dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    agnieszkam

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    2

    Domyślnie Czy garaż zalicza się do powierzchni użytkowej domu ?

    Mam krótkie pytanie.
    Czy powierzchnia garażu wlicza się do powierzcni użytkowej domu ?
    Roważamy projekt domu z poddaszem użytkowym i garażem.

  2. #2

    Domyślnie

    Przypuszczam, że wątpię.

  3. #3

    Domyślnie

    Według przepisów nie należy do powierzchni użytkowej - ale nie zapominaj, że też kosztuje i wykoanwcy liczą całą powierzchnię po podłodze do faktury. Stąd rozczarowania, bo inwestor myślał, że ma do budowy 120 m2, a tu nagle skądś się wzięło 180-200. (Bo jeszcze poddasze bez odliczeń na skosy i inne pomieszczenia gospodarcze).

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    agnieszkam

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzieki za informacje.Własnie jestem po rozmowie z wykonawcą , który stwierdził, że za garaż policzy połowę stawki za m2

    A.


    Cytat Napisał el-ka
    Według przepisów nie należy do powierzchni użytkowej - ale nie zapominaj, że też kosztuje i wykoanwcy liczą całą powierzchnię po podłodze do faktury. Stąd rozczarowania, bo inwestor myślał, że ma do budowy 120 m2, a tu nagle skądś się wzięło 180-200. (Bo jeszcze poddasze bez odliczeń na skosy i inne pomieszczenia gospodarcze).

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    No to poszukałam, podzwoniłam i jeœli chodzi o podatkowš stronę, czyli jak Urzšd podchodzi do powierzchni użytkowej domu.

    http://www.gdansk.pl/ogolne/online/w...mosci_2006.pdf
    Punkt H.
    W sprawie garażu, dowiedziałam się, że jeœli garaż styka się choćby 1 œcianš z budynkiem mieszkalnym, ma do niego bezpoœrednie przejœcie, to oczywiœcie liczy się również do powierzchni użytkowej domu.

    Doczytałam się również, że powierzchnia pod wszelkimi elementami dajšcymi się zdemontować np. œcianki z GK, rury wlicza się jako powierzchnię użytkowš.

    Aaaa, sami sobie ustalamy ta powierzchnię składajšc i podpisujšc się pod tym oœwiadczeniem.

    Pozdrawiam
    Dorota

    NIE POLECAM dekarza Edward Flejszer

  7. #7

    Domyślnie

    Powierzchnia użytkowa





    Jednym z podstawowych kryteriów doboru projektu jest powierzchnia użytkowa budynku.

    Wybierając projekt, musimy jednak pamiętać, że istnieją obecnie trzy normy wydane przez Polski Komitet Normalizacyjny, które pozwalają obliczać ww. powierzchnię:


    PN-ISO 9836 z października 1997



    PN-70/B-02365



    PN-69/B-02360l


    Żadna z tych norm nie została zamieszczona w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 marca 1999 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm (Dz. U. z dnia 19 marca 1999 r.) - Wykaz Polskich Norm do obowiązkowego stosowania - w zakresie obliczania powierzchni w budownictwie.

    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 140, poz. 906) nie zobowiązuje autora projektu budowlanego do stosowania Polskich Norm przy ustalaniu wskaźników powierzchniowych projektowanego obiektu budowlanego. Stosowanie Polskich Norm w tym zakresie jest dobrowolne, stąd, ustalając ww. powierzchnię, można ją obliczyć w dowolny sposób.

    W razie wątpliwości zapytajmy autorów projektu o sposób obliczania powierzchni użytkowej, ponieważ obliczając powierzchnię tego samego budynku według trzech ww. norm, otrzymamy trzy różne wyniki np.:


    PN-70/B-02365 definiuje:
    "Powierzchnia użytkowa - powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokojenia potrzeb związanych bezpośrednio z przeznaczeniem budynku (lub jego wydzielonej części) - na wszystkich kondygnacjach."



    PN-ISO 9836 z października 1997 r. definiuje:
    "Powierzchnia użytkowa jest to część powierzchni kondygnacji netto, która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku. Powierzchnia kondygnacji netto jest obliczana dla wymiarów budynku w stanie wykończonym, na poziomie podłogi nie licząc listew przypodłogowych, progów itp."


    Nie zapominajmy jednak, że dla celów określenia obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości stosuje się metodę obliczania powierzchni użytkowej ustalonej w Ustawie z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z dnia 30 stycznia 1991 r. nr 9 poz. 31 z późniejszymi zmianami).


    Ww. akt prawny podaje następującą definicję:
    "Za powierzchnię użytkową budynku, w rozumieniu ustawy, uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz części kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się."


    Odrębne sposoby ustalania powierzchni użytkowej budynków mają jeszcze m.in. Banki i Urzędy Statystyczne.

  8. #8

    Domyślnie

    No to wiadomo, że nic nie wiadomo

  9. #9

    Domyślnie

    ...nie zalicza się...

  10. #10

    Domyślnie

    KAS01 napisał wyczerpującą odpowiedź.
    Nie ma jednoznacznego przepisu co wchodzi w ramach powierzchni użytkowej.O ile dla celów podatkowych przeważnie urzędy "używają" ustawy z 12.01.1991 czyli do 1,40 wysokości nic od 1,40 do 2,20 50% powyżej liczy się 100%.Tak postępują też banki,ale głównie dotyczy to mieszkań ,zwłaszcza np. adaptowanych strychów,poddaszy.Liczą sobie pow. użytkową według tych przepisów,przeliczają po średniej cenie metra 2 w regionie i tylko taki kredyt można otrzymać,choćby po podłogach mieszkanie miało 150m2 i tak liczą użytkową zgodnie z ust. z 12.01.1991r
    Przy rozliczeniu z wykonawcą ,który buduje całość "za metr kwadrat" należy się dogadać przed podpisaniem umowy.Generalnie liczy się normalnie jak m2 domu,przecież i tak trzeba zrobić warstwy konstrukcyjne posadzki (no może poza styropianem) ,elektrykę ,tynki,c.o.(nieogrzewany? to bessensu),wod-kan (garaż bez choćby małej umywaleczki lub kranika z wodą????) tak jak w części mieszkalnej..pare groszy odejdzie tylko na styropian pod posadzką

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał AAgnieszk@
    Wlicza się.
    Cytat Napisał ksetvipb
    ...nie zalicza się...

    He he he

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAS01
    Powierzchnia użytkowa


    PN-70/B-02365 definiuje:
    1."Powierzchnia użytkowa - powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokojenia potrzeb związanych bezpośrednio z przeznaczeniem budynku (lub jego wydzielonej części) - na wszystkich kondygnacjach."



    PN-ISO 9836 z października 1997 r. definiuje:
    2."Powierzchnia użytkowa jest to część powierzchni kondygnacji netto, która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku. Powierzchnia kondygnacji netto jest obliczana dla wymiarów budynku w stanie wykończonym, na poziomie podłogi nie licząc listew przypodłogowych, progów itp."


    Nie zapominajmy jednak, że dla celów określenia obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości stosuje się metodę obliczania powierzchni użytkowej ustalonej w Ustawie z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z dnia 30 stycznia 1991 r. nr 9 poz. 31 z późniejszymi zmianami).


    Ww. akt prawny podaje następującą definicję:
    "Za powierzchnię użytkową budynku, w rozumieniu ustawy, uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz części kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się."


    Odrębne sposoby ustalania powierzchni użytkowej budynków mają jeszcze m.in. Banki i Urzędy Statystyczne.
    ...1.budynek, o którym mówimy, to budynek mieszkalny, a garaż nie jest powierzchnią mieszkalną, więc nie wlicza się...

    ...2. garaż nie odpowiada celom i przeznaczeniu budynku mieszkalnego, bowiem jest to powierzchnia magazynowa...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał ksetvipb
    ...1.budynek, o którym mówimy, to budynek mieszkalny, a garaż nie jest powierzchnią mieszkalną, więc nie wlicza się...
    ...2. garaż nie odpowiada celom i przeznaczeniu budynku mieszkalnego, bowiem jest to powierzchnia magazynowa...
    Co racja to racja.
    Ale dlaczego (chyba) wszystkie projekty wliczają garaż do powierzchni użytkowej?

    A w przypadku "ustawy o finansowym wsparciu rodzin..." jest tam zapis:
    "Powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego przyjmuje się na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego".

    Dla mnie ma to duże znaczenie, bo bez garażu mam 128 m2 (mieszczę się w limicie 140 m2).

    Q.

  14. #14

    Domyślnie

    Wszystko zależy do jakich celów. Jak chcesz znać szacunkowy koszt budowy to licz każdy metr kwadratowy jaki tylko jest. Materiały i robocizna sporo kosztują, i wykonawca policzy Ci wszystko. Tak więc lepiej przeszacować koszty niż nie doszacować i zostać bez kasy na wykończenie domu.
    Co do względów podatkowych. Tu urzędy nie mają jednomyślnej opini. Ja najczęściej się spotkałem z określeniem, że jeżeli garaż jest w bryle budynku, z trwałym połączeniem go z częścią mieszkalną ( przejście wewnętrzne. pokoje nad garażem, kotłownia na zapleczu garażu) i tworzy ciągłość z resztą pomieszczeń to wlicza się go do powierzchni użytkowej. Zaś, jeżeli garaż jest tylko dostawiony do budynku (istnieje przejście), ma własne pokrycie dachowe i nie tworzy z budynkiem ciągłości użytkowej, to nie liczy się do powierzchni użytkowej. Ale to praktycznie każdy US określa sam.
    Regulamin forum

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał qdlaty
    Cytat Napisał ksetvipb
    ...1.budynek, o którym mówimy, to budynek mieszkalny, a garaż nie jest powierzchnią mieszkalną, więc nie wlicza się...
    ...2. garaż nie odpowiada celom i przeznaczeniu budynku mieszkalnego, bowiem jest to powierzchnia magazynowa...
    Co racja to racja.
    Ale dlaczego (chyba) wszystkie projekty wliczają garaż do powierzchni użytkowej?

    A w przypadku "ustawy o finansowym wsparciu rodzin..." jest tam zapis:
    "Powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego przyjmuje się na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego".

    Dla mnie ma to duże znaczenie, bo bez garażu mam 128 m2 (mieszczę się w limicie 140 m2).

    Q.
    ...nie spotkałem projektu, który by wliczał garaż do użytkowej, a sporo ich przejrzałem...

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ksetvipb
    ...nie spotkałem projektu, który by wliczał garaż do użytkowej, a sporo ich przejrzałem...
    Proszę

    http://www.konradmatuszewski.pl/

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    z mojego projektu wychodzi ze NIE
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  18. #18

  19. #19

    Domyślnie

    Odgrzebuję stary wątek. W warunkach zabudowy podano iż pow. użytkowa nie może przekroczyć 150m2. czy w takim wypadku garaż wlicza się czy nie? O kotłowni nie wspominam
    Pozdrawiam,
    Adam

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W bryle budynku wlicza się.
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony