dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 135 z 902
Pokaż wyniki od 2.681 do 2.700 z 18027
  1. #2681

    Domyślnie

    A mnie męczy to spłaszczenie rurki, wywinąć w wężownicę i przepuścić przez takie wałki jakie we frani były.... Co z tym zrobi ciśnienie? Trza będzie sprawdzić....

    Natomiast jedyną jak dotąd formą wymiany ciepła w buforze jaką poruszaliśmy jest wężownica i zbiornik w zbiorniku. Może by bardziej kreatywnie podejść do tematu i wymyślić coś lepszego no i tańszego o ile się uda.

    Ogólnie jestem zdania i sam u siebie tak chyba zrobię, że cwu będę miał osobno w zbiorniku 300l a bufor ok 1400l osobno. Nie wyobrażam sobie, żeby w lato grzać półtorej tony wody do temperatury niechby chociaż 50st. Przecież taki zbiornik promieniuje ciepło jak diabli.

  2. #2682

    Domyślnie

    hmm, trochę zagubiny sens bufora warstwowego chyba, bo przecież nie musisz grzać 1400l, przy pionowym zbiorniku (sławetne uwarstwienie) nikt ci nie zabroni grzać 200, 300, czy 400 litów...

  3. #2683
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Panowie, zaczynacie za bardzo kombinować.
    Dobrze wykonany buforek "inteligentny" z kolumną transportującą ciepło pozwala na dostęp do tego ciepła bez konieczności grzania całości zładu.
    W takim buforze nie ma problemu z nagrzaniem tylko części objętości.
    Oczywiście im wyżej grzejemy tym warstwy pośrednie cieplejsze
    .Bufor - Zdj
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  4. #2684
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Od bardzo dawna obserwuję, że jakoś tak wściekle gryzie ludzi ten spory i dość ciepły baniak.
    Nie chcą mieć TONY GORĄCEJ WODY - i już!
    Za to CHCĄ MIEĆ BUFOR!!!!

    Jakaś paranoja....

    Jak macie zamiar spierdzielić tę robotę - to oszczędźcie sobie wysiłków!
    Jak wykonacie dobrze termoizolację tego baniaka (bo się da), to co komu szkodzi, że latem będzie się paliło/grzało go raz na jakie 3 dni?
    MUSICIE codziennie?
    MUSICIE po odrobince?
    TO PO CO WAM BUFOR?!

    Co za jakieś dziwne pomysły? Ma być wielki (tak ze 4 tony byłoby dobrze) ale nie grzany bardziej jak w 10% i nie wyżej jak 40stC....
    PO CO?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #2685
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Od bardzo dawna obserwuję, że jakoś tak wściekle gryzie ludzi ten spory i dość ciepły baniak.
    Nie chcą mieć TONY GORĄCEJ WODY - i już!

    Adam M.
    Paradigma ma 2kw strat na dobę.
    Nawet 1 kw to nie jest mało.

  6. #2686

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Od bardzo dawna obserwuję, że jakoś tak wściekle gryzie ludzi ten spory i dość ciepły baniak.
    Nie chcą mieć TONY GORĄCEJ WODY - i już!
    Za to CHCĄ MIEĆ BUFOR!!!!

    Jakaś paranoja....

    Jak macie zamiar spierdzielić tę robotę - to oszczędźcie sobie wysiłków!
    Jak wykonacie dobrze termoizolację tego baniaka (bo się da), to co komu szkodzi, że latem będzie się paliło/grzało go raz na jakie 3 dni?
    MUSICIE codziennie?
    MUSICIE po odrobince?
    TO PO CO WAM BUFOR?!

    Co za jakieś dziwne pomysły? Ma być wielki (tak ze 4 tony byłoby dobrze) ale nie grzany bardziej jak w 10% i nie wyżej jak 40stC....
    PO CO?

    Adam M.
    Zimą tak, latem nie. Zimą to i nawet 10 ton i to wrzątku bym chciał, a może nawet 20 ton, a co.

    Ale latem? Niech to się zaizoluje, niech się da, niech nabije tę wodę do 50st. Naładuję wełny, a co 20cm, sweterek mu uszyję z pomponem.

    Co do nabicia ile te warstwy wytrzymają, do rana przez noc? Przecież woda przewodzi ciepło i co rano zimny prysznic?

    Co na to praktyka?

  7. #2687

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Od bardzo dawna obserwuję, że jakoś tak wściekle gryzie ludzi ten spory i dość ciepły baniak.
    Nie chcą mieć TONY GORĄCEJ WODY - i już!
    Za to CHCĄ MIEĆ BUFOR!!!!

    Jakaś paranoja....

    Jak macie zamiar spierdzielić tę robotę - to oszczędźcie sobie wysiłków!
    Jak wykonacie dobrze termoizolację tego baniaka (bo się da), to co komu szkodzi, że latem będzie się paliło/grzało go raz na jakie 3 dni?
    MUSICIE codziennie?
    MUSICIE po odrobince?
    TO PO CO WAM BUFOR?!

    Co za jakieś dziwne pomysły? Ma być wielki (tak ze 4 tony byłoby dobrze) ale nie grzany bardziej jak w 10% i nie wyżej jak 40stC....
    PO CO?

    Adam M.
    Widzę Adamie, że nie wytrzymałeś. Mnie już dawno przeszło reaguję tylko na przejawy spekulacji na linii założenia-projekt-wykonawstwo.
    pozdrawiam

  8. #2688
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Dorzucę coś od siebie

    U mnie bufor nabity do 90 C wychładza się w 6 dni z włączona cyrkulacją do 30 C ( średnio).
    Kotłownia się nie nagrzewa !!!
    Za to w zimie mam tam za chłodno !!!
    Ok. 20 cm wełny w granulacie to trzyma.
    Rzadko nabijam całego, często do ok. 60 C ale tylko z powodu braku czasu, spalam drewniane odpady a to schodzi 2 x dłużej niż węglem czy brykietem.
    Jak już się pozbędę "śmieci" to tylko do pełna i na tydzień zapominam ciesząc się ciepłą woda w kranie.

    Miód malina jak dla mnie

  9. #2689
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Nie wytrzymałem, bo nie trawię, jak ignoranci, którzy nie znają materiału, na którym pracują, wypowiadają "jedynie słuszne prawdy"...

    Wodę ciepłą większość budujących zna jedynie z ... CZAJNIKA!!!
    I na tej wiedzy, jedynie słusznej i prawdziwej, bazują tworząc ogrzewanie WODNE.

    Przykład?
    "Paradigma ma 2kw strat na dobę.
    Nawet 1 kw to nie jest mało. "

    Chyba chodzi o to, że typowa paradigma ze sweterkiem z byle czego (za to ślicznym!) o grubości około 5-8cm traci w każdej sekundzie od 1000 do 2000W.
    Ciekawe...
    Tyle, że mało prawdopodobne...
    Może chodzi o to, że traci 2kWh energii na dobę?
    NO TO SOBIE TO ZOBACZMY!!!

    1J to 1W na 1 sekundę.
    2kWh to 2000W x 60 (min) x 60 (sek) = 7 200 000J = 7 200kJ

    Porównanie wartości opałowej różnych paliw.
    Rodzaj paliwa Jednostka sprzedaży Wartość opałowa Jednostka
    energia elektryczna 1 kWh 3,6 MJ/kWh
    węgiel kamienny 1 kg 24 MJ/kg
    koks 1 kg 27 MJ/kg
    olej opałowy
    wysokokaloryczny 1 kg 43 MJ/kg
    benzyna 1 litr 38 MJ/l
    gaz płynny luzem 1 litr 24 MJ/l
    gaz ziemny GZ-50 1 Nm3 34 MJ/Nm3

    Jak przeliczymy te tragiczne straty na ILOŚCI paliw to odpowiednio wyjdzie:

    Energii elektrycznej – wprost za złotówkę, około, ale to najdroższy nośnik!
    Węgla – 30 dkg
    Koksu – podobnie
    Oleju opałowego – dwie „setki”
    Benzyny – trzy „setki”
    Gazu płynnego – trzy „setki”i trochę
    Gazu „rurzanego” – 200 literków

    POTRAFICIE WYOBRAZIĆ SOBIE TAKIE ILOŚCI?
    Wiecie jak wyglądają w „realu”?

    I w rezultacie utrzymanie tego „luksusu” rujnuje nas na jakieś, w najgorszym przypadku, 30zł/miesiąc!

    I TEGO właśnie nie mogę pojąć, że ludziska, co sobie przeszklenia na pół chałupy fundują, nie potrafią ścierpieć TAKIEJ STRATY!!!

    W zimie nawet o stratach nie ma mowy, bo ciepełko zostaje tam, gdzie taka beczułka stoi - we wnętrzach...
    Latem zaś chałupa takiego "dogrzewania" nawet nie zauważa.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #2690
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    W sprawie "tony gorącej wody"
    W Skandynawii jakos się nie martwią wielkoscią buforowanej ciepłej wody.Mają najczęściej trzy"baniaczki" co daje 2,5 - 4 tony wody.Wszystkie innowacje w tych sprawach zawsze pochodziły ze Skandynawii...ale może się nie znają...

  11. #2691
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Ja już rok przeżyłem .
    Na początku takie dziwne obawy były ale jak sobie przeliczyłem ile tej wody się zbierze w kotłowni jak coś wybuchnie to przestałem o tym myśleć.
    Oswoiłem się z toną gorącej wody.
    Podejrzewam że za 5 lat nie będe pamiętał co tam za ścianką stoi i jak wygląda.
    Przypomną mi zdjęcia

  12. #2692

    Domyślnie

    Dzieki koledzy za konstruktywne wypowiedzi. Ja cenię sobie wygodę jaką wprowadza swoją bezwładnością ta tona wody. Np. awaria kotła co. w zimie padł mi wentylator więc pół dnia byłoby bez ogrzewania a tak bufor dał co miał i nikt nawet awarii nie odczuł. Latem gdy słońca brak a baniak zagrzany do 70-tki cały to wystarcza CWU na 3-4 dni. W okresach przejściowych jesień-wiosna retorciak i bufor tak się "polubili" że razem pozwalają mi zapomnieć o ogrzewaniu na 1,5-2 tygodnie (uzupełnienie zasobnika).
    Ostatnio edytowane przez samir ; 12-08-2010 o 07:50

  13. #2693

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teves Zobacz post
    Mój bufor stoi od kilku miesięcy, ale dopiero kilka dni temu sprawdziłem jego wydajność C.W.U. Projektując go obawiałem się właśnie o ta strefie jego działania, wydajność wężownicy C.W.U. Dokładnie przeczytałem watek i miałem uzasadnione wątpliwości, co do opisywanych rozwiązań.
    Mamy następujące rozwiązania:
    1. 25 mb Cu 22 mm – 1,7m^2- by Adam
    2. 2x 16mb Cu15 (lub 1 – o.k. 1,2m^2 i talerze wymiennik przeciwprądowy by Semir
    3. Trzy KEG’i by Jerzy

    Wersja Adama została powielona już klika razy i ma różne opinie Piczman jest happy ale Fileminion już nie- chcąc uniknąć kłopotów zrobiłem wersje Semira – próba i fiasko 

    Owszem prysznic bez problemów, uzyskiwanie 38C przy 50 na buforze u góry jest możliwe, ale napełnianie wanny powoduje spadek do 30-32C. Podnosimy wiec temp. w buforze przy ok. 65 u góry dostaje 45C na wylocie w zasadzie ciągle, ale w zasadzie, bo w czasie, gdy działa kocioł gazowy lądujący bufor, który wymusza ruch w wymienniku (zasilenie z kociołka trafia wprost w wężownice). Kocił stop – temp spada poniżej 40C. Wniosek engine tego patentu (przepływ grawitacyjny) nie zadziałał tak jakbym sobie życzył). Mogę utrzymywać wysoka temp. w buforze np. 70C ale nie taka była idea. Miałem tam łapać każda krople energii nawet o bardzo niskim potencjale i wykorzystywać ja w niskotemperaturowych odbiornikach: podlogowka i C.W.U - które wymaga max. 45C.
    Można dołożyć wężownice (tak zrobił romano7, ale przy 6 ślimakach nie osiągnął zamierzonego efektu – pomijam koszty, bo sa one wyższe niż zakup wężownicy z kwasowki karbowanej.
    Poruszałem już temat wężownicy do CWU
    Cytat Napisał rafaladam Zobacz post
    I mam jeszcze jedno pytanie. Czy faktycznie ta wężownica 25 metrów 22mm będzie wystarczająca? Jak na razie jedynym źródłem ciepła będzie piec na drewno (oczywiście wężownica na dole też będzie z myslę o przyszłości) więc w lato również będe musiał systematycznie przepalać. Zastanawie mnie czy 2 x 25m na dłuższą metę nie wyjdzie mnie taniej (mógłbym trzymać w lato w buforze niższą temperaturę). Jeżeli tak to jak najlepiej połączyć w środku dwa takie krążki po 25 metrów?
    i zapeniono mnie że 25m fi22 będzie zupełnie wystarczająca

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Mnie te 25 mb wystarcza, dodanie 25 m wiele Ci nie da.
    I wcale bufor nie musi być nabity cały do 50 C.
    Przy "normalnym" użytkowaniu i cyrkulacji nie odczuwam dyskomfortu kiedy mam patrząc od dołu 20 C , 30 C, 40 C !
    Używam tylko prysznica !
    W świetle ostatnich rozważań na forum zacząłem mieć jednak wątpliwości

    Na wężownicę górną kupiłem 25m fi22
    na dolną 25m fi18
    może skrócę częściowo dolną wężownicę pod solar na rzecz wężownicy CWU

    Zbiornik będzie z lejkiem, okrągły fi 105cm wysokość około 185cm.

    Ile z tych 25 metrów fi18 przeznaczonych na dolną wężownicę mogę przesunąć na rzecz górnej wężownicy CWU aby dolna miała wystarczającą wydajność?. Do dolnej wężownicy planuje podłączyć solar domowej roboty lub w przyszłości pompę ciepła.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tn_Zdjęcie0074..jpg
Wyświetleń:	385
Rozmiar:	46,8 KB
ID:	20214   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tn_Zdjęcie0072..jpg
Wyświetleń:	356
Rozmiar:	44,6 KB
ID:	20215   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tn_Zdjęcie0077..jpg
Wyświetleń:	350
Rozmiar:	42,2 KB
ID:	20216   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tn_Zdjęcie0075..jpg
Wyświetleń:	360
Rozmiar:	40,2 KB
ID:	20217   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tn_Zdjęcie0076..jpg
Wyświetleń:	352
Rozmiar:	34,0 KB
ID:	20218  

    Idziemy po to żeby iść a nie po to żeby dojść

  14. #2694

    Domyślnie

    18-kę przesunąć do 22-ki? nie wprowadzasz zbyt dużego zamętu?


    ps. też mi wciąż po głowie chodzi jaka jest ta idealna wężownica ...
    Ostatnio edytowane przez edde ; 16-08-2010 o 20:15

  15. #2695

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    18-kę przesunąć do 22-ki? nie wprowadzasz zbyt dużego zamętu?
    wydaje mi się że nie, poprostu wężownica będzie przedłużona o część 18-ki, przecież niektórzy dają 15-kę do CWU
    Idziemy po to żeby iść a nie po to żeby dojść

  16. #2696

    Domyślnie

    nie wiedze tego, jak przedłużona o część 18-tki? przeciez to dwie różne wężownice powinny być, oddzielowne od siebie i umieszczone w innym miejscu, chcesz odciać kawałek 18-tki i połączyć z 22-ką? kiepawo to wygląda

  17. #2697

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    nie wiedze tego, jak przedłużona o część 18-tki? przeciez to dwie różne wężownice powinny być, oddzielowne od siebie i umieszczone w innym miejscu, chcesz odciać kawałek 18-tki i połączyć z 22-ką? kiepawo to wygląda
    Szczerze mówiąc to ja nie widzę problemu, 25m fi22 potem redukcja i przykładowo 10 mb fi 18. Powierzchnia wymiany się przecież zwiększy a opory przepływu przy fi 18 nie będą jakieś kosmicznie duże.
    Jak już pisałem kupiłem 2 x 25 metrów, 22-ka na górę do CWU i 18 na dół na dodatkowe źródło ciepła. Zacząłem myśleć że te 25mb 18-ki to może być troszkę dużo a w świetle rozważań na temat słabej wydajności CWU przy 25mb 22-ki pomyślałem że to dobry pomysł.

    Jeżeli jesteś w stanie naprowadzić mnie +/- jaka jest optymalna długość tej dolnej wężownicy to będę Ci bardzo wdzięczny, jeżeli nie możesz to daruj sobie ocenę estetycznego aspektu połączenia dwóch różnych przekrojów w jednej wężownicy. Przecież pomysł nie jest aż tak absurdalny.

    Serio będę wdzięczny za pomoc
    Idziemy po to żeby iść a nie po to żeby dojść

  18. #2698

    Domyślnie

    łączenie wewnątrz bufora kawałków rur różnej średnicy nie wydaje mi się dobrym pomysłem wcale nie z powodu "estetyki" i tyle
    chcesz to tak rób, dla mnie to lyypa jest
    ja zacząłem już kombinować w tę stronę http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4239266 albo też zwiększenie powierzchni wymiany (dłuższa wężownica) czy też dwie krótsze równolegle

    ale na razie to liczę, myślę, zbieram wszelkie info, wertuję neta i przede wszystkim 70 stron tego wątku po raz drugi czy trzeci

  19. #2699

    Domyślnie

    może ktoś się wypowie poniższy temat:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...KOVIMAR-ATTACK

    zależy mi na waszych opiniach
    mogę liczyć na pomoc
    wybudować syna, posadzić dom, spłodzić drzewo .....
    czy jakoś tak .............

  20. #2700
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Na holcgaz to ja sobie szykuję kogenerator.
    Też grzeje i to dobrze!
    Do tego - prąd mam swój.
    Zawodność?
    Jak każdego autka...(po odliczeniu hamulców i zawieszenia).
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 135 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony