dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 515 z 902
Pokaż wyniki od 10.281 do 10.300 z 18027
  1. #10281

    Domyślnie

    wiem czytałem to wiele razy w tym wątku ale gdzie znaleźć szklankę z 8 króćcami ???? + zasilanie + powrót i to z obiegu kotłowego, CO i może jeszsze z PC na dokładkę.

  2. #10282
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.194

    Domyślnie

    Wyobraźmy sobie szklankę z toną wody.
    Zimnej.
    Dolewamy do niej "z węża" (pobierając tyleż samo z okolic dna) ciepła wodę i ciągle mieszamy.
    ILE CZASU zajmie nam ogrzanie wody na tyle, aby była "dobra"?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #10283
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.194

    Domyślnie

    "ale gdzie znaleźć szklankę z 8 króćcami ????"

    No,... w głowie! W wyobraźni!

    Da się zauważyć co się dzieje na różnych "wysokościach" szklanki w tym doświadczeniu.

    DOBRA!
    INACZEJ!

    Wpiszcie w youtube "konwekcja"
    Tam jakiś gimnazjalista robi ten pokaz i... tłumaczy o co tu chodzi!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #10284

    Domyślnie

    Acha galmet produkuje również PC więc to może wynikać z dostosowania ich buforów do PC ?????????. Jak pisałem wcześniej większość spotykanych gotowców ma rozkład symetryczny. Ja do swojego dorobiłem dodatkowe 2 króćce 2" jeden na grzałkę na samym dole bufora drugi na ,,zapas,, trochę poniżej górnych króćców żeby w razie czego móc wykonać dodatkowe połączenie z drugim dostawianym buforem którego wtedy jeszcze nie miałem.
    ten króciec wspawałem trochę pod katem zgodnie z kierunkiem działania siły coriolisa

    dodatkowe pompy nie zaburzają tego procesu???

    generalnie tomik77 chodzi o tę górną część powyżej króćca z prawej a poniżej króćca z lewej

    Ja u siebie ładuję i pobieram z samej góry

    mam krócce na tej samej wysokości skierowane wewnątrz takimi wkładkami ku górze.
    Ostatnio edytowane przez Delphion1 ; 14-07-2014 o 10:29

  5. #10285
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomik77

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Jajkowo
    Kod pocztowy
    87-313
    Posty
    12

    Domyślnie

    Zadanie domowe odrobione więc spróbuje sam sobie odpowiedzieć. Zakładając że ciepła woda wpłynie do zbiornika na wysokości 3/4, nastąpi unoszenie jej zgodnie ze zjawiskiem konwekcji. W wyniku tego zjawiska zimna woda pod górną dennicą zostanie wyparta w dół. Powstaną wiry które spowodują zmieszanie wody ciepłej z zimną w 1/4 górnej części zbiornika. Idąc tym tropem na wyjściu będziemy mieli średnią temperaturę ze zmieszania:
    x litrów wody gorącej którą wyprodukował kocioł z y litrów wody pomiędzy króćcem zasilającym bufor a górną dennicą. Zapomniałem że cały czas pompa wyciąga jeszcze zimną wodę z dna zbiornika. Więc to co wyciągnie musi być uzupełnione tą zmieszaną wodą. Czyli ta strefa mieszania będzie większa niż tylko w 1/4 górnej części. Reasumując w porównaniu z buforem zasilanym od góry będzie trzeba dłużej czekać na ciepłą wodę i to sporo dłużej.
    Ma to sens? Adam_mk czekam na ocenę
    Ostatnio edytowane przez tomik77 ; 11-07-2014 o 20:59

  6. #10286
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał p55 Zobacz post
    Acha galmet produkuje również PC ...
    żeby było jasne:
    Galmet nie produkuje PC, solarów też nie - handlują tym i owszem

  7. #10287
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.194

    Domyślnie

    Pięć z plusem!

    Czyli?
    DA SIĘ myśleć!
    Dokładnie tak!
    Kupę czasu czekasz na "ciepłą wodę".

    Czy o to nam chodzi?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #10288

    Domyślnie

    czyli dobrze podejrzewałem dokładnie to samo. Mam tylko kłopoty z wyartykuowaniem swoich przemyśleń. Być może galmet nie produkuje PC chociaż mają pompy galmet... i solarów ale na róznych targach na które chodziłem zawsze się z nimi wystawiają . Nota bene też dali mi taką samą ,,omijającą,, problem info o tych króćcach w ich zbiornikach.
    Zresztą w przypadku gotowców nikt ani sprzedawcy, importerzy ani producenci nie umieją dać odpowiedzi na bardziej dociekliwe pytania. Naprawdę ,,robią ,,wielkie oczy,,

  9. #10289
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomik77

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Jajkowo
    Kod pocztowy
    87-313
    Posty
    12

    Domyślnie

    Czyli Galmet sobie odpuszczam. Dziękuje Adam i p55.

    Cytat Napisał p55 Zobacz post
    Acha jeszcze jedno akurat nowy galmet - polska firma jest jest 10-20% drozszy od sprzedawanych u nas niektórych buforów niemieckich i czeskich więc poobserwuj ceny. koniecznie zwróc uwagę na ocieplenie jak dobrze poszukasz to kupisz bufor ocieplony twardą pianką taniej niż miękką -taki folklor ale istotny później przy eksploatacji.
    Mógłbyś rozwinąć temat ocieplenia tymi piankami. Chciałbym przez pierwszy sezon pozostawić tylko to ocieplenie fabryczne z pianki a jak się bufor sprawdzi to na przyszły sezon docieple to lepiej. Drzwi do mojej kotłowni gdzie będzie stał bufor mają 85 cm szerokości, więc przy 1000l zbiorniku ocieplenie musi być ściągnięte na czas montażu. Więc w gre wchodzi tylko miękka pianka. Czy ta twarda pianka ma dużo lepsze parametry?
    Jak rozmawiałem z pracownikiem Galmetu i powiedziałem że będe docieplał jeszcze zbiornik bo wydaje mi się mało te 100 mm pianki to w odpowiedzi usłyszłem oburzenie i sugesię abym sobie poczytał o grubości granicznej ocieplenia. Czy jest coś takiego jak graniczna wartość ocieplenia po której następuje pogorszenie izolacyjności?
    P.S. Skąd się bierze przesunięcie czasowe między faktyczną godziną dodania posta a wyświetlaną? Zauważyłem że jak np. dodam post o 9.00 to na stronie wyświetla się godzina dodania 7.00.
    Ostatnio edytowane przez tomik77 ; 12-07-2014 o 08:39

  10. #10290

    Domyślnie

    Pianki twarde też są rozbieralne nie ma problemu ja wstawiałem swój bufor przez drzwi 80 tki czyli ok 81cm w swietle ościeżnicy.
    Twarda pianka poliuretanowa ma dużo lepsze właściwości izolacyjne niż miękka. Dlatego niektórzy producenci doliczają sobie za takie ocieplenie i to ok 500-700zł ale są firmy które tego nie robią nawet zdarza się kupic taniej niż u konkurencji a w przypadku używanych to już nikt na to nie zwraca uwagi

    Przy sztywnej piance jest tylko jeden problem - dwa albo 4 ,,szwy,, na miejscu złożenia - one wyglądają tak jak bloczek porothermu z wpustem. Ja przed założeniem płaszcza (nie jest on trwale połączony z pianką) zalałem je pianą niskoprężną do przepustów kanalizacyjnych - taka piana w przeciwieństwie do pozostałych dostępnych na rynku wytrzymuje ponad 100* (normalne piany ok 30-40*) w warszawie dostepna jest tylko w castoramach za ok 19-20zł nie znalazłem jej w necie. Ponieważ dużo szukałem informacji po różnych miejscach w necie najczęściej pojawia się info ze przy wysoko grzanych buforach potrzeba ok 15cm izolacji ze sztywnej pianki. Te bredzenia producentów że 7-10 miękkiej wystarczy, kest podyktowane rach ekonomicznym przy produkcji i transporcie

    Prawie nikomu z ,,fachowców,, nie mieściło się w głowie że chcę mieć mozliwośc przechować zgromadzoną energię przy znikomych stratach na kilka dni

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bufor mociepl.jpg
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	51,1 KB
ID:	269820Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bufor ociepl a.jpg
Wyświetleń:	203
Rozmiar:	63,2 KB
ID:	269821nie wiem jak się wkleja zdjęcia spróbuję jako załącznik ???

    poszło

    jeszcze pare zdjęc

    ponieważ ten drugi z wężownicami który kupiłem za 30* ceny nowego jest z miękką pianka to z jednej strony łatwiej go wcisnę bo mam tylko ok 90cm wolnego miejsca obok tego na zdjęciach. trochę zetne izolację między buforami, ale zeby nie tracić właściwości izolacyjnych owinę go 2 x matą porogelową 5mm co odpowiada w przybliżeniu 6cm sztywnej pianki. Pojdzie na to ok 10m2 czyli ok1200zł -taniej nie znalazłem. ale na pewno warto . acha ponieważ wstawiam dwa walce w prostokąt między 3 scianami to wszystkie wolne przestrzenie wypełnie ww pianą tak ze minimalna warstwa ocieplenia to będzie 1cm porogelu + 4-5cm miękkiego ocieplenia a maksymalna ok 15 cm mieszana. Nic więcej nie dałem rady wymyśleć na brak miejsca

    w trakcie montażu rok temu

    TOMIK 77 . Ja kupuję gotowe części układu ale skręcam i montuję sam - nauczyłem się skrecać kształtki i rurki. Bufor ustawiałem też sam wykorzystując wielokrążki (stary żeglarz) Ponieważ żaden z fachowców, a rozmawiałem w ciągu ostatnich 2 lat z kilkudziesięcioma , nie miał na ogół zielonego pojęcia o co tu chodzi to radzę kupić samemu wszystkie graty i zmusić fachowca do wykonania pod twoim nadzorem, nie słuchając że się nie da. pisz na p55@wp to dam ci namiary na te gotowe ze sztywnym ociepleniem.

    zgubiłem wp.pl
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szczelina 2.jpg
Wyświetleń:	219
Rozmiar:	60,5 KB
ID:	269824   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	w trakcie montazu.jpg
Wyświetleń:	278
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	269825   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bufor przez drzwi.jpg
Wyświetleń:	245
Rozmiar:	52,8 KB
ID:	269822   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sciaganie ocieplenia .jpg
Wyświetleń:	243
Rozmiar:	83,2 KB
ID:	269823  
    Ostatnio edytowane przez Delphion1 ; 14-07-2014 o 10:27

  11. #10291
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomik77

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Jajkowo
    Kod pocztowy
    87-313
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał p55 Zobacz post
    Przy sztywnej piance jest tylko jeden problem - dwa albo 4 ,,szwy,, na miejscu złożenia - one wyglądają tak jak bloczek porothermu z wpustem. Ja przed założeniem płaszcza (nie jest on trwale połączony z pianką) zalałem je pianą niskoprężną do przepustów kanalizacyjnych - taka piana w przeciwieństwie do pozostałych dostępnych na rynku wytrzymuje ponad 100* (normalne piany ok 30-40*) w warszawie dostepna jest tylko w castoramach za ok 19-20zł nie znalazłem jej w necie. Ponieważ dużo szukałem informacji po różnych miejscach w necie najczęściej pojawia się info ze przy wysoko grzanych buforach potrzeba ok 15cm izolacji ze sztywnej pianki. Te bredzenia producentów że 7-10 miękkiej wystarczy, kest podyktowane rach ekonomicznym przy produkcji i transporcie
    Czyli przy twardych piankach te połączenia są najsłabszym miejscem, przez które ucieka najwięcej ciepła. Czy mógłbyś napisać jaki duży masz zbiornik, jaką masz grubość tej twardej pianki i jakie są straty ciepła? Zastanawiam się czy przy twardej piance można zostawić tylko to ocieplenie fabryczne. Ciężko będzie to docieplić później, zbiornik obły a styropian płaski, czyli rzeźbienie po kawałku? Jeśli miałbym i tak finalnie zasypać to perlitem jak radzi Adam to na to fabryczne ocieplenie nie ma sensu za wiele dopłacać.

  12. #10292

    Domyślnie

    Ja jak napisałem mam mało miejsca a chcę żeby to jeszcze ładnie wyglądało więc od frontu fabryczne ,,ubranka a od boków, tyłu spodu, wtryśnięta pianka a od góry styropian

  13. #10293

    Domyślnie

    skończyłem swój bufor i od dziś zacząłęm wygrzewać podłogówkę
    bufor owinąłem folią alu z wełną ok4cm, obudowałem płytami z twardą pianką poliuretanową (10cm) a lukę między płytą a buforem zasypałem mieszanką perlitu ze ścinkami tej pianki (od1 do 6cm)
    zostały kosmetyczne sprawy czyli np pomalowanie, wklejenie termometrów itp
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140703_080248.jpg
Wyświetleń:	272
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	269917
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140709_194437.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	269920

    dzisiaj ładowałem bufor, paliłem samym drewnem budowlanym jakieś stęple itp
    po ok 3.5 godzinach palenia
    góra - 89 środek -80 dół 55
    na piecu cały czas 90 i pompka na III biegu
    po kolejnych 45 minutach
    góra- 89, środek-88 doł 65 - koniec palenia wyłączenie pompy
    minęło 3.5 godziny, cały czas podłogówka chodziła na 21stopni
    góra 89, środek 84, dół 50

    byłem przekonany że temperatury zbliżą się do siebie ale jak widać uwarstwienie zachowane

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140712_172818.jpg
Wyświetleń:	224
Rozmiar:	79,6 KB
ID:	269922Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140712_181720.jpg
Wyświetleń:	215
Rozmiar:	80,2 KB
ID:	269923Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140712_211345.jpg
Wyświetleń:	175
Rozmiar:	75,3 KB
ID:	269924

    na budowie będę dopiero w poniedziałek rano, mam nadzieję że w buforze utrzyma się ze 30 stopni
    czujnik do dolnego termometru przykleiłem od spodu bufora i zauwazyłem że temperatura tam zaczęła wstawać dopiero jak na górze i na środku było po 60 stopni, teraz przykleił bym go przy powrocie wody do pieca

  14. #10294
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał papi240 Zobacz post
    skończyłem swój bufor i od dziś zacząłęm wygrzewać podłogówkę
    bufor owinąłem folią alu z wełną ok4cm, obudowałem płytami z twardą pianką poliuretanową (10cm) a lukę między płytą a buforem zasypałem mieszanką perlitu ze ścinkami tej pianki (od1 do 6cm)
    mam podobną technologie ocieplenia z tym że zastosowałem same rdzenie z tych płyt (dużo tańsze). Zaspałem to również pianką PUR rozdrobnioną do max 1cm kawałków w pożyczonym urządzeniu typu "bąk". Pianka jest tak twarda, że potrafi zadusić 2kW 4p silniczek. Bufor wstawiłem, przez otwór rewizyjny w ścianie budynku, którą również zamiast silki w tym miejscu zastąpiłem 20 cm rdzeniem PUR, a na to kolejne 20cm grafitu z zewnątrz. Całość stanowiod 30 do 50cm izolacji od wewnątrz i minimum 60cm na zewnątrz, oraz u góry.
    Już teraz wiem, że gdybym robił jeszcze raz taki zbiornik to zastosowałbym przedstawione w jednym z postów rozwiązanie prowadzenia rur przyłączeniowych wewnątrz bufora z wyjściem u jego dna. Znacznie ograniczyło by to straty, oraz ułatwiło by wykonanie warstwy ocieplenia.

  15. #10295
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomik77

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Jajkowo
    Kod pocztowy
    87-313
    Posty
    12

    Domyślnie

    papi240 i mac_612 moglibyście napisać jak połączyliście te płyty PUR oraz jakie wyszły koszty ocieplenia tą pianką?
    mac_612 mógłbyś wyjaśnić co to są te rdzenie z płyt PUR?
    Zastanawiam się czy rzeźbić te ocieplenie samemu czy lepiej dopłacić i kupić zbiornik już z ociepleniem.

  16. #10296

    Domyślnie

    co do kosztów to kupiłem chyba ze 3 pianki pistoletowe w PSB za 12/szt
    4 worki perlitu = 160zł
    płyta pur jest to płyta warstwowa czyli w tym przypadku : blacha - 10cm twardej pianki poliuretanowej - blacha
    widać ją u mnie na pierwszych 2 zdjęciach kilka postów wyżej. Płyty których użyłem są to ścinki z powstania dużej hali, miałem je za darmo
    mam 3 rodzaje takich płyt, ze styropianem, z wełną no i z tą pianką pur
    dociąłem je na wysokość pomieszczenia i przykleiłem do ściany i do sufitu pianką taką zwykłą pistoletową, trzyma się bardzo dobrze
    dzisiaj o 15 na termometrach 80 / 80 / 35

    taki gotowy zbiornik jakie ma ocieplenie i ile jest droższy od tego nieocieplonego ?
    koszt mojego zbiornika z dwoma wężownicami to nieco ponad 2tys zł + ocieplenie

  17. #10297
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomik77

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Jajkowo
    Kod pocztowy
    87-313
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał papi240 Zobacz post

    taki gotowy zbiornik jakie ma ocieplenie i ile jest droższy od tego nieocieplonego ?
    koszt mojego zbiornika z dwoma wężownicami to nieco ponad 2tys zł + ocieplenie
    Pisał o tym niedawno P55. Można kupić zbiornik z ociepleniem w twardej piance PUR 100mm.
    Trudno powiedzieć ile drożej, czekam na ofertę. Szacuje że kilkaset złotych (300-600 zł)

    Według mnie to ocieplenie które zrobiłeś jest idealne, połączneie maty Alufox i twardej pianki PUR fajnie się uzupełnia i powinno dać imponujące wyniki.
    Masz barierę przeciw promieniowaniu, przewodzeniu i konwekcji. Dużo było roboty z tym?
    Te wartości które podałeś są przy załączonej podłogówce?

  18. #10298

    Domyślnie

    nie użyłem alufoxa. Użyłem folii do ogrzewania podłogowego z przyklejonym plastrem wełny
    wartości które podałem są przy załączonej podłogówce i temp ustawionej na 21, na powrocie bylo 18
    dzisiaj podniosłem temp do 25, zobaczymy co będzie jutro

  19. #10299

    Domyślnie

    przy takim ociepleniu jak zrobiłem jest trochę roboty, gdybym mógł dołożyć 300-400zl to poszedł bym na to żeby kupić w pur 100mm

  20. #10300
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    http://www.firma-aman.pl/produkt/pia...zek-scian-itp/
    Zostało mi tego z ocieplenia posadzki i fundamentów. Płyty umocowałem tak jak kolega za pomocą pianki z pistoletu, a przestrzeń zasypałem drobniutkimi kawałkami PUR. góry zbiornika jeszcze nie mam do końca ocieplonej, ale, wejdzie tam ze 60cm warstwy tych płyt. Konwekcja odcięta,
    a promieniowanie nie występuje. Samo 10cm fabrycznego PUR to raczej słabo.

Strona 515 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony