dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz_bb

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Pruszcz Gdański
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    9

    Question Wentylacja pionu kanalizacyjnego

    Witam,
    Chciałbym się Was poradzić w kwestii wentylacji pionu kanalizacyjnego.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pion kanalizacyjny.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	45,2 KB
ID:	452837

    Czy wyprowadzenie rur wentylacyjnych w przedstawiony na obrazku sposób jest ok i będą spełniały swoją funkcję? Czy można w taki sposób poziomo prowadzić rury wentylujące pion ?
    Chciałbym je wyprowadzić na dachu dalej od okien dachowych.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateusz_bb Zobacz post
    Witam,
    Chciałbym się Was poradzić w kwestii wentylacji pionu kanalizacyjnego.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pion kanalizacyjny.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	45,2 KB
ID:	452837

    Czy wyprowadzenie rur wentylacyjnych w przedstawiony na obrazku sposób jest ok i będą spełniały swoją funkcję? Czy można w taki sposób poziomo prowadzić rury wentylujące pion ?
    Chciałbym je wyprowadzić na dachu dalej od okien dachowych.
    A dlaczego wentylujesz piony kanalizacyjne? masz przydomową oczyszczalnie ścieków? czy kanalizację gminną/miejską?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz_bb

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Pruszcz Gdański
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A dlaczego wentylujesz piony kanalizacyjne? masz przydomową oczyszczalnie ścieków? czy kanalizację gminną/miejską?
    Planuję przydomową oczyszczalnię, lecz na tym etapie jeszcze nie wiem czy otrzymam pozwolenie czy też będę musiał do gminnej kanalizacji się podpiąć. Dom jest na etapie projektowania, stąd chciałbym przed budową zaplanować instalacje.

    Czytałem sporo artykułów dotyczących tego, że piony powinny być wentylowane, i np. jeśli miska ustępowa będzie znajdowała się powyżej 1 m od pionu kanalizacyjnego to powinien jej odpływ być dodatkowo wentylowany.
    Ostatnio edytowane przez mateusz_bb ; 09-02-2021 o 08:00

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak , masz rację,tylko w kanalizacji (miejskiej, gminnej) stosuje się napowietrzanie przez specjalne zawory zwrotne które zapobiegają wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów.
    Jeśli chodzi o Twoje pytanie to tak - możesz poprowadzić - oddalić piony odpowietrzające prowadząc je w poziomie zachowując pełną szczelnośc połaczeń.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz_bb

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Pruszcz Gdański
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tak , masz rację,tylko w kanalizacji (miejskiej, gminnej) stosuje się napowietrzanie przez specjalne zawory zwrotne które zapobiegają wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów.
    Jeśli chodzi o Twoje pytanie to tak - możesz poprowadzić - oddalić piony odpowietrzające prowadząc je w poziomie zachowując pełną szczelnośc połaczeń.
    Dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz_bb

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Pruszcz Gdański
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tak , masz rację,tylko w kanalizacji (miejskiej, gminnej) stosuje się napowietrzanie przez specjalne zawory zwrotne które zapobiegają wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów.
    Jeśli chodzi o Twoje pytanie to tak - możesz poprowadzić - oddalić piony odpowietrzające prowadząc je w poziomie zachowując pełną szczelnośc połaczeń.
    O i przed chwilą się dowiedziałem, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest nie możliwa, jest obowiązek przyłączenia się do kanalizacji gminnej z pompą.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateusz_bb Zobacz post
    O i przed chwilą się dowiedziałem, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest nie możliwa, jest obowiązek przyłączenia się do kanalizacji gminnej z pompą.
    No to oczywiście sytuacja na tyle się zmieniła , że nie musisz przedłużać instalacji tylko prowadzić ją prosto, nawet w pobliże okien - gdyż zastosujesz zawory napowietrzające a nie odpowietrzające - co ważne możesz nawet nie wychodzić poza powierzchnie dachu i zrobić je ukryte na nieużytkowym poddaszu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ce2942.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	452853Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Napowietrzacz-FI-100.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	26,8 KB
ID:	452854Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Napowietrzacz-FI-75.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	452855
    np coś takiego lub każdy inny.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz_bb

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Pruszcz Gdański
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    No to oczywiście sytuacja na tyle się zmieniła , że nie musisz przedłużać instalacji tylko prowadzić ją prosto, nawet w pobliże okien - gdyż zastosujesz zawory napowietrzające a nie odpowietrzające - co ważne możesz nawet nie wychodzić poza powierzchnie dachu i zrobić je ukryte na nieużytkowym poddaszu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ce2942.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	452853Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Napowietrzacz-FI-100.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	26,8 KB
ID:	452854Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Napowietrzacz-FI-75.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	452855
    np coś takiego lub każdy inny.
    To troszkę upraszcza sprawę.
    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Może i upraszcza, ale czytając fachową literaturę i oglądając projekty, to jednak minimum 1 pion powinno się wyprowadzić nad dach. U mnie w projekcie wszystkie 3 są wyprowadzone.
    Pozwala to na ujście trujących gazów, czego nie umożliwia zawór napowietrzający.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Może i upraszcza, ale czytając fachową literaturę i oglądając projekty, to jednak minimum 1 pion powinno się wyprowadzić nad dach. U mnie w projekcie wszystkie 3 są wyprowadzone.
    Pozwala to na ujście trujących gazów, czego nie umożliwia zawór napowietrzający.
    Ale odpowietrzenie to nie napowietrzenie. To nie może tak być, aby gazy kanalizacyjne wypuszczane były sam napisałeś - "trujące" i co ja mam narażać siebie , sasiadów czy kogokolwiek na wdychanie tych gazów? Po to są osadniki, przepompownie i oczyszczalnie, aby w cywilizowany sposób to neutralizować - ja mam tylko zaapewnić bezproblemowy odpływ zanieczyszczeń nie powodując w jakikolwiek sposób zakłóceń w pracy instalacji.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11

    Domyślnie

    Jak to etap budowy to lepiej wyprowadzić rurę na dach. Tylko możliwie w pionie, a nie w poziomie jak narysowałeś. Zalecają nawet nie zmniejszać przekroju. Ja to jednak na ostatnim odcinku finalnie zrobiłem.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    To nie może tak być, aby gazy kanalizacyjne wypuszczane były sam napisałeś - "trujące" i co ja mam narażać siebie , sasiadów czy kogokolwiek na wdychanie tych gazów?
    Nie może tak być, ale tak jest i takie są zasady prawidłowej instalacji kanalizacji.
    Wynika to prawdopodobnie stąd, że gazy te są trujące w zamkniętych pomieszczeniach, ale po wyjściu kominkiem i spotkaniu ze świeżym powietrzem nie ma już żadnego zagrożenia. Nawet spaliny samochodowe, także trujące, jeżdżą obok nas i jest OK, a spróbuj je napuścić do zamkniętego pomieszczenia.

    Dlatego wyjście kanalizacji należy robić ponad dach, idealnie, gdy wszystkie piony są tak zrobione.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz_bb

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Pruszcz Gdański
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Jak to etap budowy to lepiej wyprowadzić rurę na dach. Tylko możliwie w pionie, a nie w poziomie jak narysowałeś. Zalecają nawet nie zmniejszać przekroju. Ja to jednak na ostatnim odcinku finalnie zrobiłem.
    Właśnie problem główny stanowi to pionowe wyprowadzenie na dach. Bo jeśli zrobiłbym pionowe, to w przypadku każdego z pionów wyjście na dachu będzie w pobliżu ok. 1 m od okien... I stąd nie mam pomysłu jak to rozwiązać.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Nie może tak być, ale tak jest i takie są zasady prawidłowej instalacji kanalizacji.
    Wynika to prawdopodobnie.....
    I tu Twoje prawdopodobnie się myli.
    Rozwiązania są dwa, a nawet cztery....bo można jeszcze zamontować napowietrznik indywidualnie przy każdym odpływie ścieków albo połączyć oba sposoby do prawidłowego funkcjonowania kanalizacji.

  15. #15

    Domyślnie

    Doceniam Twoją wiedzę, którą się dzielisz na forum, ale tutaj na pewno nie masz racji.
    Jedyne poprawne rozwiązanie to wyprowadzenie pionu nad dach.
    Same napowietrzacze to półśrodki.

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz_bb

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Pruszcz Gdański
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Doceniam Twoją wiedzę, którą się dzielisz na forum, ale tutaj na pewno nie masz racji.
    Jedyne poprawne rozwiązanie to wyprowadzenie pionu nad dach.
    Same napowietrzacze to półśrodki.
    A czy może miałbyś pomysł jak "w miarę poprawnie" wyprowadzić pion na dach, aby na wentylacja spełniała swoją funkcję a jednak nie zlokalizowała się koło okien?
    Dodam, że prawdopodobnie będę musiał zrobić 3 piony kanalizacyjne obejmujące kuchnię i nad nią łazienkę (tę którą wziąłem pod uwagę na załączonym obrazku) oraz dwie łazienki na prawo od tej z obrazka.

  17. #17

    Domyślnie

    To znaczy chcesz wyprowadzić 3 piony ponad dach?
    Jeśli kominek wentylacyjny w dachu będzie ponad oknem o 1,5 metra, to powinno być OK.
    Nie musisz rury prowadzić pionowo na strychu, jeśli nie masz takiej możliwości, ale poziomo - odradzam.
    Postaraj się prowadzić pod kątem, przynajmniej te 15 stopni. I pamiętaj, że rura musi być ocieplona na strychu nieogrzewanym.
    Zaleca się wykonanie napowietrzenia rurą o takiej samej średnicy jak pion.
    Akurat jestem na tym etapie w moim domu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210123_205002x.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	452875

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz_bb

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Pruszcz Gdański
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    To znaczy chcesz wyprowadzić 3 piony ponad dach?
    Jeśli kominek wentylacyjny w dachu będzie ponad oknem o 1,5 metra, to powinno być OK.
    Nie musisz rury prowadzić pionowo na strychu, jeśli nie masz takiej możliwości, ale poziomo - odradzam.
    Postaraj się prowadzić pod kątem, przynajmniej te 15 stopni. I pamiętaj, że rura musi być ocieplona na strychu nieogrzewanym.
    Zaleca się wykonanie napowietrzenia rurą o takiej samej średnicy jak pion.
    Akurat jestem na tym etapie w moim domu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210123_205002x.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	452875
    W zasadzie o takie rozwiązanie mi chodziło. Jak pod sufitem ocieploną rurę poprowadzę to będę mógł piony wypuścić bliżej szczytu dachu i będzie to zdecydowanie dalej od okien.
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony