dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    sebastian.c
    Guest
    sebastian.c

    Domyślnie Wieniec na ścianie fundamentowej z bloczków - czy konieczny?

    Mam ścianę fundamentową wymurowaną z bloczków betonowych (takie z dwoma dziurami, deklowane) 5 warstw na zaprawie cementowej chyba M3. Ława 60 x 35 lana w gruncie bez chudziaka. Dom będzie parterowy z poddaszem , ściany z bk, a grunt to glina.
    Kierownik mi teraz mówi co by jeszcze wieniec na to wszystko ... nie pasuje , bo wysokosc ściany jest w sam raz.
    Jak było u was ?? Trzeba robić ten wieniec ?

  2. #2

    Domyślnie

    Posłuchałbym kierownika.
    Bez wieńca dom Ci się nie zawali, ale jeżeli nie chcesz w przyszłości patrzeć na futurystyczne wzory pęknięć na ścianach, to wieńce należy stosować, zaczynając od tego pierwszego.
    Pozdrawiam

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    a jak jest w projekcie???





    nawet jak nie ma, dodatkowe wzmocnienie nie zaszkodzi, gorzej jakby był ten wieniec w projekcie, a kierownik budowy mówił że nie trzeba...



    a tak na temat to chyba jeszcze będziesz musiał z 60 cm podsypać ziemi przy domu
    Ława 60 x 35 lana w gruncie


    no to z ziemi będą wystawać ze 2 bloczki dojdzie ten wieniec wcale nie będzie za wysoko,

    teraz jest taka moda na domy równo z trawnikiem, ale w naszym klimacie dom powinien być trochę podniesiony żeby ochronić parter przed zamakaniem czy zalaniem, czasem deszcz pada, śnieg, zdarzają się lokalne podtopienia po nawalnych opadach deszczu czy roztopach itp



  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Ja mam własnie glinę i już w projekcie przewidziano wieniec okalający. To będę robił na 100% natomiast wykonawca zaleca jeszcze wieńce spinające w poprzek fundamentów. Pewnie też zrobię choć moje fundamenty kosztują majątek.

  5. #5

    Domyślnie

    Na moim terenie przepis niemiecki z 1934r nakazywal budowe domu na "trzy schodki" minimum .

  6. #6
    sebastian.c
    Guest
    sebastian.c

    Domyślnie

    Witam ! Dzięki za podpowiedzi. W projekcie typowym były ławy lane z wieńcem z 4 prętów fi12, ja zamieniłem na bloczki. Moja działka była juz w przeszłości nawiedzona przez lokalne podtopienie. Oczywiście dom będzie podsypany jak trafnie zauważył beton44, w tej chwili 2 bloczki są nad ziemią, wypada to jakieś 15 cm ponad asfalt drogi która biegnie przy mojej działce.
    Chyba zrobie ten wieniec ..... Pytałem sąsiadów - jakieś rysy sie u nich pojawiają ....
    Nawet nie chce myśleć ile trzeba będzie wsypać piachu w ten fundament ...
    Mój domek to W27.12 z wykuszem.
    Pozdrowienia dla wszystkich !

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony