dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Znowu temat kominka - nie wiem juz sam, co wybrac

    W planach mielismy budowe kominka z plaszczem wodym. Po podliczeniu calosci (korzystajac z cennika CTM) za wszystkie komponenty musialbym zaplacic ponad 10 tys zl plus instalacja przez hydraulika plus wykonanie obudowy (ta ostatnia, nawet jesli odloze na przyszlosc, to i tak bede musial zrobic) - wiec ostateczny koszt zamknie sie w okolicach 13-14 tys, jak sadze.

    Czy przy takich kosztach kominek jest najbardziej ekonomiczna alternatywa dla gazu ziemnego (z ktorego korzystam jako z jedynego zrodla ciepla) czy tez lepiej rozejrzec sie za innego rodzaju ogrzewaniem -a jesli tak, to jakim (no i oczywiscie tanszym)? Czy moze kociol na zgazowane drewno, kociol na pellety, kociol uniwersalny na drewno i wegiel ew. tylko na wegiel-ekogroszek? Ten ostatni zdecydowanie najmniej chetnie z uwagi na ew. usytuowanie - w wydzielonym pomieszczeniu w kuchni, w poblizu wiszacego kotla gazowego oraz na kwestie zwiazane z utrzymaniem czystosci).

    Alternatywego dla kominka wodnego ogrzewania kominkiem powietrznym w ogole nie rozpatruje, dlatego nie omawiajmy go tutaj. Chyba, ze tani wklad niewielkiej mocy dla stworzenia 'klimatu' w pomieszczeniu z kominkiem, ale wtedy i tak musialbym miec alternatywne zrodlo grzewcze. Ogrzewania pradem tez nie biore pod uwage.

    Napiszcie prosze swoje opinie - moze w ten sposob latwiej bedzie mi w koncu podjac decyzje. Zwlaszcza, ze gdyby jednak decyzja byla w kierunku kominka, to czesc prac hydaulicznych musze wykonac juz w najblizszym tygodniu, z uwagi na zblizajacy sie remont scian i sufitu w tym pomieszczeniu.

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    proponuje kocioł uniwersalny - na drewno i węgiel

    pzdr

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kropi
    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Posty
    1.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    86

    Domyślnie

    Było już sporo dyskusji "w tym temacie", wynika z nich raczej jednoznacznie, że:
    1. Chcesz mieć tanio - stawiaj piec na ekogroszek/drewno/węgiel
    2. Chcesz mieć wygodnie - grzej prądem
    3. Chcesz mieć nie za drogo i w miarę bezobsługowo - grzej gazem ziemnym (o ile go masz)

    Wg mnie (ale oczywiście mogę się mylić) kominek z płaszczem jest dobry, ale jako uzupełnienie systemu opartego np. o piec gazowy. Wtedy jak masz chęć to sobie napalisz i masz ciepło za pół ceny.

    Gdybym miał gaz ziemny lub chociaż perspektywę nań, to rozważałbym taki system, choć dodatkowe koszty są znaczne. Jeśłi chcesz je ograniczyć, to zastanów się nad kozą zamiast kominka - koszt dobrej kozy Jotula to ok. 3 tys, nie robisz obudowy, daje ci to ok. 8kW mocy czyli zupełnie wystarczająco na pogody takie jak teraz na dom w okolicach 150m2.
    Biedronka w Wódce
    Komentarze

    Gdybyśmy zawsze kierowali się rozsądkiem, życie byłoby nieskończenie nudne...

  4. #4

    Domyślnie

    Jak pisalem, mam gaz ziemny. Dom pow. ok. 215 mkw. Za ostatnie 12 m-cy ogrzewania CO i cwu oraz gotowania zaplacilem ok. 3650 zl, co daje nieco ponad 300 zl/m-c. Jak na te chwile, jeszcze znosnie chyba - ale prognozy, co do cen gazu zbyt optymistyczne nie sa. Podbnie zreszta, jak dla innych nosnikow. Czytalem kilka postow omawiajacych rozne rodzaje energii, mam jakas (nadal jednak zbyt ogolna) wyobraznie, co do kosztow zarowno instalacyjnych, jak tez uzytkowych (tutaj jednak sa duze rozbieznosci w wypowiedziach i trudno jednoznacznie ocenic, co jest ekonomiczniejsze).
    Kominek mial byc uzupelnieniem posiadanego ogrzewania gazowego, ew. alternatywa dla niego na pozna jesien i wczesna wiosne. Koszt instalacji kominka z plaszczem + koszt drewna to koszty ogrzewania gazem na 2, a raczej 3 najblizsze lata (zakladam powrownywalna skale wzrostu cen drewna i gazu). Do tego i tak dojda koszty ogrzewania gazem ziemnym jako glownym zrodlem ciepla. Ale kominek ew. kociol na drewno/ekogroszek to moglaby byc z kolei inwestycja w przyszlosc - pytanie tylko, czy oplacalna?
    A majac 'koze', czy mozna rozprowadzac gorace powietrze obiegiem wymuszonym, poprzez turbine (jak przy kominku powietrznym)? Rozprowadzenia ciepla mam juz zrobione, anemostaty w suficie. Ogrzewany jednak bedzie tylko parter, na pietrze nie planowalem rozprowadzen.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kropi
    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Posty
    1.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    86

    Domyślnie

    Koza grzeje tylko miejscowo, można oczywiście pobawić się w rozprowadzanie powietrza z salonu po pokojach ale to raczej nie ma sensu - zresztą wydawało mi się, że nie chcesz powietrznej DGP
    Na porządny kominek wydasz minimum 4000, do tego obudowa ze 2000, montaż i czapa - kolejny 1000, do tego dołóż koszt systemu DGP. Wyjdzie nieco poniżej 10,000 - a przy kozie wydasz nieco ponad 3 tys, jeśli masz gaz to i tak nie zmarzniesz a możesz sobie popalić drewienkiem i nieco zredukować rachunki, które i tak nie są zbyt wielkie. Na twoim miejscu nie bawiłbym się w jakieś potężne inwestycje, których czas zwrotu wyniesie może ze 20 lat... Lepiej weź swoją kobietę na jakieś ciepłe wyspy za zaoszczędzoną kasę
    Biedronka w Wódce
    Komentarze

    Gdybyśmy zawsze kierowali się rozsądkiem, życie byłoby nieskończenie nudne...

  6. #6

    Domyślnie

    Na pewno masz duzo racji - moze wiecej osob wypowie sie w temacie? Szczegolnie ci, ktorzy lacza ogrzewanie gazem ziemnym z innym rodzajem ogrzewania - kominek, kociol na drewno/wegiel etc?

  7. #7

    Domyślnie

    tomek_2 Ogrzewanie drewnem jest tanie tylko w przypadku naprawdę taniej możliwości pozyskania drewna. Przy tendencjach jakie ostatnio się obserwuje koszty ogrzewania drewnem zbliżone są do kosztów ogrzewania gazem i traktowanie tego jako tańszej alternatywy dla gazu ziemnego jest nieporozumieniem.
    Niemniej uważam, że w domu powinien być kominek i to najbardziej sensowny z płaszczem wodnym.
    Nie mam nic do firmy CTM, a nawet uważam, że ich produkty są bardzo dobre, ale trochę jednak drogie.
    Polecam Ci kominek Edilkamin. Jakość bardzo wysoka, a teraz mają promocję i ceny dość przystępne, chyba w oklicach 3800zł. możesz na razie rzeczywiście zainstalować wkład bez obudowy i poczekać trochę na lepsze czasy.

  8. #8

    Domyślnie

    No wlasnie twoje wypowiedzi czytalem, jak rowniez polemike z innymi userami kominkow i kotlow na drewno - b. ciekawa lektura, musze powiedziec. Jako, ze traktowalbym to raczej jako uzupelnienie ogrzewania gazem, wiec zwiazana z tym praca fiz. (przygotowanie drewna) ew. rozejrzenie sie za tanszym drewnem w rejonie nie stanowiloby problemu. Natomiast przerazily mnie troche koszty calej inwestycji - za to mam na ogrzewanie domu przez kolejne 2-3 lata. Mozna zapytac, co potem? No wlasnie, wtedy bede opijal albo trafnosc dzisiejszej decyzji albo tez jej blednosc. A swoja droga zainteresowac sie musze tymi kominkami - moze ktos sie jeszcze wypowie na temat watku oraz na temat tychze kominkow?

  9. #9

    Domyślnie

    lukol-bis - moglbys zapodac link, gdzie kupie kominek w tej cenie i jaki model? Bo szukam na necie i najtansze sa od 4500 w gore.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie ma sprawy, choć widzę, że ceny trochę oscylują.
    Podaję Ci 2 namiary, różnica w cenie i.... etykiecie:
    1. http://www.allegro.pl/item141219777_...ze_gratis.html
    2. http://www.allegro.pl/item142401630_...promocja_.html

    Nie wiem sam czy polecać Ci czekać na niższe ceny, czy już kupować. Wiem, ze były te ceny niższe i teraz nie wiadomo w która stronę "pójdą".
    Pozdrawiam

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    Nie ma sprawy, choć widzę, że ceny trochę oscylują.
    Podaję Ci 2 namiary, różnica w cenie i.... etykiecie:
    1. http://www.allegro.pl/item141219777_...ze_gratis.html
    2. http://www.allegro.pl/item142401630_...promocja_.html

    Nie wiem sam czy polecać Ci czekać na niższe ceny, czy już kupować. Wiem, ze były te ceny niższe i teraz nie wiadomo w która stronę "pójdą".
    Pozdrawiam
    Lukol - masz może ich przekroje?
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  12. #12

    Domyślnie

    Zawsze jesteś Mały ze mną w ostrym konflikcie słownym, ale co tam, proszę uprzejmie:
    http://www.ulrich.com.pl/uplzal/ne73...-insert-AI.pdf
    Pozdrawiam

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    Zawsze jesteś Mały ze mną w ostrym konflikcie słownym, ale co tam, proszę uprzejmie:
    http://www.ulrich.com.pl/uplzal/ne73...-insert-AI.pdf
    Pozdrawiam
    Dlaczego widzisz jakikolwiek konflikt? Po prostu jestem ciekaw i tyle.
    Dziękuję.
    Ale nie ma gdzieś przekroju może?
    Przepraszam jeśli Cię to denerwuje, ale wszedłem na ich stronkę i znalazłem podróby: pompa a'la Wilo, zawór mieszający do np podłogówki a'la Honeywell (MP50), siłownik a'la Honeywell(Corona) i po prostu się zastanawiam czy czasem ów kominek to nie konstrykcja a'la np Lechma - czyli 3 rury nad paleniskiem, co przy np CTM-ie jest jak Fiat, a Mercedes..
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  14. #14

    Domyślnie

    Mówiłem o konflikcie w innych tematach.
    W tym dałem Ci wszystko co mam. Jest przekrój poziomy. Nic więcej nie mam, ale w sumie propozycja wydaje mi sie ciekawa.
    Pozdrawiam

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    Mówiłem o konflikcie w innych tematach.
    W tym dałem Ci wszystko co mam. Jest przekrój poziomy. Nic więcej nie mam, ale w sumie propozycja wydaje mi sie ciekawa.
    Pozdrawiam
    Wiesz, ja jestem z reguły ciekaw jak co działa i np na szkoleniu Buderusa kilka lat temu rozebrałem im kociołek na drewno na częsci, że nie wspomnę mojego zaciekawienia związanego z wykonywaniem instalacji gdzie przegrywam o np1000- 1500zł między instalacją na podzespołach firmowych(Viessmann, Rehau,Danfoss, Grundfoss), a "chińszczyźnie"(Diamond,Watts itp).
    Swoją drogą ja to raczej widzę jako sporą różnicę zdań, a nie konflikt.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  16. #16

    Domyślnie

    Wdzieczny bede wobec powyzszego za ocene jakosci kominka EdelKamin przez osoby siedzace w temacie - w czym ustepuje krajowym produkcjom jak CTM, Makroterm czy Lechma i w czym ew. ma przewage (poza cena)?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_2
    Wdzieczny bede wobec powyzszego za ocene jakosci kominka EdelKamin przez osoby siedzace w temacie - w czym ustepuje krajowym produkcjom jak CTM, Makroterm czy Lechma i w czym ew. ma przewage (poza cena)?
    Co do CTM-a to tylko przód z żeliwa jest produkowany w kraju. Reszta za granicą.
    A przewaga? Sprawność reczywista. Zwróć uwagę na przekrój - jak "lecą" spaliny: czy przez np rury (Lechma) do komina czy też przez zwężenia) CTM, a co za tym idzie jak się ma sprawność jednego, drugiego i trzeciego (czwartego itp).
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  18. #18

    Domyślnie

    Poniewaz sie na tym nie znam, bede polegal na opinii fachowca- moglbys opisac to po krotce i wyrazic opinie na temat EdelKamin oraz konkurentow w tym kontekscie? Interesuje mnie albo dosc tani kominek ale nie bubel albo odloze inwestycje na przyszlosc i dozbieram do sprawdzonego urzadzenia.

  19. #19

    Domyślnie

    Moją pierwszą myślą było zamontowanie kominka z płaszczem wodnym,i poczyniłem w tym kierunku pracę montując w wylewce rury do kominka. Po przeanalizowaniu za i przeciw wyszło ,,że jest kominek tarnava i bez płaszcza .Przerażają mnie te wszystkie zabezpieczenia , co przeważyło to ,że kominek żeliwny powinień przetrzymać mnie żywotnościa co do kominka z płaszczem wodnym może być niespodzianka nawet tuż po gwaracjii . Prywatnie do URLICHA nie mam zaufania ,ale to może jest związane z krzykliwą reklamą kotłów Koreańska producja ,Japońska technologia i Niemiecka nazwa i jakość.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_2
    Poniewaz sie na tym nie znam, bede polegal na opinii fachowca- moglbys opisac to po krotce i wyrazic opinie na temat EdelKamin oraz konkurentow w tym kontekscie? Interesuje mnie albo dosc tani kominek ale nie bubel albo odloze inwestycje na przyszlosc i dozbieram do sprawdzonego urzadzenia.
    Nie znam tego urządzenia , dlatego też poprosiłem kogoś kto go jakoś tam poleca o więcej szczegółów.
    Jeśli zobaczę ów przekrój bedę mógł mniej więcej ocenić porównanie z innymi. A tak to sobie możemy popisać o "japońskich technologiach"i innych wirtualnych sprawach...w końcu każdy może napisać że wolnostojaca koza za 118 zł w supermarkecie ma 90% sprawności. Tylko co z tego, że jest tak napisane?
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony