dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 468 z 902
Pokaż wyniki od 9.341 do 9.360 z 18028
  1. #9341

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrTomo Zobacz post
    Perlitu mam miejscami 11-12 cm, bo obudowa nie jest dokładnie okrągła. Wełny musiałbyś dać ze 30 cm...
    Jak policzyłeś grubość wełny?

  2. #9342

    Domyślnie

    Adam_mk gdzieś to opisywał na początku.
    Przyznaję - mogłem się pomylić, ale kojarzę, że zalecał 2x grubiej wełny od perlitu.

    Adam zalecał też, żeby wełnę potem "zagipsować" szczelnie i zamalować. To w celu zatrzymania powietrza.
    A perlitu im dasz więcej, tym oczywiście lepiej (dłużej utrzyma ciepło)
    Ostatnio edytowane przez mrTomo ; 11-11-2013 o 23:00 Powód: dopisałem
    Pozdrawiam,
    mrTomo

    Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać.
    Bruce Lee

  3. #9343

    Domyślnie

    Przy okazji (bo tak mi się skojarzyło jaz zobaczyłem Bajcika) warto też pamiętać - co szczególnie przyda się "nowym" kolegom i koleżankom - o tym co Bajcik zebrał co po drodze było.
    http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/domek/Bufor.html
    http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/domek/Bufory.html

    Bajcik - nie mógłbyś tych linków trzymać gdzieś w stopce?
    Pozdrawiam,
    mrTomo

    Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać.
    Bruce Lee

  4. #9344

    Domyślnie

    Przepraszam za pomyłkę w nazewnictwie to przetwornica a dokładnie ,,Awaryjne źródło zasilania z przebiegiem sinusoidalnym i funkcją ładowania. Czyli dla laika taki UPS tylko akumulator nie w środku, a stoi sobie obok i może być dowolny 12V, byle sprawny

  5. #9345

    Domyślnie

    Dla mnie istotne że zadziałał jak w zeszłym roku przez kilka minut nie było 1 fazy akurat na obwodzie gdzie chodziły pompki

  6. #9346
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Bajcik przy mnie możesz troche odświeżyć dane
    wężownica
    CWU 25mb fi 18
    Solarna jest 15mb fi 15 nie pamiętam dokładnie
    Ładowane jest Defro 30km moge naładować bufor w 2,5 h z dół 25 C a góra z 30 C do 90C
    Układ otwarty
    Grzałki 3 sztuki jeszcze nie odpalane
    Sprzedam Bufor ciepła 1000l z CWU i piec stałopalny 30 kw 605139743

  7. #9347
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrTomo Zobacz post
    Adam_mk gdzieś to opisywał na początku.
    Przyznaję - mogłem się pomylić, ale kojarzę, że zalecał 2x grubiej wełny od perlitu.

    Adam zalecał też, żeby wełnę potem "zagipsować" szczelnie i zamalować. To w celu zatrzymania powietrza.
    A perlitu im dasz więcej, tym oczywiście lepiej (dłużej utrzyma ciepło)
    a nie na odwrót ??? welna ma nizsza Lambde od perlitu

  8. #9348
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Tyle, że nie o lambdę tu chodzi a o to, aby ciepełko w baniaczku było i było i było - jak nie jest pobierane.
    Ma się samowolnie z niego nie oddalać!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9349

    Domyślnie

    Czyż lambda nie jest miarą tempa tego oddalania?

  10. #9350
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szwedii
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    śląskie
    Posty
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    Czyż lambda nie jest miarą tempa tego oddalania?

    Sama lambda to nie wszystko, trza zamknąć furtkę ucieczki ciepełku na drodze przewodnictwa, promieniowania i konwekcji.
    Dom 210m2 zbudowany z ceramiki 24cm P+W, strop tzw. trumna ocieplony 25cm styropianu,podłoga 20cm styropianu,ściana 15 styropianu, kocioł DS 25kW+bufor 2100l(oba wykonane by PRZEMYSŁAW2AR kolega z innego forum), wentylacja mechaniczna, reku JG , gwc rurowe, podłogówka na całości,PBOŚ, OZC asolt. Ogromna pomoc ze strony ADAMA_Mk,PICZMANA,ASOLTA, EDDE wielkie dzięki!!!!!

  11. #9351
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Dokładnie o to mi chodziło.

    Jaka jest lambda tego, co jest pomiędzy nami a Słoneczkiem? (i ile tego jest? mało czy dużo?)
    A Ono jednak nas grzeje i podobno - coraz bardziej!


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #9352

    Domyślnie

    Panowie!

    Szybkie pytanie i proszę o szybkie odpowiedzi.

    1. Macie w waszych buforach zawory trójdrożne termostatyczne przy pompce do ładowania bufora? Czy może oblatujecie bez?

    2. Zawór zwrotny klapkowy na powrocie z bufora do pieca, dajecie? Spełnia swoje zadanie?


    Podzielcie się doświadczeniem, bo już miesza mi się wszystko.

    Pozdrawiam!
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  13. #9353
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał Carpenter78 Zobacz post
    Panowie!

    Szybkie pytanie i proszę o szybkie odpowiedzi.

    1. Macie w waszych buforach zawory trójdrożne termostatyczne przy pompce do ładowania bufora? Czy może oblatujecie bez?

    2. Zawór zwrotny klapkowy na powrocie z bufora do pieca, dajecie? Spełnia swoje zadanie?


    Podzielcie się doświadczeniem, bo już miesza mi się wszystko.

    Pozdrawiam!
    1. Nie mamy, ale tak myślimy że może kiedyś damy. Bo z dotychczasowego rozwiązania jesteśmy tylko zadowoleni na 91%.
    2. Zawór klapowy na powrocie z bufora do pieca jest niepotrzebny bo nie ma możliwości go podpięcia. Do kotła natomiast jest możliwość podpięcia ale bufor generuje za mały przepływ by go dobrze zamknąć. No chyba że rurki małe a bufor duży.

  14. #9354
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pekaesik

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-471
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam forumowiczów. Chciałbym się powchwalić początkami mojej roboty. Kupiłem stary hydrofor, odżelaźniacz, czy coś w tym stylu z zamiarem przekształcenia go w bufor. Beczka ma trochę ponad 2000 litrów i co ważne, ma otwór o średnicy 38cm przez który można wejść do środka. Dzięki temu nie trzeba odcinać dennic żeby włożyć bebechy. Beczka ma podwójne dno, to płaskie które widać na zdjęciu zamierzam wyciąć. Zbiornik miał ważyć około 400 kg, ale w sześciu chłopa nawet go nie ruszyliśmy, więc szacuje że waży bliko tonę. Zamierzam mu przedłużyć nogi, tak żeby góra zbiornika była 30 cm pod sufitem w kotłowni. W ten sposób dół będzie na wysokości około 1m (będe miał wysoką kotłownie). Piec będzie stał tuż obok, więc licze że bufor będzie napełniany wyłącznie grawitacją. Na wiosnę ruszamy ze stanem surowym, wiec bufor do tego czasu musi już stać na swoim docelowym miejscu. Nie będzie później możliwości włożenia go przez wąskie drzwi. Bebechy mam zamiar zrobić z przepisu Adama. Mam 58m rury miedzianej 15-stki którą przeznaczę na wężownicę cwu, oraz 25m rury karbowanej nierdzewnej fi16 z przeznaczeniem na wężownicę solarną. Warto zauważyć że nierdzewka ma bardzo cienką ściankę - około 0,1mm więc powinna mieć lepszą wymianę ciepła od miedzi, która co prawda lepiej przewodzi ciepło, ale jej ścianka jest 10 razy grubsza. W układzie kolektorów krąży cały czas ten sam glikol, więc nic tam się nie powinno odkładać. Do tego jeszcze zwielokrotnienie powierzchni wymiany przez karby. Wiem że miedź nie powinna się stykać ze stalą, ale czy są jakieś przeciwskazania żeby nierdzewka dotykała zwykłej stali? I jescze jedno pytanie. W całym domu ma być podłogówka, ale żona zarzyczyła sobie dwa grzejniki drabinkowe, po jednym w łazienkach na górze i na dole. Liczę że ich zasilanie pójdzie na grawitacji z samego szczytu wypukłej dennicy. Czy wystarczy wyjście 1" dla tych dwóch grzejników? Wejście i wyjście z podłogówki również planuje na 1". Podłączenie pieca 2". Będzie dobrze?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1150586.jpg
Wyświetleń:	190
Rozmiar:	73,7 KB
ID:	224726Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1150587.jpg
Wyświetleń:	180
Rozmiar:	51,6 KB
ID:	224727Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1150589.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	66,6 KB
ID:	224728Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1150596.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	54,8 KB
ID:	224729

  15. #9355
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Będzie dobrze.
    Grzejniczki daj elektryczne, z grzałką i termostatem - zamiast całą fabrykę robić.
    Grzać nie mają tylko suszyć a do tego - tylko czasem.
    Ich utrzymanie miesięczne to jak kupić pakę fajek. Tych ... tańszych...
    Rury calowej darmo nie dadzą.
    A poza tym...
    Poza sezonem grzewczym też zadziałają, a tak to pamiętaj o dodatkowym układzie, zamykaj, otwieraj, odpowietrzaj i rób za "konserwatora".
    Nie lepiej posiedzieć z browarkiem i popatrzyć na jaki meczyk?


    Nierdzewka z rdzewką się nie żre.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 15-11-2013 o 14:48
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #9356

    Domyślnie

    Cytat Napisał cruz Zobacz post
    1. Nie mamy, ale tak myślimy że może kiedyś damy. Bo z dotychczasowego rozwiązania jesteśmy tylko zadowoleni na 91%.
    2. Zawór klapowy na powrocie z bufora do pieca jest niepotrzebny bo nie ma możliwości go podpięcia. Do kotła natomiast jest możliwość podpięcia ale bufor generuje za mały przepływ by go dobrze zamknąć. No chyba że rurki małe a bufor duży.
    To znaczy że w poziomie nie spełni swojej roli?
    Jak bronicie się praktycznie przed wychładzaniem bufora?
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  17. #9357

    Domyślnie

    jestem i czytam jest co pozdro adam

  18. #9358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Carpenter78 Zobacz post
    To znaczy że w poziomie nie spełni swojej roli?
    Jak bronicie się praktycznie przed wychładzaniem bufora?
    Zrób syfon.
    Poza tym po skończeniu palenia zamknij przepustnicę do komina.
    Pozdrawiam,
    mrTomo

    Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać.
    Bruce Lee

  19. #9359

    Domyślnie

    Kilka spostrzeżeń z działania mojej instalacji, i co można by poprawić:

    - zasilanie grzejników drabinkowych wystarczy zrobić jako "dodatkowa pętla podłogówki", u mnie naprawdę to wystarcza, ręczniki schną szybko, jak ktoś chciałby gorący grzejnik, to może zrobić po prostu wyjście u góry bufora i rurka alupex 20, grawitacyjnie, myślę że wystarczy, tyko żeby cały czas miała pod górkę
    - zawór klapowy zwrotny nie ogranicza całkowicie przepływu gorącej wody z bufora do kotła, może powinno się go zainstalować na kawałku pionowej rury zasilającej bufor? albo zamiast klapowego użyć zaworu różnicowego, takiego jaki stosuje się w "krótkim obiegu pompy" ?
    - powrót podłogówki następnym razem zrobiłbym na samym dole bufora, nie w 1/3 od dołu, gdzie temperatura długo utrzymuje się wyższa niż powrót z podłogówki
    - miarkownik ciągu nie przydaje się przy ładowaniu bufora, no bo jak go nastawić, na 90 *C?

  20. #9360

    Domyślnie

    Dzień dobry.
    Pytanko czy naczynie przeponowe może pracować w dowolnym położeniu - wydaje mi się że może ale może się mylę ??? mam mało miejsca, a zmieściłoby się nad buforem - leżąc nie stojąc ( 80l fabrycznie zaopatrzone w nóżki).
    2. pytanko czy w układzie zamkniętym w sytuacji gdy nie będą działać pompki będą występować ruchy zładu analogiczne lub podobne do grawitacyjnych tzn czy ciepła woda będzie przemieszczać się do góry, ogrzewając samoczynnie bojler umieszczony powyżej bufora.
    w lecie mogę odłączyć obwód kaloryferów na piętrze i nie będzie parcia.

Strona 468 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony