dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Procenty a stopnie nachylenia dachów

    Witam, może moje pytanie okaże się "kszynkę śmiszne" ale ekonomistą jestem a nie architektem i nie bardzo wiem jak jak mam przeliczyc pewną wartość. A mianowicie, w warunkach zabudowy mam wpisany kąt nachylenia dachu od 66 do 100%. Natomiast we wszystkich projektach gotowych ta wartość, podawana jest w stopniach. Czy ktoś może mi powiedzieć w takim razie jaki kąt nachylenia dachu w stopniach (czy jakuś tak) ma mieć mój domek aby spełnił te wymagania? Mój upatrzony projekcik domekma 30,0° ; 25,0°.

  2. #2

    Domyślnie Re: Procenty a stopnie nachylenia dachów

    Cytat Napisał Agniha
    Witam, może moje pytanie okaże się "kszynkę śmiszne" ale ekonomistą jestem a nie architektem i nie bardzo wiem jak jak mam przeliczyc pewną wartość. A mianowicie, w warunkach zabudowy mam wpisany kąt nachylenia dachu od 66 do 100%. Natomiast we wszystkich projektach gotowych ta wartość, podawana jest w stopniach. Czy ktoś może mi powiedzieć w takim razie jaki kąt nachylenia dachu w stopniach (czy jakuś tak) ma mieć mój domek aby spełnił te wymagania? Mój upatrzony projekcik domekma 30,0° ; 25,0°.
    Witam otóż sprawa jest bardzo prosta poniewaz przelicznik stopnie na procenty jest taki:

    0 stopni = 0%
    45 stopni = 100%

    czyli dla 66 - 100% będzie od 27 stopni do 45 stopni


    Pozdrawiam
    ----------------------------------------------------

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    O ile pamiętam polska norma dotycząca pokryć dachowych zależnych posługuje się procentami.

    Właśnie zajrzałam do swojego projektu i na przekroju A-A napisane jest 70% (35,0 stopni). Trochę mnie to zaintrygowało i poszukam na forum, bo pamiętam, że temat był już drążony.
    marta

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ms.
    O ile pamiętam polska norma dotycząca pokryć dachowych zależnych posługuje się procentami.

    Właśnie zajrzałam do swojego projektu i na przekroju A-A napisane jest 70% (35,0 stopni). Trochę mnie to zaintrygowało i poszukam na forum, bo pamiętam, że temat był już drążony.

    nie ma co kombinować jak koń pod górę
    przecież to takie proste
    ----------------------------------------------------

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Były już co najmniej dwa wątki na ten temat.

    kąt [%] = h/d * 100
    kąt [stopnie] = atg (h/d)

    sposób przeliczenia;
    kąt [%] = tg (kąt [stopnie])*100
    kat [stopnie] = atg(kąt [%]/100)

    I moje 35° to 70%. ;)
    marta

  6. #6

    Domyślnie

    Dalej nie jarze tego. Licze w excelu.
    =ATAN(70%/100)
    wynik 0,006999886


    i co z tega mam rozumiec?

    Może ktoś kto to rozumie napisze mi ile w stopniach jest 25% nachylenie dachu?

    pozdrawiam
    PatiJ

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał PatiJ
    Może ktoś kto to rozumie napisze mi ile w stopniach jest 25% nachylenie dachu?
    25% = +-14 stopni

  8. #8

    Domyślnie

    dziękuje

    pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    proszę
    ale przy wyborze dachówki radzę uważać, nie każde będzie możliwa

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agniha Zobacz post
    Witam, może moje pytanie okaże się "kszynkę śmiszne" ale ekonomistą jestem a nie architektem i nie bardzo wiem jak jak mam przeliczyc pewną wartość. A mianowicie, w warunkach zabudowy mam wpisany kąt nachylenia dachu od 66 do 100%. Natomiast we wszystkich projektach gotowych ta wartość, podawana jest w stopniach. Czy ktoś może mi powiedzieć w takim razie jaki kąt nachylenia dachu w stopniach (czy jakuś tak) ma mieć mój domek aby spełnił te wymagania? Mój upatrzony projekcik domekma 30,0° ; 25,0°.
    wyjaśniam jak przeliczyć pochylenia kąta z procentów na stopnie i odwrotnie.
    pochylenie w procentach otrzymujemy mnożąc tangens kąta przez 100.
    tak więc 35 stopni = 70%, czemu? bo tangens 35 stopni to 0,70.
    pochylenie 35% to 19,29 stopni, bo 35/100=0,35. arctg(0,35)=19,29.

    dodam, że procentów na stopnie i odwrotnie nie można przeliczać z proporcji bo tangens nie jest funkcją liniową.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez marcinradom ; 07-01-2012 o 20:34 Powód: mała poprawka
    Stiebel HPA 8kW

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał PatiJ Zobacz post
    Dalej nie jarze tego. Licze w excelu.
    =ATAN(70%/100)
    wynik 0,006999886


    i co z tega mam rozumiec?

    Może ktoś kto to rozumie napisze mi ile w stopniach jest 25% nachylenie dachu?

    pozdrawiam
    PatiJ
    Wyżej podałem sposób przeliczania % na stopnie i odwrotnie, a twoje 25% to 14 stopni.
    Stiebel HPA 8kW

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    duzer

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Kołobrzeg
    Kod pocztowy
    78-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał PatiJ Zobacz post
    Dalej nie jarze tego. Licze w excelu.
    =ATAN(70%/100)
    wynik 0,006999886


    i co z tega mam rozumiec?

    Może ktoś kto to rozumie napisze mi ile w stopniach jest 25% nachylenie dachu?

    pozdrawiam
    PatiJ
    W Excelu robi się to tak:
    W pierwszej komórce np. A1 wpisujemy kąt dachu w procentach. W innej piszemy =ATAN(A1/100)/PI()*180 i otrzymujemy nachylenie dachu w stopniach. Jeżeli chcemy odwrotnie to wpisujemy =TAN(A1*PI()/180)*100 i mamy spadek w procentach.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Ściąga się taki program jak tu http://www.dobreprogramy.pl/Solid-Ed...ows,12097.html i swobodnie odczytuje się narysowany wymiar.

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    duzer

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Kołobrzeg
    Kod pocztowy
    78-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał duzer Zobacz post
    W Excelu robi się to tak:
    W pierwszej komórce np. A1 wpisujemy kąt dachu w procentach. W innej piszemy =ATAN(A1/100)/PI()*180 i otrzymujemy nachylenie dachu w stopniach. Jeżeli chcemy odwrotnie to wpisujemy =TAN(A1*PI()/180)*100 i mamy spadek w procentach.
    Jeżeli ktoś nie posiada excela, to tu jest link do prostego kalkulatora ciesielskiego (mojego autorstwa): http://www.duzer.pl/kalkulator/index.php

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony