dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 478 z 902
Pokaż wyniki od 9.541 do 9.560 z 18027
  1. #9541
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    elektmar Napisz coś więcej o swoim buforze, np o stratach ciepła (30cm pur), na jak długo starcza ci CWU latem itp. Czy nie wystarczyło by odpowiednie obniżenie temperatury załączania przy czopuchu?

  2. #9542

    Domyślnie

    Ciepła woda latem nawet 10 dni. Latem nie grzałem do 90 bufora, ładowałem mniej drewna. Przy poborze przeciętnie 5 osób ( cztery kobietki) minimum po 8 dniach miałem około 40 kilku stopni na buforze.
    Odnośnie czujnika czopucha, jeden termostat spaliłem o co bardzo łatwo. Zapomniałem przełączyć obiegu spalin i czopuch zrobił się czerwony, a srebrna rura żarowa złota. Można opatentować zamianę srebra w złoto

  3. #9543

    Domyślnie

    @elektmar
    Napisz więcej jak to jest z tym sterowaniem biegami. I jaka pompa, bo w różnych modelach może to róznie wyglądać. Czy nie jest tak że na "4tym biegu" wszystkie termostaty są załączone, a więc wszystkie biegi na raz?

  4. #9544

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    jak się ma bufor to nie znaczy że można zrezygnować z zabezpieczenia kotła przed gotowaniem, tym bardziej jak się ma ręczne sterowanie pracą pompki,
    stało by się coś gdyby u ciebie miarkownik ciągu automatem odcinał powietrze po przekroczeniu na kotle temperatury +90 i jednocześnie termostat pompki ładowania bufora pilnował automatem jej pracy po przekroczeniu temperatury +80 ??
    Pisałem już gdzieś wcześniej, że miarkownik się nie sprawdza. Przynajmniej u mnie.
    No nic, popróbuję jeszcze różnych kombinacji, jak coś usprawnię to opiszę.

    Pozdrawiam

  5. #9545

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    @elektmar
    Napisz więcej jak to jest z tym sterowaniem biegami. I jaka pompa, bo w różnych modelach może to róznie wyglądać. Czy nie jest tak że na "4tym biegu" wszystkie termostaty są załączone, a więc wszystkie biegi na raz?
    Jakaś zwykła "niebieska" z dołożonymi przekaźnikami sterowania biegów. Załączenie jednego biegu wyklucza załączenie innego. Pompa ma tylko trzy biegi.

  6. #9546

    Domyślnie

    Cytat Napisał olorider Zobacz post
    Pisałem już gdzieś wcześniej, że miarkownik się nie sprawdza. Przynajmniej u mnie.
    No nic, popróbuję jeszcze różnych kombinacji, jak coś usprawnię to opiszę.

    Pozdrawiam
    Mój miarkownik steruje dwiema klapami jednocześnie. Klapa rozpalania zamyka się około 70 kilka stopni. Klapa PG ma ograniczony ruch otwarcia i jest naciągnięta sprężyną. Sprężyna jest tak dobrana i wyregulowana by zamykała klapę jak zbliży się do 100 stopni. Zastanawiam się nad zastosowaniem elektroniki do sterowania powietrza. Pierwotnie przy projektowaniu całej instalacji miało być praktycznie zero elektroniki. Doświadczenie pokazało jednak że bez niej się nie da

  7. #9547

    Domyślnie

    Cytat Napisał elektmar Zobacz post
    Mój miarkownik steruje dwiema klapami jednocześnie. Klapa rozpalania zamyka się około 70 kilka stopni. Klapa PG ma ograniczony ruch otwarcia i jest naciągnięta sprężyną. Sprężyna jest tak dobrana i wyregulowana by zamykała klapę jak zbliży się do 100 stopni. Zastanawiam się nad zastosowaniem elektroniki do sterowania powietrza. Pierwotnie przy projektowaniu całej instalacji miało być praktycznie zero elektroniki. Doświadczenie pokazało jednak że bez niej się nie da
    Kurcze myślałem właśnie jak to zrobić żeby miarkownik sterował dwiema klapami
    Dzięki za pomysł. Ja na razie chcę uszczelnić porządnie kocioł, tak aby po zamknięciu klapek rzeczywiście w kotle gasło. No i jeszcze chcę dorobić "kierownicę powietrza wtórnego". Staram się palić bez dymu, zapalam od góry, ale są etapy w spalaniu wsadu, kiedy lekko zaczyna dymić z komina.

  8. #9548
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    okuma4

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    żory
    Kod pocztowy
    44-240
    Posty
    1

    Domyślnie

    witam jestem nowym uzytkownikiem
    poszukuję kontaktu z Adamem mk w sprawie projektu instalacji
    mój adres [email protected]
    Mirek

  9. #9549
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    A oto moja banieczka.
    Działa.
    Choć, na razie w wersji druciaka.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	baniak_start.jpg
Wyświetleń:	309
Rozmiar:	60,0 KB
ID:	232827 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nacz_wzb_prototyp.jpg
Wyświetleń:	238
Rozmiar:	57,5 KB
ID:	232829

    Wypaśne naczynie wzbiorcze to baniak po glikolu.
    Byle chodziło.
    I chodzi.
    Działa.
    Grzeje.
    Miesza.

    (w dzienniku - szczegóły)

    Przywołując dyskusję sprzed kilku miesięcy i pomysł Heraklesa, by przyszłościowo wstawić drugi baniak PRZED tym co to już jest, odpowiadam: DA RADĘ!
    Tak więc sytuacja jest rozwojowa, jeśli obecne 500dm3 okaże się niewystarczające.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  10. #9550

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeZet Zobacz post
    Przywołując dyskusję sprzed kilku miesięcy i pomysł Heraklesa, by przyszłościowo wstawić drugi baniak PRZED tym co to już jest, odpowiadam: DA RADĘ!
    Tak więc sytuacja jest rozwojowa, jeśli obecne 500dm3 okaże się niewystarczające.
    Alternatywnie, można postawić baniak na zewnątrz domu, nie byłoby ograniczeń co rozmiarów i grubości izolacji. Po obudowaniu/zaizolowaniu ucharakteryzować na jakąś szopkę

  11. #9551

    Domyślnie

    O ołtarzyk, to by Adam miał gdzie pielgrzymować

  12. #9552
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    No!
    Jakby nie zadziałało...
    (Bo zwykle pokazują mi "chore" urządzenia a ja je leczę jak umiem...)


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #9553
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Do jakie temp max ładujecie bufory ??
    Sprzedam Bufor ciepła 1000l z CWU i piec stałopalny 30 kw 605139743

  14. #9554

    Domyślnie

    Cytat Napisał byry007 Zobacz post
    Do jakie temp max ładujecie bufory ??
    Ja grzałeczkami prądowymi ładuję 750l. do max 80stopni...
    Mógłbym niżej ale nie mam kagańca dla podłogówki by mi nie rozebrała całego ciepełka potrzebnego potem dla CWU...
    Latem - z tego co pamiętam max do 60stopni....

    CWU zawsze i w każdej ilości....

  15. #9555
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Grzałkami tak ale stało palnymi ?
    Sprzedam Bufor ciepła 1000l z CWU i piec stałopalny 30 kw 605139743

  16. #9556

    Domyślnie

    Cytat Napisał byry007 Zobacz post
    Grzałkami tak ale stało palnymi ?
    Przykład dzisiejszy. By była jasność, nie jest tak przy każdym paleniu, ale udaje się osiągać około 90 góra i ponad 80 dół. Sterownik TECH (niebieski wyświetlacz) pokazuje temperaturę bufora na dole i górze. Zaadoptowałem go bo ma możliwość podłączenia dodatkowych wyświetlaczy ze sterowaniem, mam je w mieszkaniu.
    Kiedyś gdy miałem inne sterowani, zdarzyło się że dół bufora miał o 5* wyższą temperaturę od góry bufora.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	201401043635 sterownik bufora.jpg
Wyświetleń:	215
Rozmiar:	50,7 KB
ID:	233233Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	201401043636_sterownik pieca.JPG
Wyświetleń:	198
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	233234Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	201401043637 bufor rozkła temperatur analogowo.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	30,5 KB
ID:	233235
    Ostatnio edytowane przez elektmar ; 04-01-2014 o 19:34

  17. #9557
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    elektmar na jakiech wysokości masz termometry analogowe w zbiorniku?

  18. #9558
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miwok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    43

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Ten wątek śledzę pd momentu mojej rejestracji na profilu to jest od lutego 2011 roku. Z końcem tegoż roku zachęcony Waszymi osiągnięciami postanowiłem "popełnić " swój pierwszy bufor. Po wnikliwej lekturze wybór padł na zbiornik buforowy nieizolowany z A....ro o pojemności 850 litów. Trafnie osądziłem że w moim przypadku będzie to najlepsze rozwiązanie, ponieważ do tego czasu ogrzewałem dom o powierzchni 140 m2 kotłem o mocy 9kW (0.9m) utrzymując na nim w czasie największych nawet mrozów temperaturę 40 - 45 stopni. Dwa słowa o moim domu - pełne podpiwniczenie plus dwie kondygnacje w tym poddasze użytkowe ze skosami. Wybudowany 17 lat temu w technologii Thermomur. Około 12 lat temu pełna wymiana stolarki na czterokomorową oraz docieplenie 8cm styropian plus tynk na siatce a pod skosy na poddaszu oraz nad poddaszem na nieużytkowym strychu 2 razy 20 cm wełny mineralnej. Piwnica nieogrzewana, na parterze w kuchni i jednym z pomieszczeń podłogówka, podobna sytuacja na piętrze. W pokojach gdzie brak podłogówki grzejnik Purmo celowo jeszcze na etapie budowy przewymiarowane około 2,5 raza. Zużycie opału w ciągu ostatnich około 10 lat nigdy nie przekroczyło dwu ton węgla. Dom więc aż się prosił o bufor.
    Po ustawieniu w piwnicy w pomieszczeniu przylegającym do kotłowni wyglądał tak: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1050803.jpg
Wyświetleń:	290
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	233332
    Wewnątrz dwie wężownice :do CWU 2x25 mb fi 15 miedź przeciwbieżnie oraz do solara miedź 2x 12,5 m fi 20 także przeciwbieżnie. Oczywiście w celu wstawienia wężownic bufor został rozcięty w około 1/4 dolnej części a przy okazji spawania ( czego jako jednej z niewielu czynności nie wykonywałem sam )Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1050749.jpg
Wyświetleń:	262
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	233333Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1050752.jpg
Wyświetleń:	249
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	233334Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1050756.jpg
Wyświetleń:	237
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	233335podwyższony pasem blachy o około 25 cm co widać na zdjęciu. No i oczywiści lejek z blachy ocynkowanej. Byfor owijam dwoma warstwami wełny mineralnej 15 cm między które daję koce ratunkowe. Docelowo będzie zabudowa z KG i dookoła płyty 10 sm twardy styropian a wolne przestrzenie wypełniam jeszcze wełną mineralną:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1050860.jpg
Wyświetleń:	271
Rozmiar:	92,5 KB
ID:	233336
    Po dalszej analizie wątku ( Chylę czoła przed ekspertami na nim piszącymi z Adamem_MK na czele ) a jeszcze przed zakończeniem budowy szybka decyzja - tona wody będzie za mało. Dokupuję więc mu "brata" z tego samego żródła. Oba bufory łączę u góry i na dole średnicą 6/4 cala (takie były oryginalne króćce)
    W związku z tym że nie chcą mi się dodać fotki (chyba jest jakiś limit ) ciąg dalszy napiszę w następnym poście. To mój pierwszy post, za wszystkie potknięcia przepraszam i zapraszam wkrótce do następnej lektury a jest o czym pisać ( w tej chwili używam buforów drugi sezon , jestem na etapie opomiarowywania buforów na Atmega i DS18B20 (rewelacja ) i jestem mega zadowolnoy. Pozdrawiam Wszystkich

  19. #9559

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    elektmar na jakiech wysokości masz termometry analogowe w zbiorniku?
    Jak na foto. Były dziury, szkoda było robić nowe.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	201208012561.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	17,2 KB
ID:	233347

  20. #9560
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał miwok Zobacz post
    No i oczywiści lejek z blachy ocynkowanej.
    Ocynk (choć ładne wygląda) nie lubi ciepłej wody (PN-H-74200) a miedź nie lubi ocynku. Nie powielaj tego błędu na drugim baniaku.

Strona 478 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony