dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 213 z 902
Pokaż wyniki od 4.241 do 4.260 z 18028
  1. #4241
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    rura ze złomu w Oświęcimiu, wystawiali się na allegro.
    http://archiwumallegro.pl/zlom_uzytk...461211964.html

    kosztowała 1.50zł za kilo
    ja jestem ze Szczecina, wiec raczej sie sprowadzic nia oplaca. Zreszta dla mnie za wielki - jak bede robil to cos w stylu Piczmana. Tan twoj to dosc trudno bedzie rozgrzac

  2. #4242

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    ja jestem ze Szczecina, wiec raczej sie sprowadzic nia oplaca. Zreszta dla mnie za wielki - jak bede robil to cos w stylu Piczmana. Tan twoj to dosc trudno bedzie rozgrzac
    Czemu nie 500 litrów? Łatwiej rozgrzać niż piczmanowe 1000

  3. #4243
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grand72
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    226

    Question

    Potrzebuję szybkiej podpowiedzi:
    Z czego zrobić lejek? Wiem, że o tym było, ale odgrzebanie teraz tego tematu
    moje pomysły to:
    1- wkład kominowy nierdzewny -lekki i nie porażająco drogi
    2- wkład kominowy czarny ten grubszy co stosuje się do kominków
    3- kanał wentylacyjny ocynkowany
    4- zwykła rynna

    Jaka mniej więcej średnica tej rury przy średnicy bufora 600mm?
    - myślę o takiej 120mm

    Ukręciłem na razie wstępnie wężownicę 25m zdwojonej miedzianej fi 18mm
    Czy wyjście na cyrkulację CWU można zrobić na jednej nitce czy też lecieć podwójnie?

    Rury mam przygotowane do spawania, dekle wycięte płaskie 8mm
    Poza tym dopinam resztę budowy, dlatego nie mam kiedy chwalić się efektami. Bufor powstaje w tzw. wolnym czasie
    Postaram się wrzucić fotki.

    P.S. Bajcik: imponujący klocek
    Ostatnio edytowane przez Grand72 ; 16-06-2011 o 23:31
    Budownictwo mieszkaniowe wcale nie jest budujące

  4. #4244
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grand72
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    226

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjęcie.jpg
Wyświetleń:	408
Rozmiar:	58,6 KB
ID:	61489Wstepnie uwinąłem wężownicę zwój przy zwoju na beczce metalowej owiniętej kartonami, taśmą klejącą, sznurkiem itp. do żądanej średnicy poza tym beczka była lekko stożkowata więc się wyrównało. Znalezienie odpowiedniego walca w moim mieście było b. trudne. Maszyna do zdejmowania opon znacznie uprościła zwijanie. Dzięki niej poradziłem sobie sam w kilkanaście minut z przerwą na podziwianie dzieła. Teraz bedę ją rozciągał w pionie i lutował do pionowych rurek z miedzi twardej fi 15mm.

    Śr. wewnętrzna zbiornika to ok. 59cm
    Śr. walca 46cm + 2x18mm -59cm = ok. 4cm odstępu wężownicy od ściany zbiornika
    Do tego dojdą te pionowe rurki które jeszcze przybliżą miedź do stali
    Może to za blisko?

    Kupiłem też miedź 25m fi 15mm na dolną wężownicę, ale to chyba bedzie mało prawda?
    Ostatnio edytowane przez Grand72 ; 16-06-2011 o 23:49
    Budownictwo mieszkaniowe wcale nie jest budujące

  5. #4245

    Domyślnie

    ja, za radą forumowiczów, komin lejka zrobiłem z rury 130mm stalowej takiej za kilkanaście zł, od piecyka-kozy, parnika czy jak tam to się nazywa, a sam lej z blachy powlekanej, która mi po kryciu dachu została

  6. #4246
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grand72
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    226

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    ja, za radą forumowiczów, komin lejka zrobiłem z rury 130mm stalowej takiej za kilkanaście zł,
    No właśnie tak mi sie wydawało, że wystarczy bo skoro niby ma nie korodować, to wystarczy.
    Budownictwo mieszkaniowe wcale nie jest budujące

  7. #4247
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Te 25mb fi 15 starcza, bo ZAWSZE pracuje z największą możliwą skutecznością tam, gdzie są największe gradienty.
    Podziel te metry na dwa i zrównoleglij. (zwijaj w przeciwnych kierunkach, to będzie łatwiej połączyć)
    Cyrkulacja ledwo cieknie i nawet dobrze ją wyprowadzić z jednej rurki CWU (tak 1/3 od dołu - geometrycznie a nie w mb wężownicy).
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #4248
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Aga i Krzysiu
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza/Sosnowiec
    Posty
    63

    Domyślnie

    Witam wszystkich!

    Planujemy ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym ze wspomaganiem grzałkami w buforze. Jednak bufory fabryczne nie spełniają naszych oczekiwań- jak są tanie - do 2000 zł, to nie posiadają żadnych wężownic, ceny tych z wężownicami do c.w.u. są nie do przyjęcia. Wniosek: stwierdziliśmy z mężem, że będziemy sami robić bufor. Przebrnęłam przez cały wątek, dokształciłam się, ale trochę mi się pomieszało, więc mam kilka pytań:
    - upierałam się, bo gdzieś coś czytałam, że podłogówka musi pracować w systemie zamkniętym. Uświadomiliście mnie, że się myliłam! Więc chcę się jeszcze upewnić: kominek + bufor + podłogówka - wszędzie krąży ta sama woda, jedno naczynie wzbiorcze pod sufitem poddasza przytulone do komina + wężownica do c.w.u. ?
    - wężownica do cwu z rurki miedzianej fi 22 długości 25m - nie jestem pewna, czy to wystarczy - myślę dać dwie równolegle tylko czy brać fi 15 czy fi 18? Nie zapamiętałam
    - Chcę skorzystać z podanego tu rozwiązania i grzałki umieścić w osobnym pojemniczku - w którym miejscu bufora je wpiąć?
    - W chwili obecnej nie planuję solarów ani PC, ale kto wie za kilka lat? Chyba było tu takie rozwiązanie, że wężownica do solara też była w osobnym pudełeczku razem z grzałkami. Czy przejdzie coś takiego, czy jednak wywalić dodatkowe 500 zł na wężownicę w buforze, której może nigdy nie będę potrzebować?

    Pytanie do Adama_mk : Rzuciło mi się w oczy, że można zakupić "rurki" na bufor koło Huty Katowice. Gdzie konkretnie? Buduję się o dwa rzuty beretem od koksowni .

    Pozdrawiam, Agnieszka

  9. #4249

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aga i Krzysiu Zobacz post
    - upierałam się, bo gdzieś coś czytałam, że podłogówka musi pracować w systemie zamkniętym. Uświadomiliście mnie, że się myliłam! Więc chcę się jeszcze upewnić: kominek + bufor + podłogówka - wszędzie krąży ta sama woda, jedno naczynie wzbiorcze pod sufitem poddasza przytulone do komina + wężownica do c.w.u. ?
    Dokładnie. Paru z nas tak ma, i ja też zamierzam mieć.

    - wężownica do cwu z rurki miedzianej fi 22 długości 25m - nie jestem pewna, czy to wystarczy - myślę dać dwie równolegle tylko czy brać fi 15 czy fi 18? Nie zapamiętałam
    poczytaj kto ile ma jakiej i jak mu się sprawdza
    http://kolos.math.uni.lodz.pl/~bajci...a-Buforow.html

    - Chcę skorzystać z podanego tu rozwiązania i grzałki umieścić w osobnym pojemniczku - w którym miejscu bufora je wpiąć?
    W zasadzie jakie to ma mieć zalety oprócz łatwiejszego serwisowania grzałek?

    - W chwili obecnej nie planuję solarów ani PC, ale kto wie za kilka lat? Chyba było tu takie rozwiązanie, że wężownica do solara też była w osobnym pudełeczku razem z grzałkami. Czy przejdzie coś takiego, czy jednak wywalić dodatkowe 500 zł na wężownicę w buforze, której może nigdy nie będę potrzebować?
    Ja wolałem dać teraz niż potem żałować. A jak solarów nie będzie to dolna wężownica będzie też do CWU

  10. #4250
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Dziwne...
    Dziewucha a z sensem gada...

    Dobra!
    Jesteś z tych nie najbiedniejszych to stać Cię na te kilka metrów miedzi...
    Wężownica do CWU zrównoleglona to zabawa dla tych "trochę" niedowiarków i tych, co bufor chcą trzymać w 45stC.
    Daj dwa razy fi 18 lub fi 22.
    Grzałki daj w bufor pod lejkiem (taniej, łatwiej).
    Solarna /od pompy ciepła wężownica pod lejkiem - tam gdzie grzałki.
    Pamiętaj, że wkład wodny do kominka masz nieco wyżej jak dno bufora....

    Rurki...
    Teren znasz...
    Jedziesz od miasta do Huty.
    Wpadasz na to rondko POD obwodnicą (drogą Tychy - Siewierz).
    50 m dalej, po prawej stronie jest skład budowlany.
    Wjeżdżasz tam i głębiej w placu masz te rurki.
    Widać z satelity w jakim XXXmaps

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #4251

    Domyślnie

    Zaspawany na amen.

    Spawacz skarżył się na słabe napięcie(*) i mówi żeby koniecznie szczelność sprawdzić.

    Dzisiaj pozatykałem otwory, napompowałem i poznajdywałem troche mikrootowrków.



    Jakie są sposoby na uszczelnienie? Poxilina? Żywica epoksydowa?

    *) okolica rolnicza, co trzeci uruchamia pompę do podlewania i napięcie spada. Zanotowany rekord to 150V. Elektrownia wie ale na razie nic nie robi.

  12. #4252

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    (...)poznajdywałem troche mikrootowrków.
    Jakie są sposoby na uszczelnienie? Poxilina? Żywica epoksydowa?
    Wyżłobić i ponownie zaspawać. Żadnych półśrodków bo gdy go napełnisz i żywica by puściła to wodę trzeba będzie spuszczać bo z nią nie da się spawać. Nie daj Boże gdyby to się stało w środku zimy.

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    *) okolica rolnicza, co trzeci uruchamia pompę do podlewania i napięcie spada
    Coś mi tu nie pasuje bo same pompy chyba nie są w stanie tak obniżyć napięcia. Moim zdaniem wina leży po stronie linii przesyłowych.
    "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"
    .................................... Albert Einstein

  13. #4253

    Domyślnie

    mikrootworki to nieszczelności na spawach? to nie baw się żadna poxiliną tylko to trzeba kątówka oczyścić i zaspawać, bo to ma być przecie zrobine raz a porządnie, po zaspawaniu sprężone powietrze do buforka, woda z mydłem i pędzelek i jeszcze raz po wszystkich newralgicznych miejscach

    ps. fachowcy starej daty takie nieszczelności spawów (np. w kotłach) uszczelniali punktakiem i młotkiem, i ponoć trzymało nie gorzej jak spaw ale ja bym tego sobie nie robił

  14. #4254
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Tylko spawanie.
    Najlepiej na spadki napięć mieć spawarkę inwerterową. U mnie także dość duże spadki a cały bufor wyspawałem od jednego razu, a spawaczem nie jestem

  15. #4255

    Domyślnie

    Ja sie całkowicie z wami zgadzam - nie ma to jak spawanie.

    Jednak mam pewne problemy logistyczno-organizacyjne. Bufor blokuje mi budowę. Jutro zamówiony HDS wstawia mi go górą do kotłowni (a właściwie "buforowni") i murarze mogą kontynouwać strop.

    Dalsze poprawki już na placu budowy, z lepszym lub gorszym dostępem do problematycznych punktów.

  16. #4256

    Domyślnie

    Osobny post, z osobną sprawą, prawie że off-topiczną.

    Czy w praktyce dałoby radę wykorzystać dolną wężownicę solarną do produkcji bimbru, jako destylarnia? Korzyść podwójna bo odzyskuje się sporo ciepła

  17. #4257
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Ale jakby na etapie składania do kupy dać na dole wężownicę z nierdzewki, to... sprawdzenie organoleptycznie jak grzeje może odbić się na zdrowiu
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  18. #4258
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    Zaspawany na amen.

    Spawacz skarżył się na słabe napięcie(*) i mówi żeby koniecznie szczelność sprawdzić.

    Dzisiaj pozatykałem otwory, napompowałem i poznajdywałem troche mikrootowrków.


    Jakie są sposoby na uszczelnienie? Poxilina? Żywica epoksydowa?

    *) okolica rolnicza, co trzeci uruchamia pompę do podlewania i napięcie spada. Zanotowany rekord to 150V. Elektrownia wie ale na razie nic nie robi.
    szlifować spawy i spawać jeszcze raz
    1. agregat prądotwórczy + spawarka
    2. spawarka spalinowa
    u mnie spawacz taka:
    ELEMAX GENERATOR SHW190-RA
    spawa pow. 10mm bez problemu

  19. #4259

    Domyślnie

    Duży wpływ na późniejszą szczelność ma przygotowanie powierzchni spawów. Tlenki w płynnym metalu grawitacyjnie wypierane są w górę. Specyfika spawania, szybkie topienie, szybkie krzepnięcie sprzyja kumulacji zanieczyszczeń w spoinie. Stąd mikronieszczelności. Nie koniecznie musi to być wyłącznie wina spadków napięcia na sieci. Przeszlifowanie da z całą pewnością zadowalające efekty.

    Mam z kolei pytanie o mój bufor. Po poprawkach (mikronieszczelności ) utrzymuje mi 1bar przez dobę. Jak sądzicie czy jest to wystarczające by uznać za szczelny? Więcej nie nabijam bo widok dennic mnie lekko wystraszył a naczynie wzbiorcze planuje na 4-5m od podstawy bufora.

  20. #4260

    Domyślnie

    krzy27, nie mam cie jeszcze w rejestrze, napisz może jaki bufor, czy cylindryczny, pojemność, czym zasilany, jaki odbiór, jakie wężownice i z czego, jakie przejścia przez ściany bufora. Jak masz zdjęcia to chętnie popodziwiamy

    A u mnie przeprowadzka:

Strona 213 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony