dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 83
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 1658
  1. #201
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Bardzo ciśniesz - u mnie z trawami jak z piosenkami - znam tylko te, które mam...

    Stanowiska dla traw jest mocno nasłonecznione, w rogu ogrodu - czyli niechcący byłoby to powtórzenie układu ze zdjęcia. Stanowiska nie będą połączone, bo rozdzieli je ścieżka do furtki ogrodowej. Kompozycja ma stanowić zamknięcie ogrodu w odległości od tarasu - 25-35 m.

    Przyjmując za punkt odniesienia Kleine Fontane to wszystko wyższe (łącznie z kwiatostanami) jest już dla mnie WYSOKIE.

    Żeby stworzyć choć trochę układ kaskadowy - jedna odmiana wyższa, a reszta - podobnej wysokości co KF lub nawet niższe.

    Kwiatostany - różne - wąskie, okazałe, pełne, albo taki jak u Sirene. Nie muszą bardzo wyrastać ponad liscie.

    Kolorystyka kwiatostanu - tu nie mam żadnych preferencji.

    Kwietnienie i przebarwianie liści - rozłożone w czasie - czyli mieszanka wczesnych i późnych.

    Przebarwianie liści - mogą na kolor złoty, mogą na czerwono. Z założenia mój ogród ma pracować cały rok, a trawy jak najbardziej wpisują się w to założenie.

    Dostępność - tu się poddaję. Ale szczerze mówiać ważniejszy jest efekt niż fakt, że akurat ta odmiana była w najbliższej szkółce. A że miskantów jest bardzo dużo, to na wszelki wypadek poza Kleine F. nic nie kupiłam.

  2. #202
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    julieta

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Posty
    200

    Domyślnie

    Proszę o poradę M._Surowińskiego,

    ok. czterech lat temu kupiam trawę Imperata cylindryca Red baron, oczekując jesienią czerwonej barwy. Trawa się rozrosła pięknie, ale bez czerwonej barwy U innego ogrodnika kupiłam kolejną, również Red baron, ale i ta od wiosny do jesieni zielona jak szczypiorek na wiosnę Zaryzykowałam po raz trzeci i nabyłam u innego sprzedawcy I. c. Rubra, majac nadzieję, ze tym razem bedzie u mnie czerwono
    Na te chwilę trawy rozrosły się imponująco (są bardzo ekspansywne) , wysokość ok. 70 cm, ale nadal pieknie zielone Owszem, końcówki niektórych lisci mają odcień rudości, brązu, ale absolutnie nie są czerwone.
    Trawy rosna na byłym gruncie rolnym klasy IVa, stanowisko nasłonecznione.
    Nie sądzę, aby wszystkie trzy egzemplarze były pomyłką, więc co robie źle???

    Pozdrawiam.
    julieta

  3. #203

    Domyślnie

    bluszczyk, też oglądałam ten program: "Rok w ogrodzie". Wpisz w wyszukiwarkę rok w ogrodzie i obejrzysz ten program jeszcze raz w necie.

  4. #204

    Domyślnie

    Cytat Napisał bluszczyk
    Tydzień temu (sobota lub niedziela) w jednym z programów ogrodniczych TV (nie pamiętam, na którym ) prezentowane były trawy. Jedna z nich bardzo mi się spodobała i zapragnąłem coś takiego nabyć. Miała szerokie liście paskowane podłużnie (biało zielone). Ponoć docelowo dorasta do około 2m wysokości i nie tworzy rozłogów. Chyba wrażliwa na bardzo niskie temperatury (wymagająca okrywania). Może ktoś z Was oglądał ten program i zapamiętał nazwę tej trawy?
    Oglądam zawsze w sobotę
    Ta trawa to Miskantus chiński Little.
    Inne warte polecenia nazywały się: Trzęślica modra Molinia, Imperata Cylindryczna Rote Baron (chyba Tola ostatnio taką posadziła) i Owies wiecznie zielony
    Grazia-Ol

  5. #205

    Domyślnie

    Ale właściwie nie jestem pewna, ten Miskantus chyba nie był paskowany podłużnie tylko zebrowato
    Grazia-Ol

  6. #206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grazia-Ol
    zebrowato
    Czyli właściwie wiesz wszystko, a nawet jaka to odmiana: 'Zebrinus' vel 'Zebrina' (ew. 'Strictus').
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

  7. #207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grazia-Ol
    Ale właściwie nie jestem pewna, ten Miskantus chyba nie był paskowany podłużnie tylko zebrowato
    No tak, prawie wszystko się zgadza, pamiętam te trawy, jedną z nich mam, ale ta o której pisałem miała szerokie liście, a miskant ma wąskie. A może moja wyobraźnia wszystko powiększyła. Najgorsze, że nie mogę odpalić wtyczki do przeglądnięcia tego programu …

    Cytat Napisał ElaMaz
    bluszczyk, też oglądałam ten program: "Rok w ogrodzie". Wpisz w wyszukiwarkę rok w ogrodzie i obejrzysz ten program jeszcze raz w necie.
    W końcu odpaliłem program, ta trawa to trzcina laskowa (Arundo donax) „Variegata”. Dziękuję za przypomnienie.

  8. #208

    Domyślnie

    Julieta i ja czekają z niecierpliwością na odpowiedz w kwesti wybarwienia red barona

  9. #209

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaki
    Julieta i ja czekają z niecierpliwością na odpowiedz w kwesti wybarwienia red barona
    Swego czasu na rynek jedna ze szkółek wypuściła dużą ilość imperaty rozmnażanej z in vitro. Sadzonki te w większości nie powtórzyły cech rośliny macierzystej, rosną bardzo szybko i przez całe lato są soczyście zielone, wyprostowane i sporo wyższe - dopiero późną jesienią stają sie pomarańczowo - czerwonawe. Być może trafiła Ci się sadzonka tego typu. Pech, że aż 3 razy.
    To co mogę Ci zaproponować to niestety zakup kolejnej sadzonki. Poszukaj jakiegoś przezwoitego skllepu czy szkółki, gdzie rozmnażają swoje rośliny a nie kupują malutką sadzonkę do dalszej produkcji.

  10. #210

    Domyślnie

    Cytat Napisał egry
    Cytat Napisał Grazia-Ol
    zebrowato
    Czyli właściwie wiesz wszystko, a nawet jaka to odmiana: 'Zebrinus' vel 'Zebrina' (ew. 'Strictus').
    Wspominana w programie odmiana to 'Little Zebra' - dużo mniejsza od 'Zebrinus'-a czy 'Strictus'-a.

  11. #211

    Domyślnie

    Hmmmm,
    jest końcówka września...

    Do kiedy maksymalnie można zasadzić takie trawy ozdobne ?
    Jestem nimi zachwycona.
    Myślę o miskantach, rosplenicy japońskiej i niedźwiedzim futrze...
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  12. #212

    Domyślnie

    Do czasu kiedy nie zmarznie grunt. Tyle, że późne (listopadowe - grudniowe) sadzenie to w praktyce tylko przechowanie roślin (nie zakorzenią się). W ubiegłym roku ostatnie swoje trawy sadziłem (chyba) na przełomie listopada i grudnia. Wypadów po zimie nie było.
    Odradzam późne sadzenie traw "specjalnej troski" - np. trawy pampasowej, bambusów. Te lepiej sadzić wiosną a zakupione późną jesienią przechować w pojemnikach.

  13. #213

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Czyli zasadzę.
    Pierwsze wbicie łopaty - 23.08.2008 r.

  14. #214

    Domyślnie

    Cytat Napisał ms.
    Bardzo ciśniesz - u mnie z trawami jak z piosenkami - znam tylko te, które mam...

    Stanowiska dla traw jest mocno nasłonecznione, w rogu ogrodu - czyli niechcący byłoby to powtórzenie układu ze zdjęcia. Stanowiska nie będą połączone, bo rozdzieli je ścieżka do furtki ogrodowej. Kompozycja ma stanowić zamknięcie ogrodu w odległości od tarasu - 25-35 m.

    Przyjmując za punkt odniesienia Kleine Fontane to wszystko wyższe (łącznie z kwiatostanami) jest już dla mnie WYSOKIE.

    Żeby stworzyć choć trochę układ kaskadowy - jedna odmiana wyższa, a reszta - podobnej wysokości co KF lub nawet niższe.

    Kwiatostany - różne - wąskie, okazałe, pełne, albo taki jak u Sirene. Nie muszą bardzo wyrastać ponad liscie.

    Kolorystyka kwiatostanu - tu nie mam żadnych preferencji.

    Kwietnienie i przebarwianie liści - rozłożone w czasie - czyli mieszanka wczesnych i późnych.

    Przebarwianie liści - mogą na kolor złoty, mogą na czerwono. Z założenia mój ogród ma pracować cały rok, a trawy jak najbardziej wpisują się w to założenie.

    Dostępność - tu się poddaję. Ale szczerze mówiać ważniejszy jest efekt niż fakt, że akurat ta odmiana była w najbliższej szkółce. A że miskantów jest bardzo dużo, to na wszelki wypadek poza Kleine F. nic nie kupiłam.

    Napisałem kiedyś takie małe opracowanie z rozbiciem miskantów na grupy http://www.trawyforum.eu/viewtopic.php?t=609
    Może najpierw przejrzyj to sobie, poczytaj w mojej encyklopedii o poszczególnych odmianach i pooglądaj fotki, ok?
    Nie chcę Ci ograniczać wyboru i proponować autorytatywnie. Po lekturze zapraszamdo do szczegółowych pytań...
    Chyba, że mam zdecydować za Ciebie - wtedy podaj mi ile chcesz ich w sumie. Sugerowałbym kompozcję z co najmniej 9 różnych odmian.

  15. #215
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    OK, zabieram się do lektury - już zdąrzyłam się zorientować, że temat miskantów jest ogromny.

  16. #216
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    julieta

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Posty
    200

    Domyślnie

    Cytat Napisał M_Surowinski
    Cytat Napisał jaki
    Julieta i ja czekają z niecierpliwością na odpowiedz w kwesti wybarwienia red barona
    Swego czasu na rynek jedna ze szkółek wypuściła dużą ilość imperaty rozmnażanej z in vitro. Sadzonki te w większości nie powtórzyły cech rośliny macierzystej, rosną bardzo szybko i przez całe lato są soczyście zielone, wyprostowane i sporo wyższe - dopiero późną jesienią stają sie pomarańczowo - czerwonawe. Być może trafiła Ci się sadzonka tego typu. Pech, że aż 3 razy.
    To co mogę Ci zaproponować to niestety zakup kolejnej sadzonki. Poszukaj jakiegoś przezwoitego skllepu czy szkółki, gdzie rozmnażają swoje rośliny a nie kupują malutką sadzonkę do dalszej produkcji.
    Uhm, dziękuję. Zagwozdka (dla mnie, przynajmniej) jednak w tym, że za każdym razem kupowałam tę trawę już ... czerwoną. Dlatego ją zresztą kupowałam, bo widziałam co biorę i byłam pewna wybarwienia (chociaż wtedy pojęcia o zielonych in-vitrówkach nie miałam)
    julieta

  17. #217

    Domyślnie

    Cytat Napisał julieta
    Cytat Napisał M_Surowinski
    Cytat Napisał jaki
    Julieta i ja czekają z niecierpliwością na odpowiedz w kwesti wybarwienia red barona
    Swego czasu na rynek jedna ze szkółek wypuściła dużą ilość imperaty rozmnażanej z in vitro. Sadzonki te w większości nie powtórzyły cech rośliny macierzystej, rosną bardzo szybko i przez całe lato są soczyście zielone, wyprostowane i sporo wyższe - dopiero późną jesienią stają sie pomarańczowo - czerwonawe. Być może trafiła Ci się sadzonka tego typu. Pech, że aż 3 razy.
    To co mogę Ci zaproponować to niestety zakup kolejnej sadzonki. Poszukaj jakiegoś przezwoitego skllepu czy szkółki, gdzie rozmnażają swoje rośliny a nie kupują malutką sadzonkę do dalszej produkcji.
    Uhm, dziękuję. Zagwozdka (dla mnie, przynajmniej) jednak w tym, że za każdym razem kupowałam tę trawę już ... czerwoną. Dlatego ją zresztą kupowałam, bo widziałam co biorę i byłam pewna wybarwienia (chociaż wtedy pojęcia o zielonych in-vitrówkach nie miałam)
    Zastanawiam się i nic innego nie przeychodzi mi do głowy. Warunki glebowe- na marnej glebie wolniej rośnie ale jest czerwona (sprawdzałem i na żyznej i na ubogiej). Jedynie dostęp słońca - wg moich obserwacji - ma znaczenie. Dziś wyciągnąłem ostatnie sadzonki w doniczkach, które były dość skutecznie zacienione przez miskanty i wybarwienie ich jest liche...

  18. #218
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    julieta

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Posty
    200

    Domyślnie

    Cytat Napisał M_Surowinski
    Cytat Napisał julieta
    Cytat Napisał M_Surowinski
    Cytat Napisał jaki
    Julieta i ja czekają z niecierpliwością na odpowiedz w kwesti wybarwienia red barona
    Swego czasu na rynek jedna ze szkółek wypuściła dużą ilość imperaty rozmnażanej z in vitro. Sadzonki te w większości nie powtórzyły cech rośliny macierzystej, rosną bardzo szybko i przez całe lato są soczyście zielone, wyprostowane i sporo wyższe - dopiero późną jesienią stają sie pomarańczowo - czerwonawe. Być może trafiła Ci się sadzonka tego typu. Pech, że aż 3 razy.
    To co mogę Ci zaproponować to niestety zakup kolejnej sadzonki. Poszukaj jakiegoś przezwoitego skllepu czy szkółki, gdzie rozmnażają swoje rośliny a nie kupują malutką sadzonkę do dalszej produkcji.
    Uhm, dziękuję. Zagwozdka (dla mnie, przynajmniej) jednak w tym, że za każdym razem kupowałam tę trawę już ... czerwoną. Dlatego ją zresztą kupowałam, bo widziałam co biorę i byłam pewna wybarwienia (chociaż wtedy pojęcia o zielonych in-vitrówkach nie miałam)
    Zastanawiam się i nic innego nie przeychodzi mi do głowy. Warunki glebowe- na marnej glebie wolniej rośnie ale jest czerwona (sprawdzałem i na żyznej i na ubogiej). Jedynie dostęp słońca - wg moich obserwacji - ma znaczenie. Dziś wyciągnąłem ostatnie sadzonki w doniczkach, które były dość skutecznie zacienione przez miskanty i wybarwienie ich jest liche...
    Ech, poddaje się w takim razie, niech robia sobie co chcą Tak, jak napisałam wcześniej, stanowisko nasłonecznione, zeby nie powiedzieć - patelnia
    Parę dni temu byłam znowu u "mojego ogrodnika" i widziałam wystawione do sprzedaży "imperaty". Czerwone. Się nie skusiłam. Ryzykować nie będę, bo jeśli ponownie to będzie niewypał, to miejsca mi w ogrodzie zabraknie. No, trudno, czerwonej trawy mieć nie będę, a buuu...
    Jeszcze raz dziękuję
    julieta

  19. #219
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Juleta to może kup z innego, sprawdzonego źródła- u Mariusza. Ja kupowałam ( w sklepie internetowym) parę traw. Przyszły dobrze zabezpieczne, małe ale zdrowe. Od czerwca rosną jak szalone, kwitną i są śliczne.
    REKLAMA

  20. #220

    Domyślnie Trawy ozdobne - Jarosław Rak

    Ukazała sie nowa książka o trawach. Jesli ktoś już ją znalazł i nosi sie z chęcią zakupu to odradzam. Szczegóły tutaj: http://www.trawyforum.eu/viewtopic.php?p=1499#1499

Strona 11 z 83

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony