dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 266 z 902
Pokaż wyniki od 5.301 do 5.320 z 18027
  1. #5301

    Domyślnie

    Cytat Napisał robdk Zobacz post
    I tu jest pies pogrzebany. Taki stan osiąga się dopiero pod koniec ładowania bufora lub wcale. Kocioł ogrzewa sam siebie w małym obiegu nie przekazując do bufora wytworzonej energii bo przez bufor jest za mały przepływ.
    Przecież do zaworu dociera gorąca woda na wejście B i sam w sobie jest on gorący.
    Schemat jego podłączenia jest taki jak sugeruje producent, a mój kominek ma wystarczającao małą moc aby zawór pracował poprawnie (dobrałem go - nawet z zapasem na podstawie charakterystyk doboru z dokumentacji ESBE).
    Zgadzam się, że ten zawór można wymienic na np. 50st.C i powinno byc dobrze - ale ciagle zostanie przyczyna zbyt chłodnej wody na wejściu B, pomimo że na kominku jest ponad 80st.C. Chcialbym najpierw ten problem wyeliminować, a pozniej podejmę dalsze kroki - inteligentna pompa lub zawór dla mniejszej temperatury.
    Pozdrawiam
    Paweł

    Buduję 3-5 litrowy

  2. #5302
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał pga Zobacz post
    Taką samą temp pokaże Ci dopiero po paru - parunastu minutach stabilnej pracy ukłądu, straty ciepła - wszechobecne. Skoro nie dochodzi... to jakieś czary. Musi dochodzić !!, jeśli jest jak narysowałeś. Jak z kominka wychodzi stabilne 87 to na wejsciu B powinno być około 85. Obejrzyj jeszcze raz wszystko dokładnie - diabeł tkwi w szczegółach.

    Ta temp 80C jest na "kominku" czy mierzona termometrem na rurze z kominka, bo te pomiary w tym samym czasie się przeważnie różnią. Kominek, piec ma czujnik w korpusie i mija trochę czasu zanim termometr na rurze pokaże to samo. Zmierz temperaturę na rurze z kominka i przed zaworem tak ze 20 CM.

    Ta temp 66 sugeruje mi poprawną temp na wyjściu z zaworu ESBE ??
    Ostatnio edytowane przez artur11 ; 05-12-2011 o 12:44

  3. #5303
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Zaczyna się robienie doktoratu...
    Wywaliłbym ten zawór!
    Zatkałbym mały obieg.
    Puścił z pompą przez jakie 5 minut a potem wyłączył pompę i złapał za rury łapą.
    Powinno podtrzymywać grawitacyjnie obieg przez ten syfon.
    Samo nie ruszy, ale jak się "pomoże" to ma szansą zadziałać w samoregulacji.

    W przyszłości (jak zadziała dobrze) termostat na rurze zasilającej.
    palimy i startujemy pompę.
    Jak termostat zobaczy ze 65stC to wyłącza tę pompę...
    Możesz się bardzo przyjemnie zdziwić!
    Ten syfon MOŻE spowodować, że do bufora będzie wpływała tylko bardzo ciepła woda i w samoregulacji!
    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 05-12-2011 o 12:48
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #5304

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur11 Zobacz post
    Taką samą temp pokaże Ci dopiero po paru - parunastu minutach stabilnej pracy ukłądu, straty ciepła - wszechobecne. Skoro nie dochodzi... to jakieś czary. Musi dochodzić !!, jeśli jest jak narysowałeś. Jak z kominka wychodzi stabilne 87 to na wejsciu B powinno być około 85. Obejrzyj jeszcze raz wszystko dokładnie - diabeł tkwi w szczegółach.
    Otórz w tym sęk. Miałem nie zaizolowane rury - zaizolowalem i roznica temp. sie zmniejszyła o parę stopni.
    Kilka innych szczegółów jeszcze zostało.

    Cytat Napisał artur11 Zobacz post
    Ta temp 80C jest na "kominku" czy mierzona termometrem na rurze z kominka, bo te pomiary w tym samym czasie się przeważnie różnią. Kominek, piec ma czujnik w korpusie i mija trochę czasu zanim termometr na rurze pokaże to samo. Zmierz temperaturę na rurze z kominka i przed zaworem tak ze 20 CM.
    Mierzyłem temp. pare minut na rurze pod otuliną. Czujnik w korpusie kominka wskazywał jakieś 90.
    Ciężko mi to tak mierzyć przy zimnym piecu - w obecnej konfiguracji już go raczej nie rozpalę - szkoda nerwów.

    Niestety nie mam czujników w rurze - choć chętnie bym miał.
    Czy macie jakiś patent by je tam umieścić? - mam takie czujniki do sterownika grubości 0.5cm i długości paru cm.
    i za bardzo nie mam pomysłu jak je szczelnie wstawić do rury z zachowaniem dobrej przewodności cieplnej.

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Wywaliłbym ten zawór!
    Zatkałbym mały obieg.
    Puścił z pompą przez jakie 5 minut a potem wyłączył pompę i złapał za rury łapą.
    Powinno podtrzymywać grawitacyjnie obieg przez ten syfon.
    Samo nie ruszy, ale jak się "pomoże" to ma szansą zadziałać w samoregulacji.
    OK - rozumiem.
    Ten syfon musiałbym zapewne zrobic - omijałby on dołem pompę?

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Możesz się bardzo przyjemnie zdziwić!
    Ten syfon MOŻE spowodować, że do bufora będzie wpływała tylko bardzo ciepła woda i w samoregulacji!
    Czy średnica 28 rurki miedzianej wystarczy aby grawitacyjnie ten bufor był ładowany?

    Panie Adamie - naczynie przelewowe to w końcu najlepiej podłączyć na rurze zasilającej bufor, czy przez oddzielny króciec do kominka?
    Pozdrawiam
    Paweł

    Buduję 3-5 litrowy

  5. #5305

    Domyślnie

    "Czy średnica 28 rurki miedzianej wystarczy aby grawitacyjnie ten bufor był ładowany?"
    Wg mnie jest to wystarczająca średnica ale dałbym CU35 jeśli już w miedzi.
    --
    "naczynie przelewowe to w końcu najlepiej podłączyć na rurze zasilającej bufor, czy przez oddzielny króciec do kominka?"
    A czytałeś to?
    http://ogrzewnictwo.pl/artykuly/urza...aszczem-wodnym
    Zamieściłem ledwie stronę wcześniej.
    Pozdrawiam,
    mrTomo

    Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać.
    Bruce Lee

  6. #5306
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Mylę układy?
    Nie masz kilka metrów w bok pod podłogą?
    (tego syfonu)
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #5307

    Domyślnie

    Witam Wszystkich

    Na początku chciałbym dokonać recenzji swojego układu CO z buforem wg pomysłu Adama.
    W skład układu wchodzi:
    Bufor 750l z dwiema wężownicami
    CWU ok 40m CU18 - zapewniająca doskonały komfort ciepłej wody
    Solar - jeszcze nie testowana
    Kominek z płaszczem wodnym
    i jednofunkcyjny piec gazowy.
    Dom z poddaszem użytkowym ok 200m2, 100% podłogówka sterowana pogodowo sterownikiem pw key i zaworem z siłownikiem

    Pracuje to u mnie ponad rok i jestem bardzo zadowolony.

    Ostatnie kilka dni pojawił się problem z piecem gazowym. Podczas ostatniej fazy dogrzewania bufora do 60st piec gazowy zaczynał wydawać dziwne odgłosy(ale też nie zawsze), jak by coś w środku pieca wpadało w rezonans.
    Wezwaliśmy serwisanta - diagnoza - zakamieniony wymiennik.
    Pan zdemontował wymiennik i faktycznie wyleciało z niego trochę kamienia. (to wiem tylko z relacji żony, bo mnie osobiście nie było w domu)
    W rozmowie telefonicznej przeprowadzonej z serwisantem stwierdził ze zład jest za duży, na początku zaproponował montaż wymiennika płytowego pomiędzy piecem a buforem, potem sie z tego wycofał i stwierdził ze trzeba opróżnić układ i zainstalować "stację uzdatniania wody" i przez nią zalać układ od nowa???
    Zmniejszył również temperaturę na piecu i zalecił grzać bufor do mniejszej temperatury, aby zapobiec wytrącaniu się kamienia?
    Po jego zabiegach na razie piec pracuje cicho.

    Co wy na to?? Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem?

    Adamie jaka mogła być przyczyna wytrącenia się kamienia? Czy ta sytuacja może się powtarzać. Gdzieś w Twoich postach czytałem o neutralności zładu po pewnym czasie.

    Często żona zostaje sama w domu i chciałbym jej oszczędzić przykrych niespodzianek w kotłowni.

    Jeszcze coś z innej beczki. Bo widzę ze temat jest za czasie, czy można wymienić wkładkę w zaworze termostatycznym esbe bez opróżniania zładu?. Niestety nie przewidziałem zaworu pomiędzy buforem a esbe. W kominku paliłem tylko kilka razy ale obserwuję to co koledzy ze na kominku temperatura jest spora ale woda krąży długo na małym obiegu. Jak dobrze pamiętam to aktualnie mam 55 lub 60 st

    Pozdrawiam Wszystkich
    Ostatnio edytowane przez michalwdowski ; 05-12-2011 o 21:29

  8. #5308
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RAFI@RAFI

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    POZNAŃ
    Posty
    159

    Domyślnie

    Panowie Help
    może mi ktoś powiedzieć ile potrzebuje energi żeby podgrzać 1000l wody z teperatury 20 st do 80 st bo jakoś mi te obliczeni dzisiaj nie idą
    Z góry wielkie dzięki

  9. #5309
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    michalwdowski
    Zład już masz odkamieniony.
    Został nie raz podgrzany ponad 52stC.
    Teraz już nie ma się CO wytrącać...
    Można było zład zalać deszczówkę (destylatka) bo mały nie jest.

    Dedukuję, że było tak:
    Kocioł gazowy ma wymiennik płomieniowo-cieczowy.
    Wytrącony kamień siadał gdzie mógł.
    Nie odbywało się to wyłącznie poza miejscem, gdzie woda była grzana.
    Dlatego zakamienił się wymiennik.
    Dalej już niewiele może się dziać, chyba, że zład wymienisz.
    Co się miało stać to już się stało.
    Zład odkamieniony i odgazowany jest niereaktywny.
    Nie wyklucza to elektroogniw i elektrokorozji typu aluminium-miedź.
    W kocu - to woda (taki kwas... dihydromonokside, elektrolit)
    Powinno być już spokojnie.

    Po jaką cholerę Cię namawiano na powtórkę z rozrywki i wymianę zładu? - ja nie wiem!
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #5310
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    "Zmniejszył również temperaturę na piecu i zalecił grzać bufor do mniejszej temperatury, aby zapobiec wytrącaniu się kamienia?"

    Nie spytałeś go JAK DŁUGO ten kamień jeszcze będzie się wytrącał i Z CZEGO?
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #5311
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAFI@RAFI Zobacz post
    Panowie Help
    może mi ktoś powiedzieć ile potrzebuje energi żeby podgrzać 1000l wody z teperatury 20 st do 80 st bo jakoś mi te obliczeni dzisiaj nie idą
    Z góry wielkie dzięki
    ok. 70 kwh
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #5312
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RAFI@RAFI

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    POZNAŃ
    Posty
    159

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ok. 70 kwh
    Dzięki
    teraz mogę zamawiać grzałe

  13. #5313

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Zmniejszył również temperaturę na piecu i zalecił grzać bufor do mniejszej temperatury, aby zapobiec wytrącaniu się kamienia?"

    Nie spytałeś go JAK DŁUGO ten kamień jeszcze będzie się wytrącał i Z CZEGO?
    Adam M.
    Dziękuję Adamie za tak szybką odpowiedź

    Próbowałem ale niestety byłem poza domem i rozmawialiśmy tylko telefonicznie.
    Pierwsze czego Pan zażądał to schematu hydraulicznego i elektrycznego.
    Ja na to że nie mam i ze wszystko objaśnię, gdzie która rurka wchodzi i co robi.
    Po pół godziny udało mi się go przekonać ze CWU jest realizowana przepływowo.
    W końcu przyznał ze układ jest zaprojektowany w "ciekawy" sposób. Niestety żadnej konkretnej odpowiedzi nie uzyskałem jedynie tyle ze zład jest duży i ze może sie dalej wytrącać kamień.

    Czy ktoś jeszcze podrzuci jak jest z tą wkładką w esbe?
    Ostatnio edytowane przez michalwdowski ; 05-12-2011 o 22:09

  14. #5314
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Dotąd jeszcze nie musiałem rozdłubywać ESBE, bo mi żaden nie padł...
    Nie wiem co się da a co nie.

    Pacjent założył, że dotąd jeszcze zład nie przepłynął w całości i wielokrotnie przez kocioł?
    Że tam jeszcze są sole wapnia i magnezu rozpuszczone?
    Dziwne, bo piszesz, że chodziło dość długo...
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #5315
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Dotąd jeszcze nie musiałem rozdłubywać ESBE, bo mi żaden nie padł...
    Nie wiem co się da a co nie.

    Pacjent założył, że dotąd jeszcze zład nie przepłynął w całości i wielokrotnie przez kocioł?
    Że tam jeszcze są sole wapnia i magnezu rozpuszczone?
    Dziwne, bo piszesz, że chodziło dość długo...
    Adam M.
    Mam układ identyczny jak kolega z zakamienionym kociołkiem gazowym. Rok temu kociołek zaczął warczeć - kupiłem kamiks i odmieniłem przestał warczeć, ale zaczął znów warczeć znów kupie kamiks i odkamienię. Rady pacjenta głupawe zobaczę czy moje 1000l wytrąci trzeci raz coś w kociołku

  16. #5316
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Wytrąci...
    MUSI!

    CZEMU się tak brzydko bawisz z tym kotłem?!

    Węglan wapnia i magnezu osadza się gdzie może...
    To skutek podgrzania tego zładu.
    Także W WĘŻOWNICY!
    Tworzy się kamień kotłowy na jej ściankach, taki jak w czajniku...
    To traktujesz go "kamiksem" i przeprowadzasz w postać "rozpuszczoną", która termicznie (no, bo kociołek jest do grzania) jest znowu przetwarzana na kamień (kotłowy)...po jakimś czasie....

    Wlej tam beczkę octu i bazuj na octanach wapnia i magnezu!
    Są nie do wytrącenia termiczne, choć aromatycznie da się je wyczuć z daleka!

    ODŁĄCZ ten kocioł!
    W układzie WYDZIELONYM zastosuj kamiks!
    WYPŁUCZ kocioł dokładnie.
    POTEM odtwórz układ z tym zładem, który masz!
    Koniec kłopotów!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #5317
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    CO ja z Wami mam!
    TEGO żaden żyd nie ma!!!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #5318
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Powoli i raz jeszcze...
    Kamiks działa na CAŁY zład!
    Rozpuszcza wszystko "co znajdzie".
    ZNOWU zaczyna to pływać w wodzie i cykl się powtarza!

    Paletopojemnik pod rynnę!
    Odkamienić kocioł!
    Zalać zład deszczówką i zapomnieć o kłopotach i świszczeniu!
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #5319
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

    ODŁĄCZ ten kocioł!
    W układzie WYDZIELONYM zastosuj kamiks!
    WYPŁUCZ kocioł dokładnie.
    POTEM odtwórz układ z tym zładem, który masz!
    Koniec kłopotów!

    Adam M.
    Ty mnie za troglodytę masz czy jak ? A jak niby ja to zrobiłem ? Pompka na 12V z samochodu, garść wężyków, akumulator wiadro i kamix . 2 godzinki i z powrotem kociołek w układ ogrzewania.

  20. #5320
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Ufff!
    Uspokoiłeś mnie!

    Bo wiesz... najprościej nasypać do baniaka...
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 266 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony