dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 463 z 902
Pokaż wyniki od 9.241 do 9.260 z 18028
  1. #9241

    Domyślnie

    Ciekawy patent dla tych którzy mają skromnie z miejscem - dodatkowe pomieszczenie na zewnątrz

    http://www.youtube.com/watch?v=hArPmISNb0k
    http://www.youtube.com/watch?v=UZGEXFsV2R0

  2. #9242
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Tak mnie naszła pewna myśl: ilość ciepła zgromadzoną w buforze można określić po poziomie wody w naczyniu wzbiorczym. Tylko jak ten pomiar niezawodnie zautomatyzować.

  3. #9243
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam wyskakuje trochę ale mam problem typu ze jak pale w piecu i jak pompka chodzi jest oki a jak sie wyłączy na chwile to słychac w naczyniu wzbiorczym przelewanie sie wody , mam układ otwarty , a jak ja nabije bufor do 80 /90 C i jak wyłącze pompke to automatycznym odpowietrznikiem który jest od odpowietrzania pionu od podłogówki cały czas uchodzi powietrze tak z 5 min i poźniej jest oki . Miałem opróżniony bufor z wody bo przerabiałem powrót do pieca bo miałem za wysoko i teraz mam na sam dole z 5cm od spodu zbiornika . Wydaje mi sie ze nic mi sie nie zapowietrza bo jak odkręcam śrubki z pompek nie leci powietrze tylko kapie woda .
    Sprzedam Bufor ciepła 1000l z CWU i piec stałopalny 30 kw 605139743

  4. #9244
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał cruz Zobacz post
    Tak mnie naszła pewna myśl: ilość ciepła zgromadzoną w buforze można określić po poziomie wody w naczyniu wzbiorczym. Tylko jak ten pomiar niezawodnie zautomatyzować.
    Czujnik paliwa z samochodu .
    Cytat Napisał byry007 Zobacz post
    Witam wyskakuje trochę ale mam problem typu ze jak pale w piecu i jak pompka chodzi jest oki a jak sie wyłączy na chwile to słychac w naczyniu wzbiorczym przelewanie sie wody , mam układ otwarty , a jak ja nabije bufor do 80 /90 C i jak wyłącze pompke to automatycznym odpowietrznikiem który jest od odpowietrzania pionu od podłogówki cały czas uchodzi powietrze tak z 5 min i poźniej jest oki . Miałem opróżniony bufor z wody bo przerabiałem powrót do pieca bo miałem za wysoko i teraz mam na sam dole z 5cm od spodu zbiornika . Wydaje mi sie ze nic mi sie nie zapowietrza bo jak odkręcam śrubki z pompek nie leci powietrze tylko kapie woda .
    Może masz za nisko naczynie.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  5. #9245
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Ale przed przerobieniem było Oki użytkowaniem go wcześniej około roku a teraz jak go naładuje i wyłączyć pompkę to wtedy automatyczny odowietrznik szaleje od podlogowki a wyżej jest od pieca i nic się nie dzieje, może dolać wody jeszcze do układu? I powoli ładować bufor bo lubię szybko go ładować może za dużo wody wywali przez naczynie i jest może mało później?

  6. #9246
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    A może ktoś napisać ile wam trzyma bufor godzin i przy jakiej temp na dworze ten co ma ocieplony wełną a pelitem?

  7. #9247

    Domyślnie Teraz czas na mój bufor

    Dołączam do listy posiadaczy aczkolwiek jeszcze nie użytkowników, na razie...

    wężownica solarna 32 m fi15


    wężownica do CWU 50 m fi 18, w tle lejek


    przejście na lucie srebnym


    zbiornik z rury fi 73 cm,wysoki na 235 cm


    tu stoi już w kotłowni


    a tu już nie sam, lecz z przyszłym partnerem piecem HEF o mocy 24 kw


    Przypominam o planie mojej instalacji i zachęcam do dyskusji na temat jak tym poprawnie i efektywnie sterować!



    Dodam tylko, że za namową użytkowników tego wątku wykonałem ogrzewanie podłogowe w całym domu zostawiając tylko 7 grzejników dla lepszego sterowania temperaturą.
    Do powyższego planu instalator chce dołożyć pompki do podłogówki na każdy poziom osobno czyli 3 szt o małej mocy zamiast jednej o dużej mocy .
    Co WY na to?

    Pozdrawiam!
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  8. #9248
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Kocioł będzie grzał instalację i bufor bez pośrednictwa jakichkolwiek zaworów podnoszących temperaturę powrotu wody w kotle?

  9. #9249

    Domyślnie

    Wyjście na kaloryfery ma zawór trójdrożny, a bufor ma być grzany grawitacyjnie a z zaworem pozostanie tylko pompka.
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  10. #9250

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Kocioł będzie grzał instalację i bufor bez pośrednictwa jakichkolwiek zaworów podnoszących temperaturę powrotu wody w kotle?
    u mnie jest prosty termostat, włącza pompkę gdy na piecu jest odpowiednia temperatura, jak spadnie to wyłącza, żadnego podmieszania powrotu itp.

    A co do grawitacyjnego grzania, to jak rury nie mają 2" to raczej kiepsko to widzę (trzeba bardzo powoli grzać), do tego kocioł musi mieć małe opory, no i jak kocioł na tym samym poziomie co bufor to grawitacja stanie zanim się bufor załaduje.

  11. #9251

    Domyślnie

    Cytat Napisał Carpenter78 Zobacz post

    wężownica do CWU 50 m fi 18
    Do CWU wystarczyło by 25m wężownicy z miedzi - ta nagrzewa bez problemu wodociągową wodę do temp mniejszej od 2-3 stopnie pod szczytem bufora....
    Ostatnio edytowane przez waflos ; 15-10-2013 o 14:12

  12. #9252

    Domyślnie

    Cytat Napisał waflos Zobacz post
    Do CWU wystarczyło by 25m wężownicy z miedzi - ta nagrzewa bez problemu wodociągową wodę do temp mniejszej od 2-3 stopnie pod szczytem bufora....
    Zależy jaką masz temperaturę w całej reszcie bufora (i jak rozmieszczoną w nim wężownicę CWU) oraz co równie ważne, jaki masz przepływ CWU. Dla jednego kranu wystarczy te 25m, dla przysznica może też, ale przy dużym poborze będzie za mało. Liczyliśmy to już tutaj, a co ważniejsze sprawdzaliśmy także empirycznie. Więc nie, 25m wężownicy dla CWU wcale nie zawsze wystarcza...

    PS. Na prawdę musiałeś zacytować cały post razem ze zdjęciami, żeby dopisać jedno zdanie komentarza?

  13. #9253

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post

    PS. Na prawdę musiałeś zacytować cały post razem ze zdjęciami, żeby dopisać jedno zdanie komentarza?
    Oj sorki nie widziałem że się całość załączyła - już poprawiłem

  14. #9254

    Domyślnie

    Wolę dmuchać na ciepłą wodę niż na zimną...

    Wychodzę z założenia jak ravbc.

    Pozdrawiam!
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  15. #9255

    Domyślnie

    Wlazłem na jakiś durny portal i nagle "o, bufor!". Ciekawe co to za izolacja.
    http://terriblerealestateagentphotos...ge/63580083649

  16. #9256
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Mnie przypomina pianę PUR krytą płytą pilśniową...
    Straszna rzeźba...
    MOŻE działać DOBRZE!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #9257

    Domyślnie

    Wklejam może bardziej przejrzysty schemat




    Pytania;
    1. Co lepiej w powyższym układzie do podłogówki, 3 małe pompki czy 1 duża, jak wy macie?
    2.Czy nie jest potrzebny zawór zwrotny klapkowy na powrocie z grzejników by woda nie szła grawitacyjnie na wyłączonej pompce grzejnikowej?
    3. Czy czasem nie można by zrezygnować z pompki grzejnikowej a ruch wody wymusi pompa z powrotu bufora z obiegu piec-bufor?
    4. Wasze sugestie...

    Oczywiście zaworki, filtry i inne elementy instalacji będą jak trzeba.
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  18. #9258
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomekfu

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    otwock
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    jestem tu nowy, z racji próby zbudowania /przebudowania bufora.
    Oczywiście 474 stron forum przeczytałem( miesiąc mi to zajęło po nocach) prawie z całkowitym zrozumieniem.
    Kurcze , że takich rzeczy w szkole nie uczą :

    moja sytuacja:
    posiadam bufor reflex ph800- odkupiłem go od szefa za bardzoo małe pieniądze( bufor jak laleczka, pracował 3 sezony, ale zmienili mu koncepcje kotłowni- bufor był dwukrotnie za mały do powierzchni chaty
    pojemność zbiornika 750 l, golas w środku
    chciałbym wstawić do niego 2 wężownice: solar ok 25 fi 15 podwójny stożek i CWU 50 mb fi 18 z miękkiej miedzi( o "kominie" nie wspomnę)
    wiąże się to z odcięciem i pospawaniem od nowa czapki
    i tumój problem
    bufor z blachy 2 mm, a ja jeszcze chciałem go podwyższyć do poj 1000ltr ( firmowce maja tą sama budowę nózek i blache)

    Czy jest możliwe i bezpieczne dostawienie 35 cm walca z blachy 2 mm i zaspawanie czapki??, (nóżki oczywiście dołożę extra)

    Oczywiście w karcie zbiornika napisano co napisano( kategorycznie nie wolno rozcinac .. itd) w końcu żyją z budowy nowych zbiorników

    Jednak może Forum wypowie się ( bez udzielania gwarancji na temat możliwości i jakotakiego bezpieczeństwa późniejszego użytkowania. System będzie otwarty, wys słupa 6,5 m.
    Widziałem przeróbkę gotowca w postach Piotrmati, może kolega się pochwali jak sobie poradził z niezagrubą raczej blachą, a może jakiś spawacz lub praktyk coś mi mądrego na wątpliwości podrzuci.

    pozdrawiam
    TF

  19. #9259

    Domyślnie

    Dzień dobry ja też jestem ,,nowy,, choć temat drążę od kilku miesięcy. nie udało misie przeczytać całego postu ale strony do 1 do ok 50, potem ok 150-180 itd. trochę skacze bo chce znaleźć szybko odpowiedź na pare konkretnych pytań a tu i tematy się ,,powtarzają,, i dochodzi di często tych samych zbędnych nie na temat - dyskusji.
    Jestem od 4 lat ,, palaczem kominkowym,, . o dziwo nie znudziło mi się
    mam co prawda warunki do tego by kotłownię mieć w ,,salonie,,
    komin jest elementem nośnym umieszczonym centralnie w dużej otwartej ok 70m2 przestrzeni parteru,
    oczywiście podłogówka.
    Niezabudowane ścianami schody na piętro , wspierające się o tył komina
    powodowały że pierwotnie stojący nieobudowany wkład kominkowy bez płaszcza wytwarzał podczas pracy swoisty ,, bufor,, powietrzny który magazynując ciepełko oddawał je powoli na 1 piętro. No ale budynek ma ok 20 lat instalacja CO była zrobiona jak to ,,kiedyś,, więc remont i przeróbki
    2 lata temu wymiana na wkład z płaszczem o mocy ok 24 kW, zabudowa itd.
    No i się zaczęło na razie wpięte wszystko bezpośrednio w podłogówkę i dodatkowe 2 grzejniki na parterze
    Nauczyliśmy się palić po jednym kawałku drewna. Szukalismy rozwiązania jakby tu zwiększyć max pojemność wodną układu
    żeby się nie gotowało i nie trzeba było ciagle dokładać. choć duża kłoda dołożona ok 23-24 wieczorem potrafi rano ok 7 jeszcze się żarzyc
    No i trafiłem zupełnie przypadkowo 8-10 miesięcy temu na a.... na bufor, a wiosną na ten post.
    tak więc należę do zwolenników tego ustrojstwa choć dopiero instaluję swój pierwszy (na razie bez wężownic) 1000l baniaczek
    dlatego kilka pytań:
    1. Na czym postawić wiem ze temp. ma dole będzie niska ale zawsze trochę wyższa od temp. nieizolowanej podłogi w piwnicy,
    a jestem od lat maniakiem wykrywania i ,,likwidowania,, wszelkich mostków termicznych.
    bufor gotowiec ma spod w kształcie okręgu.

    2. gdzie zainstalować dodatkową grzałkę 12 kW teoretycznie jak najniżej czyli w moim przypadku ok 15cm nad dennicą, ale ??
    grzała ma dodatkowe zabezpieczeni na 85 st Celsjusza czy nie wystąpi taka sytuacja, ze pod deklem będzie około 100 ,a na dole jeszcze nie zadziała zabezpieczenie ?? czyli jak rośnie temperatura zładu (grzanego nie tylko ,,awaryjnie,, grzałką, ale i w II taryfie) z wysokośćią,

    Ze względu na ww opis pomieszczeń na parterze na razie układ jest otwarty mogłem z instalacjami zejść tylko do piwnicy a naczynie wzbiorcze umieścić w najwyżej położonym miejscu klatki schodowej schodzącej do piwnicy- tak działa to od 2 lat.
    po zainstalowaniu w piwnicy bufora i docelowym podpięciu grzejników na piętrze muszę układ przerobić na zamknięty

  20. #9260

    Domyślnie

    Witam
    Czy ktos z uzytkownikow tego forum ma zrobiony kociol na paliwo stale z miarkownikiem ciagu+bufor ktory posiada wezownice 25m fi 15 na cwu +ogrzewanie podlogowe,Niechce montowac dmuchawy do pieca stad ten miarkownik ciagu,Prosze o jakis schemat rady wszystkich uzytkownikow.DZIEKUJE

Strona 463 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony