dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    przesadziłam rododendrona /dużego/, teraz choruje - brązowieją mu liście.
    Przy przesadzaniu wsypalismy do dziury torf /2 worki/, moze za mało. Pytam więc, czym zakwasić glebę?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Można ją zakwasić dodając torfu wysokiego, kory, kompostu z igliwia lub ściółki leśnej, lub środki chemiczne ale po pewnym czasie okazuje się, że są one mało skuteczne.
    A może to nie wina gleby, tylko innego czynnika.
    Dla pewności zbadaj kwasowość gleby.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    można chlebem
    pozdr

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Torf już wrzuciłam /specjalny do różaneczników/, igliwia brak.
    Ciekawy ten pomysł z chlebem. A może robić ze skórek jabłek ocet i go rozrzedzać z wodą i podlewać? To też ma przecież odczyn kwaśny.
    A może pochoruje i mu przejdzie.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Majka sę też gotowe preparaty do zakwaszania gleby, ale może faktycznie sprawdź wpierw odczyn gleby!

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Mieliśmy mrożną zimę i na przedwiośniu przymrozki, możliwe że przemarzł. Mojej mamie zmarzły młode krzaczki- objaw brązowe liście

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Listki brązowe oderwałam, są pąki, za pare dni będzie kwitł. Kupiłam zakwaszacz florowitu. I pozostaje mi tylko obserwować.
    A tak z ciekawości - jak ma być kwasowość gleby /może sprawdzę papierkiem lakmusowym/

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    agnes

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    577
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    A może jest zbyt wyeksponowany na słońce?Rododendrony lubią cień .Ja swojego malutkiego wsadziłam od północy,podsypałam tylko korą a już wypuścił pąki /ma zaledwie 10 cm wys./

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Miejsce ma dobre, teraz ma trochę słońca, jak drzewa będą miały więcej liści to go przysłonią.
    No to, kto wie jak kwaśna ma byc ziemia? Proszę podać liczbę

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Różaneczniki i azalie do prawidłowego rozwoju potrzebują żyznego, bogatego w próchnicę podłoża o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5). Ponieważ w naszych ogrodach taka gleba występuje bardzo rzadko, dobrze jest dla każdej rośliny wykopać dół głębokości ok. 50 cm i szerokości 1 m i wypełnić go mieszanką nieodkwaszonego torfu, przekompostowanej kory sosnowej i żyznej ziemi ogrodowej lub kompostu (w proporcji objętościowej 1:1:1).
    Krzewy te najlepiej przyjmują się w kwietniu, ale egzemplarze sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Po posadzeniu należy je podlać, a następnie ziemię przykryć ściółką, np. korą sosnową. Dzięki temu gleba latem będzie wolniej wysychać, a zimą później i płycej zamarzać.
    Wiosną ziemię pod krzewami dobrze jest ściółkować, układając warstwę ściółki grubości 5-10 cm pod młodymi roślinami i 10-20-centymetrową pod rozrośniętymi okazami.

    Są to wiadomości ze strony http://www.ogrodnik.pl

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam Majka

  12. #12

    Domyślnie

    Radzę też zrobić oprysk przeciw grzybicy, to najczęstrza przyczyna brązowienia liści, oczywiście oprócz mrozów.
    Ja kupiłam środek (dokładnej nazwy nie pamiętam) "topsin"?, wykonałam oprysk i czekam na efekty.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    rododendron kwitnie na biało, nie zmierzyłam jeszcze kwasowości ziemi, ale może ktoś wie, jak po kolorze ją rozpoznać

    U moich rodziców jeden krzak /3/4m/ kwitnie na biało, a przesadzona od niego szczepka w rozwidlenie strumieni na różowo.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Po kolorze nie bardzo, ale po chwastach które rosną obok - spokojnie.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    U nas rosną wszelkie chwasty, nie za bardzo je rozróżniam
    A które lubią kwaśną glebę?

  16. #16
    Jurek_m
    Guest
    Jurek_m

    Domyślnie kwasowość gleby

    Cytat Napisał jaro
    Po kolorze nie bardzo, ale po chwastach które rosną obok - spokojnie.
    Nie byłbym taki pewny co do rozpoznawania kwasowości gleby na podstawie rosnących chwastów. Np. skrzyp uważany za roślinę wskaźnikową gleb kwaśnych doskonale potrafi rosnąć na pryźmie wapna. A jeżeli chodzi o zakwaszenie to:
    1. trociny z drzew iglastych
    2. Nawozy o działaniu zakwaszającym np. siarczan amonu
    3. Siarka którą mieszamy z glebą - utlenia się powoli w rezultacie powstaje kwas siarkowy który doskonale zakwasza (jeżeli były by problemy z nabyciem siarki to w sklepach ogrodniczych można zakupić preparat Siarkol który jest bardzo drobno zmieloną siarką z dodatkiem substancjipozwalającej na utworzenie zawiesiny w wodzie)

  17. #17

    Domyślnie

    W sklepach ogrodniczych mozesz kupic nawoz do rododendronow o odpowiednim ph.Niezaleznie od nawozenia ,powinnas wysypac wokol krzewu specjalna kore do sciolkowania.Tez jest dostepna w sprzedazy ,rowniez w malych opakowaniach.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony