dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie przekwalifikowanie działki z leśnej na budowlaną

    Kupujemydziałkę w okolicy Wiązownej k. W-wy. Trafiliśmy na gospodarza, który ma wyodrębnić 4000m2 ze swojego gospodarstwa na działce budowlano-lesnej. Podpisaliśmy umowę przedwst. z zadatkiem, umówiliśmy geodetę, aby działkę wyodrębnić. Tym czasem okazało się, że w wypisie z rejestru gruntów nasza część widnieje jako Lasy (LaVI). Cała działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, nie obowiązuje na nią decyzja w warunkach zabudowy. De facto działka nie jest pokryta lasem - to rodzaj piaszczystej skarpy, z której wybrano piach do poziomu biegnącej przed nia drogi, las zaczyna się dopiero w 2/3 jej długości (nasza dzialka ma wymiary 30m na 135). Gospodarz twierdzi, że z uzyskaniem WZ i odlesieniem nie będzie problemu, bo on swój teren budowlany bez kłopotu dwukrotnie powiększał. A my mamy mnóstwo obaw. Czy ktoś mógłby nam opowiedzieć, jak otrzymać WZ na dzialkę lesną, no i jak ją później odlesić? Argumenty: dzialka znajduje się na końcu szeregu gospodarstw, woda i prąd ok 20 m, droga przed, sąsiad obok. Niedaleko dzialka odlesiona z sukcesem. Jaki bylby 1-y krok?

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Witam.
    Miałem w przeszłości podobną sytuacje . Niestety przy takim oznaczeniu dzialki nie uzyskacie WZ. Jest pewien sposób ale trochę to trwa - kilka miesięcy.
    1. trzeba złożyć podanie ( + wypis z rejestru gruntow, + mapkę z zaznaczonym terenem przeznaczonym do przeksztalcenia) do Starosty- ..działu'' ochrony srodowiska z prośbą o przeksztalcenie dzialki leśnej na grunty rolne. Mają na to 2 miesiące. Przyjeżdza pan, ocenia stan drzewostanu , roślinki jakie tam porastają, czy są typowe dla lasu, łąki. W rozmowie przed złożeniem podania gość mówił, że istotne jest umotywowanie wniosku. Trzeba napisać coś co go ruszy. Ja napisalem,że zawsze chciałem mieć dzialkę, uprawiać warzywa, posadzić drzewa owocowe. Nawiozę tam ziemi , postawię altankę. Pan z ochrony środowiska stwietrdził, że działka nie rokuje, że będzie tam las.
    2 . tą opinię + mapkę w skali 1:5000 z zaznaczonym interesującym nas terenem i wypis z rejestru gruntów składamy do klasyfikatora, ktory ocenia klase gruntu rolnego ( opłata zależna od wielkosci dzialki - ok12 arów- ok 500 zł). Ten gość wierci na dzialce dziurę i ocenia warstwy ziemi-
    wydaje opinię. Czas w zalezności od zapracowania- koleś twierdził ,że ma duzo roboty i trzeba czekać , jednak po kilkakrotnych naciskach po 2 miesiącach zrobił. Jest lista klasyfikatorów- można sie dowiedzieć np w starostwie, w miejscu gdzie wydają mapy.
    3. tą opinię- (operat) + podanie o wydanie decyzji zatwierdzającej zmianę klasyfikacji użytkowania gruntu składamy w do Starostwa i za 2-3 tygodnie mamy działkę rolna. Jeśli spełnia warunki działki budowlanej, a nie ma planów zagospodarowania przestrzennego składamywniosek o WZ.
    Życzę powodzenia.

  4. #4

    Domyślnie

    Czyli nie można otrzymać WZ na działkę leśną, a jedynym sposobem jest droga pośrednia przez zmianę statusu najpierw na działkę rolną!? Nie wiem, czy będziemy mieli tyle szczęścia co Rumbert, który przekonał specjalistę co do swoich "rolniczych upodobań", nasza działka to piach z resztkami jakichś krzaczorów, nie wiem czy lesnych, czy nie, zero drzew, potem ze 20 metrów trawy, a dopiero na końcu prawdziwy las 9wymiary naszej dzialki to 30x135m). My chcielibyśmy WZ tylko na pierwsze 30-40 metrów. Czy naprawdę nie da się prościej? W naszej okolicy młode małżeństwo odlesiło swoją działkę, ale jeszcze nie znam szczegółów, być moze mieli fragment dzialki rolnej i dlatego im się udało (postawili dom w 8 miesięcy, wiem, że mieli do pomocy pania architekt, która to odlesianie prowadziła, ale wcześniej sami sobie załatwili WZ). Bardzo dziękujemy Rumbertowi i Oskarowi. W ostateczności spróbujemy zrobić to, co Rumbert, ale jesli by się dało prościej... Może ktoś jeszcze ma jakieś cenne wskazówki?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Rumbert wskazał jedną z dobrych dróg odlesiania - przez zmianę klasyfikacji gruntów (choć zróbcie to może w mniej "rolniczy" sposób, po prostu zgłoście inny stan faktyczny użytków, niż zapisano w ewidencji gruntów i zawnioskujcie o zmianę). U Was jest ona jak najbardziej do zrealizowania w świetle opisu "użytków" na początku działki. Na działce klasyfikator zapewne nigdy nie był i zza biurka zakwalifikował ją całą jako Ls, choć moim zdaniem mógłby części działki przypisać i R, i Lz (grunty zakrzewione i zakrzaczone).[/url]
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    (...)
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Jeśli okolice Wiązownej - to upewnijcie się jeszcze, czy to nie na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, bo zapisy w rozporządzeniu mogą teoretycznie ograniczać przekształcanie z lesnej na budowlaną (ale nie wiem czy tak jest).

  8. #8

    Domyślnie

    Poznałem narszecie owo wspomniane młode małżeństwo, o którym wspomniałem, że odlesiło swoją działkę z sukcesem. Okazuje sie, że oni mieli część działki rolnej, na nią dostali WZ, a odlesili tylko dodatkowy fragment. Mówia, że leśniczy odpowiedzialny za ten rejon jest kontaktowy, dali mi do niego nr telefonu, teraz wyjeżdżamy, ale w poniedziałek do niego zadzwonię i się umówimy, może coś doradzi. Tak czy inaczej geodeta przyjedzie za ok 10 dni dzielić działkę (wyodrębnić nasze 4000 tys metrów). Dzięki oskar za otuchę i dobrą radę, spróbujemy z lesniczym omówić droge na skróty, tzn. z pominięciem odralaniania

  9. #9

    Domyślnie

    Witam.
    Myślę, że oskar ma rację, powinniście złożyć podanie do Starostwa o zmianę kwalifikacji części działki z leśnej na las zakrzewiony (Lz)- co daje możliwośc uzyskania wz. Musicie uzyskać mapę, na której geodeta zaznaczy część dzialki o ktorą wnioskujecie. Powinniście iść według schematu , który wam podałem.
    Z tego co zauważyłem istnieje duża dowolność oceny stanu faktycznego przez Pana z działu ochrony środowiska ( gość był z lekka nawiedzony, opowiadał mi farmazony o faunie, florze, naturalnym siedlisku dla zwierząt itd). Decyzję uzależniał od argumentacji w podaniu, a nie od faktycznego stanu na działce. U mnie na działce były normalne sosny i jeszce teraz rosną grzyby, natomiast uzasadnienie pana urzędnika ,że to nie jest las było powalające. U was , z tego co piszecie, sytuacja jest bardziej klarowna. Myśle,że macie duże szanse na uzyksanie zmiany. Do podania dodałem oświadczenie od burmistrza,że teren mojej dzialki jest zakwalifikowany pod budownictow domków jednorodzinnych w tworzonym studium do planów zagospodarowania przestrzennego.
    Innych możliwości raczej nie macie.
    Ja miałem podobny problem i od ponad roku z tym walczę. Szkoda czasu na składanie wniosku do urzędu gminy o wz - trwa to długo, a odpowiedź będzi na pewno negatywna. WZ przy takim oznaczeniu dzialki można uzyskać tylko gdy są plany zagospodarowania przestrzennego lub gdy takie plany były i utraciły ważność.
    Powodzenia.

  10. #10

    Domyślnie

    O, to ciekawe, co piszesz na końcu, Rumbert (to znaczy wszystko jest bardzo ciekawe i cenne, dziękujemy), to mianowicie, ze mozna uzyskac WZ jeśli był plan zagospodarowania przestrzennego i stroacił ważność; bo gdy zaglądam do zaświadczenia z urzędu gminy, to stoi tam, że "z dniem 31 grudnia 2003 r. plan zagospodarowania przestrzennego zatwierdzony uchwałą (...) stracił ważność. Obecnie działka (...) nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego". Czy w świetle powyższego, jest szansa na łatwiejsze załatwienie sprawy?

  11. #11

    Domyślnie

    cześć.
    W tym czasie wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego w Polsce straciły ważność. Jeśli w tym starym palnie wasza działka była przeznaczona pod zabudowę to powinniście uzyskać WZ. W mojej gminie na 100 %.
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Jak uda wam się coś załatwić to dajcie znać.

  13. #13

    Domyślnie wszystko się DA ;)

    Cytat Napisał Rumbert Zobacz post
    Jak uda wam się coś załatwić to dajcie znać.
    Takimi sprawami zajmuję się zawodowo. Uprzednio w ministerstwie środowiska i w starostwie przy legislacji nad prawem leśnym ( już się generalnie nie dało tego betonu przekonać) , teraz po "drugiej stronie" . Generalnie przepisy dopuszczają możliwość zabudowy w lasach ale nie jest to wyartykułowane wprost. Czy ktoś się kiedyś zastanawiał jak mieszkał "gajowy" wraz z rodziną w lesie dostając jeszcze niedawno deputat gruntowy do utrzymania swojego stadka?Jak buduje się obiekty służące obronności w lasach, ośrodki rządowe, ośrodki wypoczynkowe? - Wszystko sie da. nawet parking leśny. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu i wspólpracy na priv.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam. W końcu chyba znalazłem fachowca!!! BARDZO PROSZĘ o kontakt na priv.604-972-801

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kris123456

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Pułazie
    Kod pocztowy
    07-323
    Posty
    1

    Domyślnie

    poszukuje fachowca który pomoze przeksztalcic dzialke lesna na budowlana, ktoś cos?

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomek1102

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam proszę o podesłanie jakiegoś kontaktu telefonicznego

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony