dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 155
  1. #1

    Domyślnie IGLAKI - sadzenie i przesadzanie

    Zmienił mi się obrys działki i muszę przesadzić świerki o kilka metrów. Czy dopuszczalne jest to o tej porze, czy muszę czekać do późnej jesieni lub wiosny? Świerki mają ok. 1m wyskości.
    Proszę o poradę.
    Pozdrawiam,
    MZ.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Można przesadzać, tylko z dużą bryłą korzeniową, tak aby nie otrzepać za bardzo korzeni z ziemi i obficie podlewaj.

  3. #3

    Domyślnie

    Podobno świerki należy przesadzać tak aby strona rosnąca od północy była na nowym miejscu również od północy, bo inaczej uschną. I aby piesek nie obsiusiał.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał zosiek
    Podobno świerki należy przesadzać tak aby strona rosnąca od północy była na nowym miejscu również od północy, bo inaczej uschną. I aby piesek nie obsiusiał.
    Z tą północą to o jałowcach, a nie o świerkach - starzy Indianie powiadają, że tak jest, tylko czy to ktoś sprawdził.
    A pieski są groźne jeśli chodzi o sikanie pod wszystkie iglaki.

  5. #5

    Domyślnie Iglaki - czy mozna jeszcze sadzic?

    Wykanczanie domu tak nas pochlonelo, ze ogrod spadl calkowicie na dalszy plan. Przeprowadzka wkrotce, a tu szczere pole zamiast ogrodka

    Jeden z ogrodnikow powiedzial nam, ze iglaki nawet w maju mozna sadzic. Czy to prawda? Jakie sa szanse, ze taki iglak sie przyjmie?

    Czy w ogole cos jeszcze mozemy posadzic - czy dopiero jesienia?

    z gory dziekuje Wam za Wasze porady

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli masz rośliny w doniczkach to śmało możesz sadzić przez cały sezon.
    Skąd te przesądy że tylko wiosną i jesienią??

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel Starzec
    Jeśli masz rośliny w doniczkach to śmało możesz sadzić przez cały sezon.
    Skąd te przesądy że tylko wiosną i jesienią??
    Te przesądy z tych czasów właśnie, kiedy jeszcze drzewka sprzedawane były bez doniczek

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wiem, czy to przesad.

    Wiele szkolek sadzi drzewka na przyslowiowym polu, a nie uprawia ich od samego poczatku w doniczkach. Klient wybiera, czy chce to drzewko transportowac w doniczce z bryla ziemi (co wiecej kosztuje), czy tez bez niczego. Drzewka wypuszczajace juz pierwsze "liscie/igly" chyba jednak beda sie gorzej aklimatyzowac w nowej ziemi.

    Moze sie myle

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    młode drzewka lub iglaki można posadzić w takich plastykowych oslonkach a to w celu oslony przed gryzoniami ,np. nornice czy inne paskudztwa, które podgryzaja korzonki .Dla młodziutkich i slabych osobników to śmierć ...sczególnie polecam takie zachowania przy okazach drogich , gdzie utrata roślinki jest odczuwalna finansowo ....

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli drzewka od jakiegos czasu, myślę co najmniej kilku-kilkunastu tygodni były juz w doniczce, to powinny sie bez problemu przyjąć. Ja sadziłam takie właśnie w sobotę, do dziś wyglądają OK. A przy okazji, pozwoliłam sobie w czasie powrotu z pracy, równo tydzień temu wyrwać spod jakiegoś zapadniętego płota młody pęd winobluszcza pięciolistkowego, potem godzina w autobusie, ale nic to, wsadzam, dziś patrzę - chyba i on sie przyjął mimo braku bryły korzeniowej, bo ładnie rozpostarł młode listki!

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    ponoć ukradzione przyjmuje sie bezproblemowo .....

  12. #12

    Domyślnie

    Maj i Cerwiec ze względu na silne nasłonecznienie a także z powodu puszczania świeżych odrostów jest niezbyt dobrym miesiącem do przesadznia roślin. Oczywiście jeżeli roslina rośnie spokojnie w doniczce to tym bardziej poradzi sobie w ziemi pod warunkiem że będzie regularnie podlewana.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Słuchajcie Daniela, on napisał całą prawdę. Jeśli roślina jest hodowana w pojemnikach to można sadzić przez cały rok. Jeśli wykopywana teraz to szanse się zmniejszają i roślinka swoje "odchoruje" - choć jeśli będzie dobrze podlewana to powinna się przyjąć. Nie dziwię się tegorocznym doświadczeniom, że posadzone i rośnie - mamy dość wilgotną i chłodną w sumie wiosnę - tak więc wegetacja jest opóźniona przeciętnie o 2-3 tygodnie a to dla roślin bardzo dużo. To też przyczyna że lepiej się wszystko przyjmuje.

    I jeszcze jedno - wielka prośba - kupujcie tylko ze sprawdzonych źródeł. Dlaczego - sama odczułam właśnie kradzież 60 sztuk srebrnych świerków wyhodowanych z nasiona

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    Wciornastku - wybacz ,że napisałam o kradzionym ( chodzilo mi o odszczepki roślinek ) .... zlodziei nie tolerujemy i tępimy

  15. #15

    Domyślnie

    podsumowując: w doniczkach mozna zawsze ( no chyba że mrozy)
    a przesadzać najlepiej wczesną wiosna albo na jesieni, jeżeli chcecie przesadzać coś na jesieni to można to teraz okopać dookoła a przesadzić dopiero jesienią.
    martta

  16. #16

    Domyślnie

    Witam

    Kupiłem nasiona żywotnika (tuja) i mam pytanko. Czy moge o tej porze je posiać do doniczek 6x6 cm, aby we wrześńiu posadzić je na działce czy raczej już za późno na to? Jeśli moge to może ktoś podradzi mi jak to zrobić fachowo aby jak najwięcej mi wzeszło.
    Dzięki
    Pozdrawiam
    Kondzio

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    manykes

    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    747
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Sadzenie iglaków....

    Witam
    czy teraz jest dobra pora do sadzenia iglaków, lub ich przesadzania..?
    czy w okolicach w-wy sprzedają gdzieś drzewka zaszczepione mikoryzą..?

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    manykes

    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    747
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    co z tymi iglakami....

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Powiedzmy tak zaczyna się pora sadzenia różnych różności w tym iglaków.
    Co do mikoryzy to w okolicach Wawy niestety nie podam Tobie producentów którzy to stosują. Jestem jednak pewna że wielu z nich (tych z markowymi szkółkami) stosuje te praparaty.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    manykes

    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    747
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    dzięki,może jednak ktoś ma dobry sklep ogrodniczy,gdzie są wspomniane drzewka z mikoryzą,i jeszcze jedno, po przeczytaniu postów na temat szczepionek grzybów szlachetnych, zachorowałem i CHCĘ JE MIEĆ...,tylko gdzie je nabyć,poza internetem , nie ufam takim zakupom...
    proszę o namiary i pozdrawiam..

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony