dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Jaki prąd jedno czy trójfazowy ???

    Witam wszystkich gorąco.
    Mam dylemat odnośnie zamontowania prądu na działce rekraacyjnej.
    Jaki prąd powinienem zamówić w ZE.
    Jednofazowy czy trójfazowy???
    Nie planuję wykonywać na działce prac z urządzeniami na siłę.
    Jest to działka rekraacyjna, a nie przemysłowa czy budowlana.
    Bardzo proszę pomóżcie mi podjąć właściwą decyzję, zapewne prąd trójfazowy będzie dużo droższy.
    W domku będzie 10-12 punktów /lodówka,tv,hydrofor,alarm/
    Pozdrawiam Spider.

  2. #2

    Domyślnie

    Lepiej zawsze mieć 3 fazy. Czasami musisz podłączyć większą piłę, albo betoniarkę. A ciepłą wodę lepiej mieć z podgrzewaczy 3 fazowych - jest cieplejsza i wydajniejsze niż 1 fazowe. Hydrofor też można mieć 3 fazowy, i kuchnię elektryczną. Kwestia przemyślenia. Koszt założenia 3 faz wcale nie jest sporo większy niż 1 fazy.
    Regulamin forum

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli koszt instalacji i opłat za przesył nie jest dużo większy weź 3 fazy.

    dodi
    już na swoim ale dobrze żyje się nie mając "na głowie" budowy

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur K.
    A ciepłą wodę lepiej mieć z podgrzewaczy 3 fazowych - jest cieplejsza.
    O co chodzi ???

    Do tematu: Zdecydowanie 3 fazy. Nie wiem gdzie jest działka. Ja miałem podobny dylemat i wziąłem, w Bieszczadach nad Soliną, 3 fazy i teraz nie żałuję. Linia doprowadzająca idzie lasami i często jest tak (wiatry, burze), że zamiast 3 mam 2 lub tylko 1 fazę. Aż się boję pomyśleć, co by było gdybym miał tylko jedną. A tak jak coś nie tak to sobie przełączam i nie ma problemu.

  5. #5

    Domyślnie

    O co chodzi ???
    Jeżeli w domku nie masz innego żródła ciepłej wody, to zakładasz podgrzewacz wody. Możesz zrobić dowolny zbiornikowy albo przepływowy.
    Przy tego typu domkach - rekreacyjne, używane tylko latem i w wekendy opłacalniejszy jest przepływowy. Ale jednofazowe mają moc maksymalnie 5 kW - co daje nam niewielki strumień niezbyt ciepłej wody - poprostu leci letnia woda. Dobre na jeden kran. Natomiast 3 fazowe dochodzą nawet do 24 kW i te potrafią dać wodę o naprawdę wysokiej temperaturze - niektóre modele nawet ponad 60 stopni C.
    Regulamin forum

  6. #6

    Domyślnie

    Spoko w odniesieniu do tego co napisałeś to się zgadzam. Ale samo stwierdzenie, że woda z instalacji 3 fazowej jest cieplejsza od tej z jednofazowej było nijasce
    Ja u mnie w domu mam pojemnościowe 15 litrów (dwie sztuki - prysznic i kuchnia)b przez to nie mam problemó z szambem, bo nie ma stania pod kranem godzinami bo kończy się ciepła woda i trzeba wychodzić.

  7. #7

    Domyślnie Re: Jaki prąd jedno czy trójfazowy ???

    Cytat Napisał SPIDER_2007
    Witam wszystkich gorąco.
    Mam dylemat odnośnie zamontowania prądu na działce rekraacyjnej.
    Jaki prąd powinienem zamówić w ZE.
    Jednofazowy czy trójfazowy???
    Nie planuję wykonywać na działce prac z urządzeniami na siłę.
    Jest to działka rekraacyjna, a nie przemysłowa czy budowlana.
    Bardzo proszę pomóżcie mi podjąć właściwą decyzję, zapewne prąd trójfazowy będzie dużo droższy.
    W domku będzie 10-12 punktów /lodówka,tv,hydrofor,alarm/
    Pozdrawiam Spider.
    Zdecydowanie 3-fazowy można zakupić mniejszą moc przyłączeniową i porozkładać np: 1 faza na hydrofor , 2 faza na resztę drobnych urządzeń ,3 faza może się zdarzyć np gril elektryczny.
    Ja zakupiłem trójfazowy z mocą przyłączeniową 7 KW (20amper na wejściu) i chodzi na tym cały dom
    hydrofor 1300w,pralka,zmywarka,czajnik,piekarnik i reszta drobnych.Urządzenia porozkładałem po różnych fazach jak na razie jest ok.
    Jak będzie potrzeba to dokupię mocy.
    Różnie w życiu bywa bierz trójfazowy

  8. #8

    Domyślnie Re: Jaki prąd jedno czy trójfazowy ???

    Ja ma świeże przyłącze z ZE i w moim przypadku koszt przyłacza 3 fazowego był prawie 3-krotnie wyższy niż 1-fazowego.

    Owszem, jesli ktoś robi przyłącze na działce z domem mieszkalnym to różnce w kosztach pomiedzy przyłączami nie jest duża biorac pod uwagę koszta poniesione w związku z prowadzeniem całej budowy domu, natomiast w sytuacji budowy domku letniskowego sytuacje może przedstwiac sie zupełnie inaczej.

    Ja zdecydowałam sie na przyłacze 1-fazowe.
    Obecnie wiele urzadzeń typu betoniarka, spawarka itp. sa urzadzeniami wymagajacymi jednej fazy.

    Musisz dokładnie przemyśleć jakich sprzętów bedziesz używał??
    A jeśli chodzi o same przepływowe ogrzewacze wody które wymagaja 3-faz, to chyba lepiej zastapic je innymi rozwiązaniami, niż dopłacac do pzryłącza badx co badź kupe kasy.

  9. #9

    Domyślnie

    Tego właśnie się obawiam...kosztów!!!
    W naszych blokach w mieszkaniach jest chyba prąd jednofazowy i wystarcza!!!
    Na działce tak jak już wcześniej pisałem urządzenia typu bojler czy hydrofor są dostosowane do jednej fazy.
    Jestem już prawie przekonany, że wezmę prąd jednofazowy.
    Chodzi mi o koszty.
    Pozdrawiam Spider

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    prawidłowo.
    Zalecałbym 1 fazę.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  11. #11

    Domyślnie

    Nie wiem jakie obecnie są koszty 1 i 3 faz, ale powiem tak w 2004 roku jak ja podejmowałem taką decyzję to 1 faza była tańsza od prądu 3 fazowego około 200 zł, śmieszna kasa jak na taką inwestycję, zdecydowałem się więc na prąd 3 fazowy.
    Tak wiec nikt mnie nie przekona że lepsze jest przyłącze jednofazowe.
    Rozeznaj temat w swoim ZE, co ile kosztuje.
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie Re: Jaki prąd jedno czy trójfazowy ???

    Cytat Napisał SPIDER_2007
    ...Jaki prąd powinienem zamówić w ZE.
    Jednofazowy czy trójfazowy???
    Napewno 3-fazowy przyda się prędziej lub później. Myślę, że powinieneś zacząć od zorientowania się co do kosztów i dopiero wtedy skalkulować co ci się bardziej opłaca: potencjalna koniecznosć jego wykorzystania czy niski koszt inwestycyjny.
    U mnie koszt podłączenia prądu 3-fazowego ma wynieść (właśnie otrzymałem warunki z ZE + umowę do podpisu) łącznie 1346,40 zł + VAT . Wiec dylematu w sumie nie miałem .

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał SPIDER_2007
    W naszych blokach w mieszkaniach jest chyba prąd jednofazowy i wystarcza!!!
    Tak tylko w naszych mieszkaniach nie podłaczasz podgrzewaczy,betoniarki czy np spawarki (bo przyjedzie ci ktoś ze spawarką do do np zrobienia ogrodzenia) - powiecie są spawarki na 220V - są ale jakiego prądu potrzebują 40A na wejsciu - a 3 fazowa 16A. Zresztą jak ktos napisał to nie jest az tak wielki koszt szczególnie że można wziąśc dużo mniejszą moc przyłączeniową. W blokach jak najbardziej jest zasilanie 3 fazowe - tylko do mieszkań idzie po 1 fazie.

  14. #14

    Domyślnie

    Teraz w nowych blokach też z reguły masz już 3-fazy Różnica kosztów ( pomorze środkowe - koncern Energia) przy podobnym złączu wynoszą niecałe 300 zł.
    Gdyż do złącza kablowego ZE podejdzie i tak zasilaniem trójfazowym, jedynie w szafce pomiarowej zainstalują Ci licznik 1 fazowy i zabezpieczenie 1 fazowe.
    Koszty położenia kabla 5 żyłowego czy 3 żyłowego nie są tak wielkie, a różnica w cenie też nie wysoka.
    Ponadto dzisiaj nie potrzebujesz "siły", a za rok. dwa, albo dziesięć ? I co wtedy ? Będziesz kopal, pruł ściany i przebudowywał instalacje ?

    Zastanów się dobrze
    Regulamin forum

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lambert86

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    297

    Domyślnie

    temat stary, ale czas "odgrzać kotleta"

    mam problem, chcę złożyć do Tauron'a wniosek o warunki przyłaczenia działki rekreacyjnej do sieci. Działka jest między zamieszkanymi domami, wiec instalacja jest w drodze przed działką.

    Pytanie mam takie... chcę złożyć wniosek o 6kW trójfazowe, czy za takie przyłącze będzie jakiś wyższy abonament? w stosunku do klasycznej instalacji jednofazowej.

    generalnie czy ktoś ma doświadczenie z przyłączeniem takiej działki z garażem do sieci? na śląsku w okolicy Mikołowa?

    dzięki za pomoc

  16. #16

    Domyślnie

    Tak, ma.
    Ale przy takiej mocy przyłączeniowej instalacja będzie mało funkcjonalna, ze względu na zabezpieczenia przedlicznikowe o wartości 3 x 10 A.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lambert86

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    297

    Domyślnie

    do koszenia trawnika czy innych elektronarzędzi chyba wystarczy taka instalacja, pytanie co z opłatami za 3fazy

  18. #18

    Domyślnie

    Standardem zabezpieczenia gniazdek jest 16A, to daje ci (ok. 3 600W z gniazdka), a zasilania obwodów oświetleniowych: 10A. O oświetlenie się nie martwię, ale o gniazda już tak.
    Przed licznikiem 3*10A, to ochrona obwodów: 6A, niecałe 1400W na obwód - niby elektronarzędzia, itp pociągną, ale czajnik, farelka?
    A jak wrzucisz za licznikiem też 10A, to będziesz przy takich okazjach spacerował po ciemku do skrzynki w ogrodzeniu bo selektywność trafi szlag.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mturdus Zobacz post
    A jak wrzucisz za licznikiem też 10A, to będziesz przy takich okazjach spacerował po ciemku do skrzynki w ogrodzeniu bo selektywność trafi szlag.
    W polskich realiach i tak ta selektywność nie będzie zachowana, tak więc nie tędy droga, kolego mturdus
    Powinno być tak : w przypadku uszkodzenia jednego z obwodów instalacji zadziała tylko to zabezpieczenie, które znajduje się najbliżej miejsca uszkodzenia w kierunku źródła zasilania, przy czym zachowana pozostaje ciągłość działania pozostałych nieuszkodzonych obwodów instalacji elektrycznej.
    Taka sytuacja nie dotyczy wyłączników samoczynnych, gdyż przy zwarciu lecą wszystkie, i "małe" i o dużych wartościach.
    Wystarczy obejrzeć charakterystykę pasmową w/w, i wszystko jasne.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał lambert86 Zobacz post
    pytanie co z opłatami za 3fazy
    Zerknij tutaj
    Punkt 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony