dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 82
  1. #1

    Domyślnie Jotul slabo grzeje albo nie wiem co...

    witam!prosze o porade wszystkich specow od kominkow.Mam parterowy murowany dom z cegly,nie ocieplony jeszcze styropianem,powierzchnia 98metrow kw.grubosc muru jakies 0,5 metra.Postanowilem sobie ze ogrzeje to wszystko kominkiemz wymuszonym DGP,postawilem na jakosc-kupilem jotula panorame 18,podobno moze ogrzac dom 200metrowy.Firma rozprowadzila po strychu rury ,najdluzsza moze ma z 10 metrow.Jest aparat nawiemny az 600m3/h.Ciagle pracuje,pompuje to cieplo i nic..Ciagle chlodno,pale juz 3 tydzien.Przez boczne otwory na kratki w czopuchy widac ze rura prowadzaca do aparatu nawiewnego wisi nad samym wkladem,rzeczywiscie kiedy wlozyc tam reke czuc jak gorace powietrze jest zasysane jak z odkurzacza.Temperatura przy ciaglym paleniu w domu po 3 dniach palenia osiaga15-16 stopni-kiedy na dworze nie ma jeszcze mrozow!Nigdzie nie pracuje jeszcze i dokladam co 1,5-2godziny drewno bo po tym czasie nie ma juz plomieni,a kiedy jest sam zar w kominku to kiepsko leci to cieplo z rur w suficie.Nie wyobrazam sobie dokladania raz na 8 godzin.Drewno-brzoza roczna polupana na kawalki 40cm szerokosci 8cm.jak upchne drewno w kominek to spali sie to w ciagu1,5-2 godzin.Poradzcie co robic.Jest 7 pomieszczen.rury doprowadzajace cieple powietrze zamontowane w suficie.Boje sie co bedzie jak przyjda mrozy...

  2. #2

    Domyślnie

    Musisz mieć fatalnie ocieplony dom. Przy tak małej powierzchni 98m2 powinien być ukrop. Przy takich temperaturach jakie są obecnie - okoo 10C prawie wogóle nie trzeba grzać. Piszesz że masz 0.5metrowe ściany, napisz z czego? Może masz jakieś nieszczelności w oknach czy drzwiach?

  3. #3

    Domyślnie

    Coś mi się wydaje, że musisz zmienić drewno. Non stop palenia przez trzy dni to powinieneś w domu mieć saunę

  4. #4

    Domyślnie

    I jeszcze jedno -to nie chodzi o to jaki masz kominek czy to jest Jotul czy inny bezmarkowy. Może nie umiesz palić w kominku?
    Po rozpaleniu zamykaj wszystkie przepustnice czyli wlot powietrza na dole kominka i górną zasuwę. Musisz doprowadzić do powstania żaru - który jest najbardziej skuteczny energetycznie.

  5. #5

    Domyślnie

    dolna zasuwe pod drzwiczkami zamykam,ale kiedy zamkne zasuwe nad drzwiczkami ogien przygasa,no chyba ze juz sie naprawde mocno kotluje to wtedy sie pali.mam nowe okna ,szczelne z pcv pieciokomorowe,na stropie mam dodatkowa wylewke a pod nia byl dany styropian .mur jest z cegly i ma w srodku wolna przestrzen powietrzna,calosc ma 50 cm,tak ze patrzac z boku jest cegla na 14 cm potem szczelina w murze i 25 cm cegly .wlasnie bylem w domu rozpalic w kominku-wczoraj napalilem kolo 22 i bylo 15 stopni,a teraz jak poszedlem to jak dobrze rozgrzebalem to byl jeszcze zar,ale w domu tylko 13 stopni..co robic?

  6. #6

    Domyślnie

    Masz jeszcze szyber - taką przepustnicę do komina - Zamknij ją jak się rozpali. Wygląda na to że całą energią kominka grzejesz przestzreń nad Twym domem

  7. #7

    Domyślnie

    mozliwe.ale gdzie jest regulacja do szybra?wydaje mi sie ze w moim jotulu jest tylko regulacja powietrza z pomieszczenia pod drzwiczkami i regulacja doplywu powietrza z zewnatrz nad drzwiczkami po prawej stronie..

  8. #8

    Domyślnie

    Przy takiej powierzchni nie trzeba wcale domykać szybra,zamykać kratek itp... przecież jak w 4-5 godz nachajcujesz drewnem to musi być temperatura...16 stopni? ..przy tych temperaturach zewnętrznych nie grzejąc w ogóle lub grzejąc minimalnie, po godzince dziennie powinno być 13-15stopni.
    U mnie ,co prawda dom ocieplony kubatura 380m3 tylko parter 140m2, jak włożę 3 kawałki dębiny na rozpalone "drewienka" temperatura skacze z 20-21 na 23-24stopnie i trzyma minimum do 3-4 w nocy (testowane na sobotnich nasiadówach nocnych )

  9. #9

    Domyślnie

    Tak poczytałem i tylko jedno przychodzi mi do głowy.

    Masz dach w domu ????


    ja nie mam żadnych rozprowadzeń, temp w domu 10C a po całym dniu palenia (świeżą czereśnią) miałem już 20C a na górze 17C. W nocy nie paliłem i rano było po 15C. Czyli dom w jeden dzień nagrzał się o 5C.

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sowa68

    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    9

    Domyślnie Re: Jotul slabo grzeje albo nie wiem co...

    Cytat Napisał drahma
    Przez boczne otwory na kratki w czopuchy widac ze rura prowadzaca do aparatu nawiewnego wisi nad samym wkladem,rzeczywiscie kiedy wlozyc tam reke czuc jak gorace powietrze jest zasysane jak z odkurzacza.
    Jak to "wisi" i mozna "wlozyc reke" ?! Powinna wychodzic z dystybutora, tzn. blaszanej obudowy wkladu. Inaczej zaciaga gorace ale i zimne z pomieszczenia. Tam jest normalnie nawet 100 stopni, jesli mozesz tam wlozyc reke, to znaczy zimne jest zaciagane.

    Drewno-brzoza roczna polupana na kawalki 40cm szerokosci 8cm.jak upchne drewno w kominek to spali sie to w ciagu1,5-2 godzin.
    Brzoza jest stosunkowo kiepska (najlepsze twarde drewno jak dab, buk, grab) a juz pocieta na galazki 8cm to jak palic zapalkami. Musza byc grube polana ok. 15cm (ja daje nawet grubsze). Dolny naplyw powietrza w drzwiczkach tylko do samego rozpalania. Kominek zaladowany grubymi polanami i gdy juz ogien dobrze buzuje zamykamy rowniez doplyw u gory. 6-8 godzin musi wytrzymac. Obecnie masz raczej spalarnie drewna - wiekszosc ciepla idzie w komin.

    I jeszcze jedna kwestia - czy masz doprowadzone powietrze do spalania z zewnatrz (szczelna rura)? Jesli nie, to przy takim trybie spalania drewna jaki masz obecnie twoj kominek niewiele sie rozni od otwartego. Chlodne powietrze jest zaciagane przez wentylacje i wychladza dom. Sprawdz kierunek ciagu w kratkach wentylacyjnych.

  11. #11

    Domyślnie

    az mi sie wierzyc nie chce..moja zona jest juz zalamana bo tyle pieniedzy poszlo na inwestycje a tu ciagle zimno.myslalem ze to normalne ale jak piszecie o temperaturach 20 st. w jeden dzien..pozazdroscic.dach mam-zbite deski na nich papa potem folia a na koncu nowa blachodachowka,czyli ok.strop tez ocieplony.ale moze to wina komina?przekroj 14 na 27 prostokatny.ale wydaje mi sie ze ciag ma calkiem niezly


    o co chodzi?????(podeslalbym fotki ale nie wiem jak)[/list]

  12. #12

    Domyślnie

    a moze wlasnie cos z wentylacja jest nie tak?w kuchni(po drugiej stronie kominka)jest kratka wentylacyjna i slychac swist i szum jakby wialy jakies wiatry w wentylacyjnych przewodach

  13. #13

    Domyślnie Re: Jotul slabo grzeje albo nie wiem co...

    Cytat Napisał sowa68
    I jeszce jedna kwestia - czy masz doprowadzone powietrze do spalania z zewnatrz (szczelna rura)? Jesli nie, to przy takim trybie spalania drewna jaki masz obecnie twoj kominek niewiele sie rozni od otwartego. Chlodne powietrze jest zaciagane przez wentylacje i wychladza dom. Sprawdz kierunek ciagu w kratkach wentylacyjnych.
    Eeee - ja mam rure fi 160 bez regulacji otwarta cały czas na 100% i nie wychładza.

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sowa68

    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał drahma
    a moze wlasnie cos z wentylacja jest nie tak?w kuchni(po drugiej stronie kominka)jest kratka wentylacyjna i slychac swist i szum jakby wialy jakies wiatry w wentylacyjnych przewodach
    To bedzie tylko objaw. Przyczyna to prawdopodobnie (chociaz az trudno uwierzyc) brak dystrybutora i brak doprowadzenia powietrza z zewnatrz do spalania bezposrednio do kominka (dwa otwory od gory z przodu wkladu - cecha charakterystyczna Jotuli - ale normalnie zakrywa je dystybutor i sa niewidoczne).

    U mnie w pierwszej wersji zrobiono "maly" blad - byl bypass w razie braku zasilania bez przepustnicy zwrotnej. Efekt - turbina tak zaciagala powietrze tym bypassem, ze po rozpaleniu robilo sie w kuchni zimno "jak w psiarni". A to bylo tylko 400m3/h. Jesli masz 600m3/h to przy kubaturze twojego domu pelna wymiana powietrza jest raz na pol godziny. Nawet Jotul 18 moze nie dac rady tego ogrzac.

  15. #15

    Domyślnie

    powietrze jest doprowadzane(tak mi sie wydaje,nie bylo mnie przy montazu)dwie rury widac i sa na gorze wkladu,rura 100 wystaje na zewnatrz,jest pod podloga

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sowa68

    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał drahma
    powietrze jest doprowadzane(tak mi sie wydaje,nie bylo mnie przy montazu)dwie rury widac i sa na gorze wkladu,rura 100 wystaje na zewnatrz,jest pod podloga
    Sa w tym dwie rzeczy: dobra - masz to doprowadzenie z zewnatrz. Zla - nie masz blaszanego dystrybutora nad wkladem i twoja turbina tloczy nie gorace, ale co najwyzej letnie powietrze, a takim nie ogrzeje sie domu. To powazny blad w sztuce i trzeba to reklamowac.

    W dodatku turbina jest chyba zle dobrana i zaciaga powietrze przez wentylacje. Jesli ja wylaczysz (zmniejszysz obroty) powinno sie zrobic cieplej (!) przynajmniej w salonie i otoczeniu. Trzeba tez zapewnic powietrzu latwa mozliwosc powrotu, czyli np. kratki u dolu drzwi do innych pomieszczen lub wrecz otwarte - cieplo rozejdzie sie samo, chociaz troche trudniej.

    Jedno ostrzezenie, mozesz nie miec wystarczajacej ilosci otworow w obudowie (jesli byly projektowane pod obieg wymuszony, chociaz trudno tu mowic o sensownym projekcie). U mnie brak odpowiedniego chlodzenia kominka skonczyl sie peknieciem wkladu. Tak, czy inaczej cos musisz z tym zrobic, bo takze teraz sam kominek moze nie byc odpowiednio chlodzony.

    No i zmien sposob palenia w kominku: grubsze polana i zamykanie doplywu powietrza po dobrym rozpaleniu.

  17. #17

    Domyślnie

    zawsze sie uzywa dystrybutora?ktos mi powiedzial ze dystrybutor jest dobry na grawitacyjny obieg a na turbine mozna go nie uzywac .ale rzeczywiscie sam sie zastanawialem nad tym ze gdyby to ogrzane powietrze bylo zamkniete w szczelnej komorze dystrybutora to temperatura w rurach bylaby wyzsza.ciekawe ile zaplace za dystrybutor,poza tym trzeba rozebrac cala obudowe czopucha i budowa nowej..no ale jak mus to mus

  18. #18

    Domyślnie

    poza tym w dystrybutorze sa otwory na kilka rur odprowadzajacych gorace powietrze,a u mnie jest jedna glowna prowadzaca od kominka do turbiny,dopiero za turbina sa rozgalezienia i trojniki

  19. #19

    Domyślnie

    rozmawialem wlasnie z czlowiekiem obeznanym z kominkami i powiedzial ze jesli jest obieg wymuszony to dystrybutor nie jest konieczny .juz nic nie rozumiem..

  20. #20

    Domyślnie

    drahma
    nie jestem specem od kominków, nawet jeszcze z takim specem nie rozmawiałem, ale sporo już przeczytałem na ten temat, mnie osobiście nie interesuje wymuszone DGP mam zamiar robić grawitacyjne, ale powiem tak,
    w twoim przypadku dystrybutor nie jest konieczny.
    Dziwne trochę że taki kominek słabo grzeje. Jakie mogą być powody słabego grzania??
    Wg mnie tak, zła izolacja termiczna kominka i pozostałego orurowania z turbiną włącznie, ale bardziej prawdopodobne jest to że turbina zasysa i wydmuchuje za szybko powietrze, które nie zdąży się ogrzać w komorze kominka.
    Wydaje mi się że masz trochę dziwny ten układ, turbina bez regulacji??
    Jak czytałem o wymuszonym DGP to regulacja była, ale pewny nie jestem, tak jak piszę żaden ze mnie fachowiec, proponuję zapytać fachowców.
    Na forum forest-natura oraz darek B pisali mądre i cenne uwagi, pewnie się i tutaj odezwie ktoś z nich, poczekaj.

    Pozdrowionka
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony