dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 149 z 902
Pokaż wyniki od 2.961 do 2.980 z 18028
  1. #2961
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    IMHO powinien się kręcić jak ten w zlewie czy wannie.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  2. #2962
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    i kolejne zagadnienie :
    wir, ten naturalny, w buforze kręcić się ma/powinien patrząc z góry zbiornika:

    a) prawoskrętnie (zgodnie z ruchem wskazówek zegara)
    b) lewoskrętnie (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara)
    c) siły coriolisa w tym układzie i naszym geograficznym położeniu oraz ładowaniu i czerpaniu z bufora za pmoca pomp obiegowych są na tyle małe że pomijalne i jak zrobimy tak będzie dobrze?
    Stawiam na b)

  3. #2963

    Domyślnie

    Cytat Napisał robdk Zobacz post
    Odnośnie wcześniejszej dyskusji jak wykonać przejście wężownic przez bufor to pokazuje jak ja zrobiłem.
    Zostały wykorzystane materiały:
    1) Mufa stalowa spawalna
    2) Nypel mosiężny na rurkę miedzianą do lutowania o średnicy takiej jak mufa
    3) Lut srebrowy 25Au
    Wygląda to bardzo podobnie do tego co sugerowałem tu:
    Cytat Napisał r7m8 Zobacz post
    Co sądzicie o takim wyprowadzeniu wężownicy przez ściankę bufora?
    Łącznik mosiężny połączony jest ze stalowym króćcem za pomocą typowego gwintu rurowego uszczelnionego taśmą silikonową.
    Chyba największą zaletą takiego połączenia jest niewielkie zużycie lutowia.

    Nie wiem czy robdk tym się sugerowałeś bo różnica polega jedynie na tym, że nypel mosiężny jest lutowany do mufy a ja chciałem uszczelniać gwint.
    To lutowanie nypla jest b. dobrym rozwiązaniem, no i wyszło przejście idealne.
    Ostatnio edytowane przez r7m8 ; 21-10-2010 o 22:22 Powód: literówka
    "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"
    .................................... Albert Einstein

  4. #2964

    Domyślnie

    Mam pytania dot. wężownicy do CWU ("ślimak" na górze bufora):

    Na ile ciasno może być ona zwinięta i usztywniona dodatkowymi prętami?
    Czy trzeba zostawić jakeś luzy na kurczenie i rozszerzanie się rurki miedzianej pod wpływem zmian temperatury?
    Czy po prostu można na to nie zwracać uwagi - byle slimak był dobrze usztywniony i przymocowany do ścianek bufora?
    Pozdrawiam
    Paweł

    Buduję 3-5 litrowy

  5. #2965
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    @r7m8 kurcze chyba gdzieś ten rysunek wcześniej mi umknął. Kombinowałem ogólnie z przejściem długi czas myśląc jak to wykonać.
    Na początku myślałem o złączkach do miedzi skręcanych i właśnie one były by wkręcane na pastę w mufę. Później wziąłem się za wykonanie wężownic i zacząłem lutować na twardo (uczyć się hi hi). Jak mi już wychodziło to zacząłem znów myśleć nad sposobem przejścia. Nie mogłem dostać odpowiednich złączek dla rury miedzianej 22 więc musiałem kombinować inaczej.
    I tak po dłuższym zastanowieniu się i sugestiach @adam_mk żeby lutować łącznik mosiężny bezpośrednio do bufora, zmodyfikowałem ten pomysł do formy takiej jak wykonałem. Ogólnie problem był z dogrzaniem elementów by móc lutować. Mam dobry palnik na propan butan ale nie dawał rady przy fi 22. Tu popełniłem błąd bo mufki 3/4 wspawałem bezpośrednio do bufora no i później nie mogłem już dogrzać (bufor na dworze wielki 3 metrowy) mufki i łącznika.

    Dlatego dla wężownicy solarnej fi15 wziąłem inny sposób. W mufę jeszcze nie wspawaną wkręciłem łącznik i na warsztacie oblutowałem sobie elegancko. Następnie zamocowałem wężownicę i umieściłem na rurce mufę z łącznikiem. Oczywiście łączniki trzeba przygotować - zwiększyć średnicę by przechodziła rura. Dodam, że wyprowadzenia wężownic zrobiłem już z twardych odcinków miedzi. Po umiejscowieniu tak jak ma być cheftnąłem punktowo mufkę do bufora by nie umożliwić do rozpraszania ciepła. Wtedy zalutowałem rurkę do łącznika i dopiero dospawałem mufę.
    Do przejścia na fi 22 musiałem ściągać jednak już butle acytlenowo tlenowe i dopiero wtedy dobrze się dogrzało i elegancko zalutowało.

  6. #2966

    Domyślnie

    Mam pytanie.

    Czym można owinąć pierwsze bufor przed wełną. Przydała by się jakaś folia aluminiowa. Tylko nie mogę znaleźć odpowiedniej do wysokiej temp. Może taka jaka stosuje się w kominkach.

  7. #2967
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    A co niby ma dawać ta folia bezpośrednio przylegająca do bufora?
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  8. #2968

    Domyślnie

    czyli można tak dać samą wełnę ??

  9. #2969

    Domyślnie

    moje wczorajsze sobotnie popołudnie zaowocowało wężownicą c.w.u., 50 mb fi18, mam nadzieję ze zda egzamin:

  10. #2970

    Domyślnie

    u mnie jest 25 mb i z kranu leci wrzątek !!

  11. #2971

    Domyślnie

    no to moje szanse na powodzenie wzrastają

  12. #2972

    Domyślnie

    Co myślicie na temat takiej rurki http://minox.net.pl/rury.php w roli wężownicy CWU. Łatwo to wyginać tylko ma cienkie ścianki więc ciężko byłoby wspawać cyrkulację i przejścia przez zbiornik, ale jest tańsze od miedzi i ma dużą powierzchnię wymiany ciepła.

  13. #2973
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Rurka jest interesująca.Prawdopodonie istnieje możliwośc przejścia złączką na inny typ.Ciekawy czy obrasta kamieniem ?

  14. #2974
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Gdzieś na tym wątku była już rozważana możliwość wykonania wężownicy z tego typu rurki.
    Stal szlachetna ma gorsze przewodnictwo cieplne ale za to przez to, że jest karbowana ma znacznie rozwiniętą powierzchnię wymiany ciepła.
    To karbowanie ma jeszcze ten plus że przepływ przez nią jest cały czas turbulentny co jeszcze bardziej intensyfikuje wymianę ciepła jak i zapobiega w przypadku wyższych temperatur ewentualnemu osadzaniu się kamienia.
    No i łatwość ze zwijaniem z tego wężownicy.
    Złączki systemowe pozwalają bez problemu łączyć ją z innym typem rur.
    Właściwie jedynym minusem jest cena wyższa od miedzi.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  15. #2975

    Domyślnie

    Nie wiem jakie sa ceny tych rurek ale 30 metrów rury karbowanej DN 12 za 300 pln netto wiec mysle ze nie powinno byc tak zle

  16. #2976
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cięcie kosztów rury Inox poprzez zmianę średnicy na mniejszą nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem.
    A swoją drogą gdzieś znalazł taką tanią (12,2 zł/mb brutto)?
    Rura DN12 - 29,89 zł/mb brutto
    Rura DN16 - 32,23 zł/mb brutto
    Rura DN20 - 36,54 zł/mb brutto
    Rura DN25 - 51,70 zł/mb brutto
    Przy cenie DN25 to rzeczywiście można własne lacie zjeść.
    Ale może ja znalazłem te najdroższe w sieci, choć nie przypuszczam żeby rozpiętość cenowa mogła być 1:10.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  17. #2977
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Ciekawy jestem ile kosztowałoby zakupienie z przesyłką ze Stanów ?

  18. #2978
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Trzeba szperać pod: rury karbowane nierdzewne.

  19. #2979

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    na tej podlinkowanej wcześniej stronce jest super promocja tyle że ceny netto
    http://minox.net.pl/index.php
    Hmmmmmm, podwójną 2x30m i wsio...... Hmmmmmmmm.........

  20. #2980
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    na tej podlinkowanej wcześniej stronce jest super promocja tyle że ceny netto
    http://minox.net.pl/index.php
    To rzeczywiście SUPER promocja.
    Nic tylko brać i równoleglic wężownicę.
    2 x DN12 to tak jak 1 x DN17. A przy okazji jaka powierzchnia wymiany.
    Prawie taka sama jak dla DN25
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

Strona 149 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony