dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Jak ustawic piec CO z podajnikiem na eko groszek

    Witam
    Szukam fachowca jak można ustawić piec CO firmy FAKORA żeliwny z podajnikiem automatycznym tak a żeby jak najlepiej go wykorzystać i żeby było jak najmniej odpadu.
    Chodzi mi o czas podawania podajnika i co ile sekund mam 12s. i 1:40s
    Mój problem polega na tym że bardzo dużo dmuchawa chodzi a do tego bardzo trudno uzyskuje maksymalna temperaturę mam ustawioną 65C dochodzi do 67 a po parunastu minutach spada do 57 czy 60C a żeby ponownie uzyskał max temperaturę chodzi czasami kilkadziesiąt minut.
    Proszę o poradę
    Budowa już ruszyła i to pełną parą

    O to mój domek
    GL 40 KORAL

    http://www.studioatrium.pl/projekt-d...2,61,opis.html

  2. #2

    Domyślnie

    Moim zdaniem masz ustawioną zbyt dużą przerwę w podawaniu paliwa. Ja palę w Fakorze 35kW Retopalem. Przesłonę na wentylatorze mam otwartą w 10-15 %. Próbowałem regulować obroty na wentylatorze, ale po częstych u mnie zanikach napięcia w sieci elektrycznej ten jedyny parametr na sterowniku (Tech) się resetuje do wartości maksymalnej. Efekt - dużo głośniejsza praca wentylatora. Palę w piecyku od lipca - zauważyłem, że zbyt duże przerwy w podawaniu paliwa lub zbyt duży przepływ powietrza przez palnik powodują wychładzanie pieca. Obecnie mam ustawiony piec w ten sposób:
    czas podawania - 12s
    przerwa podawania - 36s
    przerwa przepalania - 10 minut
    temp. pieca - 70
    zawór czterodrogowy ustawiony na 3,5 do 4
    histereza - 3 stopnie
    temp. w domu - 23 (małżonka chciała 24)
    Efekt: czas nagrzewania do temp. zadanej 7-8 minut, czas przerwy między pełnymi cyklami pracy ok. 30-40 minut. Zużycie węgla - zasobnik na 6 dni (CO+CWU w dużych ilościach). Dom z lat 70-tych, ocieplenie ścian styropian 8 cm, część nowych okien, dach z kiepskim ociepleniem.

    Pozdrawiam
    Sławek

  3. #3

    Domyślnie

    Witam
    Mój piec ma 25 kW
    Dzisiaj dokonałem zmian i dość istotnych
    Wcześniej ogień w palenisku był tylko nad a teraz wypala się wewnątrz paleniska i uzyskuje zdecydowanie wyższa temperaturę.
    A jeśli chodzi o ustawienia to czas podawania jest na 8s a cykl uruchamia się co 1:10s i jest OK. do tego temperaturę ustawiłem do 70C
    Na jak długo starczy zasobnik to czas pokarze bo dopiero od wczoraj chodzi z całkowicie zasypanym zbiornikiem wchodzi 150 kg
    Budowa już ruszyła i to pełną parą

    O to mój domek
    GL 40 KORAL

    http://www.studioatrium.pl/projekt-d...2,61,opis.html

  4. #4

    Domyślnie

    Cześć Slawoj!!!

    Kilka pytań:
    1. jak sterujesz swoim ogrzewaniem- regulator pokojowy?? Jeżeli tak to na jaki i na jakiej zasadzie działa?? Ja mam euroster 2005 i zamiast po uzyskaniu temp. pokojowej wyłączyć pompę CO, wyłącza on cały kocioł który sie znacznie wychładza i włącza dopiero gdy spadnie temp. pokojowa
    2.Jak regulujesz temp. CWU bo u mnie ogrzewa się ona grawitacyjnie z zasilania, a gdy na picu jest 70 to CWU tez tyle ma a to trochę za gorąco
    3. Zawór 4d masz na 3-4 czyli 30-40% zasilania idzie na grzejniki a reszta na krótki obwód do kotła??
    4. jak przy tych parametrach spala Ci się groszek?? Ja mam 22s podaw. 38s przepal. reszta tak jak ty tyle że na piecu 56C i cały czas mam trochę żużlu niedopałków i innych syfów.
    "Money for nothing and chicks for free..."

  5. #5

    Domyślnie

    Witam Szybki

    W moim piecu większość ustawień pozmieniałem i jest :
    Czas podawania paliwa uwaga!!! 5s na mój gust i tak za długo o jakąś 1s
    Przerwy w podawaniu paliwa 47s
    Wentylator jest ustawiony na 1 ale w tygodniu będę myślał jak jeszcze bardziej zmniejszyć obroty wentylatora bo na mój gust są jeszcze za wysokie i za bardzo wychładza piec.
    Jeśli chodzi o instalacje to mam wykonaną z miedzi i grzejniki aluminiowe 170 żeberek
    Do tego został założony mieszacz 4-drożny
    Dom jest w trakcie wykańczania ale jeszcze nie ocieplony ściany z cegły ROBEN POROTON na 24cm
    Temperatura na piecu 70C
    Mieszacz jest ustawiony pomiędzy 3 a 5 temperatura wody wychodzącej w obecnej chwili wynosi 42C
    zużycie 150 kg eko-groszku na 4 pełne dni nie bujam i przy temperaturze wody 42C.
    Wczoraj wieczorem ustawiłem mieszacz na 3 i widzę zdecydowanie mniejsze zużycie opału
    ekipę która mi szpachluje całe wnętrze domu
    Pozdrawiam Janusz Temperatura wody wychodzącej 34C.
    Czy są jakieś niedopałki tak są ale bardzo małe ale popracuje nad tym żeby je wyeliminować.
    Jedyną wadą jest to że bardzo szybko piec jest zabrudzony i wymaga częstego czyszczenia.
    W obecnej chwili w domu na parterze mam 18C
    Budowa już ruszyła i to pełną parą

    O to mój domek
    GL 40 KORAL

    http://www.studioatrium.pl/projekt-d...2,61,opis.html

  6. #6

    Domyślnie

    Szybki, masz grzejniki aluminiowe w instalacji z miedzi??
    Jakie macie te mieszacze? Ze sterowaniem ręcznyn czy elektrycznym, bo nie wiem jaki dać u siebie.

  7. #7

    Domyślnie

    Witaj Szymciuch!
    Ad.1. Tylko zawór czterodrożny i temp. pieca. Mam stara instalację na rurach 2" i żeliwne grzejniki. Ponadto nie mam termostatów przy grzejnikach. Ponadto na takich rurach bardzo dobrze działa obieg grawitacyjny, dlatego ze sterownikiem pokojowym się poddałem, chociaż planowałem go zakupić i zamontować. Ostatnio dumałem, że w celu zamonotania sterownika musiałbym jeszcze dołożyć jakiś zawór odcinający razem z zamontowanym zaworem różnicowym, wtedy woda by mogła krążyć jedynie przez pompę CO. Nie jestem też w tej chwili w stanie ustawić priorytetu CWU. Wyłaczenie obiegu CO powoduje całkowitą zmianę ciśnień w systemie i wypływ z pieca na grzejniki wyłacznie gorącej wody, zamiast wymieszanej z powracającą.
    Ad.2. Na sterowniku mam ustawioną temp. 46 stopni. Obieg do bojlera płaszczowego wyłącznie przez pompę. Bojler trzyma zadaną temp. = pompa nie przepuszcza wody z pieca.
    Ad. 3. Tak. W takim cyklu Fakora pracuje z rzeczywistą histerezą ok. 10 stopni: ustawiona jest na 3 stopnie, jednak po wejściu pieca w cykl pracy po zadanym spadku temp. piec dogrzewa wodę do temp. zadanej, a potem jeszcze siła bezwładu żeliwo oddaje ciepło. W efekcie temp. wody wskazywana na sterowniku dochodzi do 6-7 stopni powyżej zadanej. Całkowity cykl nagrzania i spadku temp. wynosi ok. 40 minut.
    Ad. 4. Palę Retopalem, więc syfu, sądząc z wypowiedzi na Forum mam dużo. Wcześniej jednak paliłem w miałowcu i w porównaniu z nim popiolu jest bardzo mało - 1 wiaderko 12 litrów na 6 dni, w miałowcu w tym samym czasie 3-4 takie wiadereczka. Problemem jest tylko szlakowanie Retopalu. Z tego względu już w tej chwili szukam dostawy porządnego EKO na przyszły sezon. Węgiel ogólnie dopala się dobrze. Wcześniej próbowałem różnych nastaw, jednak z moich obserwacji nadmierne wydłużenie przerwy podawania i zbyt silny nadmuch powodują zbytnie wychładzanie pieca
    Pozdrawiam
    Slawoj
    Pozdrawiam

  8. #8

  9. #9

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    AdamL66

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Świerkocin
    Kod pocztowy
    66-460
    Posty
    1

    Domyślnie Pomoc w ustawieniu kotła

    Proszę o pomoc w ustawieniu pieca TEKLA DRACO DUO 35, nie mogę uzyskać temperatury,piec jest ustawiony na 60stopni, przerwa w podawaniu paliwa 20s. , moc dmuchawy 160. Uzyskuję temp. do 56-57stopni i ponownie spada na51-52stopnie. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    astragtc

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WOLSZTYN
    Kod pocztowy
    64-200
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam kolegów od wtorku wieczora jestem szczęśliwym posiadaczem pieca z podajnikiem na ekogroszek ....przez prawie 2 dni piec,,zjadł ,, mi prawie 100 kg ekogroszku - masakra !!!!!!! Na dworze + 5 .Może ktoś z kolegów podpowie mi jakie błędy popełniłem w ustawieniach pieca.A więc:
    -nastawienie kotła 50'
    -czas między pod 00 min 30 sek.
    -wydajność dmuchawy 06 bieg
    -czas przedmuchu 10 s
    -czas przerwy w podtrzymaniu 10 min
    -krotność 01 nie wiem co to znaczy ?
    -czas podawania 12 s
    Na Cybuchu lekko zamknąłem ok,25%, miał kupiłem podobno wysoko kaloryczny 28000 kJ,cena 850 zł /t workowany i suchy.Do zasobnika wsypalem równe 4 worki 150kg.W grzejnikach mam regulatory danfoss ustawione na III czyli (wg hydraulika 21'C).W piecu pali się dobrze,jedynie mam dużo oo tzw. Żużlu.
    Czytam tu troche na forum ,ze jak dobrze się ustawi piec to powinien dziennie spalić nawet 18 kg....? ,posiadam sterownik do pieca firmy Titanic.

    Chciałbym dodac ,że jest to dom 1-rodzinny ok 130m,grzejniki płytowe (8szt z zaworami regulacyjnymi Danfoss)-ustawionymi na ll lub lll .Temperatura w domu 22-23' C .Kocioł to piec z podajnikiem na ekogroszek ,,stempin'' z Wolsztyna moc 25 kw, w mieszkaniu nowe okna plastikowe ,dom nie ocieplony.
    Ostatnio edytowane przez astragtc ; 05-02-2016 o 14:26

  12. #12

    Domyślnie

    Witam kolegów bardzo prosze o pmoc w ustawieniach pieca firmy metalbet 20kw ze sterownikiem MULTIFUN CONTRL SYSTEM robia mi sie takie cuda jak wegiel sie zkleja i bardzo mały płomyk piec bardzo długo dobija temperature moze ktoś pomoże mi w ustawieniach

  13. #13

    Domyślnie

    Cześć,

    mam pytanie odnośnie ustawień kotła. Długo nad nim siedziałem i kombinowałem, ale do końca nie jestem pewien tych ustawień.

    Kocioł GALMET 16kW

    Dom 170mkw (nowy dom docieplony styropianem 20cm)

    Ekogroszek 23MJ

    Ogrzewanie podłogowe + CWU



    Ustawienie pieca:

    Czas podawania 5sek

    Przerwa podawania 60sek

    Dmuchawa 55/100 brak manualnej przesłony (powiewająca klapa)

    Zawór 4D ustawiony na 4/10



    CWU zadane: 45st

    C.O. zadane: 60st



    To co mi się wydaje nie tak to spalanie ok 25KG na dobę i do tego ogromne spieki jak kalafiory (czasami aż deflektor wypychają do góry) i max temperatura jaką w domu potrafię uzyskać to 21st (na zewnątrz 0st).



    Proszę o pomoc co można zmienić aby uzyskać niższe spalanie i brak spieków.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Temperarura zadana 60 oC, a jaka Tz podłogówki?, jakie przepływy na poszczegolnych petlach, jakie rozstawy petli?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bazi_heej Zobacz post
    Czas podawania 5sek

    Przerwa podawania 60sek

    Dmuchawa 55/100 brak manualnej przesłony (powiewająca klapa)

    Zawór 4D ustawiony na 4/10

    CWU zadane: 45st

    C.O. zadane: 60st

    To co mi się wydaje nie tak to spalanie ok 25KG na dobę i do tego ogromne spieki jak kalafiory (czasami aż deflektor wypychają do góry) i max temperatura jaką w domu potrafię uzyskać to 21st (na zewnątrz 0st).
    .
    Zacznij od zmniejszenia nadmuchu np. 10/100 i popatrz co się będzie działo bo przy 55/100 wydmuchujesz ciepło w komin

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony