dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie Napełnianie butli z gazem

    Czy są punkty w których można napełnić butlę z gazem (taką 10,5kg)? Wszędzie widzę, że można wymienić pustą na pełną - czy to znaczy, że swojej własnej nie napełnię, tylko muszę się jej pozbyć jak chcę dostać pełną?

  2. #2

    Domyślnie

    Latem na stacji z LPG napełniałem butle turystyczną obok stały te 11 kg więc myślę że można napełnić ale nie wiem czy nie ma różnicy w akcyzie i czy jest to legalne

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Nie. Wcale nie musisz się zgadzać na to, aby wymieniać butlę przy zakupie gazu. Firmy sprzedające gazy (BOC Gazy, Linde i podobne) mają punkty napełniania butli. Tam przeszkoleni pracownicy sprawdzają wizualnie jakość techniczną butli i jej oznakowanie. Istnieją normy na oznaczanie pojemników z każdą bez wyjątku substancją. Każdy gaz ma typ zaworu/podłączenia, kolor butli i cechę nabijaną podczas kontroli ciśnieniowej. Cecha ma okres ważności, po którym butla powinna być ponownie legalizowana.
    Znajdujesz punkt napełniania. Pokazujesz butlę. Jeżeli odpowiada przyjętym normom, to akceptują ją do napełniania, które następuje w terminie od "zaraz" do 14 dni. Uiszczasz należność za wybrany gaz w/g cennika i jego wagi.
    Można zgodzić się na "przywiązanie" do któregoś z dostawców oferującego rozwiązanie tych formalności za Ciebie. Otrzymasz butlę w kolorze firmowym (np. BP ma zielone) za symboliczną opłatę "na przemalowanie". Jest to równoznaczne do przystąpienia do programu lojalnościowego i dokonywania zakupów tylko u tego dostawcy. Żadnego pilnowania przydatności do użycia, legalizacji, dbania o oznakowanie itp. Oni to załatwiają za Ciebie.
    Jak z butlą jest coś nie tak - to możesz ich sprocesować za zamach na swoje życie i mienie. (oczywiście - jak przeżyjesz! )

    Ja punkt sprzedaży gazów mam tak 2 km od domu. Tam 11 kg propanu kosztuje mnie ok 49zł. Mieszankę propan - butan też mają i napełniają np. butle turystyczne. Butlę mam własną. Kilka różnych. Tlenową też.
    Pozdrawiam Adam M

  4. #4

    Domyślnie

    Swego czasu w krótkim czasie zużyłem na dogrzewanie domu w kilka butli z gazem. Czas grzania był różny,a kiedy odłączyłem butle bo już nie palił się palnik w butli pozostawała jeszcze jakaś ciecz niepalna. CIekawe czy butle nabijają na wadze i dolewają 11 kg gazu czy odczytują wagę i dopełniają do 11 kg. któregoś razu odwróciłem butle i wylałem tą ciecz było tego ze 2 litry. więc warto mieć swoją butle i napełniać ,zreszta wtedy płacisz za to co ci wleją do butli a nie za sztukę. słyszałem też o przypadkach że nieuczciwi dystrybutorzy gazu ( mam na myśli takie małe punkty z kilkoma butlami przy domu) na zmianę przez dzień dwa korzystają z każdej butli lub z kazdej w wiadomy sobie sposób ulewją sobie gazu. Kto waży butle przy zakupie???

  5. #5

    Domyślnie

    W butlach jest 11 kg gazu.
    Na każdej butli jest jej waga bez gazu (razem z tym syfem i dlatego na każdej jest inna)
    Zawór w butli jest zapląbowany i nie ma mowy aby ktoś tam coś upuścił.

    We Wrocławiu kosztuje 42 zł a w gazowni pod Wrocławiem 38 zł.
    Napełnienie twojej butli może (ale nie musi) kosztować 55 zł plus dojazd, więc policz czy Ci się to opłaca.
    Moim zdaniem idź i wymień butlę, Pewnie masz nową i Ci szkoda ale przy wymianie też możesz nową znaleźć.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał siwy z gosławic
    W butlach jest 11 kg gazu.
    Na każdej butli jest jej waga bez gazu (razem z tym syfem i dlatego na każdej jest inna)
    Zawór w butli jest zapląbowany i nie ma mowy aby ktoś tam coś upuścił.

    We Wrocławiu kosztuje 42 zł a w gazowni pod Wrocławiem 38 zł.
    Napełnienie twojej butli może (ale nie musi) kosztować 55 zł plus dojazd, więc policz czy Ci się to opłaca.
    Moim zdaniem idź i wymień butlę, Pewnie masz nową i Ci szkoda ale przy wymianie też możesz nową znaleźć.
    O ile dobrze pamiętam to ta plomba to nic innego jak kawałek plastra... Przynajmniej tak to wyglądało jak wymieniałem butlę podczas układania papy termozgrzewalnej.

    To prawda, szkoda mi nowej butli - jeszcze poszukam miejsca gdzie mogę ją napełnić pomimo, że punkt wymiany mam zaledwie 200 m od domu... . Może ktoś orientuje się, gdzie napełniają w warszawie?? .

  7. #7

    Domyślnie

    To prawda plomba to kawałek firmowej taśmy a wię zaden problem. A co to jest ta pozostałość w butli czy to są jakieś zanieczyszczenia niepalne w gazie i czy nie powinni tego usuwać przed tankowaniem. przecież na butli jest waga nowej butli i ile powinna ważyć po nabiciu więc ilość gazu po jakimś czasie bedzie coraz mniejsza- chyba że się myle

  8. #8

    Domyślnie

    Wymień tą butlę. Nie baw się w napełnianie. Szkoda bo pewno masz nową, a tu tylko poobijane, lecz punktów napełniających jest coraz mniej a i tak cena nie będzie niższa...
    A propos niepalnej cieczy - to jest woda.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzemoBDG
    Wymień tą butlę. Nie baw się w napełnianie. Szkoda bo pewno masz nową, a tu tylko poobijane, lecz punktów napełniających jest coraz mniej a i tak cena nie będzie niższa...
    A propos niepalnej cieczy - to jest woda.
    Wymieniłem. Uznałem, że szkoda zachodu... A do tego wczoraj na grupie wawerskiej fajny link został podany:
    http://www.straz.gsi.pl/uwaga/butle_gaz.html - warto przeczytać.

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Sławek100

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    55-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    Kup wąż do przelewania gazu (koszt25zł,gwint 3,8 cala wewnetrzny, lewy na- 21,8cala wewn. lewy) i przelej z duzej butli 11kg do małej turystycznej 5, 3, 2, kg ,
    nie wiem jaka tam masz. Podłacz weżem 2 butle, tą 11 kg postaw nad turystyczną do góry nogami,
    odkręc zawory az sie przeleje. Oczywiscie na przestrzeni otwartej, na dworze. Pamiętaj tez o utrzymywaniu zaworów
    w czystosci, zadnego brudu, pyłu itd. Zawory nie używane, należy zakorkować (zaślepką plastikową, mosiężną)

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar crab
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Zielona strona Warszawy
    Posty
    169

    Domyślnie

    Archeolog jaki czy cuś na podobę

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek100 Zobacz post
    Kup wąż do przelewania gazu

    Trzy rzeczy:
    - odpisujesz na wątek, w którym ostatni post był 03-11-2006 - więc zabytek
    - pomijasz fakt, że proceder jest nielegalny i zabroniony.
    - pomijasz fakt, że należy też butlę odpowietrzyć - jeśli już chcesz zachęcać kogoś do zostania kamikaze
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał CitroCerber Zobacz post
    - pomijasz fakt, że należy też butlę odpowietrzyć - jeśli już chcesz zachęcać kogoś do zostania kamikaze
    Bzdura! W samochodzie butlę też odpowietrzasz? Po prostu dłużej to potrwa. Nie słyszałeś o grawitacji? Robiłem to wielokrotnie (dla bezpieczeństwa innych w polu).

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wbrat Zobacz post
    Czy są punkty w których można napełnić butlę z gazem (taką 10,5kg)? Wszędzie widzę, że można wymienić pustą na pełną - czy to znaczy, że swojej własnej nie napełnię, tylko muszę się jej pozbyć jak chcę dostać pełną?
    Nie ma takich punktów gdzie można napełnić swoją butlę.
    Trzeba oddać swoją butlę i wziąść pełną, nawet w punktach gdzie napełniają butle nie można napełnić swojej butli, tylko trzeba oddać swoją do napełnienia i wziąść pełną, takie jest rozporządzenie w Polsce

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony