dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 90 z 902
Pokaż wyniki od 1.781 do 1.800 z 18028
  1. #1781
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Współczesne kotły gazowe mają czujniki ciśnienia.
    Takiego bez czujnika nie znajdziesz, chyba że jakiś starszy model z odzysku.
    Od biedy można montować kotły gazowe w układach otwartych ale :
    Kocioł gazowy powinien mieć czujnik przepływu a nie tylko czujnik ciśnienia. Pozwala to spokojnie używać kocioł gazowy w układzie otwartym. Zabezpieczenie zarówno ciśnieniowe jaki i przepływowe ma za zadanie ochronić kocioł przed pracą bez wody.

    Kupiłem Buderusa Logamax U022-24 z wystawki nie używany nie ma w nim żadnego czujnika, ma za to czujnik przepływu na c.w.u. tyle ze moje c.w.u nie jest podpięte do tego obiegu - obie rurki w kotle są otwarte.


    Jeśli wszyscy producenci kotłów i projektanci instalacji zalecają układ zamknięty to chyba wynika to z jakiś danych i doświadczeń eksploatacyjnych?
    No i na koniec gwarancja - tu wszędzie zapisane są określone parametry instalacji i wymagania co do jej zamknięcia.
    Oczywiście jak Ktoś chce sobie zrobić taka instalacje na układzie otwartym to nie popsuje się ona z samej otwartości w tydzień.
    No właśnie jeśli wszyscy zalecają to dlaczego my nie mamy się zastosować do tych zaleceń?
    Tylko dlatego, że kocioł/kominek na paliwo stałe będzie mógł wyrzucić wodę gdzieś wysoko na poddaszu a nie za ścianę na poziomie parteru?

    Jeśli układ ma się składać z kotła na stałe i kociołka na gaz to może wystarczy kilka razy zagrzać wodę w buforze za pomocą tego pierwszego a dopiero potem kociołkiem gazowym, strącimy kamień w buforze i kotle a nie gazowcu.

    Ja w każdym razie zbuduję układ zamknięty ze wszystkimi źródłami wpiętymi na żywioł do bufora. Zabezpieczę zaworami bezp. na kominku i w buforze (gazowiec już ma). Kominek będzie miał jeszcze zabezpieczenie przez schładzanie z wodociągu.

  2. #1782
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw

    potrafisz przedstawić jakąś alternatywę z wyższa sprawnością dla ładowania bufora kominkiem w podobnym cenowo przedziale ??
    Widzę,że" dorabiasz" treść do swego wynalazku z rurkami w kominie.

    Najtańszym pomysłem jest jest użycie żeliwnego kaloryfera,ponieważ cena żeberka z odzysku wynosi 4-7 zł.

  3. #1783

    Domyślnie

    producenci kotłow gazowych zabraniaja montowac je w systemach otwartych głownie ze wzgledu na kamien, który szybko wykancza wymiennik ciepła dla cwu. Poza tym nie ma wiekszego problemu, nalezy jednak pamietac iz jesli cisnienie spadnie ponizej 0,5 w układzie co to wiekszosc kotłów sie wylancza automatycznie sygnalizujac brak cisnienia i traktujac to jako nieszczelnosc w instalacji czyli wyciek.

  4. #1784
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teves
    Jeśli układ ma się składać z kotła na stałe i kociołka na gaz to może wystarczy kilka razy zagrzać wodę w buforze za pomocą tego pierwszego a dopiero potem kociołkiem gazowym, strącimy kamień w buforze i kotle a nie gazowcu.

    Ja w każdym razie zbuduję układ zamknięty ze wszystkimi źródłami wpiętymi na żywioł do bufora. Zabezpieczę zaworami bezp. na kominku i w buforze (gazowiec już ma). Kominek będzie miał jeszcze zabezpieczenie przez schładzanie z wodociągu.
    Zobojętnienie zładu przez kilkukrotne podgrzanie powyżej 70 st może i jest niezłym rozwiązaniem. Na pewno coś da.
    Co do reszty to tak jak piszesz - Na Żywioł
    Zastanawiałeś się czy taki układ się obroni jeśli Ciebie nie będzie w pobliżu?
    Ty go powiedzmy poskromisz, a inni domownicy?
    Chyba że jeszcze planujesz dołożyć podobne zabezpieczenie do tego jakie ma kominek na kotle CO.
    Same zawory bezpieczeństwa to taka trochę tykająca bomba.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  5. #1785

    Domyślnie

    Piczman czy mogłbys podac parametry swego domu tj zapot na cieplo bez cwu i powierzchnia. Bufor starcza ci na dobe do 2. Z tego co czytalem to bardziej na 2 doby bo przeciez mrozow nie ma non stop. Czy liczyles ile kw ma twój bufor przy 90 st.
    zakladajac moje zapotrzebowanie na poziomie 75kw/m2 x 120m2 = 9000 na rok. okres grzewczy zakladam na 6miesiecy wiec 9000/6=1500 na miesiac.
    Czyli 1500 kw potrzebuje na miesiac dzielac to na dni 1500/30 = 50 na dzien
    srednie zapotrezbowanire w okresie grzewczym na dzien wynosi 50kw dla calego budynku. w sumie to na dobe nie na dzien.

    wiedzac ile kw moze zgromadzic 1m3 bufora z woda przy 90 C bede wiedzial na ile starczy

  6. #1786
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Zaczynam kumać.
    Mylisz moc i pracę.
    Praca to moc działająca przez jakiś czas.
    Moc w kW a praca w kWh.
    Bo już myślałem, że hutę projektujesz...
    Adam M.

  7. #1787
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    A wie może ktoś gdzie można kupić złączki na przejścia miedzi przez zbiornik?

  8. #1788
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał vixen
    producenci kotłow gazowych zabraniaja montowac je w systemach otwartych głownie ze wzgledu na kamien, który szybko wykancza wymiennik ciepła dla cwu. Poza tym nie ma wiekszego problemu, nalezy jednak pamietac iz jesli cisnienie spadnie ponizej 0,5 w układzie co to wiekszosc kotłów sie wylancza automatycznie sygnalizujac brak cisnienia i traktujac to jako nieszczelnosc w instalacji czyli wyciek.
    Wydawało mi się że ten kamien to się bierze z wody a nie z układu otwartego, tak czy inaczej optuję za tym zeby całość była w ukł. zamkniętym

    Cytat Napisał Jani_63
    Co do reszty to tak jak piszesz - Na Żywioł
    Zastanawiałeś się czy taki układ się obroni jeśli Ciebie nie będzie w pobliżu?
    Ty go powiedzmy poskromisz, a inni domownicy?
    Chyba że jeszcze planujesz dołożyć podobne zabezpieczenie do tego jakie ma kominek na kotle CO.
    Same zawory bezpieczeństwa to taka trochę tykająca bomba.
    Zastanawiałem się dosyć długo i są kwestie, których nie potrafię rozwiązać w ukł. grawitacyjnym:

    - mam kłopot z umieszczeniem naczynia na górze i połączeniem tego z buforem i z kominkiem (będę miał tylko kominek)
    - mikrograwitacja rozładowująca bufor przez kominek

    Doszedłem do wniosku ze w moim wykonaniu układ będzie słabo funkcjonował na grawitacji (kominek w połowie wysokości bufora), trzeba więc pędzić to pompką.
    Jeśli będzie pompka to muszę przewidzieć:
    - zanik napięcia (antidotum podtrzymanie)
    - awaria pompki (antidotum schładzanie płaszcza woda z wodociągu)

    Całość działa "bezdozorowo" ale nie odważyłbym się zostawić rozpędzony na maksa kominek bez dozoru.
    Problemy jakie wnikają z ukł. zamkniętego: trzeba zabezpieczyć każde źródło zaworem bezpieczeństwa
    - gazowiec ma swój
    - kominek będzie miał
    - bufor - tez jest źródłem bo ma grzałki
    Jak pisałem nie jestem fanem ukł. otwartych bo widziałem tokowy w działaniu, sądzę, że zabezpieczenia jakie planuję wystarczą aby system był bezpieczny.
    ukł. otwarty to trochę takie zostawania na noc uchylonego lufcika żeby się nie udusić jak stanie wentylacja mechaniczna.
    NJerzy i Semir mają układy zamknięte i działa

  9. #1789

    Domyślnie

    czy ktos wie ile dokladnie mamy kwh z 1m3 gazu?

    czyżby 9kwh

  10. #1790
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    którego?
    Kilka jest...
    Adam M.

  11. #1791

  12. #1792
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał vixen
    wiedzac ile kw moze zgromadzic 1m3 bufora z woda przy 90 C bede wiedzial na ile starczy
    Schładzając do 35*C możesz zmagazynować ok. 63 kWh.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  13. #1793

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63
    Same zawory bezpieczeństwa to taka trochę tykająca bomba.
    Każdy zwykły ciśnieniowy bojler elektryczny to też taka tykająca bomba i co z tego?
    "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"
    .................................... Albert Einstein

  14. #1794
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał vixen
    Piczman czy mogłbys podac parametry swego domu tj zapot na cieplo bez cwu i powierzchnia.
    Zapotrzebowanie z OZC u mnie to 4500 KWh na sezon.
    Dom 110 m2 !

    Pozdr.

  15. #1795
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał r7m8
    Każdy zwykły ciśnieniowy bojler elektryczny to też taka tykająca bomba i co z tego?
    Czyżby?
    Kotły CO na paliwa stałe i kominki maja inna bezwładność w oddawaniu ciepła niż grzałki.
    Nie widzisz różnicy?
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  16. #1796
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63
    Kotły CO na paliwa stałe i kominki maja inna bezwładność w oddawaniu ciepła niż grzałki.
    Nie widzisz różnicy?
    W zasadzie tak, tylko że zakładasz ze ktoś tą wtyczkę wyciągnie z gniazdka. Jeśli jednak nie będzie chętnego, to co wtedy? Bezwładność będzie jakby większa dla grzałki bo stoi za nią nie kilka kg drzewa a cała elektrownia. Grzałka ma jednak mniejszą moc (co najmniej o rząd wielkości) i ciśnienie będzie narastało wolniej - tu się zgodzę, ma jednak tylko jedno zabezpieczenie termik a potem idzie wszystko w zawór. Z doświadczenia wiem, ze zanim otworzył się zawór bezp. puszczał zawór zwrotny i gorąca woda cofała się do rury zasilającej zimną.

  17. #1797
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    O czym my tu mówimy? O standardowej termie, czy o buforze?
    Jeśli planujesz grzać bufor prądem w II taryfie to budując układ obliczasz sobie moc grzałek dla efektywnego grzania bufora w tej właśnie taryfie.

    Przykładowo grzałki 9 kW 1000 l bufor będą grzały z temp. 20 do 90 st 9 godzin, a więc starczy im czasu w czasie obowiązywania taryfy G12 (22 – 6) do naładowania bufora.
    Jeśli chcesz żeby termik nie załączał grzałek zbyt wcześnie, to i tak instalujesz włącznik czasowy. On też może dbać równolegle o to, żeby w razie teoretycznej awarii termika nie hulało to w nieskończoność.
    Oprócz wszystkich innych zabezpieczeń, to byłoby kolejnym.
    I tak każdą instalację trzeba przeliczyć indywidualnie.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  18. #1798
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał r7m8
    Cytat Napisał Jani_63
    Same zawory bezpieczeństwa to taka trochę tykająca bomba.
    Każdy zwykły ciśnieniowy bojler elektryczny to też taka tykająca bomba i co z tego?
    Mówimy o tym że w co drugiej chałupie na wsi jest taka bomba zabezpieczona niezbyt tęgo, i pewnie co jakiś czas nie zadziała bezpiecznik termiczny, a w buforze mogą "skleić" się styki stycznika i pozostaje wtedy jedyne zabezpieczenie w postaci zaworu bezpieczeństwa. Inaczej mówiąc w wyniku AWARII para pójdzie w gwizdek i wielkiej tragedii z tego nie będzie.

  19. #1799
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Właśnie nabiłem swój buforek na max, oto moje wyniki :



    Zużyłem na to 22 kg węgla, a tak wygląda kocioł od środka po wygaszeniu :



    Czysto i sucho co świadczy o prawidłowym spalaniu.

    Tak czy siak sprawność do d ... czyli bez zmian
    4 KWh z 1 kg węgla !

  20. #1800

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Cytat Napisał vixen
    Piczman czy mogłbys podac parametry swego domu tj zapot na cieplo bez cwu i powierzchnia.
    Zapotrzebowanie z OZC u mnie to 4500 KWh na sezon.
    Dom 110 m2 !
    Mi OZC dal wynik 16 tys kWh / sezon (grzane jakies 300m2). W samym grudniu zuzylem 4 tys kWh ! (a mialem tylko polowe tego). No ale to pierwszy sezon i mam jeszcze mnostwo niedorobek i mostkow cieplnych, 70-cio letnie drzwi wejsciowe, szpara 10cm pod drzwiami garazowymi, kilka dziur 20x20 na wylot w stropach piwnica-parter-poddasze z wentylacji mechanicznej etc Jak wszystko jako tako byle jak pozaklejalem to zauwazylem znaczna poprawe. Latwo mi liczyc bo grzalem prawie caly grudzien tylko elektrycznym kospelem.

    Teraz mecze kominek z plaszczem wodnym (dzisiaj mi sie udalo prawie zagotowac wode - zadzialal zawor termiczny - szkoda tylko ze jeszcze nie podpiety do kanalizy - musialem z wiadrami jak glupi latac zeby se chaupy nie zalac ))
    pozdr.

Strona 90 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony