dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 71
  1. #41

    Domyślnie

    Jak na razie to znalazłem tylko jedną płytę http://www.radar.pl/Plyta-indukcyjna...054/informacje która jest przystosowana do pracy na 230V..
    polecam strone producenta a nie duperelaste strony.
    wejdź ściągnij instrukcję a w rozdziale na temat przyłącza każdej kuchenki przeczytasz (cytowane z instrukcji obsługi AMICA):

    (...)
    Płyta wyposażona jest w skrzynkę zaciskową umożliwiającą wybór właściwych połączeń dla konkretnego rodzaju zasilania w energię elektryczną.
    Skrzynka zaciskowa umożliwia następujące połączenia:
    - jednofazowe 230 V ~
    - dwufazowe 400 V 2N~
    - trójfazowe 400 V 3N~
    Podłączenie płyty do odpowiedniego zasilania jest możliwe poprzez odpowiednie zmostkowanie zacisków na listwie przyłączeniowej wg zamieszczonego schematu połączeń.
    (...)
    desmear

  2. #42

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear
    - jednofazowe 230 V ~
    - dwufazowe 400 V 2N~
    - trójfazowe 400 V 3N~
    Podłączenie płyty do odpowiedniego zasilania jest możliwe poprzez odpowiednie zmostkowanie zacisków na listwie przyłączeniowej wg zamieszczonego schematu połączeń.
    (...)
    To ja w takim razie mam pytanie do zorientowanych, co jest bardziej prawdopodobne:
    - kuchnia ma wbudowane układy impulsowej bądź grupowej regulacji mocy powodujące, że faktycznie może pracować z zasilaniem 400V lub 230V przy niezmienionej mocy grzejnej (instrukcja nic nie mówi, żeby moc dla zasilania "400V" była wyższa)
    - autor instrukcji to ignorant, dla którego "400V" jest tożsame z określeniem zasilania trójfazowego, a płyta ma jak najbardziej zasilanie 230V (jedno, dwu lub trójfazowe).
    Osobiście obstawiam to drugie, ale może się mylę...


    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #44
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Xiff
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Königshütte
    Posty
    437

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał Xiff
    ? niby jak ? Jedna faza, to jedna faza, nia ma znaczenia czy idzie przez kolejny bezpiecznik czy nie.. Jak nie ma przesunięcia fazowego to chyba jest to ta sama faza.. Chyba że chodzi ci o to że nie będzie bi wywalać esów, ale dla kuchenki to i tak nie ma różnicy..
    wbrew pozorom ma to znaczenie, jeśli podłączysz kuchenkę na jednej fazie i bezpieczniku 16A to teoretycznie eska wywali jak użyjesz wszystkich 4 pól na raz i przekroczysz 16A*230V=3,6KW , ale jak podłączysz tą samą płytę do jednej fazy ale z dwóch rożnych gniazdek poprzez 2 rożne eski gdzie każda to 16A to automatem oznaczać będzie jakbyś podłączył ją do 2F na 230V i zamiast 3,6KW wyciśniesz 7,3KW
    Wszystko i tak zależy od tego jakie mam zabezpieczenie na wejściu do mieszkania, czyli w moim przypadku 25A. Jeżeli bym to podzielił nawet na dwa esy to bez sensownej dystrybucji tej energii co chwilę będę latał z latarką żeby włączyć esa. Dlatego dobrą propozycją jest kuchenka z limitem na 3,5kW taka jak pisałem wcześniej, która ogranicza jedno pole względem innych przy za dużych poborach...
    Xiff..

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    być może jest to skrócony zapis oznaczający w praktyce sieć 3F nazywana popularnie 400V ale w tym wypadku pracująca na zasilaniu 230V
    Tak też ja rozumiem zapisy z instrukcji, podłączamy 1,2 lub 3 fazy ale płyta korzysta z napięcia między fazą a zerem czyli zawsze 230V.

    Tak też wynika z rysunków z instrukcji. Jeżeli podłączamy jedną fazę to musimy zmostkować L1 i L2, zawsze moduł płyty jest podłączony między Lx i N czyli 230V.

    Przy podłączeniu jednofazowym będzie płynął 2 razy większy prąd więc i zabezpieczenie musi być większe.

    Najlepiej mieć osobny obwód tylko na indukcję.

  6. #46

    Domyślnie

    Panowie mam mały dylemat, mianowicie od zabezpieczenia położyłem przewód 5x2.5mm, inwestor poszedł do ZE w celu złożenia wniosku o wymianę licznika jednofazowego na trzyfazowy i dokupienia mocy. Kolesie w ZE zapytali go po co to itd więc on że będzie indukcja itd, oni czy do indukcji jest położony przewód 5x4mm, on że chyba nie. Więc kazali mu wymienić na 5x4mm bo inaczej nie odbiorą instalacji. Panowie może wiecie jakim rozumowaniem ci Panowie się kierują przy takich wytycznych? Płytę planuje podłączyć przy użyciu dwóch faz na każdą jedna żyła 2.5mm a N podwajając żyły.
    Inwestor chce wymieniać ten przewód na 5x4mm ale moim zdaniem to niepotrzebne i się trochę ociągam z tym. Co byście zrobili na moim miejscu?

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał lutek34
    Co byście zrobili na moim miejscu?
    Zapytali grzecznie, po co tam ma być dany kabel 5x4mm2 i jak uzasadnią nieodebranie instalacji z takim kablem jak jest.
    Po usłyszeniu odpowiedzi "bo tak", zapytali o obie te kwestie jeszcze raz, na piśmie złożonym "na dziennik" w ZE.

    "Kolesie z ZE" ewidentnie szukają okazji do dodatkowego zarobku, bo ładowanie tam kabla 5x4mm2 nie ma najmniejszego sensu i w żaden sposób nie da się obronić.
    Kabel 5x2,5mm2 jest całkowicie wystarczający, poza tym co to wogóle za podejście ze strony speców z ZE "do kuchni ma być kabel taki i taki, bo nie odbierzemy instalacji"??? Kabel ma być taki, na jaki "pozwoli" zabezpieczenie założone na tym kablu (cudzysłów dałem, bo logicznie działa to w drugą stronę, ale sens jest mam nadzieję jasny?), a to z kolei też nie może przeskoczyć wartości zabezpieczenia głównego. Do kuchni indukcyjnej z powodzeniem wystarczy zabezpieczenie 3x16A, a zresztą niechby i nawet 3x20A tam było, do tego nadal wystarczy żyła 2,5mm2.
    Zarobku kolesie wg mnie szukają i nie dawać się wydoic trzeba.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  8. #48

    Domyślnie

    czekaj, ale ci kolesie nic raczej na tym nie zarobią, przecież nie oni będą ten przewód wymieniać, tylko wymyślają wykorzystując swoje stołki i tyle
    a co do samego przewodu to jeśli inwestor mocno chce i za to zapłaci (bo rozumiem ze kolega lutek34 to wykonawca), a może do tego wymiana jest niekłopotliwa i niezbyt kosztowna to dla świętego spokoju wymień zamiast się pismami z ZE przerzucać
    a w ogóle to odebranie: przecież nie oni tylko uprawniony elektryk robi papiery końcowe, oni tylko je dostaną wiec albo się czepiają albo inwestor czegoś nie zrozumiał jak z nimi rozmawiał
    lutek34 a ty na pewno jesteś wykonawcą-elektrykiem czy jednocześnie tym inwestorem? pytam bo mój elektryk (i kilku innych mi znanych) nawet takich pytań na forach by nie zadawali, tylko albo zrobili jak trzeba (przewód czy odbiór zależnie od sytuacji) albo sami z tymi kolesiami pogadali

  9. #49

    Domyślnie

    Ponieważ nie miałem jak dotąad czasu ani chęci oskurować kabla od "siły" to podpiąłem kuchenkę do 1 fazy na której podpięta jest też lodówka, piekarnik i zmywarka a czasami odkurzacz.
    Już tak od jesieni kuchenka indukcyjna Boscha gotuje nic nie wywala mało tego podpiąłem ją poprzez przedłużacz z miękkim kablem i wyłącznikeim gniazdek i nigdy mi nie wyłączyło z tego powodu prądu.
    Jedyne co widzę toto ograniczeni mocy kuchenki co zbytnio ni eprzeskadza bo funkcję booster wykorzystuję rzadko ale jeśli używam to zaobserwoawałem ze nie mogę na drugim polu włączyć większej mocy niż 8/9.
    Ten model który mam to taak jakby 2 kuchenki 2 polowe połączone w jedną 4 polową.
    Z siły zasilanie powinno być podpięte do 2 faz i jakby jej prawidłowo nie podpiąć zawsze pracuje na 230V.

  10. #50
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    szept1

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam.
    Piszę ponieważ w kartonie z płytą i instrukcji nie byłem w stanie znaleźć schematu.
    Generalnie płyta Amica PI 6509L przeznaczona jest pod podłączenie pod 1 faze jednakże z tego co widziałem pod zaślepką pod spodem można ją przełączyć pod 2 (i chyba pod 3 fazy).
    Przyłącza do dodatkowych faz są zmostkowane.
    Wygląda to tak mam pola
    N -> uziemnienie
    1 i 2 -> zmostkowane
    3 i 4 -> zmostkowane
    na jednych jest mostek 0 a na 2 jest mostek fazy.

    Jeżeli ktoś z kolegów dysponuje schematem podłączenia większej ilości faz byłbym wdzięczny.

    PS.Link do płyty http://www.amica.com.pl/pl,produkt,p...09l,417,2.html

  11. #51

    Domyślnie

    Witam!

    No to ja się podłącze do tematu.

    Kupiłem płytę indukcyjną MASTERCOOK ID 64Z S oraz piekarnik BOSCH HBA34S550. Do kuchni mam pociągniętą trójfazę.

    Według instrukcji do płyty:
    http://www.mastercook.pl/work/product/docs/W445w5.pdf
    str. 6

    płytę podłączam tylko pod 2 fazy, czyli mam rozumieć że trzecia faza zostaje na piekarnik i tak to mam podłączyć?

    Nie znam się kompletnie na tym, czy wtedy wszystko będzie działać w porządku nawet przy największym obciążeniu? tzn. kiedy odpale wszystkie pola na płycie i piekarnik?

    A gdybym uparł się na podłączenie samej płyty pod trzy fazy, czy się tak da i jak to zrobić?

    Z góry dziękuje za odpowiedzi,
    Pozdrawiam

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    A nie ma w instrukcji, że podłączenia ma dokonać uprawniony elektryk? Jest? No to zawołaj takiego i pamietaj, że jak ty to sam podłaczysz, to żadnej gwarancji miał nie bedziesz. A jak podłaczysz źle, no to kupisz se drugą, bo ci tej nie naprawią.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    A nie ma w instrukcji, że podłączenia ma dokonać uprawniony elektryk? Jest? No to zawołaj takiego i pamietaj, że jak ty to sam podłaczysz, to żadnej gwarancji miał nie bedziesz. A jak podłaczysz źle, no to kupisz se drugą, bo ci tej nie naprawią.
    Wiem o tym, że w instrukcji i karcie gwarancyjnej jest taka informacja. I dlatego płytę podłączy mi elektryk z uprawnieniami, ale to niebawem.

    A teraz potrzebuje odpowiedzi na moje pytanie: czy płytę podłączam tylko pod 2 fazy, a trzecia faza zostaje na piekarnik i tak to mam podłączyć?

    Jeżeli tak, to zrobię za wczasu miejsce na gniazdko elektryczne w ścianie, żeby nie trzeba było kuć znowu za tydzień jak przyjdzie elektryk z uprawnieniami.

    Z góry dziękuje za wszelkie wskazówki i odpowiedzi,
    Pozdrawiam

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał starxx
    A teraz potrzebuje odpowiedzi na moje pytanie: czy płytę podłączam tylko pod 2 fazy, a trzecia faza zostaje na piekarnik i tak to mam podłączyć?

    Jeżeli tak, to zrobię za wczasu miejsce na gniazdko elektryczne w ścianie, żeby nie trzeba było kuć znowu za tydzień jak przyjdzie elektryk z uprawnieniami.
    Nic nie kuj. Kuchenkę lepiej podłaczyć bezpośrednio, bez gniazdka. Elektryk sobie poradzi. I nie próbuj podłączać. Tam są (mogą być) zwory, które trzeba zdjąć, bo bedzie wielkie BUM.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  15. #55

    Domyślnie

    Ojej jej zaraz bum czemu straszysz kolegę?

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof BB
    Ojej jej zaraz bum czemu straszysz kolegę?
    A może tylko uprzedzam?
    Gościu niedaleko tak właśnie zrobił. Nie zauważył zwory łączącej zaciski fazowe. A że "korki" miał podwatowane...
    A wiem to stąd, że jego sąsiad (a mój znajomy) który też lubi pomajsterkować, to jednak do instalowania nowej kuchenki zawołał mnie. I dobrze, bo okazało się, że kuchenka nie może być zasilana z tego gniazdka co ma przygtowane i trzeba było wykonać oddzielne zasilanie, aby mogł spać spokojnie..
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  17. #57

    Domyślnie

    A z jakiegoż to typowego gniazdka kuchenka nie może być zasilana?

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof BB
    A z jakiegoż to typowego gniazdka kuchenka nie może być zasilana?
    A to już zależy od mocy.
    Z gniazdka typowego można pobierać prąd maksymalny do 16 A. Większość kuchenek może jednak brać więcej... i to znacznie więcej. Dlatego do większości trzeba dawać oddzielne obwody, najlepiej 3-fazowe. I podłączać przewody bezpośrednio do kuchenki.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  19. #59

    Domyślnie

    Witam,
    Czy ktoś może polecić dobrą płytę indukcyjną dedykowaną pod 230V?

    Niestety dostałem informację z administracji, że nie ma możliwości instalacji trójfazowej.

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    ...
    Ostatnio edytowane przez robdk ; 02-08-2011 o 14:50

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony