dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Duże drzewo liściste -problem

    Wraz z sąsiadami zało,żyliśmy trawniki na działkach i jest problem z naszym wielkim dębem. Pomimo, że jest cały z koroną na naszej działce (odległość pnia od ogrodzenia to jakieś 6m), to jednak jest wysoki i przy zachodnim wietrze liście spadają za ogrodzenia na sąsiada trawnik, a on się wkurza.
    Co na to jakieś przepisy? -mam zbierać liście na jego działce? Nie sadziłam tego dęba -jak kupowaliśmy działki to on już był.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Proponuję :
    Tak jak do tej pory sprzątać tylko ze swojej działki, Drzewo jak kupowaliście działkę było i raczej nikt nie powinien Wam pozwolić go ściąć. Zbierać liści z sąsiedniego terenu.
    Oczywiście możesz pozostać bierna, jednak jeśli Tobie to odpowiada, a sąsiadowi również, może on wystąpić o pozwolenie usunięcia drzewa na co Ty wyrazisz zgodę.
    Jeśli sąsiad dowie się ile zapłaci za jego usunięcie to zobaczy, że lepiej będzie wynająć sobie firmę sprzątającą lub samemu zbierać liście
    Nie rozumiem takiego podejścia, przecież taki dąb jest ozdobą, tworzy super klimat, zamiast się cieszyć narzekacie.(nie dotyczy to oczywiście Twojej osoby)
    Zazdroszczę osobom które mogły mieć w otoczeniu jakieś drzewa, u mnie dopiero rosną budowałem się na łące.
    Ale powtórzę , bo z opisu wydajesz się osobą wrażliwą i unikająca konfliktów, nie masz obowiązku sprzątać czyjejś działki - zresztą liście oblecą przed ostatnim jesiennym cięciem "trawnika"sąsiada więc można je zebrać kosiarką.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-11-2018 o 13:47
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Ha, ha, ha! Moje ukochane drzewko. Z dębu proszpana liście spadaja do grudnia, a z bydlęcia o wysokosci 25m i podobnej średnicy korony to liści i żołędzi jest na mały kontener , taki z Multicara. Kopiasty kontener z siatką na wierzchu. Miłego grabienia! Czyszczenie rynien w pakiecie.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Mieszkam w mieście, do parku mam 300m, wiem jak liście fruwają, z parku nie dolecą. Ja chłopcze miałem wokół: buk czerwony, pień fi 1,2m od południa, dwie brzozy fi 0,6m tylko 10m i 15m dalej, trzy dęby po 25m wysokości zaraz za płotem od zachodu oraz od północy dwa chojary podobnej wysokości. Buk rósł metr za płotem i za zgodą sąsiadki zamówiony przezemnie drwal położył go lata temu. Jak upadł to koroną przykrył mi cała działke, z sąsiadką mieliśmy na dwa lata palenia. Dopiero zobaczyłem jak wygląda słońce w dzień z mojego balkonu. Brzozy też sąsiadka ścięła dawno. Zostały mi chojary i dęby. Na chojary załatwiłem kwity, sąsiedzi podpisali, zamówiłem alpinistę i po problemie, miłym zaskoczeniem było dołożenie się sasiadów do kosztów akcji, W końcu oni tym palili, mnie tylko interesowało aby drzewka nie padły na moją chatę. Zostały mi jeszcze dęby równie groźnie jak chojary. Lecz wszystkiego na raz sie nie załatwi. Drzewka owszem lecz do wysokości rynny, oraz owocowe w ogrodzie. Temat zrozumie tylko ten kto sprzątał zwalony komin i połamaną konstrukcje dachu. Cóż, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i doświadczenia życiowego - w temacie drzew.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Trudno, niech się sąsiad wkurza.
    Sąsiad ma jakieś propozycja poza wkurzaniem się ?
    Na deszcz i na śnieg też się wkurza?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja grabiłam dziś liście lip przyulicznych. W życiu nie przyszłoby mi do głowy, by pisać do miasta o ich wycinkę.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Ha, ha, ha! Moje ukochane drzewko. Z dębu proszpana liście spadaja do grudnia, a z bydlęcia o wysokosci 25m i podobnej średnicy korony to liści i żołędzi jest na mały kontener....
    No rozumiesz mnie dobrze, żołędzi i liści bez liku, dla nas też niezły koszmarek, ale nie przejmowaliśmy się dopóki sąsiad nie zaczął zwracać uwagę, że na jego działce są nasze liście
    Czyli z prawnego punktu widzenia na pewno sąsiad nic nie może nam zrobić?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    A ja to nawet sąsiada prosiłem aby nie oddawał liści na wywóz przez służby miejskie,a tylko wezmę sobie na zrobienie ziemi liściowej. I dzięki temu mam dwa razy większą kupę liści. I niech tworzy się ziemia, będzie do uzdatnienia mojej lichej gleby.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    też grabiłam liście teściom, bo oni liście wyrzucali!

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ja grabiłam dziś liście lip przyulicznych. W życiu nie przyszłoby mi do głowy, by pisać do miasta o ich wycinkę.
    OK. Lecz jeśli drzewa sa miejskie, ja daję robociznę na grabienie, to może miasto raz na rok podstawi mi za friko kontener na liście i żołędzie ? Wywózka to prawie 300 zeta, nie chodzi o 300 zeta (choć piechotą nie chodzą), lecz o zasadę. Odpowiedź z miasta -NIE. Ale chodnik za nich zimą sprzątac (piasek + ew. sól) to oczywiste... bo są paragrafy.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 14-11-2018 o 21:40

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    U mnie w gminie dostajemy za darmo worki na liście. Wywóz oczywiście też w kosztach podatku-abonamentu.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Wystawiałem taka drużynę po kilkanaście worków, wszystkie oryginalne z nadrukiem. Chłopaki z MPO łapali się za głowy. Teraz mam lepszy patent. Kubeł duży, cieżki woreki śmieci na dno, na to liści do pełna i udeptać. 5 do 8 razy powtórzona operacja i jeden kubeł mieści drużynę worków. Kiedyś usłyszałem zastrzeżenia ze ciężki, że nasypałem gruzu itp. Powiedziałem krótko: wysypujecie na ulicę, jak będzie gruz to ja zbieram; jeśli będą same liście to się przygladam sączac zimnego lecha. Dziś wiedzą, że po założeniu kubła do śmieciarki muszą go we dwóch podnosic aby nie spadł.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Rozumiem że nie każdy chce grzebać w ziemi i nie potrzebuje ziemi do ogródka, więc i nie będzie robił sobie ziemi liściowej, ale fajnie byłoby jakby każdy traktował drzewa jako własne, a nie tylko sąsiada, miasta, etc. Z nich mamy tlen, wyłapywanie CO2, pochłanianie części zanieczyszczeń, ostoi dla zwierzaków, obniżenia temperatury w okolicy,etc.
    Natomiast widzę wszechobecną chęć pozbywania się drzew z przestrzeni publicznej, a głęboką miłość do brukowania każdego wolnego kawałka zieleni.
    Brakuje systemowego wbijania do głów spraw ochrony środowiska ( choćby coś na wzór metod TVPInfo).

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Do us... śmierci bedę powtarzał: Drzewa tak, lecz w lesie, parku, na miedzach. Za każde stare drzewo do ścięcia którego przyłożyłem rękę, mogę zasadzić np. 20 albo i 50 sadzonek - na terenie do zalesienia. Lecz drzewo nad budynkiem mieszkalnym to zbyt duże niebezpieczeństwo. Na spokojny sen nie ma ceny. Gdy drzewa rosną tradycyjnie przy nawierzchni dróg to może ładnie wyglądaja latem jak tunel, lecz ryzyko jest duże. Nawet gdy rosną za rowem to konary spadają na jezdnię. Wygląda to efektownie, lecz spotkanie z konarem nie jest przyjemne; znam lepsze przyjemności. Teraz gdy każdy ma kamerkę w komórce często słyszy się za na kogoś coś spadło i wydaje sie że to przypadłość ostatnich czasów, bo zmiany klimatu itd. To mylny wniosek. Takie przypadki były zawsze, lecz znane były tylko lokalnie, gdyż słaby był przepływ informacji a za dawnych czasów był jeszcze cenzura.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nie, drzewa są potrzebne.
    Dla życia, dla ptaków, dla widoków.

    Ludzie wyszli z bloków i kamienic i teraz ich dopadły obowiązki.
    I dziwią się.
    Nie trzeba było się budować.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie mam restrykcyjnego podejścia do drzew. Gdy są za blisko domów to faktycznie przeszkadzają i upieranie się przy ich utrzymaniu, zakazywanie wycinki jest moim zdaniem bez sensu.
    Widać często, że ludzie sadza drzewa bezmyślnie (np. małe choinki świąteczne): za blisko domów, ogrodzeń, w świetle okien. I po 20-30 latach zdziwienie, że zacienia, ze korzenie niszczą.

    Ale wycinanie drzew bo pojawiła się konieczność grabienia liści , nie jest dla mnie argumentem.

  18. #18

    Domyślnie

    Dzięki Elfir i Inni. A może kompostownik ? -jaki powinien być duży dla liści z dużego dębu oraz trawy z trawnika 7ar? Bo liści i żołędzi jest b. dużo.
    Z powodu wiatrów ściółkowanie odpada.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Pewnie taki jak mój... 9m3
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Szczerze - ogromny, bo liście dębu wolno się kompostują.
    Dlatego proponowałabym drastyczne zmniejszenie pow. trawnika. Z rabat liści nie musisz wygrabiać. Jedynie siewki z żołędzi usuwać.

    na pewno warto z sensem ograniczyć wielkość korony - np. obniżyć wysokość drzewa + prześwietlenie korony. Najlepiej operację cięcia rozbić na kilka lat.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 18-11-2018 o 14:06

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony