dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie pompa ciepła, a dofinansowanie ze środków unijnych

    Witam,
    czy orientuje się ktoś, czy zakładając ogrzewanie w postaci pompy ciepła można ubiegać się o zwrot części kosztów ze środków unijnych? Chodzi o środki dla osoby fizycznej.

    Próbowałem się czegoś dowiedzieć w urzędzie gminy ale nikt nie potrafił mi pomóc. Nie wiem czy w ogóle istnieje pula środków dla osób fizycznych (ze środkami na firmę nie ma problemu)? Jeśli tak, to gdzie można się dowiedzieć czegoś na temat wysokości środków (gdzieś słyszałem, że można ubiegać się o zwrot nawet 60% kosztów, ale nie chce mi się w to za bardzo wierzyć).

    Proszę o pomoc

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    łoj będzie ciężko,

    co światlejsi w urzędach kumają o co chodzi z tymi kolektorami słonecznymi, co niektóre gminy nawet dofinansowują.
    Ale o PC to najwięcej można poczytać na tym forum.

    Jedna z największych central w Polsce z wyposażeniem wod-kan-co itp. itd. ma jednego "pana zdzisia" na płd. Polski, co wie o co chodzi i wystawia oferty.

    Oczywiście są też wyspecjalizowane firmy ...
    a urzędnicy i radni, hmmm
    A są możliwości w UE. Nie wykorzystywane.

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety indywidualni inwestorzy mogą zapomnieć o dofinansowaniu

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    dofinansuj sobie sam

    a tak na serio ...
    naprawdę można tak poukładać klocki, że PC opłaci się instalować,
    ... na serio

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosciu01
    dofinansuj sobie sam

    a tak na serio ...
    naprawdę można tak poukładać klocki, że PC opłaci się instalować,
    ... na serio

    Może uchylisz rąbka tajemnicy jak poukładać klocki by pózniej nie trafić tam gdzie Rywin

  6. #6

    Domyślnie

    Pytałem o dofinansowanie w ochronie środowiska w UG i nikt nic nie wie. Wydawało mi się, że problemu nie będzie z otrzymaniem odpowiedzi w WFOŚiGW w Gdańsku, ale też nie bardzo potrafili mi udzielić odpowiedzi. Jeśli budowałbym siedzibę firmy, to byłoby dużo łatwiej, natomiast w zasadzie nie wiadomo co z osobami fizycznymi. Środki będą ale nie wiadomo na jakie projekty.

    Jeśli chodzi o dofinansowanie z Gminy (np. prowadzi je gmina Rumia), to kwoty są śmiesznie małe - 750 - 1000 zł i pierszeństwo mają osoby które modernizują centralne ogrzewanie

    Także dalej nic nie wiem

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał kabietka
    Cytat Napisał gosciu01
    dofinansuj sobie sam

    a tak na serio ...
    naprawdę można tak poukładać klocki, że PC opłaci się instalować,
    ... na serio

    Może uchylisz rąbka tajemnicy jak poukładać klocki by pózniej nie trafić tam gdzie Rywin
    pisałem już o tym w innych wątkach.
    temat nie jest oczywisty, ze wzgledu na różne domy, potrzeby domowników, strefy klimatyczne itp. itd.

    Ogólnie powtarzajac to co już pisałem na forum.
    w długim okresie czasu, uwzgledniając wszystkie koszty ogrzewania tzw. metodami bezobsługowymi, bo tylko takie mnie interesują, czyli : gazem, prądem, PC, wszystkie metody bilansują się w bardzo podobnym zakresie.

    U mnie w przyszłym domu najlepiej wychodzi ogrzewanie i cwu - prądem w połączeniu z PC powietrze/woda.

    Ogólnie u mnie najdrożej, łącznie w okresie 20 lat wychodzi sam prąd 38 tys. zł
    następnie GZ-50 36,5 tys. zł,
    kolejno PC z gruntowym wymiennikiem ciepła 35,8 tys. zł,
    i ogrzewanie prądem wspomagane PC powietrze/woda - 31,5 tys. zł

    Koszty uwzględniają ;
    koszt kotłowni, amortyzację urządzeń ( inną dla różnych urządzeń ),
    koszty projektów i podłączeń, przeglądów oraz cenę mediów.

    Zaznaczę tylko, że mam stary dom w nim prąd i GZ-50.
    Na tej samej działce buduję nowy dom, rezygnując z GZ-50.

    Wnioski.
    1. warto inwestować w ocieplenie domu ; podłogi, stropodach, ściany "U" w granicach 0,1-0,15 W/m2K, okna 0,8 W/m2K
    2. warto inwestować w rekuperator i GWC,
    3. metry kwadratowe w domu na kotłownie i kominy też kosztują,
    4. projekty i podłączenia kolejnych mediów kosztują.
    itd.

    Jeśli spojrzysz na wartość budowy kompleksowo, okaże się że można płacić roczne rachunki za co+cwu poniżej 1 tys. zł ( to nie pomyłka ) budując dom 180 m2 nie droższy od typowego, w którym koszty ogrzewania oscylują w granicach 2,5-3,5 tys. zł rocznie.
    Piszę tu "nie droższy dom", gdyż muszę zaciągnąć kredyt,
    wiem ile kaski mam, ile dostanę i ile mogę spłacać aby nie pójść z torbami. Stąd licząc parametry musiałem zmieścić sie ciągle w tym samym budżecie ( mniej wiecej +/- parę tysięcy, ale nie paredziesiąt ).

    Ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony