dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 154 z 903
Pokaż wyniki od 3.061 do 3.080 z 18054
  1. #3061

    Domyślnie

    Wlasnie popatrzylem na normy (PN-91/B-02413), i sa tam okreslone minimalne srednice rur.
    Wewnetrzna srednica rury odpowietrzajacej to fi15mm,
    Dla rur bezpieczenstwa i przelewowej te srednice sa wieksze i wynosza juz 25mm.
    Poza tym (cytat): "Na rurach: bezpieczeństwa, wzbiorczej, przelewowej i odpowietrzającej nie można umieszczać armatury umożliwiającej całkowite lub częściowe zamknięcie przepływu, ani urządzeń i armatury zmniejszających pole ich przekroju wewnętrznego".

    Czyli na pewno nie sa to 2mm i jest przez co parowac.

    Tak wiec panowie - ile tej wody na sezon do takiej instalacji z duzym buforem trzeba dolewac?
    Ostatnio edytowane przez pga ; 14-11-2010 o 21:12
    Pozdrawiam
    Paweł

    Buduję 3-5 litrowy

  2. #3062
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Zjawisko raczej pomijalne. Jak wyparuje z 5 litrów na sezon to wszystko. Przy naczyniu 50-100 litrów to można sobie wyobrazić ile czasu to zajmie

  3. #3063

    Domyślnie

    jak patrzę na swoje naczynie z rurą przelewową, która jest calowa stalowa (czyli 25-27mm wewnątrz) o długości 6,5m, idzie sobie te 6,5 metra w dól o jakoś słabo widzę to parowanie do dołu... no chyba, ze wyobraźnia mi szwankuje
    15-tka na odpowietrzeniu też powinna być zagięta w fajkę, czyli tu tez przeciągów bym się nie spodziewał
    no ale konkretnie na pytanie ile wody może wyparować z układu ~2000tys. litrów będę mógł odpowiedzieć dopiero na wiosnę

  4. #3064
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Mam naczynie wzbiorcze na poddaszu z "pietnastki" wygiętej w fajkę.Na tą fajkę włożyłem rurę "z byle czego" i pusciłem obok krokwi w dół na zewnątrz.Jak chcem sprawdzić stan naczynia wzbiorczego ,to odkręcam kran napełniający i kiedy już "pada deszcz",to zakręcam.
    Ostatnio edytowane przez Bogusław_58 ; 15-11-2010 o 07:48

  5. #3065
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Powinieneś mieć rurę przelewową do tego celu. Rurka odpowietrzająca powinna być w najwyższym miejscu i zapewniać ciśnienie atmosferyczne w naczyniu. Przelew powinien być niżej i to on ustala poziom wody w naczyniu.

  6. #3066
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Uprościłem sobie z tym naczyniem, ponieważ nie lubię zbędnej roboty.Otwieram kran napełniający na zimnej instalacji i patrzę przez okno kiedu zacznie kapać z pod okapu i wtedy zakręcam .Gdy woda w instalacji się nagrzeje,to sama wypchnie zbędną ilość.Proste jak obręcz.

  7. #3067

    Domyślnie

    tak samo działa poprawnie podłączona rura przelewowa, tyle, ze przeważnie sprowadzona jest do jakiejś umywalki, odpływu zamiast za okno
    jednak jest minus twojego rozwiązania: przyjdzie Dzied Maroz, zamrozi rurkę z byle czego i nici z przelewu i odpowietrzania również (no chyba, ze na fajce luźno to "byle co"nałożone jest, to może odpowietrzanie zostanie), zagotujesz układ a tu z góry zatkane lodem i...

  8. #3068
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Regulacja wody w naczyniu wzbiorczym u mnie jest raz do roku i nigdy nic nie zamarzło.

  9. #3069

    Domyślnie

    nigdy nie mów nigdy albo zawsze musi być ten pierwszy raz
    ja olałem zrobić jak Bozia (czytaj PN) przykazała i mieć spokój na lata

  10. #3070
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    U mnie wszystko z ostatnim etapem podłączenia bufora było do du... Chyba już było... no uszczelka jest super kupiłem arkusz 150cm x 150 cm 3mm i jest ok.
    1 wężownica nieszczelna, 2-ga to samo, a na dodatek wyciskało przez kołnierz..... Dzisiaj pospawali jeszcze kilka razy posprawdzali i zobaczymy jutro czy będzie trzymał. Próby ciśnieniowe robię na 8atm, taki mam kompresor. Trzymajcie kciuki. A naczynie przelewowe robię ze zbiornika hydroforowego 200l.

  11. #3071
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Mieszkam w nazimniejszym regionie Polski i na razie nie było problemów.

  12. #3072
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Rozumiem, że te 8 at to w wężownice pchasz...
    Adam M.

  13. #3073
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    pewnie tak, bo by ze zbiornika już niezła bańka się zrobiła. Ja swój testowałem ciśnieniem sieci wodociągowej 5 atm i już dekle lekko wyprofilowało. A wężownice ładowałem do 10 atm

  14. #3074
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Tak 8 atm do do wężownic, Trochę strach by było pakować 8 do bufora, testowałem go 3,5 atm i tez się zrobiła "wypukła" dennica - przyspawaliśmy jako wzmocnienie 2-teownik na całej szerokości bufora. Może jutro pierwsze odpalenie układu

  15. #3075

    Domyślnie

    ja swoje bufory ładowałem 5 atm. tez z dwoma oryginalnymi wypukłymi dennicami tego nie poczuł, ten z deklem z blachy płaskiej 6mm brzucha w tym miejscu dostawał no to dostał ceownik 5x10cm i jest teraz ok
    za to fajnie się spuszcza powietrze z takiego baniaczka 900l na 5 atm - na końcówce nyplowej szybkozłączki powietrznej co chwile lód się robił zatykając otwór i strzelając grudkami
    wężownice za to sprawdzałem 8 atm bo tyle kompresor zapodawał

  16. #3076
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Moja dennica ma 12 mm ale ciśnienie umie zrobić swoje ....

  17. #3077

    Domyślnie

    12mm ale średnica 1,2 m, moje 6mm to dla 0,8m średnicy

  18. #3078
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RAFI@RAFI

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    POZNAŃ
    Posty
    159

    Domyślnie

    Witam
    mam takie pytanko ,robię sobie grzałki do bufora w osobnym zbiorniku ok 10l stojącym koło bufora ,całkowita długość rury łączącej to 2,7 m moc grzałek to 6kw bufor 1600l,jaką dać rurę żeby ruszyło grawitacyjnie ,czy 1" wystarczy ? I czy zawór różnicowy zda egzamin co by się ciepełko nie cofało a może lepszy zwrotny ?

  19. #3079
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Pięknie wszystko ruszyło, piec grzeje, buforek się ładuje, aż miło popatrzyć. Najważniejsze, że wszystko działa bez prądu, przetestowane grawitacyjnie, rurociąg z rur 2' i jest go jakieś 10 metrów w jedną stronę, dolna rura w zasadzie idzie w poziomie a górna ma spadki (przez 4m idzie w poziomie). Baniaczek pięknie się uwarstwia. Przy piecu zainstalowałem Laddomat z czujnikiem temperatury spalin, włącza pompę kiedy rura spalinowa ma 50C, wyłącza też przy 50. Teraz czeka mnie izolacja, podłączenie termometrów przylgowych, no i najważniejsze wpięcie cwu i podłogówki. Jak ktoś ma pomysł na zasilanie podłogi temp w zakresie 30-40 to niech się pochwali. Eurostera już mam.

    Rafi@RAfi ja bym dał zawór zwrotny klapkowy, jak porobisz odpowiednie spadki to 1' wg. mnie powinien wystarczyć. Ja mam 2' ale prawie 20m rurociągu no i moc pieca jakies 23-24KW

  20. #3080

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur11 Zobacz post
    ........ Jak ktoś ma pomysł na zasilanie podłogi temp w zakresie 30-40 to niech się pochwali. Eurostera już mam.
    .......
    mój pomysł(juz zakupiony i częściowo zainstalowany) to zawór esbe vrg131 z siłownikiem esbe ara661 http://allegro.pl/zawor-3-drogowy-1-...257689037.html sterowany regulatorem pogodowym, który jeszcze muszę wybrać z kilku, które mam na oku

Strona 154 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony