dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Moja kotłownia (zdjęcia)- proszę o opinie, sugestie itp

    Witam
    Proszę o wszelkie uwagi, opinie i sugestie o mojej (właściwie rodziców) kotłowni- http://www.xm.neostrada.pl/kotlownia/
    Jest to przeróbka instalacji zamkniętej z kotłem na olej opałowy-na otwartą z kotłem węglowym.
    Niestety przy instalacji nie byłem, a że sporo czytałem Waszych informacji o prawidłowej budowie kotłowni to wydaje mi się, że lokalny instalator trochę to zrobił nie tak....

    Główne wątpliwości mam co do 3 punktów:

    1. Podłączenie naczynia wzbiorczego- czy może być w tym miejscu( na powrocie) czy powinna być zawsze przed pompą? ; czy średnica tej rurki nie jest za mała ? (biała rurka), i tu ?

    2. Zawór mieszający Czy w ogóle jest właściwy? a jeżeli tak to czy w tym miejscu faktycznie spełnia swoją funkcję? Zjdęcia: nr10, nr11,nr07,nr08,nr09

    3. Zestaw zabezpieczający pompę- a dokładnie jego brak zdjęcie nr03, czy jet konieczny a jeżeli tak to czy powinien być np. taki jak tutaj?

    Wszystkie zdjęcia


    Za wszelki uwagi i opinie z góry wielkie Dzięki!
    A już teraz dzięki dla "Małego" za doradzenie w sprawie miarkownika i nie tylko- działa super

    Pozdrawiam
    Jarek

  2. #2

    Domyślnie

    wiec tak
    jak dla mnie pompa za blisko przewodu spalinowego

    naczynie wzbiorcze nie moze byc na powrocie
    dodadkowo zgodnie z przepisami naczynie wzbiorcze powino byc podlaczone bezposrednio na zasilanie pieca osobna rura tym bardziej ze niemasz na pompie zaworu roznicowego
    srednica rurek za mala
    wyobraz sobie taka sytuacje
    w piecu sie hajcuje az milo a tu nagle brak pradu
    jako ze masz piec sterowany mechanicznie a nie elektronicznie
    na piecu nie robi to wrazenia i dalej sie hajcuje az milo a pompa nie dziala
    zaczyna sie bardzo szybko gotowac woda i w piecu powstaje para rosnie cisnienie a jako ze naczynie jest na powrocie aby zmniejszylo sie cisnienie piec musi najpierw wypchnac przez te ciekie rurki cala wode z pieca
    gwarantuje ci ze nie zdazy i bedzie piekne buuuum

    zawor mieszajacy jest w dobrym miejscu
    papa powinna byc tak wlasnie podlaczona
    http://kotly.com/product_info.php?products_id=843
    jesli nie masz ukladu grawitacyjnego mozesz zrezygnowac z zaworu roznicowego ale filtr powinien byc
    aha niewidze na tych zdieciach czy masz 2 pompy bo jesli tylko jedna to zupelnie niewiem poco tam sprezynowy zawor zwrotny
    Przepraszam za bledy ale dysleksia nie wybiera

  3. #3

    Domyślnie

    witam, co do zaworu mieszajacego to ten co widać na zdjęciach to jest do c.w.u. do c.o. osobiście zamontowałem u siebie taki: http://www.esbe.pl/subpage.php?id=2&prod=2&x=20
    Oczywiście mogę się mylić, niech się wypowiedza fachmany

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał orelek
    witam, co do zaworu mieszajacego to ten co widać na zdjęciach to jest do c.w.u. do c.o. osobiście zamontowałem u siebie taki: http://www.esbe.pl/subpage.php?id=2&prod=2&x=20
    hihi u siebie mam dokldnie taki sam
    a wlasnie bo ten zawor u oLowaw jest troche dziwny - teromostatyczny ?
    natomiast miejsce jest ok
    Przepraszam za bledy ale dysleksia nie wybiera

  5. #5

    Domyślnie

    ...co do gotowania wody w kotle- to już test był- nowy miarkownik w komplecie z kotłem okazał się wadliwy- otwierał pięknie...ale nie zamykał w ogóle- 120stopni na kotle- jakoś wytrzymało- woda się gotowała- ale wylatywała przez naczynie- jednak pompa wtedy chodziła na full+termostaty otwarte też na na max....ale faktycznie bez prądu-czyli bez pompy mogło by być średnio...

    ...a ten zawór to sam się uparłem żeby był- miał nie dopuszczać zimnej wody na powrocie- ale model wybrał instalator- i tu zagadka- zakres temp na nim 20-43 stopnie! ? co to jest?

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    vento

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    2

    Domyślnie

    a jeśli piec jest sterowany elektronicznie (dopływ powietrza do paleniska) czy bezwzględnie jest potrzebny układ zabezpieczający przez zagotowaniem w przypadku awarii pompy lub braku prądu ? Może wystarczy tylko zawór bezpieczeństwa ?!?1

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    nie mogę się jakoś dopatrzeć tu rury bezpieczeństwa




    chodzi o cosik takiego :



  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    nie mogę się jakoś dopatrzeć tu rury bezpieczeństwa
    Jest tutaj- tu się zaczyna -ta mała biała rurka aluminowa z prawej strony potem zakręca do góry przechodzi przez strop -tu..a kończy sie tutaj - w łazience na I piętrze -ale i tak punkt jej włączenia do instalacji jest beznadziejny...

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie





    może to i jest jakaś rura ale na pewno nie jest to wznośna rura bezpieczeństwa kotła


    życzę dużo szczęścia - aby nigdy nie zagotowała się woda w kotle...

  10. #10

    Domyślnie

    oLowaw
    jak napisalem ci w moim pierwszym poscie
    naczynie wzbiorcze powinno byc podlaczone BEZPOSREDNIO do pieca na ZASILANIU przed WSZYSTKIMI pompami i zaworami

    a mechaniczne miarowniki ciagu maja bardzo durza bezwladnosc i w razie zatrzymania sie pompy troche potrwa zanim sie zamknie a temperatura w piecu skoczy do ponad 100 i bedzie rosla
    popraw sobie instalacje bo stracisz pieniadze a moze i nawet zycie
    a jak nie poprawisz to prosze obiecaj napisac i powiedziec czy bylo ladne bum

    ps
    wlasnie doczytalem ze masz zawory termostatyczne na grzejnikach
    przyt takim piecu jest to ryzykowne ale przy takim piecu i takiej instalacji to jest samobójstwo
    i wcale nie zartuje
    Przepraszam za bledy ale dysleksia nie wybiera

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał oLowaw
    ...co do gotowania wody w kotle- to już test był- nowy miarkownik w komplecie z kotłem okazał się wadliwy- otwierał pięknie...ale nie zamykał w ogóle- 120stopni na kotle- jakoś wytrzymało- woda się gotowała- ale wylatywała przez naczynie- jednak pompa wtedy chodziła na full+termostaty otwarte też na na max....ale faktycznie bez prądu-czyli bez pompy mogło by być średnio...

    ...a ten zawór to sam się uparłem żeby był- miał nie dopuszczać zimnej wody na powrocie- ale model wybrał instalator- i tu zagadka- zakres temp na nim 20-43 stopnie! ? co to jest?
    ten zawór trójdrogowy jest do podłogówki,
    powinien być o zakresie , w tej chwili nie wiem jak ma Afriso, ale chyba do 70C
    naczynie wzbiorcze powinno być podłączone rurą miedzianą fi 28, na zasilaniu, pomiędzy kotłem a naczyniem nie powinno być żadnego zamknięcia,
    zastosowanie jako rury bezpieczeństwa alupexu to totalne nieporozumienie

  12. #12

    Domyślnie

    Witam.
    Widać tu ,że naczynie wzbiorcze jest wpięte w miejscu gdzie kiedyś było przeponowe.
    W tym układzie nie ma żadnego swobodnego obiegu wody. Gdy pompa stop to w tym układzie ja nie widzę żadnego hamulca. woda zawarta w kotle natychmiast zaczyna się gotować, pompa blokuje jakikolwiek obieg ,naczynko przelewowe nie ma co mówic nawet. Wogóle to taka rurka wytrzymuje temperaturę mieszaniny pary wodnej i gotującej się wody?.
    A czy pompa nie powinna być przed zaworem mieszającym skoro jest na zasilaniu. ?
    Specjalistą nie jestem ale wydaje mi się ,że w układach gdzie grzejniki niekoniecznie chcą pracować grawitacyjnie bo dziś o piony nikt nie dba bo sa pompy to bynajmniej bojler powinien potrafić pracować jakoś grawitacyjnie aby wrazie czego chociaż trochę ta woda ruszyła się z kotła bo inaczej to musi być bum.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    o kształtkach z ocynku, nie wspomnę

  14. #14

    Domyślnie

    Witam, co do zaworu mieszającego to jest on do c.w.u. tak jak pisałem wczesniej, zerknij sobie na strone esbe: http://www.esbe.pl/subpage.php?id=2&prod=1&x=41 zasobnik c.w.u. powinien być na krótkim obiegu grawitacyjnym, równolegle podpinamy zawór mieszający i za nim wstawiamy pompe która ściąga część wody z pieca i część wody z powrotu. Na stronie www.esbe.pl masz podane w katalogach schematy montażu i zastosowania konkretnych zaworów.
    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Witam
    Dziękuję Wszystkim za zainteresowanie tematem.
    Jeszcze dzisiaj ten niedouczony instalator zostanie zmuszony do poprawek.. w ramach kasy którą wziął za tego bubla...

    Po Waszych poradach+rozmowach na priv z "Małym" każe mu zrobić 2 rzeczy:
    1. wywalić ten nieszczęsny zawór do podłogówki /c.w.u
    2. w jego miejsce wstawić trójnik-do niego rurę bezp. z prawdziwego zdarzenia o fi co najmniej 25 i prowadzoną bezpośrednio do naczynia...

    No i to tyle... oczywiście będzie to ostatnia rzecz jaką ten instalator zrobił w naszym domu.....oby tylko coś mu zaświtało w głowie i nie robił bomb u innych (dodam że wcześniej upierał się żeby zostawić instalację zamkniętą... )

    Pozdrawiam
    Jarek

  16. #16

    Domyślnie

    Witam

    Sprawa zakończona...pozytywnie

    Instalacja przerobiona- zawór wyeliminowany- w jego miejsce- rura bezpieczeństwa-miedziana(tak jak reszta instalacj)i- prosto z kotła do naczynia w zbiorczego
    Instalator się oczywiście bronił..ale przedstawiłem mu katalog ESBE gdzie się dowiedział do czego jest ten zawór..., no i chciałem dać do poczytania wytyczne co do budowy instalacji otwartej zgodnie z PN-91/B-02413...ale już nie wyrobił ciśnienia i nie chciał materiałów...a szkoda
    Oczywiście zrobił to w ramach kasy którą wziął za bubla....

    Wielkie dzięki wszystkim za pomoc w rozwiązaniu nie małego problemu

    Pozdrawiam
    Jarek

  17. #17

    Domyślnie

    bardzo cie ciesze ze sprawa zakonczyla sie pozytywnie i nie masz juz bomby w domy
    Przepraszam za bledy ale dysleksia nie wybiera

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    i nie będą o Tobie pisać w gazetach

    tak:

    http://www.kalisz.policja.gov.pl/?p=print&t=a&id=651

  19. #19

    Domyślnie

    Podepne się do tematu w kwestii zaworu 3drorznego. Jaki to ma być w końcu zawór? Taki z ręcznym pokrętłem? Czyli wtedy ustawiamy jedną wartość i już, czy lepiej ze sterowaniem elektrycznym? Bo juz całkiem zgłupiałem

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    i nie będą o Tobie pisać w gazetach

    tak:

    http://www.kalisz.policja.gov.pl/?p=print&t=a&id=651

    ".....Szosa Turecka, gm. Żelazków"- to dosłownie parę kilometrów ode mnie !!!- może to dzieło tego instalatora...albo jemu podobnych- mam tylko nadzieję że dałem mu do myślenia...bo używałem dość "ostrych" argumentów +dokumentacji tech. oczywiście też

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony