dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 474 z 902
Pokaż wyniki od 9.461 do 9.480 z 18027
  1. #9461

    Domyślnie

    chcę zrobić coś pośredniego tzn zabudować płytami g-k ale od strony stelarza ustawiać płyty styropianowe np. gr. 10cm. Resztę przestrzeni ruszt - styro i styro - bufor zasypać perlitem.
    Wełny mineralnej też mam dużo dlatego pytam o różne koncepcje.

  2. #9462

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProMyst Zobacz post
    chcę zrobić coś pośredniego tzn zabudować płytami g-k ale od strony stelarza ustawiać płyty styropianowe np. gr. 10cm. Resztę przestrzeni ruszt - styro i styro - bufor zasypać perlitem.
    Wełny mineralnej też mam dużo dlatego pytam o różne koncepcje.
    Podstawa to szczelne i dokładne ocieplenie baniaczka, dlatego perlit najlepszy.
    Zostaw przy baniaku szczelinę (tak około 5cm) na perlit, a dlej to rób co chcesz, tylko starannie i szczelnie. Będzie dobrze.

  3. #9463

    Domyślnie

    a jak szczelnie zasypujecie perlit na górę baniaka? jakieś sposoby? bo ocieplenie będzie do samego stropu i nie wiem jak to tam "wdmuchać"

  4. #9464
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szwedii
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    śląskie
    Posty
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProMyst Zobacz post
    a jak szczelnie zasypujecie perlit na górę baniaka? jakieś sposoby? bo ocieplenie będzie do samego stropu i nie wiem jak to tam "wdmuchać"

    Ja to zrobię tak zasypuje klocka perlitem prawie pod sufit, do wysokości na jakiej uda mi się zasypać perlitem nad deklem polecę tym a resztę do sufitu zapodam albo wełnę bo trochę mi zostało albo styro i standardowo płyta KG lub OSB do sufitu. Najważniejsze że dekiel będzie obsypany perlitem a ta mała warstwa styro lub wełny na perlicie nic nie popsuje w całości. Pozdro.
    Dom 210m2 zbudowany z ceramiki 24cm P+W, strop tzw. trumna ocieplony 25cm styropianu,podłoga 20cm styropianu,ściana 15 styropianu, kocioł DS 25kW+bufor 2100l(oba wykonane by PRZEMYSŁAW2AR kolega z innego forum), wentylacja mechaniczna, reku JG , gwc rurowe, podłogówka na całości,PBOŚ, OZC asolt. Ogromna pomoc ze strony ADAMA_Mk,PICZMANA,ASOLTA, EDDE wielkie dzięki!!!!!

  5. #9465
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kdens

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kotuń
    Kod pocztowy
    08-130
    Posty
    64

    Domyślnie

    Witam,

    mam małe pytanko.

    Będę miał kocioł na paliwo stałe i kominek z płaszczem. Czy zasilenie i powrót bufora z kotła i kominka można zrobić na jednym króćcu? Czy trzeba oddzielne króćce dla kotła i kominka? Wszystko będzie pracowało w układzie otwartym.

    A i czy grzeje ktoś może taki bufor około 1000 l z kominka? Długo się nagrzewa?

    Z góry dzięki za odpowiedzi.

  6. #9466
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kdens Zobacz post
    Witam,

    mam małe pytanko.

    Będę miał kocioł na paliwo stałe i kominek z płaszczem. Czy zasilenie i powrót bufora z kotła i kominka można zrobić na jednym króćcu? Czy trzeba oddzielne króćce dla kotła i kominka? Wszystko będzie pracowało w układzie otwartym.

    A i czy grzeje ktoś może taki bufor około 1000 l z kominka? Długo się nagrzewa?

    Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Ja grzeje z kominka o mocy wodnej 18kw bufor 1600l, ale na razie wyniki jakie otrzymuje są nieadekwatne, bo dom jeszcze nie ocieplony, a bufor zamiast ściany ma wielką dziurę przez którą został wstawiony, zabitą jedynie płytą pilśniową. Co zaobserwowałem, to, że kocioł dolnego spalania ze złomu tak na oko 15kW lepiej sobie radzi z nagrzewaniem. Ja mam króćce osobno, tak, że można palić jednocześnie w obu kotłach.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 04-12-2013 o 08:57

  7. #9467

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Ja mam króćce osobno, tak, że można palić jednocześnie w obu kotłach.
    Czy są jakieś przeciwskazania do używania na raz dwóch kotłów podłączonych pod te same krućce?

  8. #9468
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Do głowy mi nic nie przychodzi Bufor IMO to sprzęgło co sugeruje łączenie na nim a nie przednim. Raczej chodzi o to, żeby nie wajchować zaworami, gdy się pali w jednym a nie w drugim.

    Ot
    Jak tam kadecik?

  9. #9469
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "A i czy grzeje ktoś może taki bufor około 1000 l z kominka? Długo się nagrzewa?"

    Jak gdzie, jak kiedy, jak komu...

    Jak będziesz dokładał po zapałeczce - to długo...
    Jak rozhajcujesz na maksa, to szybko, ale uciekniesz z dobrze ocieplonego domu i wrócisz jak wygaśnie.

    Jakaś tajemnicza niemoc pada na umysły...
    Jednych BOLI ładowanie CAŁEGO bufora, bo chyba NIE CHCĄ mieć sporego zapasu do dyspozycji, tylko "troszkę pod samym szczytem baniaka"...
    Inni chcą, posiadając bufor, realizować to, co on umie POZA NIM... (co jest co najmniej - trudne!).
    To po co zadawać sobie trud jego budowy?
    Naprawdę nie da się rozwiązać grzania domu i CWU DOBRZE?
    Czemu?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #9470
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kdens

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kotuń
    Kod pocztowy
    08-130
    Posty
    64

    Domyślnie

    "A i czy grzeje ktoś może taki bufor około 1000 l z kominka? Długo się nagrzewa?"

    W sumie to raczej z ciekawości zapytałem, bo nie zależy mi żeby specjalnie z kominka bufor grzać. Po prostu żona się na kominek uparła, a jak już będzie, to pomyślałem, że warto go podłączyć.

    "To po co zadawać sobie trud jego budowy? "

    A no po to, że w będzie podłogówka w całym domu, kocioł na paliwo stałe też będzie, bo lasu trochę sporo posiadam

    A jeśli chodzi o ilość króćców do podłączenia, to faktycznie mój wybór czy mi się będzie chciało do kotłowni chodzić i przekręcać zawory jak będę palił w jednym a nie w drugim. W sumie parterówka, więc chyba będzie mi się chciało, bo wtedy na jednej pompce dwa obiegi załatwię.

    Dobra zima się zbliża, wszystko chyba już wiem co chcę, to trzeba się będzie wieczorami za konstruowanie bufora zabrać

  11. #9471
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kdens Zobacz post
    A jeśli chodzi o ilość króćców do podłączenia, to faktycznie mój wybór czy mi się będzie chciało do kotłowni chodzić i przekręcać zawory jak będę palił w jednym a nie w drugim. W sumie parterówka, więc chyba będzie mi się chciało, bo wtedy na jednej pompce dwa obiegi załatwię.
    Wszystko zależy jaki chcesz mieć obieg - jak grawitacyjny, to na etapie spawania bufora, dodaj równolegle dwa króćce z zaworami.. Na wypadek, gdyby znudziło Ci się "machanie zaworami". Jak wymuszony, to pewnie idzie sprawę załatwić za pomocą zaworów zwrotnych.
    U mnie piec jest w piwnicy, a bufor stoi na parterze na 50cm nogach - dół kominka jest 10cm niżej. Praktycznie wszystko chodzi w grawitacji, mam tylko jedną pompkę w razie czego przy kominku.

  12. #9472
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "bo wtedy na jednej pompce dwa obiegi załatwię."

    Ciekawe podejście...
    Ja starałbym się raczej o układ jak najbardziej niezawodnie i bezpiecznie pracujący.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #9473
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "bo wtedy na jednej pompce dwa obiegi załatwię."

    Ciekawe podejście...
    Ja starałbym się raczej o układ jak najbardziej niezawodnie i bezpiecznie pracujący.

    Adam M.
    O tuż to, czasem żona zachce napalić w kominku, a tu (TFU TFU) zawór został zamknięty po ostatnim paleniu w kotle...

    http://starogardgdanski.naszemiasto....1c706a43385035
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 04-12-2013 o 16:31

  14. #9474
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Zawory zwrotne załatwią sprawę żeby woda ogrzana z bufora nie ogrzewała kotła jak bedzie juz wygaszony?? bo ja mam kulowe i musze je zakręcać i odkręcać przy rozpaleniu i gaszeniu i
    Sprzedam Bufor ciepła 1000l z CWU i piec stałopalny 30 kw 605139743

  15. #9475
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Poprawnie wstawione - tak!

    Ładna demolka...
    Dzieci szkoda!
    A I TAK SĄ TU TACY, CO UPIERAJĄ SIĘ, ŻE WOLNO KOMINEK Z PW W UKŁADZIE ZAMKNIĘTYM BUDOWAĆ!!!
    No, wolno niby....
    Dobrze by było, żeby sobie ten obrazek obejrzeli.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 04-12-2013 o 21:17
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #9476
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kdens

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kotuń
    Kod pocztowy
    08-130
    Posty
    64

    Domyślnie

    @ mac

    przekonałeś mnie tym zdjęciem

    No i Adam też swoje dołożył

    A najbardziej mnie przekonało to, że jak kobieta zobaczy piękny ogieńw kominku, to nie myśli o tym ,co siędzieje w kotłowni

    Będzie bufor z oddzielnymi podłączeniami dla kotła i kominka,

    Tylko jeszcze pytanie już później co do samej instalacji.
    Czy jest jakaś różnica czy zawory zwrotne będąna zasileniu czy na powrocie?
    Ja sięprzyznam, że przy oddzielnym podłączeniu obiegów nie widzę żadnej różnicy.

  17. #9477
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że zawory zwrotne mają na tyle duży opór, że uniemożliwią grawitacyjne nabijanie kotła... Gdy ktoś ma zamiar palić bez pompki, chyba jedyne wyjście, to zamykać przepustnice w kominku i pogodzić się z pewnymi stratami, być może pomógł by zawór różnicowy na zasilaniu, lub syfon sięgający poniżej dna kominka. U mnie niestety w kominku długo utrzymuje się temperatura, być może z powodu za małego syfonu.
    W wypadku obiegu wymuszonego można sobie poradzić za pomocą ZZ, nawet wykorzystując te same króćce przyłączeniowe (odpowiedniej średnicy). Oczywiście stosując dwie oddzielne pompki. Pamiętać trzeba o prawidłowym połączeniu naczynia w wypadku dwóch kotłów ...

  18. #9478
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    RobTek

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-814
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam.
    U mnie niestety zawory zwrotne, puszczają wodę grawitacyjnie. Zarówno zawór kulowy jak i sprężynowy. Ja u siebie planuje wstawić elektrozawory.

    Ale mam inny problem może ktoś będzie umiał mi pomóc.

    W instalacji c.o. mam zamontowany bufor ciepła 1500l a za nim filtr i pompę obiegową GRUNDFOS UPS 25-60. Problem jest taki że pompa na pierwszym biegu/ pierwszym zakresie pracy-kręci i wszystko jest w porządku, kaloryfery są ciepłe, woda rozprowadzana jest wszędzie gdzie trzeba.
    Jednak chciałem zwiększyć moc pompy, przełączyłem na drugi zakres na pompie i zaczęły się problemy, rura była ciepła na odcinku mniej więcej 3 m.
    Pompa słychać że pracuje na wyższych obrotach.
    W pierwszej kolejności pompę odpowietrzyłem. Nie pomogło. Wykręciłem filtr - przeczyściłem nadal nie pomogło. Wymieniłem pompę na inny model LFP - problem taki sam.
    Myślałem również że to może wina sterownika regulującego praca pompy, ale dzieje się tak również na podłączeniu bezpośrednio z gniazdka.
    Dodam że instalacja jest nowa i to pierwszy sezon grzewczy.
    Czy ktoś może wie co jest ta przyczyna i pomoże rozwiązać problem.

  19. #9479
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kdens

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kotuń
    Kod pocztowy
    08-130
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Wydaje mi się, że zawory zwrotne mają na tyle duży opór, że uniemożliwią grawitacyjne nabijanie kotła... Gdy ktoś ma zamiar palić bez pompki, chyba jedyne wyjście, to zamykać przepustnice w kominku i pogodzić się z pewnymi stratami, być może pomógł by zawór różnicowy na zasilaniu, lub syfon sięgający poniżej dna kominka. U mnie niestety w kominku długo utrzymuje się temperatura, być może z powodu za małego syfonu.
    W wypadku obiegu wymuszonego można sobie poradzić za pomocą ZZ, nawet wykorzystując te same króćce przyłączeniowe (odpowiedniej średnicy). Oczywiście stosując dwie oddzielne pompki. Pamiętać trzeba o prawidłowym połączeniu naczynia w wypadku dwóch kotłów ...
    Właśnie jeszcze naczynie...

    nie wiem czy dobrze to widzę, ale naczynie wtedy chyba trzeba będzie podłączyć za zaworami.
    Czyli tak Kociuoł/kominek->zawory zwrotne->naczynie no idalej prosto do bufora

  20. #9480
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kdens Zobacz post
    Właśnie jeszcze naczynie...

    nie wiem czy dobrze to widzę, ale naczynie wtedy chyba trzeba będzie podłączyć za zaworami.
    Czyli tak Kociuoł/kominek->zawory zwrotne->naczynie no idalej prosto do bufora
    Nie wolno na rurze prowadzącej do naczynia stosować żadnej armatury!!
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wzbiorcze.JPG
Wyświetleń:	549
Rozmiar:	36,7 KB
ID:	228709
    Wariant b.
    RW -rura wzbiorcza
    RB - rura bezpieczeństwa
    RC - rura cyrkulacyjna
    RO - rura odpowietrzająca
    RS - rura sygnalizacyjna
    RP - rura przelewowa

    Od każdego kotła powinna iść osobna rura do naczynia!

Strona 474 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony