dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Jak wyhodować sadzonki orzecha laskowego?

    Witam,
    Od kobiety na targu zakupiłem przepyszne i w dodatku olbrzymie orzechy laskowe. Chciałbym mieć takie u siebie na działeczce, czy da się je jakoś wychodować? Raz już kupowałem sadzonki orzecha laskowego w szkółce- miały być duże orzechy a są mierne, ba może nawet gorsze niż mierne. Kolega podpowiada mi abym kilka dorodnych orzechów lekko puknął młoteczkiem, tak by powstały jakieś tam delikatne mikropęknięcia i zakopał je w piasku, w doniczce. Doniczkę tą trzeba trzymać w piwnicy i od czasu do czasu podlewać.
    Ponoć na wiosnę mają wyrosnąć sadzonki. Czy to dobry sposób na pozyskanie sadzonek dobrego gatunku?

  2. #2

    Domyślnie Re: Jak wychodować sadzonki orzecha laskowego?

    Cytat Napisał rafallogi
    Witam,
    Od kobiety na targu zakupiłem przepyszne i w dodatku olbrzymie orzechy laskowe. Chciałbym mieć takie u siebie na działeczce, czy da się je jakoś wychodować? Raz już kupowałem sadzonki orzecha laskowego w szkółce- miały być duże orzechy a są mierne, ba może nawet gorsze niż mierne. Kolega podpowiada mi abym kilka dorodnych orzechów lekko puknął młoteczkiem, tak by powstały jakieś tam delikatne mikropęknięcia i zakopał je w piasku, w doniczce. Doniczkę tą trzeba trzymać w piwnicy i od czasu do czasu podlewać.
    Ponoć na wiosnę mają wyrosnąć sadzonki. Czy to dobry sposób na pozyskanie sadzonek dobrego gatunku?
    Kolega źle Ci radzi, jak wychodować sadzonki orzecha laskowego .
    Siewki nie będą takie jak roślina mateczna (nie dziedziczą cech).
    Jeżeli chcesz mieć takie same owoce jak te kupione na targu to powinieneś tę konkretną roślinę rozmożyć wegetatywnie np. poprzez odkłady.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  3. #3

    Domyślnie

    Pinus - myślę, że coś wiesz na ten temat, ale gruntownej wiedzy nie posiadasz.
    Wspomniany kolega zajmuje się uprawą drzewek i krzewów ozdobnych i wydaje mi się, że posiada znaczny zasób wiedzy popartej praktyką. Przesłałem mu Twoją odpowiedź na moje pytanie i niestety nazwał Cię głąbem kapuścianym. Nie wiem dlaczego tak wybuchnął . Może dlatego, że powinieneś wiedzieć, że leszczynę można rozmnażać wegetatywnie (czyli min. przez wspomniane przez Ciebie odkłady), ale także generatywnie, czyli poprzez nasiona, które powinny zostać poddane stratyfikacji, czyli odpowiedniemu przechowaniu przez odpowiedni okres (czasami nawet bardzo długi).
    Tak więc proszę nie udzielaj już odpowiedzi na moje pytania, bo wydaje mi się, że skupiasz się bardziej na popełnianych błędach ortograficznych (co ludziom i mnie także niestety się przytrafia). Tak więc dziękuję, posłucham raczej ludzi coś niecoś wiedzących.

  4. #4

    Domyślnie

    Pytałeś więc udzieliłem Ci prawidłowej odpowiedzi i za to obrzuciłeś mnie wyzwiskami .
    No cóz, niestety i tacy ludzie jak Ty się zdarzają .
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    MajaK

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    117

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafallogi
    Wspomniany kolega zajmuje się uprawą drzewek i krzewów ozdobnych i wydaje mi się, że posiada znaczny zasób wiedzy popartej praktyką.
    Chyba rzeczywiście wydaje Ci się, skoro zadajesz pytanie na forum.
    A jeśli już zdecydowałeś się na weryfikację wiadomości kolegi, to wysłuchaj uważnie, bez zbędnych komentarzy, co inni mają na interesujący Cię temat do powiedzenia.

    Co do fachowości Pinusa - jest wyjątkowo wysoka.

    Pozdrawiam
    Maja

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Możesz sprawę uprościć tj. posadzić na dworze do ziemi teraz jesienią i zdać zię na "matkę naturę". Któryś z orzechów pewnie wykiełkuje.
    Co do rady Pinusa to ma rację i może być róznie z wielkością twoich orzechów na krzaku. Hodowcy którzy rozmanżają generatywnie (przez nasiona) stosują to w przypadku tzw. odmian ustalonych. Aby takie odmiany utrzymać w ryzach i aby się nam nie przepyliły mateczniki trzeba odpowiednio izolować od innych roślin z danego gatunku (są na to specjalne normy odległości)[/list]

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał MajaK
    Cytat Napisał rafallogi
    Wspomniany kolega zajmuje się uprawą drzewek i krzewów ozdobnych i wydaje mi się, że posiada znaczny zasób wiedzy popartej praktyką.
    Chyba rzeczywiście wydaje Ci się, skoro zadajesz pytanie na forum.
    A jeśli już zdecydowałeś się na weryfikację wiadomości kolegi, to wysłuchaj uważnie, bez zbędnych komentarzy, co inni mają na interesujący Cię temat do powiedzenia.

    Co do fachowości Pinusa - jest wyjątkowo wysoka.

    Pozdrawiam
    Maja
    Uzyskałem poradę od kolegi i szukałem potwierdzenia, a tu wręcz przeciwnie, zanegowano sens porady. To zmusiło mnie do uzupełnienia swojej wiedzy w tym zakresie na własna rękę. Wystarczy poczytać chociażby tutaj:
    http://www.odr.net.pl/publikacje/0162.pdf
    Maju skoro piszesz, że fachowość Pinusa jest wysoka, to napisz, że jest to Twoja opinia, bo zakrawa mi to na klub moherowych beretów z ojcem Pinusem na czele.
    PINUS, to nie ja obrzuciłem Cię wyzwiskami, to tylko słowa mojego kolegi, więc nie udawaj obrażonego, bo nie ma za co się obrażać
    Spójżcie na odpowiedź Wciornastka: rzeczowa, bez złośliwości i nie generalizująca. Uczcie się skoro deklarujecie swoją pomoc i nie wymądrzajcie się,bo przynosi to jedynie odwrotny skutek.
    [/b]

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Jesteś impertynencki. Pytałeś. Uzyskałeś odpowiedź - zgodną z fachowym stanem wiedzy, jak Ci napisała Wciornastek. I zamiast podziękować...

    ...myślę, że coś wiesz na ten temat, ale gruntownej wiedzy nie posiadasz.
    Jeżeli posiadasz tak gruntowną wiedzę, że możesz ją oceniać u innych, to po co pytasz tutaj o cokolwiek? Teraz zapewne już nikt nie będzie miał ochoty nieopatrznie udzielić Ci odpowiedzi na zadane pytania, bo się narazi na niesprawiedliwą i z gruntu fałszywą ocenę stanu swojej wiedzy i swoich intencji.

    ...nazwał Cię głąbem kapuścianym. Nie wiem dlaczego tak wybuchnął . Może dlatego, że powinieneś wiedzieć, że leszczynę można rozmnażać wegetatywnie (czyli min. przez wspomniane przez Ciebie odkłady), ale także generatywnie, czyli poprzez nasiona, które powinny zostać poddane stratyfikacji, czyli odpowiedniemu przechowaniu przez odpowiedni okres (czasami nawet bardzo długi).
    Możesz nie wątpić, że Pinus o tym wie. Nieźle się za to ubawiłeś przytaczając słowa niewychowanego kolegi. No cóż - pogratulować taktu i umiaru oraz umiejętności obcowania z innymi ludźmi. Jesteś po prostu the best.
    Powinieneś się wstydzić.
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    A w dodatku nie posiadasz umiejętności czytania ze zrozumieniem. Napisano, cyt.: plantacje zakłada się z odmian rozmnażanych wegetatywnie.
    Posiać sobie możesz, urośnie, a jakże. Nie zapomnij o zakupie młotka.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    A w dodatku nie posiadasz umiejętności czytania ze zrozumieniem. Napisano, cyt.: plantacje zakłada się z odmian rozmnażanych wegetatywnie.
    Posiać sobie możesz, urośnie, a jakże. Nie zapomnij o zakupie młotka.
    chyba, że woli kręcić... to imadło się nadaje

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    MajaK

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    117

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafallogi
    Maju skoro piszesz, że fachowość Pinusa jest wysoka, to napisz, że jest to Twoja opinia...
    Skoro zostałam wywołana do odpowiedzi...

    Jak widzisz, nie tylko ja wysoko cenię wiedzę Pinusa
    I nie mam już ochoty na rozmowę z Tobą.

    Trzymaj się ciepło
    Maja

  12. #12

    Domyślnie

    Jesteście jak wrony, które siedzą na świerku i czekają aż jakiś ptak nadleci, by go od razu przepędzić. Wy tego nie widzicie, ale tworzycie kastę w dodatku niezbyt sympatyczną z Pinusem na czele. Przegląd tematów z Jego udziałem tylko mnie w tym utwierdził. Daje się to także zauważyć po Waszych odpowiedziach wypisz, wymaluj -adwokat Pinusa. Nie jesteś pytany, nie bierz udziału w dyskusji. Rzecznicy się znaleźli........ Także trzymajcie się ciepło i do zobaczenia na innych forach.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafallogi
    Jesteście jak wrony, które siedzą na świerku i czekają aż jakiś ptak nadleci, by go od razu przepędzić. Wy tego nie widzicie, ale tworzycie kastę w dodatku niezbyt sympatyczną z Pinusem na czele. Przegląd tematów z Jego udziałem tylko mnie w tym utwierdził. Daje się to także zauważyć po Waszych odpowiedziach wypisz, wymaluj -adwokat Pinusa. Nie jesteś pytany, nie bierz udziału w dyskusji. Rzecznicy się znaleźli........ Także trzymajcie się ciepło i do zobaczenia na innych forach.
    Sęp się odezwał

  14. #14

    Domyślnie

    Czyli 9:1 dla Pinusa

    Jedynkę odejmuję za poprawianie cudzej ortografii .
    Paweł

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelm
    Czyli 9:1 dla Pinusa

    Jedynkę odejmuję za poprawianie cudzej ortografii .
    Raczej 9:1 dla moherów
    Pozdrawiam wszystkich rzeczników.
    P.S.
    Kolega dopytuje się co słychać u ..........- nie będę już zadrażniał

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafallogi
    Cytat Napisał pawelm
    Czyli 9:1 dla Pinusa

    Jedynkę odejmuję za poprawianie cudzej ortografii .
    Raczej 9:1 dla moherów
    Pozdrawiam wszystkich rzeczników.
    P.S.
    Kolega dopytuje się co słychać u ..........- nie będę już zadrażniał
    jak my mohery, to ty skończony palant

  17. #17

    Domyślnie

    To już ostatnie moje słowa tutaj.... z Wami przynajmniej.
    Dajecie się podpuszczać i zachowujecie się jak te małe pieski ujadające przy nodze
    A Ty Majka uważaj, bo za takie słowa możesz się mocno zdziwić i radzę Ci nie czuj się zbyt pewna siebie, bo wydaje Ci się że jesteś anonimowa. Wcale tak nie jest.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafallogi
    To już ostatnie moje słowa tutaj.... z Wami przynajmniej.
    Dajecie się podpuszczać i zachowujecie się jak te małe pieski ujadające przy nodze
    A Ty Majka uważaj, bo za takie słowa możesz się mocno zdziwić i radzę Ci nie czuj się zbyt pewna siebie, bo wydaje Ci się że jesteś anonimowa. Wcale tak nie jest.
    a co? słowo palant cię uraziło? To dlaczego sądzisz, że słowo "moher" nie jest uwłaczające dla innych

    jestem bardzo ciekawa, co mi zrobisz to nawet podniecające

  19. #19

    Domyślnie

    Ja też Cię pozdrawiam

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) FOROWICZ - to brzmi dumnie i poprawnie! Avatar AXENTY
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    273

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafallogi
    To już ostatnie moje słowa tutaj.... z Wami przynajmniej.
    Dajecie się podpuszczać i zachowujecie się jak te małe pieski ujadające przy nodze
    A Ty Majka uważaj, bo za takie słowa możesz się mocno zdziwić i radzę Ci nie czuj się zbyt pewna siebie, bo wydaje Ci się że jesteś anonimowa. Wcale tak nie jest.

    Nie sądziłem, że na takim forum mogą znaleźć się takie indywidua, jak rafallogi. Jego zacietrzewienie i z postu na post zaostrzające się słownictwo, aż do gróźb włącznie pasuje bardziej do forum jakiegoś klubu blokersów...[/b]
    Maćko

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony