dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 22 z 29
Pokaż wyniki od 421 do 440 z 576
  1. #421

    Domyślnie

    sa przydatne, ja widzialem co sie dzieje z metalowymi lacznikami w czasie pozaru
    zawsze jest cos za cos

  2. #422
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    a wypluj te slowa zresztą modrzew sie nie pali, on sie węgli.

  3. #423
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    TlumaczRosyjskiego

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-353
    Posty
    53

    Domyślnie

    Mój majster stawia domy za pomoca gwoździ (30 lat zajmuje się domkami z drewna), ale jednak uważam, że należało by wzmocnić wiązania/łączenia przy pomocy łączników (witaj LEGO )

  4. #424

    Domyślnie

    Cytat Napisał TlumaczRosyjskiego Zobacz post
    Mój majster stawia domy za pomoca gwoździ (30 lat zajmuje się domkami z drewna), ale jednak uważam, że należało by wzmocnić wiązania/łączenia przy pomocy łączników (witaj LEGO )
    budynek zawsze nalezy traktowac jako system. laczniki metalowe sa przydatne, pozwalaja na laczenie elementow w sposob trwalszy i latwiejszy w wielu miejscach, nalezy je stosowac tam gdzie jest to konieczne. jesli ich uzycie nie powoduje wzmocnienienia polaczen, to jaki jest sens takich poczynan. wbrew pozorom to okladzina : osb, sklejka, drywall wplywaja na sztywnosc konstrukcji. zadaniem metalowych lacznikow jest zmiana kierunku sil dzialajacych na gwozdz lub srube. system jest tak trwaly jak jego najslabsze ogniwo.
    np. powszechny ped do uzywania impregnatow do drewna w Polsce jest dla mnie nie zrozumialy. skad wiadomo czy nie nastapi przyspieszona korozja gwozdzi, srub lub lacznikow.
    dlatego zawsze dom jest tak dobry jak dobry jest ten co go buduje i jaka wiedze i doswiadczenie posiada.

  5. #425
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    TlumaczRosyjskiego

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-353
    Posty
    53

    Domyślnie

    Drewno: Suszone+strugane. Nie będę impregnował, ponieważ spotkałem się z tym, że impregnat niszczy folię dachową + do tego nie wiem jak to coś działa na zdrowie. Jeśli chodzi o wzmocnienie - koszt jest stosunkowo niewielki, ale na pewno wpłynie na stabilność, przynajmniej u mnie w głowie
    Dzięki za namiary do producenta wzmocnień.
    Pozdrawiam,
    Konstanty

  6. #426

    Domyślnie

    Dla zmniejszenia bolow glowy mozesz sprobowac nasaczyc konce elementow drewnianych. drzewo chlonie wilgoc zwlaszcza powierzchniami poprzecznych ciec,
    mieszanina boraxu i glicolu pracuje tak dobrze a nawet lepiej niz wiekszosc impregnantow i jest tansza.
    mala uwaga: poniewaz konektory maja duzo otworkow, nie oznacza to ze nalezy w kazdy wbic gwozdzie, ilosc zalezy od obciazen jakie przenosi element laczony.
    jesli fachowiec bedzie strzelal gwozdzie to polecam tzw. ring nails trzymaja duzo lepiej
    powodzenia

  7. #427

    Domyślnie

    Witam. Z zaciekawieniem, zwłaszcza początkowo, czytałem Państwa opinie. Szkoda, że często schodzą do osobistych wycieczek. Ja też, jak i wiele osób, zastanawiam się nad wyborem wybudowania domu szkieletowego lub murowanego. Z kilku przedstawionych uwag zainteresował mnie temat izolacji zewnętrznej steropianem. Otóż dużo firm stosuje takie rozwiązanie. Ściana zewnętrzna wygląda wówczas od zewnątrz następjąco: tynk, styropian (np. 5 cm), płyta (np. Farmacel), folia wiatroizolacyjna, szkielet drewniany z wełną, folia paraizolacyjna, płyta (np. karton-gips). Zastanawiam się czy przy takim układzie steropian nie może przylegać do folii i czy powinien mieć frezy (a w efekcie w jakimś stopniu wpuszczać w to miejsce zimne powietrze). Wydaje mi się, a nie jestem fachowcem, że taka konieczność może okazać się zbyteczna (lub nawet szkodliwa - ze względu na zmniejszenie ilolacji termicznej). Jakąrolę ma bowiem spełniać folia paraizolacyjna? - nie dopuszczać wilgoci z wnętrza. Czy wobec tego przy dobrze zmontowanej ścianie istnieje zagrożenie zawilgocenia drewna od zewnątrz i czy to zawilgocenie może być na tyle duże, że sama konstrukcja szkieletu nie będzie w stanie jej odprowadzić (zakładając ścisłe przyleganie do szkieletu folii wiatroochronnej i steropianu)? Wydaje mi się, że nie. Stąd też m.in. wspomniana wyżej praktyka firm budowlanych. Nikt na forum nie wspomniał przy tym o twz. punkcie rosy, a więc miejscu w ścianie, gdzie zgodnie z obliczeniami może skraplać się para wodna. Zastanawiam się czy taki parametr jest brany pod uwagę w domach szkieletowych. Nie jestem fachowcem i moge się mylić (zreszta fachowiecc też może). Druga sprawą nad którą się zastanawiam to ogrzewanie domów szkieletowych. Pewna firma zaproponowała mi kominek z płaszczem wodnym, z termostatem i sterowaniem przepływu powietrza. Ciepła woda pompowana jest do kaloryferów. Ponoć z powodzeniem wystarczy to do ogrzania budynku i w to wierzę. Zastanawiam sie natomiast nad połączeniem takiego układu grzewczego z dodatkowym źródłem ogrzewania, np. na ekogroszek lub gaz. Pozwoliłoby to na ogrzewanie budynku w czasie dłużej trwających niebecności, albo gdy po prostu nie chciałoby się palić w kominku. Sądzę, iz takie rozwiązanie byłoby bardzo praktyczne. To dodatkowe źródło ogrzewania wykorzystałoby po prostu ten sam obieg wody, co kominek. Trzecią sprawą nad którą się zastanawiam, to koszty budowy. Wydaje mi się, że łatwiej oszacować koszty budowy domu szkieletowego niz murowanego. Stąd też trudności z porównaniem kosztów ich budowy. Nadal więc trudno jest zdecydowanie określić co bardziej opłaca się finansowo w zakresie budowy.
    Pozdrawiam.

  8. #428
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    TlumaczRosyjskiego

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-353
    Posty
    53

    Domyślnie

    Z tego co znalazłem:
    1) Wełna (zewnętrzna) wypuści wilgoć, styropian nie (do wełny trzeba dobrać odpowiedni tynk).
    2) A nie prościej zrobić na gaz (kocioł z zamkniętą komorą spalania) i zaoszczędzić dużo zł -kominek,-komin, które można przeznaczyć na rekuperator?

  9. #429

    Domyślnie

    OK. Steropian nie wypuści wilgoci, ale czy musi, czy jest taka potrzeba - biorąc pod uwagę poprawnie zmontowany dom o odpowiednią wentylację. Przecież ta niewielka wilgotność panująca w najbardziej newralgicznym, miejscu ściany, czyli w drewnie i tak w jakimś zakresie będzie cyrkulować poprzez folię paraizolacyjną (która nie jest przecież w 100% szczelna). Ewentualna wilgoć może też być odprowadzana otworami wentylacyjnymi. Wydaje mi się więc, że montowanie steropianu w tych okolicznościach nie będzie błędem (chociaż utrudni odprowadzanie wilgoci na zewnątrz).
    Odnośnie kotła na gaz to jest chyba najlepsze rozwiązanie. Marzę jednak o tym, by to kominek był źródłem ogrzewania domu (z rozprowadzaniem ciepłej wody). Kocioł na gaz stanowiłby jedynie alternatywę (przy brajku czasu lub ochoty na palenuie w kominku).
    Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na kwestię klimatyzacji. Wydaje mi się to idealnym rozwiązaniem dla domu szkieletowego, z 2 powodów. Pierwszy jest oczywisty, drugi to wysuszanie powietrza w domku.

  10. #430
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar InezDomyKanadyjskie
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa / Mroków
    Posty
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarek-62 Zobacz post
    OK. Steropian nie wypuści wilgoci, ale czy musi, czy jest taka potrzeba - biorąc pod uwagę poprawnie zmontowany dom o odpowiednią wentylację. Przecież ta niewielka wilgotność panująca w najbardziej newralgicznym, miejscu ściany, czyli w drewnie i tak w jakimś zakresie będzie cyrkulować poprzez folię paraizolacyjną (która nie jest przecież w 100% szczelna). Ewentualna wilgoć może też być odprowadzana otworami wentylacyjnymi. Wydaje mi się więc, że montowanie steropianu w tych okolicznościach nie będzie błędem (chociaż utrudni odprowadzanie wilgoci na zewnątrz).
    Będzie błędem, jeśli z wentylacją ściany (pogorszenie termoizolacji). Będzie dużym błędem bez wentylacji.
    jarek-62, jakieś 20 lat temu (nie pamietam dokładnie Kiedy to było) Amerykanie wymyślili system EIFS. Poczytaj o tym. Zrobili dokładnie to, co Ty chcesz zrobić: położyli styropian (z tynkiem akrylowym) na ścianach. Miało toto nie wpuszczać wilgoci z zewnątrz. Założenie super. Ale jak już ta wilgoć jakoś weszła (a wejdzie) to nie mogła wyjść i wszytsko gniło.
    Pewnie, że paroizolacja coś daje. Nawet dużo daje. Ale po pierwsze: nie zakaładaj, że będzie wykonana idealnie, bo ideały nie istnieją. Po drugie (ważniejsze) weź pod uwagę ewentualne zaciekanie w okolicach otworów okiennych i drzwiowych. Wykonane nawet idealnie po paru latach już idealne nie będzie (dom pracuje, powstają mikroszczeliny). I ta wilgoć musi jakoś ze ściany wyjść.

    Nie rozumiem tylko całego kombinowania ze styropianem. Połóż wełnę (nie lamelową!!!) i spokój. To prawda, że wełna jest droższa od styropianu, ale w świetle całej inwestycji to jaka to róźnica? Jak położysz styropian z wentylacją to prawie nie masz docieplenia, więc wytłumacz sobie, że Ci się to zwróci za chwilę, bo będziesz mniej płacił za ogrzewanie

    Cytat Napisał jarek-62 Zobacz post
    Odnośnie kotła na gaz to jest chyba najlepsze rozwiązanie. Marzę jednak o tym, by to kominek był źródłem ogrzewania domu (z rozprowadzaniem ciepłej wody). Kocioł na gaz stanowiłby jedynie alternatywę (przy brajku czasu lub ochoty na palenuie w kominku).
    Jeśli zamierzasz grzać kominkiem, to zrób ogrzewanie powietrzne (a nie z płaszczem wodnym) - lepsze w użytkowanie (mniej obsługowe), tańsze i szybciej nagrzewa pomieszczenia. Na kominek możesz założyć nagrzewnicę do ciepłej wody.
    Postaw dom na crawl space to będziesz mógł bezproblemowo rozprowadzić rury do ciepłego powietrza do każdego miejsca w domu i będą grzały z podłogi (czyli najlepiej, bo ciepło zawsze idzie do góry).
    Jako dodatkowe ogrzewanie założ grzejniki elektryczne: najmniejsza inwestycja i żadne pieniądze w użytkowaniu (popatrz: http://www.domykanadyjskie.com/koszty-uzytkowania/). Jeden z naszych klientów powiedział mi ostatnio, że za 40 dni używania prądu do celów mieszkaniowych i do ogrzewania zapłacił 500 PLN. To było gdzieś na przełomie stycznia i lutego, więc była prawdziwa zima. Jego dom ma 130m2 (projekt nazywa się CIEPŁY). Zatem jeśli na jeden miesiąc za cały prąd użytkowy i ogrzewanie zapłacił 400 PLN, to mi wychodzi, że za samo ogrzewanie ok. 200PLN. To - sorry - ale ja nie znam tańszego ogrzewania oprócz drewna i węgla (tylko te dwa nie są bezobsługowe).

    Cytat Napisał jarek-62 Zobacz post
    Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na kwestię klimatyzacji. Wydaje mi się to idealnym rozwiązaniem dla domu szkieletowego, z 2 powodów. Pierwszy jest oczywisty, drugi to wysuszanie powietrza w domku.
    Pierwszy wcale nie jest oczywisty. Jeśli zbudujesz dom parterowy to klimatyzacja wcale nie będzie konieczna. Na poddaszu tak, choć w naszym klimacie używa się jej kilka razy w roku. Poddasze nagrzewa sie tak samo, jak w domu murowanym (też ma drewnianą więźbę, wełnę i płyty gipsowe).
    A drugi: a co Ty chesz wysuszać? Raczej trzeba by właśnie nawilżacz założyć, a nie wysuszać powietrze. Bo niby skąd ma być ta wilgoć?

    Pozdrawiam
    Pozdrawiam,
    Agnieszka Lipka

  11. #431

    Domyślnie

    eifs nie jest wynalazkiem amerykanow. tynk acrylowy wykonany prawidlowo jest tak samo dobry jak inne okladziny zewnetrzne.
    stsujac styropian na ruszcie w eifs nie tracimy na wartosci termicznej sciany. styropian nie jest wliczany do obliczen termicznych. kladzie sie go na pelno wymiarowa sciane.
    w tynkach acrylowych szczegolna dokladnosc w zabezpieczeniu miejsc narazonych na penetracje wody jest wskazana

  12. #432
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar InezDomyKanadyjskie
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa / Mroków
    Posty
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał TlumaczRosyjskiego Zobacz post
    Z tego co znalazłem:
    1) Wełna (zewnętrzna) wypuści wilgoć, styropian nie (do wełny trzeba dobrać odpowiedni tynk).
    Wełna nie lamelowa, Klej do wełny (nie do styropaniu), Tynk mineralny, silikatowy lub silikonowy. Minerlany jest tani, silikatowy drogi i ciężko się kładzie (przebarwienia), silikonowy najdroższy, ale ponoć najlepszy. W praktyce wystarczy mineralny. Jak monuś nie pasują jasne kolory to farba SILIKATOWA. Koniecznie. NIE AKRYLOWA.

    Cytat Napisał TlumaczRosyjskiego Zobacz post
    2) A nie prościej zrobić na gaz (kocioł z zamkniętą komorą spalania) i zaoszczędzić dużo zł -kominek,-komin, które można przeznaczyć na rekuperator?
    Najlepiej zwykłe grzejniki konwektorowe ze sterowaniem (programator kosztuje 300 PLN). Napisałam o tym w poście dla jarek-62.
    Instalacja jest najtańsza na świecie. A użytkowanie wychodzi, że też Jeden z naszych klientów doszedł nawet do wniosku (metodą prób i wyliczeń), że kominek opłaca się odpalać dopiero poniżej 0 stopni C. Nawet najleszego kominka nie da się tak regulować jak grzejnika elektrycznego, więc jak trzeba dogrzać przez 2 godziny, to nie opłaca się odpalać Jutula czy Dovre, bo one za długo grzeją

    A propos: czy wiecie, że w latach 1997-2007 olej opałowy zdrożal o 329%, drewno o 220%, gaz o 88%, a prąd tylko o 29%? (źródło: http://przewodnik.rockwool.pl/media/...ctwo_press.pdf). Nie wiem, jak było później, bo nie znalazłam takiego zestawienia, ale jak się logicznie zastanowić to jakieś 15 lat temu wszyscy się zachwycili piecami na olej. Robili drogą instalację wodną, kupowali drogie piece. Całość miała się zwrócić po 10 czy 15 latach. I co? I totalnie nic. Nie zwróciła sie i sie nie zwróci, bo nikt nie wziął pod uwagę, że przez 10 lat olej zdrożeje o 329%.

    Osobiście uważam, że jeśli mam wyłożyć mnóstwo pieniędzy to muszą one się zwrócić po 2-3 latach. Jeśli czas zwrotu jest dłuższy to nie mam gwarancji, że rzeczywiście zaoszczędzę pieniądze. Wolę tę kasę włożyć na lokatę, choćby miała małe oprocentowanie i opłacać z niej rachunki za prąd
    Pozdrawiam,
    Agnieszka Lipka

  13. #433
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar InezDomyKanadyjskie
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa / Mroków
    Posty
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    eifs nie jest wynalazkiem amerykanow.
    peter4x5, masz rację, jeśli chodzi o wynalezienie samego EIFS. Miałam na myśli raczej wykorzystywanie eifs do okładzin ścian, co sie nie sprawdziło. Było wiele publikacji na ten temat i wiele budynków, z ktorych to zrywano.

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    stosujac styropian na ruszcie w eifs nie tracimy na wartosci termicznej sciany. styropian nie jest wliczany do obliczen termicznych.
    Być może w USA nie jest. Albo w uczciwej firmie Ja jeszcze takiej nie spotkałam. Wszyscy mówią: "i ma pan 15cm wełny w ścianach i 5 styropianu na zewnątrz, więc to razem 20". Jak dla mnie to wliczanie. Bo teoretycznie to Ty masz jak najbardziej rację. W praktyce ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że taki styropian jest tylko podłożem dla tynku, a nie izolacją. Więc osobiście wolę wełnę, bo ona JEST izolacją termiczną.

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    tynk acrylowy wykonany prawidlowo jest tak samo dobry jak inne okladziny zewnetrzne.
    w tynkach acrylowych szczegolna dokladnosc w zabezpieczeniu miejsc narazonych na penetracje wody jest wskazana
    Z tym sie nie zgadzam. Choćbyś najlepiej na świecie położył ten tynk, to nie unikniesz pracy budynku. Każdy dom pracuje - mniej lub więcej - więc po jakimś czasie zawsze będziesz miał mikropęknięcia. I tam będzie wchodziła wilgoć. A jak wejdzie to już nie wyjdzie.
    Pozdrawiam,
    Agnieszka Lipka

  14. #434
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar InezDomyKanadyjskie
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa / Mroków
    Posty
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    troche nie na temat
    przegladalem Wasza stronke, mozesz dac mi namiar na swojego dostawce drewienek. Wyglada ze jakosc jest do zaakceptowania.
    Jeśli chcesz to możemy Ci sprzedać konstrukcję. Prześlij mailem zestawienie elementów i miejsce dostawy, to odeślę wycenę i warunki.

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    mala uwaga dotyczaca green board. nie zaleca sie juz stosowac ja w mokrych miejscach, czyli prysznice. instalacja folii za green board rowniez nie byla zalecana przez producentow g/k, z uwagi na tzw. "double moisture barrier".
    Ma to sens. Musze poszukać więcej informacji na ten temat.

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    czy wiesz gdzie moge kupic tzw. clips do osb lub sklejki?
    Nie mam pojęcia. My kładziemy OSB bez klipsów. Zapytaj może w Kronopolu?
    Pozdrawiam,
    Agnieszka Lipka

  15. #435
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar InezDomyKanadyjskie
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa / Mroków
    Posty
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    budynek zawsze nalezy traktowac jako system. laczniki metalowe sa przydatne, pozwalaja na laczenie elementow w sposob trwalszy i latwiejszy w wielu miejscach, nalezy je stosowac tam gdzie jest to konieczne. jesli ich uzycie nie powoduje wzmocnienienia polaczen, to jaki jest sens takich poczynan. wbrew pozorom to okladzina : osb, sklejka, drywall wplywaja na sztywnosc konstrukcji. zadaniem metalowych lacznikow jest zmiana kierunku sil dzialajacych na gwozdz lub srube. system jest tak trwaly jak jego najslabsze ogniwo.
    np. powszechny ped do uzywania impregnatow do drewna w Polsce jest dla mnie nie zrozumialy. skad wiadomo czy nie nastapi przyspieszona korozja gwozdzi, srub lub lacznikow.
    dlatego zawsze dom jest tak dobry jak dobry jest ten co go buduje i jaka wiedze i doswiadczenie posiada.
    ŚWIĘTA PRAWDA
    Podpisuję się pod wszystkim.

    TlumaczRosyjskiego, jeśli będziesz używał łaczników to tylko atestowanych do budowlanki. Na rynku są też (dużo tańsze) łączniki ogrodowe, które się nie nadają do budowy domu.

    A propos firmy Simpson Strong Tie i łączników używanych do budowy tam, gdzie huragany i trzęsienia ziemi. Widzieliście to doświadczenie:
    http://www.inez.com.pl/2011/03/11/zo...esienia-ziemi/
    Gdzieś już zamieszczałam ten link, ale nie pamiętam gdzie. Jeśli sie powtarzam to sorry
    Pozdrawiam,
    Agnieszka Lipka

  16. #436

    Domyślnie

    zgadzam sie ze powstaja mikropekniecia (najwieksze mikro pekniecie jakie widzialem mialo 7 cm...). dlatego stosuje sie montaz styropianu na ruszcie. z mozliwoscia przeplywu powietrza gora dol. samoprzylepne tasmy wokol okien wytrzymuja ok.30lat moze wiecej. inaczej owija sie budynek pod acryl, inaczej pod siding czy tynk mineralny. ciesla musi wiedziec ze bedzie acryl itd. osobiscie nie lubie acrylu bo wymaga spedzenia na budowie 24hr, system jest ok, ludzie nie zawsze.
    poczatkowa porazka acrylu w ameryce byla spowodowana przeniesieniem systemu bez zapewnienia bazy wykonawcow. speed is money, tak jest w ameryce, kto ma czas na sleczeniu nad kazdym zlaczem?

    a propos, skad bierzesz drzewo, jesli to nie jest tajemnica

  17. #437

    Domyślnie

    dla ciekawych link

    http://www.eima.com/pdfs/EIMA%20ORNL...um%20Final.pdf
    swiat nie jest idealny
    zawsze jest + i -
    zdrowy rozsadek jest wskazany, kazda decyzja jest forma kompromisu

  18. #438
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    TlumaczRosyjskiego

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-353
    Posty
    53

    Domyślnie

    Fakt jest taki, że wyznaję zasadę - kup droższe a lepsze. Oszczędzanie wymaga dużej wiedzy, lub później płacisz x2.

    Okna będą montowane według zasad ciepłego montażu, tylko ciekawi mnie jak rozwiązać pewien problem.
    Chcę zamontować okna częściowo w warstwie ocieplenia (połowa jego szerokości dać w warstwę ocieplenia), z tego co widziałem, to dookoła okna dają styropian. A co w przypadku kanadyjczyka - dawać wełnę(jaką) czy styropian? Okno nie jest lekkie (będę miał 2 szt 2m*1,4m), czy ono nie "wyfrunie", profil okna 9cm, słupki 15cm i za radą Zbyszka57 z sosny? rys5.


    Prąd mnie trochę przeraża, chociaż z drugiej strony od dołu będę miał darmowe ogrzewanie od rodziców, może ilość ciepła nie będzie duża, ale i tak lepiej niż nie jeden fundament. Z drugiej strony koszty najtańszej kotłowni junkers smart+pogodówka+boiler to 5,7k do tego rury, grzejniki, które w opcji 50/40 też będą ładnie kosztowały, robocizna, + przyłączenie gazu (w moim przypadku 1k) i abonament na gaz 60zł/mies (ciekawe jak latem, gdy używasz mniej)

    A teraz ALE. Żeby było tanio, to grzejnik musi działać podczas taryfy, czyli 2 godz w dzień i w nocy, a w nocy śpimy, więc 19C to max. czyli za bardzo nie podgrzejesz i zapas nie zrobisz. Co zamiast pogodówki mogą zaoferować grzejniki na prąd? I Jak być z wodą użytkową? Czy w takim przypadku trzeba zakładać solary?

    Zakładam, że będzie:
    Poddasze 110m2 netto (dobudowuję autonomiczne, czyli parteru nie mam - należy do rodziców)
    Ściany (technologia szkieletowa) 15 0,033+15cm 0,035
    dach 38cm 0,033
    strop 30cm granulat wełny na kg
    okna 0,7 (być może będą 0,5)
    + 2szt połaciowe 1,1

    W wyliczeniach ze strony Inez wszystko jest ok, tyle, że dogrzewają kominkiem średnio na 1,3k zł, więc nie wiem czy jest tak różowo, tym bardziej, że pracujemy z żoną w domu... ale kolejny ból głowy mam na 100% (byłem na 99% zdecydowany na gaz)
    Ostatnio edytowane przez TlumaczRosyjskiego ; 16-04-2011 o 19:08

  19. #439
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar InezDomyKanadyjskie
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa / Mroków
    Posty
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    zgadzam sie ze powstaja mikropekniecia (najwieksze mikro pekniecie jakie widzialem mialo 7 cm...).
    To było chyba MAKROpęknięcie

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    a propos, skad bierzesz drzewo, jesli to nie jest tajemnica
    Odpisałam Ci gdzies wcześniej
    Pozdrawiam,
    Agnieszka Lipka

  20. #440
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Cytat Napisał InezDomyKanadyjskie Zobacz post
    Jeśli chcesz to możemy Ci sprzedać konstrukcję. Prześlij mailem zestawienie elementów i miejsce dostawy, to odeślę wycenę i warunki.



    Ma to sens. Musze poszukać więcej informacji na ten temat.



    Nie mam pojęcia. My kładziemy OSB bez klipsów. Zapytaj może w Kronopolu?
    a na co Ci klipsy? moze lepiej OSB czy Durelis na pióro-wpusty? i złacza na klej?
    ale jak chcesz klipsy to ponizej link do producenta

    http://www.favore.pl/71280_laczniki-...y-lodzkie.html

Strona 22 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony