dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Lyrical

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1

    Domyślnie deskowanie dachu dylemat

    Witam

    Jestem na etapie wykonywania pokrycia dachowego domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym. Wielkość dachu to ok. 300m2. Zakupiłem już pokrycie dachowe w postaci blachodachówki i tu pojawia się problem. Od wielu fachowców dowiedziałem się żę założona folia paroprzepuszczalna położona pod blachą ulega po pęwnym okresie tj ok. 5-7 lat zniszczeniu a w szczególności w miejscach nie osłoniętych np. pod nieodeskowaną strzechą. Fachowcy ci doradzają mi wykonanie pełnego odeskowania a następnie porycia tej warstwy papą podkładową a na nią dopiero położenie blachy na kontrłatach i łatach. Problem pojawia się następujący: który ze sposobów pokrycia dachu jest korzystniejszy i czy po zastosowaniu deskowania i papy będzie zachowana wentylacja dachu i jeśli tak to jak ją wykonać.

    Proszę o odpowiedź

    z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Folia wysokoparoprzepuszczalna umożliwia dosunięcie wełny ocieplającej skosy. W przypadku deskowania i papy trzeba zadbać o szczelinę wentylacyjną pomiędzy wełną i deskowaniem. Szczelina ta musi być wentylowana, więc trzeba zapewnić dopływ powietrza (w strefie okapowej) i odpływ powietrza (w kalenicy). Deskowanie dachu daje poczucie stabilności, pewności.
    Folie dachowe - w miejscach odsłoniętych rzeczywiście kruszeją i zanikają. Są wrażliwe na promieniowanie UV i nawet gdy nie ma bezpośredniej ekspozycji, to odbite promieniowanie też robi swoje.
    Jest wiele na tym forum o deskowaniu i foliowaniu dachów. Poszukaj i poczytaj,ja wymieniłem tylko te asprkty../

  3. #3

    Domyślnie

    dzis po kilkuletch doœwiadczeniach wykonłbym pełne deskowanie. Nigdy wiecej foli.
    agamon

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ddoommiinniikk
    Folia wysokoparoprzepuszczalna umożliwia dosunięcie wełny ocieplającej skosy. W przypadku deskowania i papy trzeba zadbać o szczelinę wentylacyjną pomiędzy wełną i deskowaniem. Szczelina ta musi być wentylowana, więc trzeba zapewnić dopływ powietrza (w strefie okapowej) i odpływ powietrza (w kalenicy). Deskowanie dachu daje poczucie stabilności, pewności.
    Folie dachowe - w miejscach odsłoniętych rzeczywiście kruszeją i zanikają. Są wrażliwe na promieniowanie UV i nawet gdy nie ma bezpośredniej ekspozycji, to odbite promieniowanie też robi swoje.
    Jest wiele na tym forum o deskowaniu i foliowaniu dachów. Poszukaj i poczytaj,ja wymieniłem tylko te asprkty../
    Pod deskowaniem i papą można użyć folię niskoparoprzepuszczalną i wtedy szczelina wentylacyjna nie jest potrzebna.

    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert!!!
    Cytat Napisał ddoommiinniikk
    Folia wysokoparoprzepuszczalna umożliwia dosunięcie wełny ocieplającej skosy. W przypadku deskowania i papy trzeba zadbać o szczelinę wentylacyjną pomiędzy wełną i deskowaniem. Szczelina ta musi być wentylowana, więc trzeba zapewnić dopływ powietrza (w strefie okapowej) i odpływ powietrza (w kalenicy). Deskowanie dachu daje poczucie stabilności, pewności.
    Folie dachowe - w miejscach odsłoniętych rzeczywiście kruszeją i zanikają. Są wrażliwe na promieniowanie UV i nawet gdy nie ma bezpośredniej ekspozycji, to odbite promieniowanie też robi swoje.
    Jest wiele na tym forum o deskowaniu i foliowaniu dachów. Poszukaj i poczytaj,ja wymieniłem tylko te asprkty../
    Pod deskowaniem i papą można użyć folię niskoparoprzepuszczalną i wtedy szczelina wentylacyjna nie jest potrzebna.

    Pozdrawiam
    Moglbys dokladniej wytlumaczyc , co masz na mysli ?

  6. #6

    Domyślnie

    Jak budowałem swój dom wykonałem deskowanie . Na zewnątrz pokryłem papą . Na to łaty i kontrłaty , dachowka itd . Od wewnątrz przybiłem zwykłe listwy dystansowe do nich przybiłem zwykłą siatkę ocynkowaną . W ten sposób powstała szczelina wentylacyjna . Oczywiście położyłem między krokwiami wełnę . Wełna jest fabrycznie z folią aluminiową . Folia ta ma zakładki , które zachodzą na siebie - na krokwiach , tworząc jednolitą aluminiową powierzchnię . Nastepnie są przybite łaty grubości 2,5 cm i przykręcona płyta OSB . Po 12 latach użytkowania budynku wyciołem w dachu otwór na okno- wyłaz dachowy . I zobaczyłem żółtą , suchutką i trzeszcząca wełnę .

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pd04

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    6

    Domyślnie

    jestem na etapie ułożenia dachówki, wykonałem pełne deskowanie z myślą o usztywnieniu konstrukcji dachu, deski przykryłem papą i zachowam przerwę pomiędzy deskami a wełną przy pomocy profili do montażu suchej zabudowy,
    Nie wierzę w bajki przdmówcy o zastsoswaniu folii paroprzepuszczalnej nad deskami bo:
    1. co w przypadku gdy pomiedzy dachówki wleci śnieg
    2. przerwy pomiiedzy deskami są minimalne wentylacja przez nie będzie żadna
    Reasumując weź ulotkę z roockwolla, przeczytaj, zrób jak każą i będziesz żył długo i szczęśliwie w nieśierdzącym poddaszu. Krótko nie kombinuj bo przekombinujesz

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony