dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Konserwacja parkietu-czym?

    Witam,
    Przyszło mi wreszcie posprzątać parkiety no i nie wiem bardzo jak się do tego zabrać? Czym czyścić i za pomocą czego?
    Macie jakieś sprawdzone narzędzia i środki pielęgnacyjne?
    Parkiet jest narazie lekko zakurzony.
    Dzięki i pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Parkiet (lakierowany) odkurzam odkurzaczem a raz na tydzień myje mopem BARDZO DOBRZE WYCIśNIęTYM (właściwie wilgotnym). Pół wiadra dobrze ciepłej wody i dwie zakrętki AJAX-u do powierzchni drewnianych. Czyści wspaniale i ma piekny zapach pokostu. Nie cierpię środków do drewna o zapachu np. cytrynowym

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar boorg
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.354

    Domyślnie

    Konserwacja i pielęgnacja zależy od tego jak wykończony jest Twój parkiet:
    1. Lakier.
    2. Wosk.
    3. Olej syntetyczny.
    4. Olej naturalny.

    Pochwal się, to napiszę kilka słów od siebie.

  4. #4

    Domyślnie

    Parkiet jest lakierowany. Jest tego bardzo dużo, więc szukam szybkiego i dobrego- skutecznego sposobu konserwacji. Lakier poliuretanowy, wysoki połysk. Specjalnie nie zależy mi na zapachach, ale na efekcie końcowym i na tym by środki nie kolidowały z lakierem.
    Dzięki i Pozdrawiam.

  5. #5

    Domyślnie

    Rafallogi, sorry, że Ci się wcinam w watek, ale też mam problem z konserwacja podłogi, a liczę na to, że Boorg tutaj zajrzy i coś podpowie. Parkiet jest z jesionu jasnego, olejowany woskiem twardym olejnym Osmo (matowym) - 3 warstwy. Na to dałam 1 raz Fitpolish, bo po olejowaniu pozostały laciutkie smugi widoczne pod światło. Ale Fitpolish nic nie pomógł, może dlatego, że pomiędzy nałożeniem pasty a jej wypolerowaniem była zbyt długa przerwa (ok. 6 godzin)? Boorg podpowiedz czym czyścić "na mokro", czym gruntownie i czy Fitpolish w ogole nadaje się do pielęgnacji parkietów woskowanych. A, i zasadnicze pytanie ten "Wosk twardy olejny Osmo" to na ile wosk a na ile olej? Ja mam właściwie parkiet woskowany czy olejowany?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar boorg
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.354

    Domyślnie

    rafallogi
    Pielęgancja podłogi lakierowanej (w/g zaleceń producenta lakieru).
    1. Tworzenia dodatkowego zabezpieczenia (tzw. filtra).
    Nakładamy środek (bez rozcieńczania) bezpośrednio na niedawno lakierowaną podłogę (nie wcześniej niż 7-14 dni po lakierowaniu). Jeżeli podłoga jest ubrudzona należy umyć ją wilgotną szmatką (najlepiej woda z dodatkiem octu).
    Sposób aplikacji w przykładowym filmiku:
    http://www.berger-seidle.de/frameset..._everclear.mpg
    2. Bieżąca pielęgnacja.
    Myjemy podłogę wilgotną ściereczką/mopem z dodatkiem niewielkiej ilości środka pielęgnacyjnego użytego w filtrze. Trudne zabrudzenia usuwamy przy pomocy odpowiednich detergentów/rozpuszczalników.
    3. Gruntowne czyszczenie (regeneracja filtra).
    Jeżeli podłoga po bieżącej pielęgnacji wciąż sprawia wrażenie brudnej musimy przeprowadzić gruntowne czyszczenie. Usuwamy pozostałości starego zabezpieczenia (filtra) za pomocą odpowiedniego środka.
    Sposób wykonania w przykładowym filmiku:
    http://www.berger-seidle.de/frameset...94_cleaner.mpg
    Po gruntownym czyszczeniu musimy znowu wykonać zabezpieczenie (filtr).

    i tak to wygląda (w/g przykazań producenta lakierów).

    Czy jest to sposób czasochłonny? Pewnie na początku tak, szczególnie nakładanie filtra (po raz pierwszy) może zająć mnóstwo czasu. Po jakimś czasie to już nie stanowi problemu.
    Czy jest jakiś szybszy? Teoretycznie nie musisz robić dodatkowego zabezpieczenia/filtra. Wtedy Twoja pielęgnacja ogranicza się do punktu nr.2 z mojej powyższej listy.
    Co daje dodatkowe zabezpieczenie/filtr? Tylko jeden przykład. Jeżeli na podłodze powstanie kolorowa plama (ślady po flamastrach, atramencie) to będzie ona na filtrze a nie bezpośrednio na lakierze. Gruntowne czyszczenie podłogi pozbawi lakier kolorowych dodatków.

  7. #7

    Domyślnie

    to i ja się przyłączę, co by nie zakładać drugiego tematu:

    a panele?
    czym myć panele?

    mam sidolux do paneli, ale szczerze mówiąc zadowolony jestem raczej średnio...
    To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar boorg
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał juka11
    ...Parkiet jest z jesionu jasnego, olejowany woskiem twardym olejnym Osmo (matowym) - 3 warstwy. Na to dałam 1 raz Fitpolish, bo po olejowaniu pozostały laciutkie smugi widoczne pod światło...
    Opisz dokładnie te smugi.
    Cytat Napisał darek79
    ...a panele?
    czym myć panele?...
    Sposób pielęgnacji podłóg lakierowanych, paneli laminowanych i wykładzin PCV jest dokładnie taki sam. Nawet środki pielęgnacyjne są takie same. Nie chcesz Sidoluxu możesz sięgnąć po L-93 Everclear z filmiku, który powyżej zamieściłem.

  9. #9

    Domyślnie

    boorg dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź, ale czy dobrze zrozumiałem, że powinienem do konserwacji zastosować produkty wskazane przez Ciebie w linkach? Niestety podane linki nie działają.
    Piszesz cyt.:"Pielęgancja podłogi lakierowanej (w/g zaleceń producenta lakieru). "
    Byc może po przeczytaniu podanych linków byłoby wszystko jasne, bo na moim lakierze pisze, ale po germany

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar boorg
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.354

    Domyślnie

    Linki działają ale to filmy (powinien uruchomić się Twój odtwarzacz w komputerku) a nie strona w internecie.
    To nie muszą być dokładnie środki użyte w moim przykładzie.
    Każdy szanujący się producent ma serię środków pielęgnacyjnych do podłóg (np. Berger-Siedle, Bona, SLC, Loba a nawet polski Barlinek ). Jeżeli masz położony lakier firmy X, to możesz sięgnąć po środki pielęgnacyjne firmy X (ale nie musisz - możesz używać środków firmy Y albo Z).

  11. #11

    Domyślnie

    Boorg a jak to jest z moczeniem podlogi lakierowanej? Bo ja swoja ostro mocze bo przecieram mopem na mokro, w dodatku zraszam kwiaty w pokoju dosc czesto (no dobra codziennie) na razie znaczy od 10 miesiecy jest ok, to sie zmieni? Bardzo niszcze swoja podloge? (dodam, ze jest myta a potem pastowana, roznymi pastami, ostatnio najszesciej sidoluxem, bo najlepiej mi sie go naklada i super daje polysk)
    "And no one sings me lullabies
    And no one makes me close my eyes
    So I throw the windows wide
    And call to you across the skies..."

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar boorg
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.354

    Domyślnie

    Mufka ale Twoja podłoga jest starsza niż ja. A drewniana podłoga im starsza tym mniej podatna na działanie wilgoci i niewielkich ilości wody. Jak jej to nie zaszkodziło do tej pory, to znaczy, że wszystko jest OK.

  13. #13

    Domyślnie

    dzieki moj ulubiony doradco , (czasem mysle, ze jest pancerna, a to nawet swierk jest podobno hehe)
    "And no one sings me lullabies
    And no one makes me close my eyes
    So I throw the windows wide
    And call to you across the skies..."

  14. #14

    Domyślnie

    Boorgu, juz opisuję smugi. Sa one widoczne tylko pod swiatło i sprowadzają sie generalnie do tego, że jak spojrzysz to widzisz w jaki sposób była prowadzona szmatka z woskiem. Jak sie domyslasz nie była ona prowadzona w żaden okreslony sposób typu: pociągnięcia ręki w tym samym kierunku, jedno dokładnie obok drugiego, tylko jak popadnie No i teraz to troche głupio wygląda jak sie ktoś sie dokładnie przyjrzy pod swiatło: takie nierównomierne mazy na podłodze. Pisałeś, że jesli sie żle rozprowadzi wosk to potem froterowaniem wszystko sie wyrówna, ale u mnie tak nie było (przypomnę: po wosku OSMO nałożyłam Fitpolish). Nie wiem czy te smugi to zle nałozona pasta czy może źle nałozony wosko OSMO? Co mam teraz zrobić?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar boorg
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał juka11
    Boorgu, juz opisuję smugi. Sa one widoczne tylko pod swiatło i sprowadzają sie generalnie do tego, że jak spojrzysz to widzisz w jaki sposób była prowadzona szmatka z woskiem. Jak sie domyslasz nie była ona prowadzona w żaden okreslony sposób typu: pociągnięcia ręki w tym samym kierunku, jedno dokładnie obok drugiego, tylko jak popadnie No i teraz to troche głupio wygląda jak sie ktoś sie dokładnie przyjrzy pod swiatło: takie nierównomierne mazy na podłodze. Pisałeś, że jesli sie żle rozprowadzi wosk to potem froterowaniem wszystko sie wyrówna, ale u mnie tak nie było (przypomnę: po wosku OSMO nałożyłam Fitpolish). Nie wiem czy te smugi to zle nałozona pasta czy może źle nałozony wosko OSMO? Co mam teraz zrobić?
    Napisz swój e-mail. Oczy bolą od czytania forum po "nowemu".

  16. #16

    Domyślnie

    Boorg, mój adres to: [email protected]
    Z góry wielkie dzięki za odpowiedz

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gomo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-822
    Posty
    1

    Domyślnie

    Napisał juka11
    Boorgu, juz opisuję smugi. Sa one widoczne tylko pod swiatło i sprowadzają sie generalnie do tego, że jak spojrzysz to widzisz w jaki sposób była prowadzona szmatka z woskiem. Jak sie domyslasz nie była ona prowadzona w żaden okreslony sposób typu: pociągnięcia ręki w tym samym kierunku, jedno dokładnie obok drugiego, tylko jak popadnie No i teraz to troche głupio wygląda jak sie ktoś sie dokładnie przyjrzy pod swiatło: takie nierównomierne mazy na podłodze. Pisałeś, że jesli sie żle rozprowadzi wosk to potem froterowaniem wszystko sie wyrówna, ale u mnie tak nie było (przypomnę: po wosku OSMO nałożyłam Fitpolish). Nie wiem czy te smugi to zle nałozona pasta czy może źle nałozony wosko OSMO? Co mam teraz zrobić?



    Mam podobny problem co cytowana Pani . Straszne smugi po nałożonym twrdym wosku osmo. Nic więcej z tym nie robiłam ani nic nie nakładałam. Co zrobic by smugi zniknęły ( dodatkowo pozostały miejscami większe plamy wosku). Bardzo proszę o pomoc to nowa podloga, ktoś nam głupio polecił by ją lepiej zabezpieczyć woskiem--dziękuję i pozdrawiam

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał gomo Zobacz post
    Napisał juka11
    Boorgu, juz opisuję smugi. Sa one widoczne tylko pod swiatło i sprowadzają sie generalnie do tego, że jak spojrzysz to widzisz w jaki sposób była prowadzona szmatka z woskiem. Jak sie domyslasz nie była ona prowadzona w żaden okreslony sposób typu: pociągnięcia ręki w tym samym kierunku, jedno dokładnie obok drugiego, tylko jak popadnie No i teraz to troche głupio wygląda jak sie ktoś sie dokładnie przyjrzy pod swiatło: takie nierównomierne mazy na podłodze. Pisałeś, że jesli sie żle rozprowadzi wosk to potem froterowaniem wszystko sie wyrówna, ale u mnie tak nie było (przypomnę: po wosku OSMO nałożyłam Fitpolish). Nie wiem czy te smugi to zle nałozona pasta czy może źle nałozony wosko OSMO? Co mam teraz zrobić?


    Mam podobny problem co cytowana Pani . Straszne smugi po nałożonym twrdym wosku osmo. Nic więcej z tym nie robiłam ani nic nie nakładałam. Co zrobic by smugi zniknęły ( dodatkowo pozostały miejscami większe plamy wosku). Bardzo proszę o pomoc to nowa podloga, ktoś nam głupio polecił by ją lepiej zabezpieczyć woskiem--dziękuję i pozdrawiam
    Źle nałożony wosk. Za grubo i nie wtarty maszynowo w powierzchnię. Jeżeli wosk się utwardził, to należy go zmyć oczywiście najlepiej maszynowo i maszynowo rozprowadzić na powierzchni. Ile zużyłeś wosku na 1m2, lub podaj zużycie na całą powierzchnię?
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  19. #19

    Domyślnie Konserwacja parkietu

    Cytat Napisał anna99 Zobacz post
    Parkiet (lakierowany) odkurzam odkurzaczem a raz na tydzień myje mopem BARDZO DOBRZE WYCIśNIęTYM (właściwie wilgotnym). Pół wiadra dobrze ciepłej wody i dwie zakrętki AJAX-u do powierzchni drewnianych. Czyści wspaniale i ma piekny zapach pokostu. Nie cierpię środków do drewna o zapachu np. cytrynowym
    Witam,
    co do odkurzacza to potwierdzam, to chyba podstawowe urządzenia do sprzątania parkietu trzeba tylko pamiętać żeby używać specjalnych ssawek (same włosie) bo od tych standardowych stalowych od spodu łatwo porysować sobie podłogę, mycie na pół wilgotno (im miej chemii tym lepiej), no i ja jeszcze używam takiej małej sorowarki [moderowano link] i pada z mikrofazy do wcierania wosku i tak wygląda zabieg konserwacji. Czynność tę wystarczy dwa razy do roku powtórzyć a parkiet wygląda jak nowy. No chyba że jest to muzeum czy restauracja i ciągle jacyś ludzie się tam kręcą to pewnie częściej trzeba by to powtarzać.
    Ostatnio edytowane przez joliska ; 03-12-2014 o 12:44

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony