dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie Oplata planistyczna

    1. Che kupic dzialke, za ktora wlasciciel bedzie musial zaplacic podatek planistyczny. Czy mozna w umowie przedwstepnej (jak i glownej) zapisac, ze podatek ten placi kupujacy?
    2. Oplata w tej gminie to 30%. Z tego co wiem jest to 30% roznicy wartosci dzialki po wprowadzeniu planu minus wartosc przed wprowadzeniem planu. Jak dowiedziec sie jaka byla wartosc przed wprowadzeniem planu? Czy w gminie maja to oszacowane?
    3. Jezeli nie ma tam pradu ani wody ale jest to zawarte w planach to oplate planistyczna placi sprzedajacy czy nabywca? Ile moze ona wynosic?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem o co chodzi, w moim przypadku na moje zlecenie uprawniony geodeta zrobił podział ziemi na działki, zatwierdziła to gmina i kosztowało to kilkaset złotych (25 działek)Były to grunty rolne przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. W tym roku gmina zrobiła Plan Zagospodarowanie Przestrzennego i przeniosła te rysunki koszt ok 200zł. Innych kosztów nie było. Najlepiej podejdź do gminy powiedzą Ci co i jak
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  3. #3

    Domyślnie

    witam rusek 007,

    chyba nie czytales prawie 1000 postow w tym temacie.
    moze bedziesz mial dopiero problem finansowy przy sprzedazy dzialek. np. z oplata palnistyczna czy adiacencka?
    do 50% od wzrostu wartosci przed i po zmianie planu.

    ale jak napisalem, wiele postow na ten temat juz bylo.

    pozdrawiam
    wyciag-bud

    www.wyciagi-budowlane.com

  4. #4

    Domyślnie

    viktoria271199 zapomniałeś jeszcze o 22% VAT począwszy od drugiej sprzedanej dzialki.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie Re: Oplata planistyczna

    Cytat Napisał boru
    1. Che kupic dzialke, za ktora wlasciciel bedzie musial zaplacic podatek planistyczny. Czy mozna w umowie przedwstepnej (jak i glownej) zapisac, ze podatek ten placi kupujacy?
    2. Oplata w tej gminie to 30%. Z tego co wiem jest to 30% roznicy wartosci dzialki po wprowadzeniu planu minus wartosc przed wprowadzeniem planu. Jak dowiedziec sie jaka byla wartosc przed wprowadzeniem planu? Czy w gminie maja to oszacowane?
    3. Jezeli nie ma tam pradu ani wody ale jest to zawarte w planach to oplate planistyczna placi sprzedajacy czy nabywca? Ile moze ona wynosic?
    w pytaniu 3. chodzilo mi o oplate adiacencka.
    Wie ktos cos wiecej w tych kwestiach?

  6. #6

    Domyślnie

    1. Rentę planistyczną powinien zapłacic sprzedający. Wynika to z istoty tego podatku, ponieważ wymierzany on jest w przypadku sprzedaży nieruchomości w ciągu 5 lat od uchwalenia planu. Więcej w Ustawie o planowaniu przestrzennym.
    2. Wielkość renty planistycznej określa rzeczoznawca majątkowy zatrudniony przez gminę (najczęsciej są przetagi na świadczenie usług rzeczoznawców). Można w gminie się dowiedzieć o podobne sprawy ale za każdy razem wycena jest indywidualna.
    3. Opłata adiacencka będzie wymierzona w przypadku wybudowania przez gminę urządzeń infarstruktury i dotyczy każdoczesnego właściciela nieruchomości tzn. aktualnego w chwili wymierzania opłaty. Te kwestie reguluje Ustawa o gospodarce nieruchomosciami, a szczegóły ustala Rada Gminy w uchwałach.

    Teksty ustaw bez trudu znajdziesz w sieci, a o Uchwały pytaj w gminie.

    Pozdrawaim

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chatte
    3. Opłata adiacencka będzie wymierzona w przypadku wybudowania przez gminę urządzeń infarstruktury i dotyczy każdoczesnego właściciela nieruchomości tzn. aktualnego w chwili wymierzania opłaty. Te kwestie reguluje Ustawa o gospodarce nieruchomosciami, a szczegóły ustala Rada Gminy w uchwałach.
    To troche bezsensu - jezeli juz teraz wiadomo ze gmina wybuduje w nastepnym roku urządzenia infrastruktury to wartosc dzialki automatycznie wzrasta juz teraz - jezeli ta oplata spowodowana jest wzrostem wartosci nieruchomosci ze wzgledu na te urzadzenia to powinna byc pobierana od wlasciciela w chwili zatwierdzenia planow takiej inwestycji poniewaz defacto to on zarabia na tej inwestycji juz w chiwli wydania takich planow w gminie.

    Ile moze wynosic taka oplata? Z tego co wiem to jest to wartość opłat adiacenckich może sięgać 50% wartości działki przed inwestycją -przeciez to czyste zlodziejstwo!!
    no i znowu moim zdaniem bezsensu jest to naliczane - oplata taka chyba powinna byc naliczana od wzrostu wartosci nieruchomosci a nie od jej ceny przed inwestycja ??

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Ja problemu z US nie miałem i myślę, że nie będę miał. (na ich żądanie dostarczyłem akt notarialny, prawo nabycia spadku i wykaz działek) Ziemię jeszcze rolną z pozwoleniem na budownictwo jednorodzinne otrzymałem w spadku, więc podatku nie płacę. Opłaty planistycznej nie płaciłem, jak na razie adiecencka mnie niedotyczy, bo gmina nie myśli nic tam ulepszać.
    Jeśli chodzi o te opłaty, to gminy mogą ale nie muszą pobierać opłat adiacenckich i renty planistycznej jeśli nie chcą odstraszać potencjalnych inwestorów i to usłyszałem od wójta. A co będzie w przyszłości, to niech się martwią nabywcy (dotyczy tylko opłaty adiecenckiej)
    Ale, małe mądre gminy wolą więcej domów niż jednorazowe odstraszające opłaty
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Jeszcze podstawowa rzecz: opłata planistyczna ma tylko i wyłącznie miejsce w przypadku wzrostu wartości działki. A ja i tak sprzedaja po takiej samej cenia jak przed wprowadzeniem PZP.
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał boru
    Cytat Napisał Chatte
    3. Opłata adiacencka będzie wymierzona w przypadku wybudowania przez gminę urządzeń infarstruktury i dotyczy każdoczesnego właściciela nieruchomości tzn. aktualnego w chwili wymierzania opłaty. Te kwestie reguluje Ustawa o gospodarce nieruchomosciami, a szczegóły ustala Rada Gminy w uchwałach.
    To troche bezsensu - jezeli juz teraz wiadomo ze gmina wybuduje w nastepnym roku urządzenia infrastruktury to wartosc dzialki automatycznie wzrasta juz teraz - jezeli ta oplata spowodowana jest wzrostem wartosci nieruchomosci ze wzgledu na te urzadzenia to powinna byc pobierana od wlasciciela w chwili zatwierdzenia planow takiej inwestycji poniewaz defacto to on zarabia na tej inwestycji juz w chiwli wydania takich planow w gminie.

    Ile moze wynosic taka oplata? Z tego co wiem to jest to wartość opłat adiacenckich może sięgać 50% wartości działki przed inwestycją -przeciez to czyste zlodziejstwo!!
    no i znowu moim zdaniem bezsensu jest to naliczane - oplata taka chyba powinna byc naliczana od wzrostu wartosci nieruchomosci a nie od jej ceny przed inwestycja ??
    I tak jest - opłata adiacencka może wynosić do 50% WZROSTU wartości nieruchomości , czyli matematycznie: różnicy pomiędzy wartością końcową i początkową nieruchomości.
    Co do sensu - opłatę można pobrać tylko wtedy gdy ISTNIEJE fizyczna mozliwość podłączenia mediów do działki lub korzystania z drogi wybudowanych przez gminę. Same plany nie wystarczą, w końcu inwestycja nie musi być zrealizowana, choćby obecne wybory moga spowodować zmianę priorytetów w gminie i np. zamiast kanalizacji wybuduja przedszkole.

  11. #11

    Domyślnie

    witam Chatte,

    uwazam ze caly czas sa mieszane pojecie oplaty adiacenskiej i planistycznej.

    w ustawie prawnej o gosp. nieruchomosci -
    art. 101 do 108 art. 143 do 148
    jest mozliwe nakladanie przez gmine oplaty adiacenskiej w zwiazku z wzrostem dzialek spowodowanych:

    a) podzialem lub scaleniem
    b) zainwestowaniem gminy w infrastrukture w.w dzialek

    interpretacja jak zawsze wolna !!!

    pozdrawiam
    wyciag-bud

    www.wyciagi-budowlane.com

  12. #12

    Domyślnie

    Nie mieszam opłaty adiacenckiej i planistycznej.
    Sam pytający uścislił, że raz chodzi mu o rente planistyczna a w innym przypadku o opłate adiacencką.
    Zresztą są one regulowane w innych ustawach.

    "boru napisał:
    1. Che kupic dzialke, za ktora wlasciciel bedzie musial zaplacic podatek planistyczny. Czy mozna w umowie przedwstepnej (jak i glownej) zapisac, ze podatek ten placi kupujacy?
    2. Oplata w tej gminie to 30%. Z tego co wiem jest to 30% roznicy wartosci dzialki po wprowadzeniu planu minus wartosc przed wprowadzeniem planu. Jak dowiedziec sie jaka byla wartosc przed wprowadzeniem planu? Czy w gminie maja to oszacowane?
    3. Jezeli nie ma tam pradu ani wody ale jest to zawarte w planach to oplate planistyczna placi sprzedajacy czy nabywca? Ile moze ona wynosic?


    w pytaniu 3. chodzilo mi o oplate adiacencka.
    Wie ktos cos wiecej w tych kwestiach?"

    Może powtórzę:

    Renta (opłata) planistyczna jest pobierana w przypadku zmiany planu zagospodarowania przestrzennego powodującej wzrost wartości nieruchomości: np. grunty rolne zakwalifikowano jako grunty budowlane. W przypadku sprzedaży takiego gruntu w ciągu 5 lat od uchwalenia planu - gmina może zażądać renty planistycznej. Działa to też w drugą stronę - właściciel może domagac sie odszkodowania w przypadku utraty wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia planu.
    Uwarunkowania prawne renty planistycznej zawarte są w Ustawie o planowaniu przestrzennym.

    Opłata adiacencka - stanowi rodzaj podatku od wzrostu wartości nieruchomości w przypadku wybudowania urządzeń infrastruktury przez gminę (także od podziałów i scaleń ale to nie jest w tym przypadku przedmiotem dyskusji). W ustawie o gospodarce nieruchomosciami, która reguluje sprawy opłat adiacenckich, napisane także jest, że wylicza się ją z uwzględnieniem nakładów poniesionych na infrastrukturę przez właściciela nieruchomości. Czyli gmina buduje np. sieć wodociagową a my własnym kosztem wybudowalismy odcinek sieci (nie przyłącza) - przy wymierzaniu opłaty adiacenckiej (o ile gmina takie opłaty pobiera) powinno sie uwzględnić koszty poniesione przez właściciela.

    Obie oplaty wylicza się w podobny sposób, tzn ustalając początkową i końcową wartośc nieruchomości i pobierając % od tej różnicy.
    Może ten fakt powoduje lekkie zamieszanie w interpretacji.


    [/quote]

  13. #13

    Domyślnie

    hallo chatte,

    nie mialem ciebie osobiscie na mysli, mnimalem ogolnie.

    powracajac do sprawy, zgadzam sie z twoja ostatnia wypowiedzia w 100%.

    pozdrawiam
    wyciag bud


    www.wyciagi-budowlane.com

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie oplata planistyczna a umowa

    Powtorze jedno z nutrujacych mnie pytan:
    Czy mozna na umowie przedwstepnej zapisac ze kupujacy pokryje koszty oplaty planistycznej? Chodzi o to zeby wlasciciel zszedl z ceny 30 % na rzecz pozniejszego oplacenia tego podatku przez kupujacego.
    Np.: wlasciciel chce teraz 100tys. - z tego bedzie musial oddac gmiinie 30tys. wiec de facto dostaje 70 tys. Chcemy wiec zrobic tak: cena dzialki na umowie to 70tys. i zapis ze kupujacy pokrywa koszt podatku planistycznego. Czyli wlasciciel dostaje tyle samo (70tys.) a dla nas koszt dzialki to 70 tys + 21tys = 91tys.
    Problem lezy w zaufaniu. wlasciciel wiadomo czlowiek obcy i nie ufa nam ze zaplacimy mu te 21tys na pokrycie podatku. Wiec chcialby to zawrzec w umowie. I wlasnie tu pojawia sie problem - czy jak gmina dostanie taka umowe to czy nie przyczepi sie do tego zapissu?
    A moze sporzadzic osobna umowe (bez notariusza) ?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Nie będzie to kwota 30.000. Dlatego, że opłata planistyczna może wynosić maksymalnie 30% od wzrostu wartości działki po wprowadzeniu PZP. Ta ziemia przed wprowadzeniem PZP też miała swoją wartość. Przykładowo przed wprowadzenim była warta 60.000 a teraz 100.000 to 30% od kwoty 40.000 czyli 12.000, bo o tyle wzrosła z powodu wprowadzenia PZP. Ponadto czy w danej gminie wynosi ona 30% ?
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    "Rentę planistyczną pobiera gmina jednak dopiero wtedy, gdy właściciel zbywa w jakikolwiek sposób [sprzedaż, darowizna, spadek] nieruchomość w ciągu 5 lat od czasu gdy plan zaczął obowiązywać." Czyli sprzedawca a nie kupujący ją płaci.
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    Czy ja jakos niewyraznie pisze?
    Nie pytam o wysokosc tej oplaty (tak, w gminie oplata to 30%, a wartosc przed wprowadzeniem planu byla znikoma bo byla to ziemia rolna)

    Mi chodzi poprostu o to, ze wlasciciel, ktory ma zaplacic ta oplate podnosi cene dzialki na tyle zeby zrekompensowac sobie te 30%, ktore ma potem oddac gminie. A jezeli kupujacy zdecyduje sie na zaplacenie podatku "za sprzedajacego" to wlasciciel moze zejsc z ceny tyle ile wynosi ten podatek przy zawyzonej cenie. To proste: 30% z 70 to mniej niz 30% z 100.
    A wlasnie apropo tego zapisu co zacytowales to moje
    pytanie brzmi: Czy mozna na umowie przedwstepnej zapisac ze kupujacy pokryje koszty oplaty planistycznej? Czy nie mozna? Jezeli nie mozna to sporzadzic jakas dodatkowa umowe? Jaka?

  18. #18

    Domyślnie

    1. To gmina wyliczy wartość renty i można o wyliczenie wystąpić przed transakcją, tak żeby nie było niespodzianek.
    2. Gmina zażąda renty od sprzedającego i nie będzie patrzyła na zapisy w jakichkolwiek umowach. Mozesz taki warunek zapisać w umowie, ale jest to tylko zapis dotyczacy Ciebie i sprzedajacego. Z punktu widzenia sprzedającego bałbym sie podpisać taką umowę bo to on będzie musial zapłacić gminie a Ty możesz mu tych pieniędzy nie dać.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał MaPa
    ... Gmina zażąda renty od sprzedającego i nie będzie patrzyła na zapisy w jakichkolwiek umowach. Mozesz taki warunek zapisać w umowie, ale jest to tylko zapis dotyczacy Ciebie i sprzedajacego.
    - czy jak gmina zobaczy taki zapis na umowie to nie bedzie podejrzewac zanizenia wartosci dzialki?
    - jezeli w ustawie jest zapisane, ze oplate taka placi sprzedajacy to czy taki zapis na umowie jest zgodny z prawem?

    Z punktu widzenia sprzedającego bałbym sie podpisać taką umowę bo to on będzie musial zapłacić gminie a Ty możesz mu tych pieniędzy nie dać.
    No ale wlasnie po to chcemy dodac taki zapis na umowie, zeby sprzedajacy mial pewnosc, ze mu te pieniadze oddam - a jesli nie to poda mnie do sadu.

  20. #20

    Domyślnie

    Gmina wylicza rentę na podstawie swoich "tabel", więc nie bierze pod uwagę kwoty z umowy. To ich rzeczoznawcy wyceniaja działkę przed i po zmianie planu. Jak już wczesniej napisałem można wystapić jeszcze przed podpisaniem umowy o wyliczenie renty co moim zdaniem potwierdza, że późniejsza kwota na umowie jest nie istotna. Aczkolwiek jak kwota będzie się znacznie róznić to nie wiem co zrobią.
    Odnośnie zapisów w umowie nie chcę się wypowiadać bo nie jestem prawnikiem.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony