dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie jak macie wprowadzona wode do domu?

    Witam
    jak w temacie
    jaka srednica rurki?
    laczenia klejone czy zgrzewane?
    jaki typ rurki?
    czy jest jakas rura oslonowa?
    pozdraiwam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    rura z tworzywa PEHD fi 32 mm , taka niebieska w jednym kawałku sprzedawana w kręgu , kupujesz tyle metrów ile potrzeba , bez łączeń jeden koniec jest w nawiertce a drugi do wodomierza, rura jest elastyczna , nie trzeba rury osłonowej , układa się w wykopie na podsypce z piasku , zasypuje też piaskiem jakieś 30 cm , musi być umieszczona poniżej granicy przemarzania , minimum 1,2 metra, do budynku wchodzi albo pod ławą , albo przez ścianę fund. ( zależy od głębokości , zwykle pod ławą , w miejscu przejścia pod ławą wkładasz tą rurę w kawałek metalowej rurki dla osłony , i wypełniasz w środku pianką , trzeba sie zastanowić gdzie ma być wodomierz , i popatrzeć w warunki przyłączenia, bo czasami wodociągi mają jakieś konkretne wymagania co do rodzaju rury i średnicy.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelurb
    rura z tworzywa PEHD fi 32 mm , taka niebieska w jednym kawałku sprzedawana w kręgu , kupujesz tyle metrów ile potrzeba , bez łączeń jeden koniec jest w nawiertce a drugi do wodomierza, rura jest elastyczna , nie trzeba rury osłonowej , układa się w wykopie na podsypce z piasku , zasypuje też piaskiem jakieś 30 cm , musi być umieszczona poniżej granicy przemarzania , minimum 1,2 metra, do budynku wchodzi albo pod ławą , albo przez ścianę fund. ( zależy od głębokości , zwykle pod ławą , w miejscu przejścia pod ławą wkładasz tą rurę w kawałek metalowej rurki dla osłony , i wypełniasz w środku pianką , trzeba sie zastanowić gdzie ma być wodomierz , i popatrzeć w warunki przyłączenia, bo czasami wodociągi mają jakieś konkretne wymagania co do rodzaju rury i średnicy.
    tak samo: niebieska rura na głebokosci 1,8 m wyprowadzona pod fundamentami (pamietaj, żeby dużo wystawała - powinienieś znać poziom podłóg, zeby potem wskazań wody z wodomierza na klęczkach nie spisywać )

  4. #4

    Domyślnie Re: jak macie wprowadzona wode do domu?

    Cytat Napisał brachol
    Witam
    jak w temacie
    jaka srednica rurki?
    laczenia klejone czy zgrzewane?
    jaki typ rurki?
    czy jest jakas rura oslonowa?
    pozdraiwam
    Ja miałem dokładnie określone że od zasuwy w ulicy do okolic domu rura PE-NRS-80,SDR-11,0n 40 a pod fundament i potem wprowadzenie do domu aż do wodomierza rurą stalową ocynk fi 32mm. Rura stalowa min 10cm pod fundamentem i 1m poza obręb domu. Taki był wymóg MPWiK w Krakowie. Projektant nawet dołączył do projektu szkice które dostał w dziale technicznym wspomnianej instytucji. Sprawdź czy u Ciebie lokalny zakład nie ma jakiś wymagań co do tego jak to jest wykonane.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    U mnie też niebieska rura PE 32 mm. W jednym kawałku od zasuwy do zaworu przed wodomierzem (wodomierz mam w domu, więc na podwórku żadnych studzienek).

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    a jak sie ta niebieska rure zakancza? pewnie ra czej jakos sie zgrzewa koncowke? z tego co piszecie to rura jest elestyczna czyli jakbym zostawil powiedzmy rure kanalizacyjna 110 przechodzaca pod lawa i wychodzaca w domu to da sie potem przez nia przepchnac ta niebieska rure? tak pytam poniewaz nie mam jeszcze wody na dzilce i czekam na warunki jak to zrobic a nie wiem czy sie doczekam przed mrozami a pasowalo by mi zasypac fundament i potem juz w tym nie kopac no ale nic moze pogonie troche Aquanet i sie od nich dowiem
    dzieki za odpowiedzi i czekam na wiecej

  7. #7

    Domyślnie

    Aż tak elastyczna nie jest.Bez kopania sie nie obejdzie. Poczekaj na warunki.
    Damy se radę!!!*

    *okrzyk bojowy Pana Romka

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Końcówkę się zaciska taką specjalną nakrętką, też z tworzywa. Rurę fi 110 możesz zostawić pod ławą, ale kopać i tak będziesz musiał. Nie jest to wcale takie kłopotliwe, zależy jeszcze jaki masz grunt. U mnie gość który podłączał wodę, zrobił wszystko w 3 godziny, łącznie z 25-metrowym wykopem, przejściem pod ławą i przeciskiem pod ulicą.

  9. #9

    Domyślnie

    Bez warunków nie ma projektu.Więc nawet nie wiadomo gdzie tą rure 110 zakopać
    Damy se radę!!!*

    *okrzyk bojowy Pana Romka

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Acent
    Bez warunków nie ma projektu.Więc nawet nie wiadomo gdzie tą rure 110 zakopać
    a to miejsce w ktorym bedzie wejscie do domu tez mi okresla w warunkach? bo co do prokjektu to chyba ja mowie projektantowi gdzie chce miec wode a nie on robi tam gdzie mu pasuje?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał brachol
    Cytat Napisał Acent
    Bez warunków nie ma projektu.Więc nawet nie wiadomo gdzie tą rure 110 zakopać
    a to miejsce w ktorym bedzie wejscie do domu tez mi okresla w warunkach? bo co do prokjektu to chyba ja mowie projektantowi gdzie chce miec wode a nie on robi tam gdzie mu pasuje?
    ale ci, którzy robią przyłacze, robią to wg projektu -chciałam przesunąć pół metra - nie dało się -

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał brachol
    Cytat Napisał Acent
    Bez warunków nie ma projektu.Więc nawet nie wiadomo gdzie tą rure 110 zakopać
    a to miejsce w ktorym bedzie wejscie do domu tez mi okresla w warunkach? bo co do prokjektu to chyba ja mowie projektantowi gdzie chce miec wode a nie on robi tam gdzie mu pasuje?
    A co ci z chęci jak w warunkach nie wyrażą zgody?
    Damy se radę!!!*

    *okrzyk bojowy Pana Romka

  13. #13

    Domyślnie

    Poźniej sie okaże ,że do miejsca które chcesz da się dociagnąć ,ale 300m rury
    Damy se radę!!!*

    *okrzyk bojowy Pana Romka

  14. #14

    Domyślnie

    Powiem jak ja miałem miec zrobione, a jak mi instalator to wypersfadował i zrobił tak aby inspektor odebrał. Standardem miała być rura PE SDR11 ( uwaga na 13 ) miała przechodzic pod ławą w rurze stalowej i wychodzic w garażu. Tak było w projekcie.
    Instalator powiedział ze ta rura stalowa to nieporozumienie, stosuje się ją jak jest piwnica ( u mnie nie podpiwniczone ) i woda idzie przez sciane fundamentu wtedy rura stalowa jako osłonowa. Pod ławy kazał zrobić tak, kupić dwie średnice większa rure PE niebieską ( ta kupiłem sdr13 bo łatwiej sie gnie ) i nałożyć na rurę docelową tak żeby jeden koniec wystawał w garażu a drugi jakieś 1m od ściany fundamentowej. Dzięki temu rura jest w osłonie, a jakby nie daj Boże coś sie z nią stało ( awaria materiału ) łatwo można ją wyciągnąć w garażu i wepchnąć nową bez konieczności przekopywania się pod fundamentem.

  15. #15

    Domyślnie

    Jezeli puścileś zaraz poniżej ław to osiadający budynek zgniecie twoją plastikowa osłonówkę i nic z niej nie wysuniesz "w razie czego".Dlatego stosuje sie rury stalowe i przepuszcza trochę głębiej niż ławy.
    Damy se radę!!!*

    *okrzyk bojowy Pana Romka

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Acent
    Jezeli puścileś zaraz poniżej ław to osiadający budynek zgniecie twoją plastikowa osłonówkę i nic z niej nie wysuniesz "w razie czego".Dlatego stosuje sie rury stalowe i przepuszcza trochę głębiej niż ławy.
    Dokładnie. Ja musiałem dać stalową i minimum 10cm pod ławą. Mam nawet więcej niż 10cm aby zachować minimalną głębokość wodociągu (poniżej granicy przemarzania). Rurę osłonową stalową można zastosować jeśli przechodzimy przez ścianę w piwnicy. Wtedy wciągamy rurę PE do domu bez żadnych połączeń.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Acent
    Jezeli puścileś zaraz poniżej ław to osiadający budynek zgniecie twoją plastikowa osłonówkę i nic z niej nie wysuniesz
    Wydaje mi sie ze twoje prorocze wizje są z lekka przesadzone, oczywiście rura nie idzie zaraz pod ławą bo jest to nie wykonalne żeby rura wygieła się pod kątem 90 stopni, także jest zapas napewno 10-20 cm, wszystko obsypane pisakiem także minimalne osiadanie powinno wngieść rurę w piasek.
    Co do wizji osiadania budynek zgodnie z polską normą może osiąśc na głębokość 70 mm dla budynków 11-kondygnacyjnych. Także nie przesadzaj z tym osiadaniem bo to jest od kilku do kilkunastu milimetrów, jeśli mój budynek miałby osiąść tak, że zgniecie mi rurę plastikową to napewno wymiana tej rury będzi najmniejszym problemem. Także uważam że instalator miał rację z tą plastikową rurą osłonową, jeśli ktoś jest przewrażliwiony to pod ławą może te dwie rurki umieścić także w stalówce.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lharhard
    Także nie przesadzaj z tym osiadaniem bo to jest od kilku do kilkunastu milimetrów
    Zgniecenie tych 10cm ziemi o kilkanaście milimetrów przy założeniu że całość była dobrze ubita może być pewnym problem. Jednak nie ma co tego rozważać bo kluczowy jest projekt i to na co zezwala lokalny wodociąg. Bez warunków i projektu nie ma przecież po co robić rury bo niby pod czym miała by być ta rura? Pod fundamentem na który nawet nie ma projektu?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał Acent
    Jezeli puścileś zaraz poniżej ław to osiadający budynek zgniecie twoją plastikowa osłonówkę i nic z niej nie wysuniesz "w razie czego".Dlatego stosuje sie rury stalowe i przepuszcza trochę głębiej niż ławy.
    Nie przesadzajmy. Przecież budynek nie osiada kilka cm w dół

  20. #20

    Domyślnie

    Ja mam rurę pcv fi 50 przeprowadzoną pod ławą fundamentową. Bez rury osłonowej, bez żadnego łączenia pod ławą i wylewką. Średnica taka, ponieważ takie mam przyłącze. Redukcja będzie już w domu, przed licznikiem.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony