dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Balustrada do schodów - mocowanie

    Jest sobie (znaczy robi się) mała balustrada do schodów, profile stalowe 40x40 (ścianka chyba 1,5) oraz 15x15, trzy słupki w rozstawie 77cm (co 3 stopnie) + poręcz i poprzeczki. Poglądowo na rys. niżej/

    Mocowane to będzie do schodów betonowych od boku, pręt gwintowany M10 na kotwie chemicznej.

    Beton "wypionowany", balustrada do niego będzie mocowana pośredno poprzez "dystans" z profila stalowego 20x40 (wysoki na 12cm, dystans będzie częściowo "zatopiony" w tynku).

    Czy starczy jak dam łącznie 3 takie połączenia, po jednym na słupek? Z kilku względów by mi to pasowało (nie z oszczędności).

    Wydaje mi się że będzie to stabilne, tj. solidnie dociśnięte (płaszczyzną 12x4cm) i "ściągnięte" długą nakrętką (złączną). Macie jakąś opinię lub doświadczenie w tym temacie?

    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 30-01-2018 o 14:53

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Moim zdaniem to za mało. Ja dawałem 3 sztuki/słupek na kotwie chemicznej. Ważne jest, aby balustrada na całej długości była połączona, co usztywni konstrukcję.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał grv Zobacz post
    Moim zdaniem to za mało. Ja dawałem 3 sztuki/słupek na kotwie chemicznej. Ważne jest, aby balustrada na całej długości była połączona, co usztywni konstrukcję.
    Jest to spawane (w jednym kawałku), tylko "dystanse" są osobno. Rozważam jeszcze większą średnicę szpilek (na pewno mam pręt fi 12, a wiertło fi 14 mają w sklepie, muszę tylko sprawdzić bo na ściankach profili od czoła muszą się zmieścić otwory pod klucz nasadowy).
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 30-01-2018 o 15:17

  4. #4

    Domyślnie

    Ja bym zrobił 2 kotwy na słupek ale dystans spawany do słupka i rezygnujemy z nakrętki ściągającej.. Powiększanie średnicy pręta nie ma sensy, a należy właśnie zwiększyć ilość punktów mocowania do słupka.
    myślenie jest przyszłością

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli bym robił dwa punkty na słupek, to i tak w rozstawie max 8cm (pewnie lepsze to niż nic).

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    A pochwyt mocujesz na początku/na końcu do ściany? Czy barierka będzie "wolnostojąca"?
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    A pochwyt mocujesz na początku/na końcu do ściany? Czy barierka będzie "wolnostojąca"?
    To całe coś (czerwone na załączonym na początku obrazku) będzie wolnostojące, na tych trzech słupkach.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    To daj (przynajmniej na pierwszym i ostatnim) po dwa mocowania na słupek.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    To daj (przynajmniej na pierwszym i ostatnim) po dwa mocowania na słupek.
    Chyba zaczynacie mnie przekonywać.

    Osobną sprawą jest, że ciężko (mi) może być to z milimetrową dokładnością (względem projktu) + prostopadle powiercić w betonie i później przenieść (wraz z niedoskonałościami) na konstrukcję. Pewnie skończy się na szablonie...

    Przyjąłem że najpierw wiercę i osadzam pręty, a nie wiercę przez otwory w konstrukcji (jeszcze by na zbrojenie trafiło, choć teoretycznie wiem gdzie powinno być).
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 30-01-2018 o 19:18

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Słupki masz okrągłe (rura) czy inny kształt?
    Edit:
    Doczytałem, że kształtownik, więc nie ma tematu. Okrągłe mógłbyś wkleić w stopień od góry - kiedy robiłem barierki z "nierdzewki" i fajnie to wyglądało.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 30-01-2018 o 19:02
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony