dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 71
  1. #1

    Domyślnie Płyta indukcyjna 230V/400V

    Jaka będzie różnica w użytkowaniu płyty indukcyjnej zasilanej prądem 230/400V?
    Teoretycznie wszystkie parametry pozostają takie same. Moc całkowita i poszczególnych pól ta sama.
    Pod płytę mam osobny przewód ("siła")
    Czy mogę ten przewód rozdzielić na dwa gniazda 230V? (jestem lajkonikiem w temacie . Jeżeli tak to jak jednej fazy nie będzie na wiosce, to zadziała druga?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie Re: Płyta indukcyjna 230V/400V

    Cytat Napisał max!
    Jaka będzie różnica w użytkowaniu płyty indukcyjnej zasilanej prądem 230/400V?
    Teoretycznie wszystkie parametry pozostają takie same. Moc całkowita i poszczególnych pól ta sama.
    Pod płytę mam osobny przewód ("siła")
    Czy mogę ten przewód rozdzielić na dwa gniazda 230V? (jestem lajkonikiem w temacie Jeżeli tak to jak jednej nie będzie na wiosce to zadziała druga.
    Napięciem.

    Płyty są chyba 2 fazowe (z opcją podłączenia do 1-fazy).
    Różnica taka że przy 230V przez przewód zasilający płynie większy prąd.
    (nie wnikam jakie to powoduje konsekwencje dla inwestora na etapie układania przewodu)

    Co do faz to zawsze się je rozdziela.I jeśli "na wiosce" nie będzie jednej z faz to w kilku gniazdach nie będziesz miał napiecia. A w innych (podłączonych z innej fazy) będziesz miał.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  3. #3

    Domyślnie

    Każde z pól i tak jest na 230V, więc nie ma sensu rozdzielać faz. Podłącz tak, jak jest w instrukcji. Jeżeli jest jakaś dowolność w połączeniach, to trzeba zwrócić uwagę na równomierne rozłożenie mocy na każdą fazę.
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Każde z pól i tak jest na 230V, więc nie ma sensu rozdzielać faz. Podłącz tak, jak jest w instrukcji. Jeżeli jest jakaś dowolność w połączeniach, to trzeba zwrócić uwagę na równomierne rozłożenie mocy na każdą fazę
    Aaaaaaa
    Przez rozdzielenie faz miałem na myśli podpięcie dwóch gniazd z obwody na 400V. Na jednym było by 230V z jednej fazy a na drugim z drugiej. W razie "W" przekładam wtyczkę i gra.

    Płyty są chyba 2 fazowe (z opcją podłączenia do 1-fazy).
    Różnica taka że przy 230V przez przewód zasilający płynie większy prąd.
    (nie wnikam jakie to powoduje konsekwencje dla inwestora na etapie układania przewodu)
    Płyta którą kupiłem jet chyba 1 fazowa (230V - trzy kabelki). Ale mogę ją zamienić na dwu fazową.
    Przewód już ułożony (siłowy). Maksymalna moc płyty to 6KW

    Dzięki za pomoc

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Jeśli płyta ma mozliwość podłaczenia na 1-fazę i też działa każde pole to tak jak pisze lukol-bis każde z pól jest na 230V.
    Więc podłaczenie płyty na 2-3fazy powoduje tyle że w trakcie używania kilku pól jednocześnie prąd płynie do nich różnymi żyłami a nie jedną.
    I tyle.

    Jeśli płyta jest na 230/400V podłaczałbym na 400V.
    Jeśli jest tylko na 230V to też nie ma problemu.
    Jeśli kabel siłowy masz o małym przekroju to możesz zmostkować żyły.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli płyta ma mozliwość podłaczenia na 1-fazę i też działa każde pole to tak jak pisze lukol-bis każde z pól jest na 230V.
    Więc podłaczenie płyty na 2-3fazy powoduje tyle że w trakcie używania kilku pól jednocześnie prąd płynie do nich różnymi żyłami a nie jedną.
    I tyle.

    Jeśli płyta jest na 230/400V podłaczałbym na 400V.
    Jeśli jest tylko na 230V to też nie ma problemu.
    Jeśli kabel siłowy masz o małym przekroju to możesz zmostkować żyły.
    Dzięki. Zaczynam rozumieć (?) chyba
    Jaki powinien być przekrój przewodu na 6KW?

  7. #7

    Domyślnie Re: Płyta indukcyjna 230V/400V

    witam
    widziałem dużo wątków nt. pł. indukcyjnych, ale ten mi chyba najbardziej pasuje.
    Czy ktoś mógłby się odnieść do poniższego pytania?
    Cytat Napisał max!
    Jaka będzie różnica w użytkowaniu płyty indukcyjnej zasilanej prądem 230/400V?
    Takie lamerskie pytania - płyty na 230V vs 400V - jakie to ma znaczenie dla użytkownika? czy na którejś z nich np (zakładając taką samą ich moc przyłączeniową*):
    - tę samą ilość wody zagotuję krócej?
    - któraś z nich (parcując przez ten sam czas) zużyje więcej prądu?

    * a może płyta na 230V z zasady będzie miała mniejszą moc przyłączeniową?
    - czy zamonowanie osobnego obwodu tylko dla płyty to jest właśnie ta siła?


    W moim zakładzie energ. powiedziano mi, że niby mozna podłączyć płytę 400V , mimo instalacji 230V ( zwiększając jakiś bezpiecznik przed licznikiem?), ale będzie ryzyko, że bezpieczniki będą odcinać(?) prąd.
    Wolałbym nie ryzykować.

    Gdybym jednak chciał miec 'siłę' to koszt jej zamontowania ok 1600
    U siebie (chyba ) nie mam siły i próbuje znaleźć płyty ind., która jest z założenia przystosowana tylko na 230V, ale mi się nie udaje.
    Dodam, że elektryk, który montował licznik do naszego mieszkania twierdził, że przy liczniku jest dodatkowy bezpiecznik, czy jakis przewód (nie pamiętam) zamontowany z myślą o tej 3-ej fazie-ale ....nie był pewien jego przeznaczenia.
    Z chęcią bym załączył schemat instalacji u mnie, może ktoś by rzucił na to okiem?

  8. #8

    Domyślnie

    Z punktu widzenia użytkownika płyty nie ma to znaczenia - ponieważ moc jest ta sama przy każdym z rodzajów połączenia, tyle samo zajmie zagotowanie wody i tyle samo mocy do tego zagotowania zostanie pobrane.
    Natomiast z punktu widzenia użytkownika domu ma to znaczenie - jeśli dasz płytę na 1 fazie, i akurat się zdarzy że na tej samej fazie będziesz miał pralkę i czajnik elektryczny - wywali Ci pewnie zabezpieczenia. A ponieważ obecnie zwykle stosuje się zabezpieczenia "potrójne" na zasilaniu domu, wywali Ci cały prąd
    Tak więc lepiej dzielić obciążenia w miarę równo pomiędzy fazy i nie dopuszczać do tego, żeby któraś faza była dużo bardziej obciążona niż pozostałe.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Tak więc lepiej dzielić obciążenia w miarę równo pomiędzy fazy...
    ale rozumiem, że nie da się tak podzielić jeśli się chce płytę 400V w instalacji 230V-?
    Załączę moje schematy:
    1. schemat zasilania w mieszkaniu

    2.

    3.a proszę jeszcze popatrzeć na tę skrzynkę- zdjęcia skrzynki bezp. w mieszkaniu

    na bezpiecznikach jest napisane: " ~ 230/400" - to co to znaczy?

    mam nadzieję, ze nie oberwę za wielkość plików...

  10. #10

    Domyślnie

    Masz tylko jedną fazę - więc nie masz wyboru.
    Ale przy zabezpieczeniu 25A na klatce w sumie możesz ciągnąć max. ok. 5.5kW (230V x 25A = ok. 5.5 kW) mocy ciągłej. A więc o blacie, który pobiera 6kW zapomnij. Nawet, jak nie będzie Ci od razu wywalało zabezpieczenia na klatce, to wystarczy że włączysz jednocześnie cokowiek - i po prądzie
    A 230/400V na zabezpieczeniach oznacza maksymalne napięcie ich pracy i, niestety, wcale nie swiadczy o tym, że na pewno masz 400V.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Masz tylko jedną fazę - więc nie masz wyboru.
    Ale przy zabezpieczeniu 25A na klatce w sumie możesz ciągnąć max. ok. 5.5kW (230V x 25A = ok. 5.5 kW) mocy ciągłej. A więc o blacie, który pobiera 6kW zapomnij. Nawet, jak nie będzie Ci od razu wywalało zabezpieczenia na klatce, to wystarczy że włączysz jednocześnie cokowiek - i po prądzie
    Właśnie większość płyt 400V , które patrzyłem miała moc przyłącz. pomiędzy 6 -7,5kW. Czyli nie ma sensu ryzykować nawet jeśli może nigdy nie uruchomię wszystkich palników całą moca jednoczesnie?
    - czyli jedyne wyjście to szukać płyty na 230V? I taką, bez żadnych przeróbek w instalacji, mogę podłączyć?
    - czy nadal muszę w zakładzie en. prosić o zwiększenie mocy w mieszk. tyko, że już bez zakładania 3-ej fazy?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał emild
    Właśnie większość płyt 400V , które patrzyłem miała moc przyłącz. pomiędzy 6 -7,5kW. Czyli nie ma sensu ryzykować nawet jeśli może nigdy nie uruchomię wszystkich palników całą moca jednoczesnie?
    - czyli jedyne wyjście to szukać płyty na 230V? I taką, bez żadnych przeróbek w instalacji, mogę podłączyć?
    - czy nadal muszę w zakładzie en. prosić o zwiększenie mocy w mieszk. tyko, że już bez zakładania 3-ej fazy?
    Możesz zawsze użyć płytę na 400V, łącząc fazy na zaciskach płyty równolegle ("razem").
    A co do przydziału mocy - obawiam się, że nawet jeśli znajdziesz płytę o mniejszym poborze mocy (czyli albo mniej "palników", albo słabiej grzejącą), to i tak zapas mocy na całe mieszkanie pozostanie Ci za mały.
    Suszarka: ok. 1kW, czajnik to samo, pralka z 1.5kW, oświetlenie w całym mieszkaniu wieczorem też pod 1kW podejdzie, do tego TV, komputer - kilkaset W w sumie...
    Jeśli uda Ci się zaprowadzić rygor w mieszkaniu:
    1. blatu używamy tylko w dzień, bo wtedy nie musimy mieć włączonego oświetlenia w mieszkaniu
    2. podczas używania blatu żonie nie wolno używać suszarki ani gotować wody w czajniku elektrycznym, a pranie musi być na ten czas zatrzymywane
    to będzie git, ale jeśli nie to konieczne będzie zwiększenie przydziału mocy.
    Tylko że na tym 3x4mm2, co masz w projekcie pomiędzy mieszkaniem a skrzynką na klatce, dużo więcej nie ujedzie
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  13. #13

    Domyślnie

    sorry, że tak to męczę, ale to dla nas ważne
    Cytat Napisał Bigbeat
    Tylko że na tym 3x4mm2, co masz w projekcie pomiędzy mieszkaniem a skrzynką na klatce, dużo więcej nie ujedzie
    czyli zwiększenie mocy (np o 3kW) od zakł.en. bez zmiany tego kabla(?): 3x4mm2-nic nie daje? A zwiększenie kW + wiekszy bezpiecznik przed licznikiem?
    Za większy bezpiecznik mam nadzieję, że nie ma dużej opłaty.


    PS czy ktoś zna producenta płyt ind. na 230V?? Na stronach muratora znalazłem, że jest jeden producent, ale nie jest wymieniony. Mi się nie udało znaleźć
    wielkie dzięki za dotychczasowe porady

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    emild,
    Elektrykiem nie jestem, ale problem mam teoretycznie rozpracowany.

    Masz 1-fazę 230V i umowę z ZE prawdopodobnie na około 5kW. 25A*230V=5,75kW. Kuchnia potrzebuje dodatkowo 6kW, czyli musiałbyś dokupić tyle mocy z ZE, co kosztuje jednorazowo około 150-200zł za kW + koszt nowych zabezpieczeń.

    Rodzaj kuchenki 230/400V nie ma tu znaczenia, tj. nie są ważne przesunięcia fazowe. Problemem jest natomiast grubość kabli doprowadzających. Zwykle instalacje mają kable o przekroju 2,5mm2 co pozwala im pracować pod obciążeniem ciągłym 16A (około 6A/mm2) inaczej mogą się przegrzać (wszystko zależy od odprowadzania ciepła z takiego kabla). Przy jednofazowym zasilaniu kuchenki potrzebujesz zabezpieczenia 32A tylko na tym obwodzie i tutaj kabel 2,5mm2 może być za cienki. Wyjściem jest podpięcie do kuchenki dwóch lub trzech kabli, a czy są to różne fazy czy ta sama nie ma znaczenia.

    Co możesz zrobić?
    1. Dokupić mocy, tak by ZE dał zabezpieczenie przedlicznikowe 40A.
    Może to wiązać się z wymianą kabla 3x4mm2 na grubszy.
    2. Do kuchenki doprowadzić dwa obwody 2,5mm2 lub rozwiązanie niezupełnie poprawne - jeden obwód 2,5mm2 zamknąć w pierścień, tj. oba końca podpiąć pod ten sam bezpiecznik co teoretycznie powiększa jego grubość do 5mm2.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  15. #15

    Domyślnie

    Dziękuję!
    Zapytam jeszcze tylko o :
    1.
    Cytat Napisał am00
    Masz 1-fazę 230V i umowę z ZE prawdopodobnie na około 5kW. 25A*230V=5,75kW.
    Jaką dokładnie wartośc mam w umowie to przyznam, że...nie wiem. Niedawno podpisywałem umowę i jeszcze nie dostałem swojego egzemplarza. A wtedy jeszcze nie wiedziałem, że z podłącz. pł.ind. może być taki problem.
    Natomiast; na tym pierwszym załączonym schemacie w 'części' : "Tm" są podane dwie wartości:
    - Pi=8,2 kW (ośw. pom+gn. dla pralki+gn.pokoje+gn.kuchnia)
    - P=4,0 kW - pytanie - gdzie/na co ta moc jest przeznaczona?

    2.
    Cytat Napisał am00
    ...Problemem jest natomiast grubość kabli doprowadzających. Zwykle instalacje mają kable o przekroju 2,5mm2...
    Cytat Napisał am00
    Co możesz zrobić?
    1. Dokupić mocy, tak by ZE dał zabezpieczenie przedlicznikowe 40A.
    Może to wiązać się z wymianą kabla 3x4mm2 na grubszy.
    2. Do kuchenki doprowadzić dwa obwody 2,5mm2 ...
    pyt. czy pkt 1 jest powiązany z 2-im czy oba są niezależne?
    Jeśli dokupiłbym mocy z ZE to należałoby zmienic obydwa przewody? Ten od skrzynki na klatce (3x4mm2) i ten 2,5mm2 ? Czy tylko jeden z nich?


    Więcej już Państwa nie męczę
    Teraz, z tą nową wiedzą, muszę pomęczyć mój ZE.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Pi to moc szczytowa czyli suma max mocy na wszystkich 4 obwodach. Nie do skonsumowania, bo nie wytrzyma tego zabezpieczenie przedlicznikowe B25A i różnicówka, która też ma ogranicznik prądowy B25A. Tak więc teoretycznie możesz mieć na każdym obwodzie moc nie przekraczającą wartości zabezpieczenia nadprądowego czyli odpowiednio 6A,10A,16A,16A, ale jak w sumie przekroczysz 25A, to wywali ci albo różnicka, w której oprócz wyłącznika przeciwporażeniowego 30mA masz również nadprądowy 25A lub bezpiecznik przedlicznikowy B25A.
    Moim zdaniem musisz dokupić mocy od ZE, aby przed licznikiem mieć bezpiecznik C40A. Prawdopodobnie dają takie już przy mocy 7kW. (bezpiecznik ty kupujesz). Przed licznikiem daje się C bo ma dłuższy czas reakcji). W takiej jak Twoja instalacji jednofazowej, gdzie żyły biegną we wspólnej izolazji dopuszczalne przekroje wynoszą odpowiednio 6mm2-40A, 4mm2-32A, 2,5mm2-24A i 1,5mm2 - 17A. Powinieneś zatem zmienić ten kabel 3x4mm2 na 3x6mm2 lub go zrównoleglić. Powinieneś wymienić róznicówkę bo masz zespoloną z wyłącznikem nadpradowym B25A, na różnicówkę B40A/30mA. W obwodzie kuchennym bezpiecznik B16 zamienić na B32A i na koniec obwód kuchenny zamknąć w ring, tj. zrobić z tego obwodu pętlę, tak by do gniazdek w kuchni prąd dochodził z obu stron, to będzie chyba łatwiejsze niż wymiana kabla w tym obwodzie. Inne rozwiązanie to doprowadzić do kuchni np. obwód łazienkowy lub pokojowy. Wymienić tam zabezpieczenia na większe max B25A i podpiąć kuchnię tak jakby były dwie fazy.
    Skonfrontuj te porady z tym co Ci powiedzą fachowcy z ZE.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  17. #17

    Domyślnie

    jeszcze raz bardzo dziękuję

  18. #18

    Domyślnie

    chyba szkoda zakładac nowego wątku na to pytanie, więc zapytam tutaj:

    pyt.1 miejce akcji: kuchnia/salon
    Jak podłączyć kable... by świeciły wszystkie trzy żarówki.
    - żyrandol - 3 kable- 2x brązowy i 1x niebieski
    - w kostce jest z sufitu są- 1 brązowy, 1niebieski, 1 zielono-żółty(ochronny?)

    Na chwilę obecną świecą albo 2 albo 1 żarówka, ale nie da się włączyć wszystkich trzech jednocześnie

    pyt.2 miejsce akcji-pokój
    jak podłączyć by świeciła...chociażby jedna żarówka
    - pojedyńcza oprawka*-wychodzą z niej 2 klable np dwa białe
    - w kostce z sufitu są:1 niebieski, 1 czarny, 1 brązowy, 1 zielono-żółty

    * tych oprawek w sumie mam trzy, w każdej sa inne kolory kabli
    ten żyrandol i te oprawki mają juz swoje lata, ale napewno sa sprawne a do wykańczania mieszkania by mi wystarczyły.

  19. #19

    Domyślnie

    chyba wycofuję pyt.1.
    Dopiero teraz skojarzyłem, że w kuchni/salonie mam dwie kostki (jedna w części kuchennej i druga w częsci salonowej) a... jeden włącznik światła (podwójny) i dlatego w żyrandolu ( w części salonowej ) na 3 żarówki świecą albo 2 albo jedna, ale nigdy 3 Czyli podobnie będzie pewnie w części kuchennej ....coraz mniej mi się podoba instalacja el. u mnie.

    odn. pyt. 2.
    sprawdziłem jeszcze raz oprawki, które chciałbym podłączyć w pokojach i :
    - pierwsza - 2 kable białe
    - druga - 1 x brązowy, 1 x niebieski

    Jak krórąkolwiek z nich podłaczyć do kostki, z której wychodzą: 1 x brązowy, 1x czarny, 1 x niebieski, 1 x zielono-żółty?

    Oprawki są na pojedyńczą żarówkę.

    PS czy da się zrozumieć co piszę?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    ad 1. niebieski z kostki do niebieskiego z lampy, zółto zielony do oprawy, a brązowy z kostki do obydwu brązowych z lampy, zaświecą się wszystkie 3 żarówki naraz
    Ale nie będzie mozna włączyć np 2 czy 1-ej żarówki? no bo mam... 1 przycisk.OK.
    - jak połączyc kabel z kostki do oprawy?...przylutować do jakiejś częsci metalowej??? ...zawiązać taśmą?
    - jak połączyć brązowy z kostki z 2 brązowymi z lampy? ...zawiązać je?
    (achh po prostu dwa brązowe włożyć do kostki, tak jak się wkłada każde inne .........)
    sorry ..sam się z siebie śmieję, ale dla mnie to ...nowość

    Cytat Napisał mpoplaw
    ad2a można tez podłączyć obie oprawki razem, jeden przycisk uruchamia jedną a drugi druga, ale to wymaga zmostkowania niebieskiego tak żeby nie spotkał się z fazowym
    z tego rezygnuję, jak widzisz ...mam problem z podłaczeniem żarówki

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony