz na dom parterowy to nie wynos go nadmiernie ponad poziom ziemi, jak czesto widze ludzie robia. Kazde dodatkowe schodki to bariera architektoniczna, ktora oddziela dom od ogrodu
    - dom parterowy ma nizej okna niz dom z poddaszem. Okna nizej to mniejsza ilosc swiatla - dlatego musi ich byc odpowiednio wiele, lub odpowiednio duze.
    - Oczywiscie w domu parterowym bardzo wazny robi sie ksztalt dachu - jest go duzo (przykrywa cala powierzchnie uzytkowa), wiec im bedzie prostrzy, tym taniej wyjdzie. Tu dodam dygresje-jesli tylko bedziesz mogl - inwestuj w dobre pokrycie dachu, nie daj sie skusic blasze. Dom parterowy traci na wygladzie przez mniejsza wysokosc, to co moze dodac mu urody to ladny dach (no i inne wykonczenia). Moim zdaniem nie ma to jak dachowka!
    Pozostale roguly sa unwerslane: pomieszczenie gospodarcze (nie mniej niz 6m2) jest NIEZBEDNE do zycia - zareczam! A spizarka to kolejne bardzo potrzebne pomieszczenie (przynajmniej rodzinom z dziecmi).
    Jak przyjdzie mi do glowy cos jeszcze - napisze.
    pozdrowka,
    Alicja

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Darth_Maul

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    240
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Alicjanko... gdziesz to sie rozbijasz? po jakis obcych krajach. Tobie to dobrze.... Przeczytałem wszystkie Twoje rady. Bardzo chetnie podesle ci linki do stron z projektami jakie narazie sobie upatrzylismy, ale to w poniedziałek. jesli nadal coś bedziesz dla mnie miała (rady) to czekam

    Papa

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Emil
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    412
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Do Maco

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Emil
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    412
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Sorry

    Do MAco . Bardzo przemyslny domek. Widze ze obrazek to chyba jest z Archona lub podobnego programu. Czy sam projektowales ten domek?
    EMil

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Darth,

    Byłam w Madrycie, ale już jestem. Pokaż co tam wyszukałeś z parterówek?

    Alicja

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Emil
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    412
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Czesc,

    Wiecie co, z moim wyborem projektu to jest totalna heca. Pol roku myslalem tylko o poddaszu uzytkowym i nagle z dnia na dzien zaczely mi sie podobac parterowki. Obejrzalem ich troche.
    Oczywiscie niejako modelem w tym przypadku jest d24/d23 ( pierwszy obejrzalem w Jozefoslawiu, drugi jest dobrze znany dzieki Alicjance.
    Ewidentne zalety to uklad kuchnia/spizarnia/jadalnia ( dla mojej zony modelowy), wydzielona czesc nocna, jest gabinet .

    Jesli mialbym sie do czegos przyczepic ( D23) to:
    - nie wiem czy nie jest za waskie przejscie do salonu ( moze warto by zmniejszyc sypialnie i przesunac garderobe
    - garaz jest z przodu, wszystkie rzeczy z ogrodu do przechowania na noc trzeba nosic tam
    - dosc duzy hol (17m) ale nie jest to bardzo duzo
    *** W tym momencie gdyby zechciala sie wypowiedziec Alicjanka jako uzytkownik tego domu to bylbym wdzieczny ****

    W porownaniu z nim patrze na projekt Maco i co widze:
    Jak sie spojrzy na pierwszy rzut oka to wydaje sie, ze jest tam balagan, ale nie jest to prawda.

    Czesc dzienna niezle zorganizowana, moze daloby sie zamienic sypialnie z pom. gospodarczym , ale nie wiem co wtedy z kominem.
    Maly hol ( tylko 9,9m) przy takiej powierzchni domu (+)

    Czesc nocna wydzielona, jest duza garderoba
    Dodatkowe pomieszczenie z tylu garazu ( mysle ze rewelacja na lato, zeby schowac jakies krzeselko, kosiarke czy inne sprzety)
    Lazienka bez okna (-)
    Chyba dosc prosty dach patrzac na rzut
    Jest to jednak dom dosc duzy i szeroki ( na oko ok. 20m) na moja dzialke wiec nie wejdzie

    Ostatnio widzialem bardzo ciekawy projekt parterowca, ale bez garazu, jak kogos zainteresuje to poszukam.
    Pozdrawiam parterowcow
    EMIl

  20. #20

Strona 1 z 98