dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 439 z 902
Pokaż wyniki od 8.761 do 8.780 z 18028
  1. #8761
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    ja osobiście od lat popieram to, co pisze adam_mk i tak robię, taniej, drożej - klient decyduje, ale z regulacją miejscową.

    wcześniej robiłem na pogodówkach i w większości przypadków klient mial problemy w okresach przejściowych - ale to było wcześniej - domy inne jak teraz, ale z tym co adam mówi - dogrzane-niedogrzane, to weźcie taki przykład:
    dom z łazienką w środku bryły, łazienka bez styku ze ścianami zewnętrznymi, ogrzewanie podłogowe w całym, powiedzmy zapotrzebowanie łazienki 300W pokryte podłogówką. Ze sterowaniem pogodowym przy -20C na zewnątrz wszystko Ok, a jak jest -5C i pogodówka obniży temp. zasilania - już brakuje i łazienka nie dogrzana. Oczywiście zaraz ktoś napisze że w łazience i tak drabinka musi być do suszenia ręczników - OK, ale to znaczy, że przy -20C na zewnątrz drabinka nie działa i z suszenia ręczników doopa. Oczywiście zaraz ktoś napisze, że drabinka z grzałką (pomijam sensowność) - tylko po co?

    I tak można do usranej ...

    Przy sterowaniu miejscowym nie ma tych problemów, potrzeba to grzejem, nie potrzeba to nie grzejem.

    A to że kogoś nie stać - to inna sprawa.

    Swoją drogą nie każdy ma takie odczucie komfortu jak Piczman.

  2. #8762
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    ...
    Swoją drogą nie każdy ma takie odczucie komfortu jak Piczman.
    Jeden czuje się komfortowo w maluchu a drugi w polonezie

  3. #8763

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    to weźcie taki przykład:
    dom z łazienką w środku bryły, łazienka bez styku ze ścianami zewnętrznymi, ogrzewanie podłogowe w całym, powiedzmy zapotrzebowanie łazienki 300W pokryte podłogówką. Ze sterowaniem pogodowym przy -20C na zewnątrz wszystko Ok, a jak jest -5C i pogodówka obniży temp. zasilania - już brakuje i łazienka nie dogrzana. Oczywiście zaraz ktoś napisze że w łazience i tak drabinka musi być do suszenia ręczników - OK, ale to znaczy, że przy -20C na zewnątrz drabinka nie działa i z suszenia ręczników doopa. Oczywiście zaraz ktoś napisze, że drabinka z grzałką (pomijam sensowność) - tylko po co?
    To ja nie powiem o drabince. Za to powiem, że IMHO ta łazienka ma źle zrobioną podłogówkę. Skoro inne pomieszczenia o większych stratach są dogrzane mimo niższego parametru, a ta łazienka przy mniejszych stratach nie jest, to znaczy że moc odawana do łazienki jest zbyt mała. Przy czym to może być albo za mała powierzchnia grzejna, albo po prostu za niska temperatura czynnika grzewczego, no albo jedno i drugie. Sam mam taką łazienkę w środku domu, grzaną podłogówką sterowaną pogodówką i nie zauważyłem podawanych przez Ciebie objawów. U mnie wręcz zimą (gdy działa ogrzewanie) jest to najcieplejsze pomieszczenie w całym domu. Inna rzecz, że osobiście nie uważam podłogówki wodnej za idealne ogrzewanie do łazienki. Do utrzymywania stałej temperatury podłogówka się nadaje, ale akurat w łazienakch przez 1h na dobę chciałoby by się mieć temperaturę o 5 stopni wyższą (utrzymywanie takiej podwyższonej temperatury całą dobę nie ma sensu), więc jednak ta drabinka może się przydać i to może nawet z grzałką... A to że kogoś nie stać - to inna sprawa.

    PS. Do sterowania pogodówką potrzeba po prostu na prawdę dokładnie policzonego i dobrze zrobionego (i wyregulowanego) co, oraz niezbyt "zmiennego" domu.
    Ostatnio edytowane przez ravbc ; 05-06-2013 o 09:32

  4. #8764

    Domyślnie

    A jak malujecie swoje bufory? Wiem, że w środku nie ma sensu zabezpieczać antykorozyjnie. Na zewnątrz trzeba pomalować. A co z miejscem styku pierścienia, uszczelki i wieka? Malować czy nie?

  5. #8765

  6. #8766
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Odpaliłem 12m2 solarów płaskich z buforem po 2 dniach, woda w buforze ociągneła temperature ok - 60*C
    Wezownica fi 15 25m jest troszkę za mała i czynik nie daje rady oddać całej energi do bufora, kolejną rzeczą jaką zauważyłem to zbyt wona wedróka zładu podczas pracy wychodziło na to że na dole buforu jest gorąca woda a na górze jakieś 7*C niższa, potem to się wyrównuje,
    Najlepsze było jak ok 14 zoalaczyłem że temperatura czynnika na powrocie jest wyższa niż na zasilaniu.

    Czy ma ktoś jeszcze podłączony bufor z solarami??

  7. #8767

    Domyślnie

    możesz dać link do zdjęć twojego bufora?

  8. #8768
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    możesz dać link do zdjęć twojego bufora?
    Są w dzienniku

  9. #8769

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalio Zobacz post
    Odpaliłem 12m2 solarów płaskich z buforem
    Czyli masz jakieś 6 solarów na dachu?
    Zapodaj jakieś foty, jak to wygląda.
    Jesteś chyba pierwszy z buforem i solarami , także dziel się kazdymi spostrzeżeniami w tym temacie.

    Pozdrawiam!
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  10. #8770
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Tak dokładnie dostałem 6 paneli stoją sobie wolno w ogrodzie na słupach,

    Dziś kolejny dzień obserwacji, każdy wie że ciepła woda unosi sie go góry ale nie każdy wie w jakim czasie to jest - a jest to bardzo długo, podczas pracy układu, dół bufora jest cieplejszy niż góra, i tak jak dziś na dole było już 60* to na górze tylko 48.
    mój.
    Różnica pomiędzy zasilaniem bufora a powrotem jest 10-15* ale powtrot jest zawsze wyższy o ok 5-10* od zładu na 1/2 wysokości

    Ale na pierwszym zegarze mam tylko 30, potem 1/2 wysokości mam 45 i na górze 48-50
    W bufor pcham na start +20 od zastanej i wyłaczam kiedy delta spadnie do 12

    A teraz bufor fabryczny 500l, weżownica rura stalowa 1" pow grzewcza 2m2, wysokośc weżownicy 70cm bez lejków itp,

    i tu róznica pomiędzy zasilaniem a powrotem siega 15-20*, następuje szybszy odbiór ciepła, nastepuje tu też szybsze uwarstwienie zładu, ciepła woda jest na górze a nie na dole,

    Tak mi się wydaje że w dużej mierze winny jest ty ten lej kierunkujący strugę, a mam rurę nie taką małą bo 200. Niestety pomimo że moc dla weżowanicy stalowej i miedzienej bedzie podobna - jak kiedyś zapytał o moc to usłyszałem wykład o gradietnach stożkach itp. to jednak kluczowa jest tu powierzchnia oddawani ciepła, a nie stożki czy gradienty.

    Wg mnie robimy bufory 1000 czy 2000 a nawet 3000 jako sprzegło, mniedzy innymi do solarów tylko wszyscy kłądą tam weżownice fi15 25m a ja już wiem że dla dwóch czy trzech paneli ta weżownica się nadaje i nic więcej, Wężownica solarna powinna byc ściśle powiązana z planowaną ilością paneli.
    na 2m2 palena powinno by ok 0,4-0,5 m2 pow weżownicy,

  11. #8771

  12. #8772
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    A jakie by Cie interesowały - starałem sie uchwycic wszystkie szczgóły.

    Solarów jeszcze nie wsatawiłem bo to nowe uniejne ) i dopiero co popoprawiali fuszerki

  13. #8773

  14. #8774
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    rura zwalcowana blacha kwasiak fi 200mm
    wysokość stożka 400mmm średnica podstawy 7000mm
    otwory ponacinane fleksem 5mm szerokie na 100mm długie naprzemian po 6
    wysokośc całości 2200mm

  15. #8775

    Domyślnie

    Ja mam coś w ten deseń - jak trochę czasu będzie to wrzucę zdjęcia..
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TOP.jpg
Wyświetleń:	297
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	195014

  16. #8776

    Domyślnie

    MarynioM, fajnie, ze dales ten schemat ale jego rozmiar jest taki, ze nic na nim nie widac. Czy mozesz zapuscic to jeszcze raz.
    Dziekuje.

  17. #8777

    Domyślnie

    Cytat Napisał amciek80 Zobacz post
    MarynioM, fajnie, ze dales ten schemat ale jego rozmiar jest taki, ze nic na nim nie widac. Czy mozesz zapuscic to jeszcze raz.
    Dziekuje.
    Klikałeś na niego? (niestety jest określona wielkość przesyłanych zdjęć)

  18. #8778

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalio Zobacz post
    Dziś kolejny dzień obserwacji, każdy wie że ciepła woda unosi sie go góry ale nie każdy wie w jakim czasie to jest - a jest to bardzo długo, podczas pracy układu, dół bufora jest cieplejszy niż góra, i tak jak dziś na dole było już 60* to na górze tylko 48.
    mój.
    Różnica pomiędzy zasilaniem bufora a powrotem jest 10-15* ale powtrot jest zawsze wyższy o ok 5-10* od zładu na 1/2 wysokości

    Ale na pierwszym zegarze mam tylko 30, potem 1/2 wysokości mam 45 i na górze 48-50
    W bufor pcham na start +20 od zastanej i wyłaczam kiedy delta spadnie do 12

    A teraz bufor fabryczny 500l, weżownica rura stalowa 1" pow grzewcza 2m2, wysokośc weżownicy 70cm bez lejków itp,

    i tu róznica pomiędzy zasilaniem a powrotem siega 15-20*, następuje szybszy odbiór ciepła, nastepuje tu też szybsze uwarstwienie zładu, ciepła woda jest na górze a nie na dole,

    Tak mi się wydaje że w dużej mierze winny jest ty ten lej kierunkujący strugę, a mam rurę nie taką małą bo 200...
    Czyli co? Teoria stożka jest do bani?

  19. #8779

    Domyślnie

    Cały czas myślę, czemu tak się moze dziać.
    Gdzie dokładnie mierzysz temperaturę, może jest tak, że nie mierzysz temperatury zładu a okolice np. wężownicy solarnej. To jest mój najbardziej prawdopodobny typ.

    Może ta rura wznośna jest pod sam dekiel? Ile od dekla ona jest?

  20. #8780
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jest "korek" w rurze wznośnej.
    Termiczny albo inny.
    Inne sztuki (konstrukcje) "popełnione" przez wielu RÓŻNYCH ludzi działają DOBRZE.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 439 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony