dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 8
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 147
  1. #81

    Domyślnie

    odnawiam wątek...
    powrócę do podłączenia lamp ogrodowych. Prowadzi się do ich podłączenia kabel YKY 3x1,5mm lub 3x2,5mm i wszystko byłoby ok... tylko po co ta trzecia żyła? Czy to rezerwa na wypadek, gdyby jedna z żył uległa zniszczeniu? Instalacji z lampami przecież chyba uziemiać nie muszę...?

    Druga sprawa,
    kabel trzyżyłowy YKY prowadzi się też przy wykonaniu gniazd zewnętrznych w ogrodzie (kosiarka, pompa do oczka etc.) i tu trzecia żyła w kablu pełni zapewne funkcję uziemienia, czy tak? Jest to chyba niezbędne w tym przypadku, choć u siebie w piwnicy mam kilka gniazd do których prąd dochodzi kablem dwużyłowym (brak uziemienia). Nie wiem czy to celowe działanie, czy po prostu elektryk coś "obszedł" by skrócić sobie pracę Rozkręciłem kilka gniazd w mieszkaniu i okazało się, że nawet gdy był tam kabel trzyżyłowy, najczęściej trzecia żyła była "skrócona o głowę" i zupełnie nie podłączona do gniazda Zgłupiałem..... Czy jest ktoś, kto potrafiłby mi po krótce wyjaśnić o co tu chodzi? W końcu są w sprzedaży również gniazda bez uziemienia, więc chyba nie zawsze się je stosuje? Jakie to przypadki, czy jest jakaś ogólna zasada stosowania (lub nie) uziemienia?
    Przewód do gniazd w ogrodzie poprowadzę sam (YKY 3x2,5mm) i będzie to gniazdo z uziemieniem. Chciałbym, to jednak także zrozumieć...
    Dziękuję z góry za wszelkie wskazówki...
    Pozdrawiam
    Pearl
    wszystko dobre, co się w łóżku kończy

  2. #82

    Domyślnie

    oczywiście: kabel YKY (ziemny) tylko czy 3x2,5, czy też 2x2,5 (a może po prostu nie ma kabla 2x2,5???) ...bo nie rozumiem po co mam tę trzecią żyłę w kablu przy podłączaniu lamp? Lamp jeszcze nie mam, i nie mogę podejrzeć jak je się podłącza... ale jeśli podłącza się tak samo jak światło w domu, to trzecia żyła w przewodzie jest chyba nie potrzebna, czy tak? Odpowie mi ktoś z Was po co jest ta trzecia żyła w przewodzie (Uwaga! Mówimy tylko o podłączaniu lamp, nie urządzeń typu pompa, kosiarka...)?

    A jak się zabrać do bezpiecznego oświetlenia do stawu? Przerabiał ktoś ten temat? Chodzi mi o kable... czy taki zestaw wpina się po prostu w gniazdo z prądem, które gdzieś w ogrodzie będzie? Może gdzieś na www jest schemat takiego zestawu z akumulatorkiem i lampami? A w ogóle to czy takie światło jest porównywalne (blaskiem) ze zwykłym z 230V, energooszczędnym na ten przykład.
    Zielony jestem jak galareta w tej materii ale na księgach się znam
    wszystko dobre, co się w łóżku kończy

  3. #83

    Domyślnie

    A jak się zabrać do wykonania bezpiecznego oświetlenia w stawie? Przerabiał ktoś może? Chodzi mi o kable, czy taki zestaw wpina się po prostu w gniazdo z prądem, które gdzieś w ogrodzie będzie? Może gdzieś na www jest schemat takiego zestawu z akumulatorkiem i lampami? A w ogóle to czy takie światło jest porównywalne (blaskiem) ze zwykłym z 230V, energooszczędnym na ten przykład.
    Zielony jestem w tej materii jak galareta

    Halo! Jest tu jeszcze KTOŚ?
    wszystko dobre, co się w łóżku kończy

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pearl
    Halo! Jest tu jeszcze KTOŚ?
    jasne
    ale nie mam stawu

  5. #85
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Cisza1, dobrze że jesteś

    Zniknęło na szczęście zdjęcie, które rozwaliło stronę, ale teraz Ty zawiniłeś. Pewnie niechcący?

    Na końcu Twojego postu na tej stronie:
    PostWysłany: Nie Lis 26, 2006 15:00

    jest taki długi zapis z "url". Jak go skasujesz, stronka wróci do normalnych rozmiarów. Możesz?

  6. #86

    Domyślnie

    pytałem o zastosowanie kabla YKY do lamp w ogrodzie. Gość mówi, że 3x1,5 jest o.k. ale wystarczy też 2x1,5 bo przecież lampki nie mają uziemienia. Cenowo różnica nie jest duża, chyba że ktoś 1000m kupi - to już robi jakąś sensowną kwotę.
    Widzę tylko jeden powód dla którego warto dać kabel 3x1,5 - np.: jedna z żył jest wadliwa, pęknie lub coś w ten deseń. Co o tym myślicie?
    Już chyba lepiej dać kabel 4x1,5 bo mamy dwie wolne żyły i możemy pod inny wyłącznik podpiąć kolejną gromadkę lamp, albo dzięki osobnym wyłącznikom zrobić tak, że na jednym obwodzie zapala się lampa nr 1,3,5... a na drugim 2,4,6... gdy włączymy oba palą się wszystkie. Ma ktoś z Was w ten sposób?

    Ostatnio zdecydowałem też o lampach najazdowych w podjeździe. Szukam nie drogiego, sprawdzonego produktu. Szukam też lamp ogrodowych z tworzywa, takich od 0,5m do 2m wysokości. TYLKO z tworzywa, bo mieszkam na odludziu raczej, a złomarze kradną tu całe ogrodzenia z bramami - jeśli tylko są z metalu. Draństwo!!!
    wszystko dobre, co się w łóżku kończy

  7. #87

    Domyślnie

    pytałem o zastosowanie kabla YKY do lamp w ogrodzie. Gość mówi, że 3x1,5 jest o.k. ale wystarczy też 2x1,5 bo przecież lampki nie mają uziemienia. Cenowo różnica nie jest duża, chyba że ktoś 1000m kupi - to już robi jakąś sensowną kwotę.
    Widzę tylko jeden powód dla którego warto dać kabel 3x1,5 - np.: jedna z żył jest wadliwa, pęknie lub coś w ten deseń. Co o tym myślicie?
    Już chyba lepiej dać kabel 4x1,5 bo mamy dwie wolne żyły i możemy pod inny wyłącznik podpiąć kolejną gromadkę lamp, albo dzięki osobnym wyłącznikom zrobić tak, że na jednym obwodzie zapala się lampa nr 1,3,5... a na drugim 2,4,6... gdy włączymy oba palą się wszystkie. Ma ktoś z Was w ten sposób?

    Ostatnio zdecydowałem też o lampach najazdowych w podjeździe. Szukam nie drogiego, sprawdzonego produktu. Szukam też lamp ogrodowych z tworzywa, takich od 0,5m do 2m wysokości. TYLKO z tworzywa, bo mieszkam na odludziu raczej, a złomarze kradną tu całe ogrodzenia z bramami - jeśli tylko są z metalu. Draństwo!!!
    wszystko dobre, co się w łóżku kończy

  8. #88

    Domyślnie

    dobra... poprawilem.... choc... u mnie sie nie rozwala... ale ok... sorry...

    co do kabla. radze wszedzie dawac 3 zyly...
    lampki jak najbardziej maja uziom.
    tak apropos... od czasow deszczy... normalnie wywala mi roznicowka po kilkinastu minutach siecenia lampek...
    przeszukalem wszystko... kurde... niby ok... a jednak musi byc gdzies jakas uplywnosc...
    teraz sie 'naprawilo' i jest ok ale jak bedzie cieplej na wiosne musze odkrecic wszystkie laampy i spryskac lakierem w spraju.. to samo w puszkach...

    kurcza... wiedzialem ze moga byc problemy i naprawde na wszystko uwazalem... a tu i tak sie nie udalo...

    lepiej za wczasu wszystko IDEALNIE zaizolowac i zalakierowac... wilgoc wlazi wszedzie!

  9. #89
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Cisza1, dzięki

    Teraz mogę czytać całe teksty bez przesuwania paska. Miałam go drugie tyle, Ty nie?

  10. #90

    Domyślnie

    nie... u mnie sie zawijal.

  11. #91

    Domyślnie oświetlenie natynkowe

    powtarzam swój problem ze znalezieniem oświetlenia natynkowego-mam ścianę klinkierową ale jednocześnie nieweilkiego rozmiarowo...planowane małe punkciki na elewacji oświetlające taras...te które znalazłam szer. ok 20 cm zdecydowanie za dużo....

  12. #92

    Domyślnie Oświetlenie LED

    Witam,
    Myślałam o oświetleniu ogrodu na 12V diodami LED.
    Jakie ma ona wady?
    Jak to wykonać?
    Czy ktoś ma taką instalację?
    Pozdrawiam

  13. #93

    Domyślnie

    segars,
    Mam taką instalację i w przypadku takiego sporego ogrodu jak mój mam mieszane uczucia, bo chwilowo zrobiłem oświetlenie wzdłuż wjazdu po obu stronach.
    Jakie wady, - musisz ciągnąć grube przewody, bo spadki napięcia mogą ograniczyć napięcie o połowę.
    Jak to wykonać, - trzeba narysować projekt i postarać się żeby ilość przewodów była jak najmniejsza. Jeżeli zastosujesz jakiś długi obwód zasilania powiedzmy 7 czy 10 opraw to musisz się liczyć ze spadkiem napięcia na końcu obwodu, dlatego takie obwody warto dodatkowo zasilić na końcu szeregu dodatkowo dla uniknięcia spadków napięć. (prawo Kirchofa}
    Taka instalacja w dużej mierze powinna przypominać instalację podlewania ogrodu, tu występują podobne zagadnienia i podobnie się je rozwiązuje.

    Obecnie gdybym miał zmienić coś w mojej instalacji to zrobiłbym ją na 230V i zabezpieczył różnicówką.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  14. #94

    Domyślnie

    Dziękuję.
    U mnie nie powinno być dużego problemu, bo to mała działka - z przodu będą 2-3 lampki i na ogrodzie też 2-3 lampy.
    Pozdr.

  15. #95

    Domyślnie

    Czemu chcesz robić instalacje na 12V? Nie lepiej na 230V?

  16. #96

    Domyślnie

    Skoro chcesz zrobic oswietlenie led to znaczy, że dekoracyjne. Mozna zakupić po 5 lub 6 zł w marketach solarne lampki. Mam juz takie od początku roku i z 7 szt 2 padly... wymienilem akumulatorki na lepsze i świecą aż miło.
    Jednak jeśli nie chcesz solarnych to i tak bym zrobił na 230v dokładnie jak pisze zygmor
    Budowa, budowa - jak to przetrwać i nie zwariować, wreszcie zamieszkane... cudownie jest na własnych śmieciach

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygmor
    segars,
    Mam taką instalację i w przypadku takiego sporego ogrodu jak mój mam mieszane uczucia, bo chwilowo zrobiłem oświetlenie wzdłuż wjazdu po obu stronach.
    Jakie wady, - musisz ciągnąć grube przewody, bo spadki napięcia mogą ograniczyć napięcie o połowę.
    Jak to wykonać, - trzeba narysować projekt i postarać się żeby ilość przewodów była jak najmniejsza. Jeżeli zastosujesz jakiś długi obwód zasilania powiedzmy 7 czy 10 opraw to musisz się liczyć ze spadkiem napięcia na końcu obwodu, dlatego takie obwody warto dodatkowo zasilić na końcu szeregu dodatkowo dla uniknięcia spadków napięć. (prawo Kirchofa}
    Taka instalacja w dużej mierze powinna przypominać instalację podlewania ogrodu, tu występują podobne zagadnienia i podobnie się je rozwiązuje.

    Obecnie gdybym miał zmienić coś w mojej instalacji to zrobiłbym ją na 230V i zabezpieczył różnicówką.
    segars chce oświetlać ogród LEDami, anie halogenami na 12V, więc spadki są pomijalne przy prądach kilku mA na diodę.
    Inna sprawa, że takie oświetlenie jest mało skuteczne. Lepiej pociągnąć kable wg konkretnego projektu jak proponujesz i zastosować zasilanie 230V oczywiście przez różnicówkę osobną i ES też.

  18. #98

    Domyślnie

    Podciągam temat, bo dobry i u mnie na czasie.

    Mam wyciągniety kabel na dwór i teraz muszę go jakos rozprowadzic do kilku punktów w ogrodzie.
    Czy do jakiś 15 punktów to można zrobić szeregowo czy lepiej wyciagnąc go gdzies na srodek działki, tu puszkę i dopiero od puszki robic rozgałezienia?
    Ubezpieczenia

  19. #99
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Wrabenec

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    3

    Domyślnie oświetlenie pomników

    Czy ktoś wie kto sprzedaje takie reflektory? Proszę o nazwę firmy lub jakieś dane kontaktowe. Będę wdzięczna za pomoc.

    http://screeny.pl/55693

  20. #100

Strona 5 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony