dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie kłopoty z instalacją CWU

    Posiadam instalację CWU w domu jednorodzinnym i miałem notoryczny kłopot z cieknącym zaworem bezpieczeństwa . Aby temu zapobiec zamontowałem za wodomierzem reduktor ciśnienia ( max 4 bar) i 12 litrowe naczynie wzbiorcze Refix D (niebieskie) firmy Reflex . Nie jest to naczynie przepływowe . Naczynko jest zamontowane między zaworem bezpieczeństwa a bojlerem . Sytuacja się poprawiła .
    Niestety naczynko wytrzymuje góra 1 rok i ulega awarii . Czyżby było niewłaściwie dobrane ? Bo nie chce mi się wieżyć aby jego trwałość była tak mała .
    Poza tym nie potrafię rozgryźć , jak powinien być ustawiony zawór bezpieczeństwa . Zawór jest firmy Vailland i ma dwa pokrętła . Nie wiem do czego one służą . Czy do tego zaworu można podłączyć manometr ?

    Bojler gazowy jest także Vaillanta - 160 litrów , jego maksymalne ciśnienie wody to 10 bar , a moc nominalna to 7,25 kW .

    Nurtuje mnie także , czy po ustawieniu reduktora ciśnienia jego manometr powinien stać w miejscu na zadanej wartości ? Czy wraz z przyrostem objętości podgrzewanej wody będzie pokazywał wyższe ciśnienie . Obecnie manometr wychodzi poza skalę . Po poborze ciepłej wody wskazówka pokazuje mniejsze ciśnienie , po czym ciśnienie wzrasta ponownie poza skalę . Nie potrafię go ustawić . Prosze o pomoc .

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rtoipb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Jaki jest zakres na manometrze ?
    Ciśnienie za reduktorem może wzrosnąć po nagrzaniu wody
    jako że reduktor działa tylko w jedną stronę.

  3. #3

    Domyślnie

    Na manometrze jest 4 bary . Czyli rozumiem , że reduktor powinien być na zakres większy bo pokazuje zmieniające się ciśnienie od strony kotła gazowego . A poczatkowe ciśnienie jak woda jest zimna na ile ustawić ?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rtoipb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Ciśnienie w instalacji powinno wynosić ok 3bar
    Jaka jest nastawiona temperatura wody w zasobniku ?

  5. #5

    Domyślnie

    Woda w zasobniku ustawiona jest na na 60 Stopni Celsjusza .

  6. #6

    Domyślnie

    Rtoipb jestem pełen podziwu jeżeli chodzi o remont Twojego starego domku . Kim jesteś z zawodu ?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rtoipb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Ciśnienie za reduktorem powinno być ustawione na 3bary
    w naczyniu należy ustawić ciśnienie wstępne na 2,4-2,6bara
    (w układzie bez ciśnienie na naczyniu jest zaworek taki samochodowy
    tam ciśnieniomierzem samochodowym sprawdzić ciśnienie)
    Powinno to zapewnić prawidłową pracę naczynia
    Naczynia wyrównawcze napełniane są wstępnie azotem na 4bary


    Z zawodu jestem elektronikiem-automatykiem
    ale jak to w zyciu bywa robiłem różne rzeczy
    remontowałem już dwa mieszkania i jeden dom
    ale jak to czasem bywa zaczynam wszystko od nowa

  8. #8

    Domyślnie

    Rtoipb dziekuję , idę do serwisu Vaillanta dowiedzieć się coś więcej o tym zaworze bezpieczeństwa to znaczy jego budowie . Ma on jakieś korki i zastanawia mnie czy nie po to aby w miejsce jednego z nich zamontować manometr . Wtedy bym wiedział na jakie ciśnienie jest ustawiony zawór bezpieczeństwa .

  9. #9

    Domyślnie

    Praidłowo założony zawór powinien oddawać nadmiar ciśnienia do tyłu, czyli jeśli jest założony przed boilerem do z powrotem do rury z zimną wodą i nic nigdy nie cieknie chyba że jest zawór zwrotny lub zakręcone podejście wody.

  10. #10

    Domyślnie

    cici - wytłumacz dokładniej jak to według Ciebie ma praktycznie wyglądać ? , bo jeszcze nie widziałem takiego rozwiązania aby rurę przelewową od zaworu bezpieczeństwa podłączyć na stałe do wodociągu z zimną wodą . I coś mi się wydaje , że proponujesz rozwiązanie niebezpieczne dla kotła i użytkowników .

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie Re: kłopoty z instalacją CWU

    Cytat Napisał Kuna
    Posiadam instalację CWU w domu jednorodzinnym i miałem notoryczny kłopot z cieknącym zaworem bezpieczeństwa . Aby temu zapobiec zamontowałem za wodomierzem reduktor ciśnienia ( max 4 bar) i 12 litrowe naczynie wzbiorcze Refix D (niebieskie) firmy Reflex . Nie jest to naczynie przepływowe . Naczynko jest zamontowane między zaworem bezpieczeństwa a bojlerem . Sytuacja się poprawiła .
    Niestety naczynko wytrzymuje góra 1 rok i ulega awarii . Czyżby było niewłaściwie dobrane ? Bo nie chce mi się wieżyć aby jego trwałość była tak mała .
    Poza tym nie potrafię rozgryźć , jak powinien być ustawiony zawór bezpieczeństwa . Zawór jest firmy Vailland i ma dwa pokrętła . Nie wiem do czego one służą . Czy do tego zaworu można podłączyć manometr ?

    Bojler gazowy jest także Vaillanta - 160 litrów , jego maksymalne ciśnienie wody to 10 bar , a moc nominalna to 7,25 kW .

    Nurtuje mnie także , czy po ustawieniu reduktora ciśnienia jego manometr powinien stać w miejscu na zadanej wartości ? Czy wraz z przyrostem objętości podgrzewanej wody będzie pokazywał wyższe ciśnienie . Obecnie manometr wychodzi poza skalę . Po poborze ciepłej wody wskazówka pokazuje mniejsze ciśnienie , po czym ciśnienie wzrasta ponownie poza skalę . Nie potrafię go ustawić . Prosze o pomoc .
    naczynie i to w dodatku Reflex nie ma prawa po roku pracy ulec awarii
    zasada jest taka, minimalna pojemość nacznia powinna wynosić około 8% pojemności zasobnika,
    dla Ciebie, minimalna pojemnośc to 18 l.,
    Dobromirów nie słuchaj, bo może się to skończyć nieciekawie,
    jeszcze jedno, 4 bar na reduktorze to bardzo dużo, zmniejsz na 2,5 bara i porównaj czy odczuwasz jakiś dyskomfort przy używaniu wody w domu,
    nic nie odczujesz, a zaoszczędzisz dużo metrów3 wody

  12. #12

    Domyślnie

    Nie proponuje montowania na odpływ tylko na dopływie.
    A wiec po kolei
    wodociąg, zawór, wodomierz, zawór przed boilerem, zawór bezpieczeństwa. boiler, kran.
    Mamy zawór bezpieczeństwa np 6bar, w wodociągu jest 4. Boiler sie grzeje ciśnienie w nim rośnie, gdy bedzie ok 5 bar otwiera sie zaworek zwrotny w zaworze bezpieczeństwa i nadmiar wody jest wypchniety do wodociągów chyba że przed boilerem jest zamkniety zawór kulowy lub jakiś "specjalista" założył zawór zwrotny. Wtedy przy ponad 6 barach otworzy sie zawór bezpieczeństwa i nadmiar wody wyrzuci na zewnątrz.
    U mnie nigdy nie kapneła nawet kropelka

    Zawór bezpieczeństwa jest przepływowy a wiec jest wejście zimnej wody, wyjcie zimnej wody i wylot wody na zewnątrz (nigdzie nie podłączony - naiwyżej do butelki - a nie do wodociągu!!)
    Reduktor ciśnienia nic przy boilerze nie da - ciśnienie bedzie rosło jak rosło po zatym jest drogi - lepiej go wywal

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rtoipb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał cici
    ... zawór przed boilerem, zawór bezpieczeństwa. boiler, kran.
    Mamy zawór bezpieczeństwa np 6bar, w wodociągu jest 4. Boiler sie grzeje ciśnienie w nim rośnie, gdy bedzie ok 5 bar otwiera sie zaworek zwrotny w zaworze bezpieczeństwa i nadmiar wody jest wypchniety do wodociągów chyba że przed boilerem jest zamkniety zawór kulowy lub jakiś "specjalista" założył zawór zwrotny. Wtedy przy ponad 6 barach otworzy sie zawór bezpieczeństwa i nadmiar wody wyrzuci na zewnątrz.
    U mnie nigdy nie kapneła nawet kropelka
    zawór bezpieczeństwa -> domyślam się że jest to standartowy zawór bezpieczeństwa sprzedawany z bojlerami
    czyli ma wbudowany zawór zwrotny który się niema prawa przepuszczać przy jakimkolwiek ciśnieniu
    po stronie bojlera a zabezpieczeniem jest grzybek dociśnięty sprężyną który się uchyli gdy ciśnienie
    wzrośnie powyżej 6bar czyli przekroczy siłę sprężyny nadmiar wody zostanie odprowadzony na zewnątrz.

    U mnie nigdy nie kapnęła nawet kropelka -> bo masz szczęście i ciśnienie w instalacji nie wzrasta powyżej
    4bar ja w poprzednim domu miałem wahania ciśnienia w sieci wodociągowej 3-5,5bara w zależności od pory dnia
    lub co gorsze zawór nie działa poprawnie.

    Pytanie czy sprawdzasz działanie zaworu bezpieczeństwa zgodnie z instrukcją ?
    Bo co roku należy go kontrolować.

    Tak naprawdę nikt tego nie robi to tak samo jak z kontrolą ciśnienia powietrza w oponach
    oraz poziomem oleju w silniku wszyscy wiedza ale nikt tego nie robi

  14. #14

    Domyślnie

    Ad : cici
    A więc po kolei u mnie po remoncie : wodomierz , zawór odcinający za wodomierzem , reduktor ciśnienia , zawór zwrotny , zawór bezpieczeństwa ( dowiedziałem się w serwisie Vaillanta , że jedno pokrętło w zaworze to prostopadłe to regulator przepływu , drugie pokrętło to zawór odcinający - serwis nazywa ten zawór grupą bezpieczeństwa) , naczynie wzbiorcze - jest to nic innego jak akumulator hydrauliczno gazowy , zawóru odcinającego między zaworem bezpieczeństwa a bojlerem nie ma ponieważ bojler stoi na posadzce a doprowadzenie zimnej wody jest z góry. Są natomiast zawory odcinające kulowe na powrocie i zasileniu cyrkulacji . Między zaworami jest pompa cyrkulacyjna a za nią zawór zwrotny . W serwisie poinformowali mnie , że myślenie moje było prawidłowe , jednak dobrałem reduktor o zbyt małym przepływie wody , który jest już wymieniony . Wielkość reduktora ciśnienia dobiera się na podstawie wymaganego maksymalnego poboru wody .

    Doboru wielkości naczynia w układzie przygotowania ciepłej wody przeprowadza się obliczając jego pojemność według wzoru:


    Vn = V .Δv . ((0,8pe + 1)-(pa + 1)) / (0,8pe + 1)


    Vn - pojemność całkowita naczynia przeponowego w litrach,
    V - pojemność instalacji (wraz z poj. podgrzewacza),
    Δv - przyrost objętości wody od temp. 10 o C do temp. maksymalnej,
    pe - ciśnienie otwarcia zaworu bezpieczeństwa w bar,
    pa - ciśnienie wody w wodociągu za reduktorem ciśnienia bar.

    Przed zamontowaniem naczynie należy wyregulować ciśnienie w poduszce gazowej (wentyl samochodowy na wierzchu naczynia - gaz to azot , można podpompować powietrzem zwykłą pompką samochodową). Ciśnienie to powinno odpowiadać w przybliżeniu ciśnieniu wody w miejscu włączenia naczynia do instalacji. Lub być nieznacznie (0,2-1 bar) mniejsze . Pojemność naczynia jaka mi wyszła na specjalnym programie Refleksa to 12,8 litrów . Zastosowałem naczynie o pojemności 18 litrów (następne dostępne) . Naczynie przepływowe refix DD - zielone , całość po wyregulowaniu działa poprawnie .

  15. #15

    Domyślnie

    Rtoipb na 100% sie mylisz.
    Zaworek zwrotny w zaworze bezpieczeństwa też ma grzybka i przy różnicy ciśnienia ponad 1 bar puszcza wode do tyłu.
    Przeczytajcie sobie instrukcjie w jakimś sklepie.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rtoipb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    cici
    Jak najbardziej sprawdzę ten zaworek
    Nie odpowiedziałeś na pytanie czy kontrolujesz zawór bezpieczeństwa
    Czyżbym się nie mylił że nikt tego nie robi

  17. #17

    Domyślnie

    Tak sie składa że akurat mam manometr na boilerze i normalnie w sieci są około 4 bary. Gdy zasobnik grzeje wode ciśnienie szybko rośnie ale tylko do 5 barów i tak zostaje bo woda sie cofa.
    Sytuacja jest inna gdy zakręce zawór przed boilerem. Wtedy ciśnienie rośnie ale do 7 barów i otwiera sie zaworek wyrzucając wode na zewnątrz bo nadmiar nie może sie cofnąć do sieci wodociągowej.
    Tak właśnie sprawdzam zawór bezpieczeństwa
    Przu 99,99% bojlerów nie ma naczyń przeponowych tylko są zaworki bezpieczeństwa i nikomu woda nie cieknie bo moja teoria jest słuszna no chyba że ktoś zafunduje sobie dodatkowo zawór zwrotny.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rtoipb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cici raczej Twoja teoria nie jest słuszna

    Polecam przeczytanie TEGO ARTYKUŁ

  19. #19

    Domyślnie

    swoje 3 grosze. montowalem ostatnio swoj boiler na podstawie rysunku producenta boilera. zawor bezpieczenstwa MUSI miec wylot do atmosfery, czyli po prostu odejscie do kanalizy. wyjscie zaworu bezpieczenstwa 3/4 ma 1 cal i nie moze dren byc mniejszej srednicy. a teraz praktyka. zawor bezpieczenstwa powinno sie sprawdzac czy sie nie zakleszczyl i dziala prawidlowo, czyli czy po prostu moze sie otworzyc. ale czasami sie zdarza, ze po otwarciu nie uszczelni sie dokladnie i kapie. poza tym na pudelku producenta zaworu bylo napisane, ze kapiace krople z zaworu bezpieczenstwa nie sa wada zaworu.
    i na koniec - panowie nie majstrujcie za duzo, w koncu to jest zawor BEZPIECZENSTWA, on ma chronic wasz drogi sprzet przed uszkodzeniem.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rtoipb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot
    - panowie nie majstrujcie za duzo, w koncu to jest zawor BEZPIECZENSTWA, on ma chronic wasz drogi sprzet przed uszkodzeniem.
    Ja to ujmę nieco inaczej zawory bezpieczeństwa, bezpieczniki i inne zabezpieczenia są by przede wszystkim chronić NAS

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony