dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 155 z 902
Pokaż wyniki od 3.081 do 3.100 z 18028
  1. #3081
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    mój pomysł(juz zakupiony i częściowo zainstalowany) to zawór esbe vrg131 z siłownikiem esbe ara661 http://allegro.pl/zawor-3-drogowy-1-...257689037.html sterowany regulatorem pogodowym, który jeszcze muszę wybrać z kilku, które mam na oku
    Ja mam taki zawór na zasilaniu podłogówki przy buforze tylko bez siłownika ale mam w planie wywalić go stamtąd bo jest tam nie potrzebny ponieważ w rozdzielaczach od podłogówki mam pompkę mieszającą i zawór termostatyczny które i tak nie wpuszczą więcej jak 50stopni, myślę dokupić siłownik i wykorzystać ten zawór do podmieszania powrotu do pieca chyba się nada ?no i muszę dołożyć zawór zwrotny klapkowy bo ten który teraz mam z piłeczką w środku nie działa ,zbiornik sie wychładza a przy grzaniu góry zbiornika gazowym przepuszcza w piec węglowy .

  2. #3082

    Domyślnie

    jeżeli masz mieszacze w rozdzielaczach to faktycznie chyba niepotrzebnie zdublowane urządzenia, moja koncepcja to centralne, pogodowe sterowanie temperatura podłogówki w kotłowni a nie w poszczególnych szafkach, wystarczy jeden zawór mieszający, jedna pompka itd, nie trzeba w każdym rozdzielaczu tego montować, wydaje mi się ze wysterować to może być tez łatwiej i taniej niż w osobno w każdym rozdzielaczu, poza tym chyba zawór termostatyczny da ci stała ustawiona temperaturę zasilania (tak jak piszesz nie więcej niż 50st), ja chciałbym żeby temperatura zasilania była zmienna w zależności jaka jest w danej chwilki wymagana, bez niedogrzania czy przegrzewania pomieszczeń czy podłóg

  3. #3083
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Poszukuje rozwiazania które mi załatwi wszystko w jednym miejscu, a dokładnie przy buforze, mam elektrycznego kospela w tym momencie z centralnie sterowną temperaturą i jestem zadowolony. Chcę ustawić ręcznie na zaworze np 30C a ilość dostarczonego ciepła chcę regulować przez czas pracy pompy, regulowany przez sterownik.

    Troszkę poszukałem i mam pytanie, czy nie jest najprościej zainstalować zawór 3-drogowy ale termostatyczny ?? np. ESBE VTA 322 20-40 stopni C
    Ostatnio edytowane przez artur11 ; 21-11-2010 o 16:21

  4. #3084

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur11 Zobacz post
    Poszukuje rozwiazania które mi załatwi wszystko w jednym miejscu, a dokładnie przy buforze, mam elektrycznego kospela w tym momencie z centralnie sterowną temperaturą i jestem zadowolony. Chcę ustawić ręcznie na zaworze np 30C a ilość dostarczonego ciepła chcę regulować przez czas pracy pompy, regulowany przez sterownik.

    Troszkę poszukałem i mam pytanie, czy nie jest najprościej zainstalować zawór 3-drogowy ale termostatyczny ?? np. ESBE VTA 322 20-40 stopni C
    i tu spotkałem się z opiniami ludzi znających się na podłogówce, że poprawne jest gdy pompa chodzi ciągle (lub prawie ciągle) a system regulowany jest przez wysokość temperatury czynnika grzewczego, tak tez bodajże ma kolega Piczman i mu się to sprawdza

  5. #3085
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Mam zaprojektowane zasilanie podłogi w projekcie na 28C, przy mrozie -20 i ma to pokryć wszystkie straty ciepła a w domku ma być 20. Czyli idąc tropem regulacji temp. uklad ma się regulować między 25 a np. 30?. Cały czas wydaje mi się skuteczniejsza (na pewno prostrza w wykonaniu) praca z zadaną temp np 30 działająca okresowo hmmmm ?????

  6. #3086
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Są zawory i zawory...
    Klapkowego grawitacja może nie podnieść, jak solidny.
    A łączenie tego z podłogówką już było parę razy!
    Zagoogluj - ESBE
    Tak się to łączy przez niego jak CWU.
    Resztę robi automatyka podłogówki.
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #3087
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur11 Zobacz post
    Cały czas wydaje mi się skuteczniejsza (na pewno prostrza w wykonaniu) praca z zadaną temp np 30 działająca okresowo hmmmm ?????
    Jak wyziębisz chałupę to te 30 C okresowo będzie rekompensować z 20 godzin.
    Podłogówka to nie regulus !
    Ja w tej chwili mam 22 C na zasilaniu ale wolę to niz 40 C okresowo.
    Przerabiałem wszystko, może temp. w domu i utrzymasz ale komfort tragiczny ,,,

    28 C na zasilaniu w takie mrozy to bardzo mało, czy jesteś pewien że obliczenia są prawidłowe ???

  8. #3088
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Jak wyziębisz chałupę to te 30 C okresowo będzie rekompensować z 20 godzin.
    Podłogówka to nie regulus !
    Ja w tej chwili mam 22 C na zasilaniu ale wolę to niz 40 C okresowo.
    Przerabiałem wszystko, może temp. w domu i utrzymasz ale komfort tragiczny ,,,

    28 C na zasilaniu w takie mrozy to bardzo mało, czy jesteś pewien że obliczenia są prawidłowe ???
    Budynek jest zaprojektowany jako pasywny, a ja pilnowałem wykonawców ile mogłem. Poczytałem inne tematy na forum i pomału mi się klaruje najsensowniejsze rozwiązanie, muszę jeszcze wybrać odpowiedni sterownik. Czyli pogodówka + sterowanie temp + 1 czujka w reprezentacyjnym pomieszczeniu. Na razie podłącze pompę do termostatycznego ESBE 20-43 a to wszystko do istniejącego sterownika (zwykły euroster).

    Jak na razie to trwają prace nad ocieplaniem rur i bufora, no i podłączeniem do niego co i cwu, palenie w piecu przetestowane, laddomat sprawdza się idealnie.

  9. #3089
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jw3417

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    KIELCE
    Kod pocztowy
    26-008
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam.
    Zrobiłem bufor według szkicu z pierwszej strony tylko że 500L wężownica CWU fi 22mm i 25 m dł. jestem po pierwszych próbach i małe rozczarowanie gdy jest zagrzany cały lub pół tak gdzieś do 80stopni jest dobrze .Ale przy niższych temperaturach wężownica nie wyrabia nie wiem czy gdzieś nie popełniłem błędu czy w 500l taka wężownica może słabiej grzać za ciasno ułożona .Do bufora podpięte będą kolektory ciężko będzie z nich uzyskać takie temperatury .Znacie może jakiś sposób jak by usprawnić tą wężownice nie zaglądając do środka.
    pozdrawiam
    Wiesiek

  10. #3090

    Domyślnie

    panie i panowie! szukam pomysłu na materiał do ocieplenia zbiorników, to, że grubość na maxa to wiem ale gdzieś coś było o jakiś płytach wełna/alu na sam zbiornik, co to za materiał i czy naprawdę warto to stosować bo pewnie koszt nie mały, czy po prostu pojechać np. zwykłą wełną mineralną?

  11. #3091
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RAFI@RAFI

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    POZNAŃ
    Posty
    159

    Domyślnie

    edde
    tu masz linka do tej izolacji http://www.rockwool.pl/oferta/produkty
    jest taż tam cennik czy warto to sprawa dyskusyjna współczynnik około 0,038W/mK czyli żadna rewelacja folia powinna zamknąć powietrze wewnątrz czyli powinno być lepiej
    jedno jest pewne buforek bedzie się pięknie prezentował w takim ubranku
    najlepszy to by był aerożel jak dobrze pamiętam to 1 cm ma wspólczynnik 0,012W/mK tylko ta cena zabija http://allegro.pl/aerozel-izolacja-xxi-i1233058930.html
    Ostatnio edytowane przez RAFI@RAFI ; 24-11-2010 o 20:47

  12. #3092

    Domyślnie

    któryś konkretnie produkt masz na myśli? bo podałeś linka ogólnego do produktów rockwoola
    na wyglądzie mi nie zależy, bo oprócz takiej np. 5cm warstwy wełny z alu poszłoby i tak +15-20cm wełny czy granulatu styropianowego, także piękna folia i tak się schowa
    chodzi o to czy w ogóle te maty z alu mają sens, bo może to samo a taniej wyjdzie owinąć 5cm zwykłej wełny, można tez na to naciągnąć folię (np. mam pół rolki folii - pozostałości po układaniu ogrzewania podłogowego) albo i nie foliować tylko zawinąć taką piątką 3-4 razy?

  13. #3093
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RAFI@RAFI

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    POZNAŃ
    Posty
    159

    Domyślnie

    http://przewodnik.rockwool.pl/produk...mella-mat.aspx konkretnie chodziło mi o to (coś mi się źle wkleiło)
    ja planuje owinąć 4 razy alumatą chyba że znajdę jakiś tańszy aerożel (może chińczycy już to opanowali) to wtedy aero 1cm + 4razy alumata
    jeżeli chodzi o folię to myślę że bardziej chodzi o uszczelnienie niż izolacje więc ta z podlogowki powinna spełnić to samo zadanie

  14. #3094
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Mój bufor stoi w rogu i będzie obudowany z każdej strony i wobec czego będzie ocieplony warstwą 5 cm wełny i owinięty folią strech. Na ściany chcę dać 5 cm styropianu a w powstałą lukę pomiędzy buforem i styropianem wypełnić pianką PUR. Dla pianki PUR współczynnik jest około chyba 0,022W/mK

  15. #3095
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    A nie lepiej zabudować i zasypać wełna w granulacie ?

  16. #3096

    Domyślnie

    Znalazłem stronkę o MEGA-dużym buforze ciepła: ktoś w ogródku zakopał cysternę na mleko - ma izolację i 20tys litrów pojemności. Podgrzewana solarem w lecie, a także nadwyżką z turbiny wiatrowej, a zimą ciepło wyciągane jest przez pompę ciepła, która ładuje normalnej wielkości (2m3) bufor domowy.
    Rozważana jest też opcja dokupienia jeszcze dwóch takich cystern!
    Milk Tanker Thermal Store with Heat Pump

  17. #3097
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Ja ocieplam tym czym mam, wełna z alu (pozostałość po wentylacji) potem zwykła wełna z rolki i chyba streczem całość, na koniec wszystko obuduje rygipsem. A tak się prezentuje buforek już na swoim miejscu.



    Uploaded with ImageShack.us

  18. #3098
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał jw3417 Zobacz post
    Witam.
    Zrobiłem bufor według szkicu z pierwszej strony tylko że 500L wężownica CWU fi 22mm i 25 m dł. jestem po pierwszych próbach i małe rozczarowanie gdy jest zagrzany cały lub pół tak gdzieś do 80stopni jest dobrze .Ale przy niższych temperaturach wężownica nie wyrabia nie wiem czy gdzieś nie popełniłem błędu czy w 500l taka wężownica może słabiej grzać za ciasno ułożona .Do bufora podpięte będą kolektory ciężko będzie z nich uzyskać takie temperatury .Znacie może jakiś sposób jak by usprawnić tą wężownice nie zaglądając do środka.
    pozdrawiam
    Wiesiek
    Przeczytałeś pierwszą stronę i pewnie na tym się skończyło, nie ty jeden się rozczarowałeś, jakbyś dał z 50m pewnie byś był zadowolony .

  19. #3099
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Proporcje zładu i strugi nie takie wyszły.
    Rurka fi 15 byłaby lepsza, tyle, że mniej wydajna (ilościowo, w litrach CWU na min.)

    Dlaczego nie chcecie zasypać tego perlitem?
    Ciekły tlen tak termoizolują i działa dobrze...
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #3100
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jw3417

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    KIELCE
    Kod pocztowy
    26-008
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam
    Dzięki Adam

    Znasz może jakiś sposób jak by usprawnić tą wężownice nie zaglądając do środka.
    pozdrawiam
    Wiesiek

Strona 155 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony