dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 105 z 902
Pokaż wyniki od 2.081 do 2.100 z 18028
  1. #2081
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    catfish

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk

    catfish
    Dziwnie to jakoś zaprojektowałeś.
    CZEMU ciśnieniowe CO?
    CO to daje? (poza komplikacją i znacznym podrożeniem wykonania).
    Czy zadziała? - TAK.
    Ale da się i prościej i taniej. W układzie otwartym.
    Pojemność bufora zależy od zapotrzebowania na magazynowanie ciepła i temperatury bufora.
    Im mniejsze zapotrzebowanie na "zapas" tym temperatura może być niższa lub bufor mniejszy.
    Jak moc grzałki?
    Taka, żeby Ci wiatrak nie stanął!
    Wynika z mocy dysponowanej (wiatraka).

    Adam M.
    c.o.(już istniejące) nie jest cisnieniowe.to zwykły układ otwarty z kotłem na paliwa stałe
    to co teraz wydumałem ma być alternatywą i sposobem na oszczedności opału.oczywiście najlepiej zeby takie coś ogrzewało chatke cały czas ale to raczej nie możliwe jest chociaz warunki wiatrowe mam super.chektary otwartej niczym nie zakłuconej poza kilkoma domami przestrzeni i według mapy rejon wybitnie kożystny.własciwie wieje tu prawie zawsze,słabiej albo całkiem mocno ale zawsze.pytam o pojemnośc bo kiedy wieje całkiem mocno to mógłbym wtedy wogule nie kozystać z kotła.moc grzałki jak powinna ogrzac wodę to istotna sprawa ,chciałbym ją choć troche określic zanim wezme się wiatrak.chciałbym w miare optymalnie dobrac jego parametry do zapotrzebawań grzałki,wiadomo że na ilosc wytważanej emergii ma wpływ nie tylko prądnica ale średnica samego wiatraka i jeszcze kilka innych szczegułów.
    problem w tym aby znaleźć kompromis między za małą a za dużą mocą wiatraka i tak samo z mocą grzałki.
    może pytanie trochę laiczne ale krótkie:jaką powinna mieć moc grzałka aby zagrzac 100l wody o temperaturze 20 do temperatury np 80 w czasie np.3h

  2. #2082
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jest taka bardzo dobrze udokumentowana i sprawdzona konstrukcja wiatraka TB4 (i większy TB6).
    Wielołpatowy, wolnoobrotowy o mocy odpowiednio 4 i 6kW.
    Takie coś ma sens, jak masz wiatr.
    Mechanik z lokalnego POMu to postawi (bo tak było projektowane).
    Układ CO masz już otwarty.
    Dodaj bufor i wstaw tam grzałki. Kilka różnych.
    Prosta automatyka pomiarowo-decyzyjna na kilku stycznikach załączy zawsze tyle obciążenia, ile mocy daje wiatrak w danym momencie.
    Grzałce wsio ryba czy tam jest 30 czy 120Hz.
    Bufor im większy tym bardziej elastyczna instalacja.
    Bardzo dobrze sprawdza się tona i więcej.
    Bufory o wielkości 200litrów to iluzja, zabawka, koszt i namiastka.
    Nie prądnica tu potrzebna tylko maszyna prądotwórcza. Coś w rodzaju alternatora.
    Dobranie całości proste nie jest ale całkiem możliwe.
    Trochę samozaparcia, prób, błędów i będzie.
    Fakt! Im bardziej wieje tym bardziej grzanie potrzebne.
    Ale też tym bardziej jest moc.

    Generalnie - wiatr jest kapryśny. Trudno się na nim opierać.
    Uzupełniać braki, jak się da - tak.

    Adam M.

  3. #2083
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Talerz drugi górny jest tylko go sciągnąłem bo byście wtedy nic nie zobaczyli jest on jakieś 2cm nad nią

    A jeśli chodzi o tą odległość wężownicy od górnego dekla to chyba dołożę jeszcze kilka zwojów wepnę je w górnego ślimaka dam dwa trójniki i nawet może nie będę musiał demontować wężownicy, chyba że może ktoś ma jakiś lepszy pomysł na usprawnienie tego ,szkoda tylko że góra bufora nie wystaje mi ponad strop jak chyba u Piczmana bo bym nie musiał nawet może spuszczać wiele wody a tak to muszę spuścić całą wodę odkręcić wszystkie przyłącza i odsunąć go jakiś metr pod właz od piwnicy
    (jakis dzień roboty)

    Teves opisywał tych zdjęć też nię będę nie wiem czy wogóle dobrze zrobiłem ze je zamieściłem może pomysł jest chroniony patentem

    Dodam jeszcze ze wszystkie próby robiłem przy przepływie około 20l na minute mniejszy raczej mnie nie interesuje Samir przy przepływie 3,5l na minute zanim napełnisz wannę do połowy to woda chyba trochę ostygnie czyż nie.
    Ja przy moim przepływie przy temperaturze 60stopni na buforze lejąc wodę do 50l pojemnika miałem wodę o temperaturze około 47stopni tak wiec jest chyba super ale ja chcę lepiej bo lubię się czasami wylegiwać w wannie Pozdrawiam.

  4. #2084

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78
    Dodam jeszcze ze wszystkie próby robiłem przy przepływie około 20l na minute mniejszy raczej mnie nie interesuje Samir przy przepływie 3,5l na minute zanim napełnisz wannę do połowy to woda chyba trochę ostygnie czyż nie.
    Ok ale ja pisałem o prysznicu a to różnica

    Cytat Napisał romano78
    Ja przy moim przepływie przy temperaturze 60stopni na buforze lejąc wodę do 50l pojemnika miałem wodę o temperaturze około 47stopni tak wiec jest chyba super ale ja chcę lepiej bo lubię się czasami wylegiwać w wannie Pozdrawiam.
    No to rewelacyjnie więc czemu narzekasz ????

  5. #2085
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Tak sie zastanawiam co by było gdyby dołożyć jeszcze trzy takie ślimaki przy samym deklu wszystkie zrównoleglone jak te wcześniejsze chyba przepływ w ślimakach zmniejszył by się o połowę ale czy z kranu też by leciało 20l na min. chyba raczej tak a może dołożyć ze dwadzieścia metrów fi18.

  6. #2086

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78
    Tak sie zastanawiam co by było gdyby dołożyć jeszcze trzy takie ślimaki przy samym deklu wszystkie zrównoleglone jak te wcześniejsze chyba przepływ w ślimakach zmniejszył by się o połowę ale czy z kranu też by leciało 20l na min. chyba raczej tak a może dołożyć ze dwadzieścia metrów fi18.
    Jak szaleć to szaleć
    Jeśli jesteś jeszcze w fazie testów to załóż na to co masz (wężownica c.w.u) turbulatory oraz ogranicz do minimum przestrzeń miedzy talerzami. Jeśli to nie będzie zadawalało to zwiększaj samą weżownicę.

  7. #2087
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78
    Tak sie zastanawiam co by było gdyby dołożyć jeszcze trzy takie ślimaki przy samym deklu wszystkie zrównoleglone jak te wcześniejsze chyba przepływ w ślimakach zmniejszył by się o połowę ale czy z kranu też by leciało 20l na min. chyba raczej tak a może dołożyć ze dwadzieścia metrów fi18.
    I koniecznie publikuj wyniki testów.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  8. #2088
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mazii

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam.
    mam pytanie odnosnie rozladowywania bufora zacznijmy od tego ze planujemy bardzo dobrze ocieplic dom i prawdopodobnie bedzie plyta fundamentowa +kominek z plaszczem wodnym +reku + GWC moze solary. Czy bufor bedzie duzo szybciej sie rozladowywal gdy w 3 sypialniach beda grzejniki a reszta podlogowka w porównaniu z podlogowka na calej powierzchni uzytkowej. Załóżmy ze bedzie ogrzewanie elektryczne (grzane oczywiscie tylko w 2 taryfie)w buforze 1500 litrow gdzie bedzie rowniez wezownica na CWU

  9. #2089
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał samir
    Cytat Napisał romano78
    Tak sie zastanawiam co by było gdyby dołożyć jeszcze trzy takie ślimaki przy samym deklu wszystkie zrównoleglone jak te wcześniejsze chyba przepływ w ślimakach zmniejszył by się o połowę ale czy z kranu też by leciało 20l na min. chyba raczej tak a może dołożyć ze dwadzieścia metrów fi18.
    Jak szaleć to szaleć
    Jeśli jesteś jeszcze w fazie testów to załóż na to co masz (wężownica c.w.u) turbulatory oraz ogranicz do minimum przestrzeń miedzy talerzami. Jeśli to nie będzie zadawalało to zwiększaj samą weżownicę.
    Dzisiaj sprawdzałem temperaturę przy połowie przepływu czyli około 10Lna min.i okazało się ze wężownica świetnie nadąża czyli wychodzi na to że muszę zmniejszyć przepływ o połowę czyli dokładam jeszcze 30mb fi15 zrównoleglone zastanawiałem sie jeszcze czy fi 18 czy 15 przez fi 18 woda płynęła by wolniej ale za to byłby gorszy przekaz ciepła niż przy fi 15 no i fi 15 jest łatwiej formować dobrze to kombinuje ?
    Samir chodzi ci chyba o bulbulator przepływu z wytrzeszczem mam to już założone ale nie za bardzo kumam o co ci chodzi z tym ograniczeniem przestrzeni między talerzami wydaje mi sie że u mnie zwoje są za blisko siebie ale zwijając zwój do zwoja nie szło już potem tego rozciągnąć teraz zwijając zwój do zwoja będe przy zwijaniu robił przerwę za pomocą kawałka alupexa

  10. #2090
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Chodzi o to żeby przepływ pomiędzy rurkami wężownicy był jak najbardziej zaburzony (turbulentny) i jak najmniej wody płynęło pomiędzy rurką a talerzem. Dla pełni szczęścia należy zaburzyć jeszcze przepływ wewnątrz rurki wężownicy.

  11. #2091
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Mazii
    Dom weźmie tyle ile musi (ile nastawisz).
    Weźmie z bufora.
    Wszystko jedno jak!
    Ale...
    Pod koniec to te kaloryfery będą ledwo letnie a podłogowe jeszcze długo pójdzie "pełną parą".
    Jest zasilane z wiele niższych parametrów (temperatury).
    Tam gdzie kaloryfery to szybciej zrobi się zimno...
    Adam M.

  12. #2092

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78
    Dzisiaj sprawdzałem temperaturę przy połowie przepływu czyli około 10Lna min.i okazało się ze wężownica świetnie nadąża czyli wychodzi na to że muszę zmniejszyć przepływ o połowę czyli dokładam jeszcze 30mb fi15 zrównoleglone zastanawiałem sie jeszcze czy fi 18 czy 15 przez fi 18 woda płynęła by wolniej ale za to byłby gorszy przekaz ciepła niż przy fi 15 no i fi 15 jest łatwiej formować dobrze to kombinuje ?
    Lepiej na 15-tce bo giąć lżej i mniejsza pojemność w rurce szybciej wymiana następuje a powierzchnię trzeba nadrobić puszczając dwie, trzy równolegle.

    Cytat Napisał romano78
    Samir chodzi ci chyba o bulbulator przepływu z wytrzeszczem mam to już założone ale nie za bardzo kumam o co ci chodzi z tym ograniczeniem przestrzeni między talerzami wydaje mi sie że u mnie zwoje są za blisko siebie ale zwijając zwój do zwoja nie szło już potem tego rozciągnąć teraz zwijając zwój do zwoja będe przy zwijaniu robił przerwę za pomocą kawałka alupexa
    Super ten "bulbulator"
    Na pytanie kolega Taves już odpowiedział.

  13. #2093

    Domyślnie

    Może zadam pytanie nie na miejscu...ale co to jest bulbulator ?? ... na dodatek z wytrzeszczem

  14. #2094
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mazii

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Mazii
    Dom weźmie tyle ile musi (ile nastawisz).
    Weźmie z bufora.
    Wszystko jedno jak!
    Ale...
    Pod koniec to te kaloryfery będą ledwo letnie a podłogowe jeszcze długo pójdzie "pełną parą".
    Jest zasilane z wiele niższych parametrów (temperatury).
    Tam gdzie kaloryfery to szybciej zrobi się zimno...
    Adam M.
    Czyli na chlopski rozum dom nie bedzie potrzebowal wiecej energii tylko temperatura w buforze bedzie musiala byc utrzymywana wyzsza, np. bufor bedzie musial byc ladowany codziennie przez krotszy czas od 50 stopni do 90 zamiast dluzej co 3 dni gdyby byla cala podlogowka.

  15. #2095
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Czy co 3 dni to się okaże ale coś koło tego

    Im wyższa temp. jaką musisz pobierać z bufora tym mniejsza jego zdolność do zakumulowania energii.
    I chociaż cwu przepływowo gryzie się tu trochę z rozładowywaniem niższymi temperaturami to Ja nauczyłem się to obejść i rozładowuję bufor maksymalnie a nie odczuwam braku ciepłej wody na "końcówce' , zależne jest to jednak od trybu życia domowników.

  16. #2096

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Im wyższa temp. jaką musisz pobierać z bufora tym mniejsza jego zdolność do zakumulowania energii.
    Skoro bufor "połknie" 100 kWh energii a mój dom np. potrzebuje na dobę
    50 kWh to chyba obojętnie w jaki sposób będę z niego czerpał i tak wystarczy mi tego ciepła na 2 doby.
    "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"
    .................................... Albert Einstein

  17. #2097
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał r7m8
    Cytat Napisał Piczman
    Im wyższa temp. jaką musisz pobierać z bufora tym mniejsza jego zdolność do zakumulowania energii.
    Skoro bufor "połknie" 100 kWh energii a mój dom np. potrzebuje na dobę
    50 kWh to chyba obojętnie w jaki sposób będę z niego czerpał i tak wystarczy mi tego ciepła na 2 doby.

    Woda o temp. 0°C ma jeszcze całkiem sporo energii możesz z niej czerpać aż do osiągnięcia −273,15 °C = 0 K - zera bezwzględnego. Pojemność bufora liczysz od najniższej temperatury, która jest jeszcze dla Ciebie przydatna. Jest różnica pomiędzy 30°C-90°C a 50°C-90°C

  18. #2098

    Domyślnie

    Cytat Napisał r7m8
    Cytat Napisał Piczman
    Im wyższa temp. jaką musisz pobierać z bufora tym mniejsza jego zdolność do zakumulowania energii.
    Skoro bufor "połknie" 100 kWh energii a mój dom np. potrzebuje na dobę
    50 kWh to chyba obojętnie w jaki sposób będę z niego czerpał i tak wystarczy mi tego ciepła na 2 doby.
    Kluczem jest "delta t", jak to zrozumiesz to będziesz wiedzieć.

  19. #2099
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mam nowego mieszakańca:


    przejscia zrobione na takich złaczkach




    pole bitwy:


    taki jest w środku:


    Dennica dolna dostała jeszcze trochę żeber:



  20. #2100
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Skróć sobie nózki to może dostaniesz sie do górnej wężownicy bez przewracania bufora i spuszczania wody

    Ja dzisiaj dołożyłem kolejne 30m w sumie jest już ok 55m fi 15jutro będę testował gdybym teraz robił to chyba bym dał te 55m tak jak ma Piczman, o wiele mniej roboty mniejsze ryzyko rozszczelnienia (tylko w dwóch miejscach)Pozdrawiam

Strona 105 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony