dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 71
  1. #1

    Domyślnie C.O. UKŁAD ZAMKNIETY - KOCIOŁ EKO-GR MĘTLIK :(

    kurcze jakiejś porady potrzebuje szukałem po forum staralem sie przebic przez tematy ale jakos brak info.

    o so chosi....
    jestem po rozmowie z instalatorem co...
    instalacja :
    kociol na eko groszek + część grzejnikow + podłogówka + cwo i to wszystko w ukladzie zamknietym ...
    instalator powiedział ze zasadniczo tego typu instalacje zgodnie z przepisami powinny byc wykonane w ukladzie otwartym ale...
    uklad otwarty i podłogówka = obnizenie sprawnosci układu c.o.
    i mozliwosc nie dogrzewania do odpowiedniej tem.
    kotły retorowe nie bardzo nadaja sie do podlogowki dlatego
    zaznaczyl ze musi byc zawor 3 drozny obnizajacy temp, na podlogowce do 25 sc przy stalej temp na kotle w okolicach 58 sc
    zamiast naczynia wzbiorczego zawor bezpieczenstwa ktory w pewien sposob zabezpieczy uklad przed zagotowaniem i explozja

    jezeli chodzi o zagotowanie wody bo o to głownie chodzi i dlatego powinien byc uklad otwarty - powiedział ze a i owszem w starych piecach moglo dojsc do takiej sytuacji ale w nowych piecach z podajnikiem takie sytuacja jest praktycznie wykluczona
    sterownik pracuje praca kotla i jest zbyt wiele czynnikow ktore musily by sie zlozyc na to zeby taki kociol zagotowal wode...

    ale decyzje pozostawim panu

    CO WY NA TO ... ???

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariobros35
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-087
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    można pogodzić uykład otwarty z układem zamkniętym wtedy piec byłby zainstalowany w układzie otwartym i poprzez płytowy wymiennik ciepła energia cieplna była by przekazywana do układu zamkniętego ciśnieniowego
    Jeżeli mogę być pomocny w zagadnieniach dotyczących kominków z płaszczem wodnym to zapraszam do zadawania pytań

    --Tu była reklama----

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariobros35
    można pogodzić uykład otwarty z układem zamkniętym wtedy piec byłby zainstalowany w układzie otwartym i poprzez płytowy wymiennik ciepła energia cieplna była by przekazywana do układu zamkniętego ciśnieniowego
    tak wiem bo instalator o tym mowil ale zaznaczyl ze na wymmienniku sa rowniez straty a dobry wymiennik kosztuje w granicach 3 tys

  4. #4

    Domyślnie

    3 tys??? no dobra to moze zacznijmy od podstaw
    jaka powierzchnia domu jakiej mocy piec

    straty na wymienniku ? no cuz pewnie i owszem trochę w powietrze ucieka
    ale z niezaizolowanych rur tez troche ogrzewa kotlownie no i jeszcze bedzie musiala dzialac 2 pompa ale zato spac bedziesz mogl spokojnie
    fakt przy piecu z podajnikiem ryzyko zagotowania wody jest znikome ale jednak jest, fakt sa tez zawory bezpieczenstwa ale one lubia zarastac
    no i pozostaje jeszcze jedna kwestia taka instalacja jest niezgodna z przepisami
    Przepraszam za bledy ale dysleksia nie wybiera

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    To mówią przepisy:
    7. Zabrania się zasilania z kotła na paliwo stałe instalacji ogrzewczych wodnych systemu zamkniętego, wyposażonych w przeponowe naczynia wzbiorcze.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaczorek.
    Cytat Napisał mariobros35
    można pogodzić uykład otwarty z układem zamkniętym wtedy piec byłby zainstalowany w układzie otwartym i poprzez płytowy wymiennik ciepła energia cieplna była by przekazywana do układu zamkniętego ciśnieniowego
    tak wiem bo instalator o tym mowil ale zaznaczyl ze na wymmienniku sa rowniez straty a dobry wymiennik kosztuje w granicach 3 tys
    Dobry wymiennik kosztuje poniżej tysiąca złotych.



    www.polimet.pl

  7. #7

    Domyślnie

    A ja myślę, że stosowne przepisy poprostu nie nadążają za postępem technicznym. Kiedyś przy zwykłych kotłach i żeliwnych grzejnikach bardzo dobrze się sprawdzały. W końcu w innych krajach jakoś można stosować kotły na węgiel z przeponowym naczyniem wzbiorczym . Można dodatkowo montować wężownice z wodą schładzającą wrazie wzrostu temperatury wody. Można zastosować układ dopuszczania zimnej wody do instalacji wrazie czego. A unas jakoś się przyjęło ,że nie wolno i już i nikt z tym nic nie robi.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    A ja myślę, że stosowne przepisy poprostu nie nadążają za postępem technicznym. Kiedyś przy zwykłych kotłach i żeliwnych grzejnikach bardzo dobrze się sprawdzały. W końcu w innych krajach jakoś można stosować kotły na węgiel z przeponowym naczyniem wzbiorczym . Można dodatkowo montować wężownice z wodą schładzającą wrazie wzrostu temperatury wody. Można zastosować układ dopuszczania zimnej wody do instalacji wrazie czego. A unas jakoś się przyjęło ,że nie wolno i już i nikt z tym nic nie robi.
    Takie są przepisy.....


    www.polimet.pl

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ghostt
    3 tys??? no dobra to moze zacznijmy od podstaw
    jaka powierzchnia domu jakiej mocy piec

    straty na wymienniku ? no cuz pewnie i owszem trochę w powietrze ucieka
    ale z niezaizolowanych rur tez troche ogrzewa kotlownie no i jeszcze bedzie musiala dzialac 2 pompa ale zato spac bedziesz mogl spokojnie
    fakt przy piecu z podajnikiem ryzyko zagotowania wody jest znikome ale jednak jest, fakt sa tez zawory bezpieczenstwa ale one lubia zarastac
    no i pozostaje jeszcze jedna kwestia taka instalacja jest niezgodna z przepisami
    wiec tak dom pow. calkowita z garazem to 197 m2 piec ma byc 25kw (poprawka na garaz wolnostojacy w przyszlosci ) co do przepisow to wiem ze niezgodne sam instalator mi to powiedzial ...
    wydaje mi sie ze marcin dobrze napisal ze przepisy sa stare a technika gna do przodu to tak jak z ograniczeniem do 20 km na godzine ...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    To chyba nie do końca tak jest z tymi przepisami. To ograniczenie wprowadzono dlatego że zawsze istnieje teoretycznie możliwość awarii wszystkich zabezpieczeń. W tej sytacji nie można by kontrolować reakcji spalania. Oczywiście spotkałem wiele instalacji wykonanych "nowocześnie" czyli kotłów węglowych podłączonych do przeponowych naczyń wzbiorczych w instalacji zamkniętej. Co prawda żaden z fachowców nie słyszał o jakimś nieszczęściu, ale dopóki jest ono możliwe ja nie będę ryzykował.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar vanderbobo
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    779
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    przepisy nie są stare, tak po prostu jest bezpiecznie, w każdej instrukcji od peca na ekogroszek jest taki zapis. ja mam instalację zgodną z przepisami OTWARTĄ.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał vanderbobo
    przepisy nie są stare, tak po prostu jest bezpiecznie, w każdej instrukcji od peca na ekogroszek jest taki zapis. ja mam instalację zgodną z przepisami OTWARTĄ.
    Naprawdę niepotrzebne ryzyko.Jakiś czas temu na pomorzu był przypadek rozerwania pieca co(zwykły dolnego spalania) w instalacji z naczyniem przeponowym.Właścicielowi eksplodował w twarz i gość się ugotował żywcem.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gomezz

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam:
    Osobiście uważam że przepis co do zakazu montowania kotłów na paliwo stałe w układzie zamkniętym jest jednym z przepisów na temat których nawet nie powinno się dyskutować.Bo w takim układzie naczynie przeponowe które pełni role akumulatora zwyżki ciśnienia w układzie pracuje bezawaryjnie góra 6-8lat a miałem zdarzenie że owe naczynie miało dziurawą przepone po 2-latach(kocioł gazowy).Natomiast zawór bezpieczeństwa to ustrojstwo które przy nagłym przejściu cieczy w stan gazowy czyli pary może nie zadziałć oczywiście jest to skrajny przypadek ale prawdopodobny,i trzeba oczywiście pamiętać o co miesięcznej kontroli reakcji owego zaworu.Co do zmiany przepisów to zgodził bym się ale tylko wtedy gdyby się zmieniły prawa fizyki .

    Dziękuje.

  14. #14

    Domyślnie

    wiecie niema co sie opierac na przepisach w innych krajach
    np w chinach dopuszczone do użytku byly kaski slomiane
    a jeszcze w innym kraju (niepamietam jakim) dopuszczone jest instalowanie
    kotlow gazowych w piwnicy umieszczonej ponizej gruntu przy zasilaniu propanem
    a jeszcze w innym kraju napiecie bezpieczne to 48V (rosja) kiedy reszta swiata uwaza ze napieciem bezpiecznym jest 24V
    nasze polskie przepisy bezpieczenstwa sa bardzo dobre tylko z ich przestrzeganiem jakos ciezko
    wiem jedno mam nowoczesna instalacje w miedzi z nowymi stalowymi grzejnikami mam piec na ekogroszek i mam instalacje otwarta
    chociaz moglbym bardzo prosto zrobic zamkneta i wstawic pikla zaworow bepieczenstwa tylko ze te zawory jak nie pykasz nimi regularnie lubia zarosnac a kazda elektronika moze sie popsuc
    wyobrazcie sobie taka sytuacje psuje sie czesc sterownika i nie dosc ze zle wskazuje temp pieca to jeszcze nie wlacza pompy
    co sie dzieje piec osiaga 95C i wtedy powinien zadzialac wylacznik STB
    jak zadziala pol biedy jak nie zadziala mozemy liczyc juz tylko na zawor bezpieczenstwa jak zadziala dobrze jak nie zadziala bum
    teraz rozpaczmy sytuacje kiedy wylacznik STB zadziala
    w nowoczesnych instalacjach jest bardzo malo wody i nie dziala ona grawitacyjnie wiec mimo ze wylacznik STB wylaczyl nam elektronike pieca
    temp dalej idzie w gore i moze spokojnie przekroczyc 120C i tu znowu musimy liczyc na zawor bezpieczenstwa

    czy stwarzanie takiego ryzyka jest warte 1000zł ?
    bo tyle zregoly kosztuje wymiennik z montazem
    ja twierdze ze nie bo majac instalacje otwarta woda w poiecu sie wygotuje i tyle co najwyzej piec sie zniszczy ale nie stracicie zdrowia lub zycia
    te 1000zł moze wam ocalic zycie zastanowcie sie

    wiem ze nie wszystkich przekonam no bo przeciez tyle rzeczy musi zawiesc zeby stalo sie nieszczescie ale niestety takie rzeczy sie zdazaja
    i tak patrzac na wiekszosc katastrof czlowiek nie moze wyjsc z podziwu
    ile rzeczy musialo pojsc nie tak zeby doszlo do katastrofy
    a jednak tak sie stalo - polecam cykle o katastrofach na discovery i national geographic
    Przepraszam za bledy ale dysleksia nie wybiera

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał ghostt
    wiecie niema co sie opierac na przepisach w innych krajach
    np w chinach dopuszczone do użytku byly kaski slomiane
    a jeszcze w innym kraju (niepamietam jakim) dopuszczone jest instalowanie
    kotlow gazowych w piwnicy umieszczonej ponizej gruntu przy zasilaniu propanem
    a jeszcze w innym kraju napiecie bezpieczne to 48V (rosja) kiedy reszta swiata uwaza ze napieciem bezpiecznym jest 24V
    nasze polskie przepisy bezpieczenstwa sa bardzo dobre tylko z ich przestrzeganiem jakos ciezko
    wiem jedno mam nowoczesna instalacje w miedzi z nowymi stalowymi grzejnikami mam piec na ekogroszek i mam instalacje otwarta
    chociaz moglbym bardzo prosto zrobic zamkneta i wstawic pikla zaworow bepieczenstwa tylko ze te zawory jak nie pykasz nimi regularnie lubia zarosnac a kazda elektronika moze sie popsuc
    wyobrascie sobie taka sytuacje psuje sie czesc sterownika i nie dosc ze zle wskazuje temp pieca to jeszcze nie wlacza pompy
    co sie dzieje piec osiaga 95C i wtedy powinien zadzialac wylacznik STB
    jak zadziala pol biedy jak nie zadziala mozemy liczyc juz tylko na zawor bezpieczenstwa jak zadziala dobrze jak nie zadziala bum
    teraz rozpaczmy sytuacje kiedy wylacznik STB zadziala
    w nowoczesnych instalacjach jest bardzo malo wody i nie dziala ona grawitacyjnie wiec mimo ze wylacznik STB wylaczyl nam elektronike pieca
    temp dalej idzie w gore i moze spokojnie przekroczyc 120C i tu znowu musimy liczyc na zawor bezpieczenstwa

    czy stwarzanie takiego ryzyka jest warte 1000zł ?
    bo tyle zregoly kosztuje wymiennik z montazem
    ja twierdze ze nie bo majac instalacje otwarta woda w poiecu sie wygotuje i tyle co najwyzej piec sie zniszczy ale nie stracicie zdrowia lub zycia
    te 1000zł moze wam ocalic zycie zastanowcie sie

    wiem ze nie wszystkich przekonam no bo przeciez tyle rzeczy musi zawiesc zeby stalo sie nieszczescie ale niestety takie rzeczy sie zdazaja
    i tak patrzac na wiekszosc katastrof czlowiek nie moze wyjsc z podziwu
    ile rzeczy musialo pojsc nie tak zeby doszlo do katastrofy
    a jednak tak sie stalo - polecam cykle o katastrofach na discowery i national geografic

    Popieram!!!!!
    Poza tym widziałem wiele instalacji z podłogówką działającą poprawnie w systemie otwartym.

  16. #16

    Domyślnie

    bardzo sensowne wypowiedzi ! macie racje bezpieczenstwo jet najwazniejsze!
    a teraz konkretnie ... jak to wszystko pogodzic zeby za 4 lata wsztsko nie zgnilo przy ukladzie otwartym - jak to wyglada u was
    chce ogrzewac cwu , podlogowke i kaloryfery

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaczorek.
    bardzo sensowne wypowiedzi ! macie racje bezpieczenstwo jet najwazniejsze!
    a teraz konkretnie ... jak to wszystko pogodzic zeby za 4 lata wsztsko nie zgnilo przy ukladzie otwartym - jak to wyglada u was
    chce ogrzewac cwu , podlogowke i kaloryfery

    Zamontować naczynie wzbiorcze jak najwyżej, każdy metr to 0,1bara

  18. #18

    Domyślnie

    co zrobic ? aby nie zgniło ?
    nie wymieniac wody w ukladzie to wszystko
    jesli nasz gdzie i zastosujesz spore naczynie wzbiorcze nie będziesz musiał dopuszczac wody przez kilka sezonow
    ja sie nie obawiam korozji pieca i grzejników bo tylko to moze zgic
    tu istnieje jeszcze 1 aspekt sprawy o jakim nikt nie mówi
    zastanówmy się nad taką sytuacją
    psuje ci się piec przyjeżdża serwis i co widzi ? naczynie przeponowe
    czyli piec w układzie zamkniętym i co się dzieje ? z miejsca tracisz gwarancje na piec
    bo chyba każdy producent pieca na paliwo stale pisze w gwarancji ze piec musi działać w instalacji otwartej
    Przepraszam za bledy ale dysleksia nie wybiera

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał Polimet
    Cytat Napisał vanderbobo
    przepisy nie są stare, tak po prostu jest bezpiecznie, w każdej instrukcji od peca na ekogroszek jest taki zapis. ja mam instalację zgodną z przepisami OTWARTĄ.
    Naprawdę niepotrzebne ryzyko.Jakiś czas temu na pomorzu był przypadek rozerwania pieca co(zwykły dolnego spalania) w instalacji z naczyniem przeponowym.Właścicielowi eksplodował w twarz i gość się ugotował żywcem.
    W zeszłym roku był niejeden wypadek na Pomorzu w tym dwa w samym Wejherowie. Cudem nikomu nic sie nie stało.
    Ale jak napisałem kiedyś - skoro ktoś jest na tyle głupi żeby ryzykować życie i zdrowie swoich bliskich... to jego sprawa.
    Nie zdarzy sie 1000 razy a zdarzy się 1001 raz.
    Swoją drogą ciekawy tekst wyżej "Można zastosować układ dopuszczania zimnej wody do instalacji wrazie czego" zwłaszcza na gotujący się kocioł.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  20. #20

    Domyślnie

    dobra... nie rozpisujcie się juz ze tak nie powino byc bo ta kwestia jest juz zamknieta - MA BYC BEZPIECZNIE - czyli uklad otwarty i co dalej ...

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony