dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 646 z 902
Pokaż wyniki od 12.901 do 12.920 z 18028
  1. #12901
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Jeszcze odnośnie zzk.
    Ten górny na schemacie który wkleiłem jest oczywiście zbędny. Potrzebny jest dolny, ale nie dlatego, aby zapobiec rozładowaniu bufora, bo ono i tak nastąpi, ale dlatego, aby przy obiegu wymuszonym pompką woda "wiedziała" gdzie ma płynąć
    Równie dobrze zamiast zaworu klapowego może być kulowy (pingpong).
    Na rysunku chciałem zobrazować sposób wykonania podmieszania... Przepraszam, za wprowadzony zamęt.
    A czy pompka na powrocie ma być tylko dlatego ze ma tam chłodniej za diabła mi nie pasuje z tyłu za piecem taka fajna pompka elekroniczna która pokazuje nawet ile watt pobiera , na zasilaniu miałbym na wysokości oczu.podzwoniłem po znajomych hydraulikach wszyscy montują na zasilaniu i nikomu się nie zdażyło aby pompka wysiadła od gorąca moja wilo jest do 110stopni, zawór klapkowy na zasilaniu raczej też bardziej chroni przed ucieczką ciepła tym bardziej że ponad połowa bufora od góry jest powyzej górnego płaszcza pieca wystarczy np w lecie grzać tą połowe od góry gdzie jest wężownica cwu i nie będzie żadnego problemu z rozładowaniem bufora.
    Chyba przy dzisiejszym składaniu klocków o czymś zapomniałem przydał by się pewnie filtr na tej gałęzi która dodaje wody z powrotu podłogówki do zaworu temostatycznego trójdrożnego sztrasznie mało miejsca miałem na to wszystko albo przełoże filtr pomiedzy pompke a zawór tródrożny bo zawór trójdrożny chyba nie musi byc chroniony filtrem?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161026_185736.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	371130  
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 26-10-2016 o 20:04

  2. #12902
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    A propos zaworu różnicowego. Co będzie lepsze dla pracy na samej grawitacji zawór klapowy czy różnicowy? Wcześniej ktoś pisał, że musiał szlifować klapę w zaworze, żeby się otwierał w przypadku samej grawitacji.
    nie da rady na roznicowym, on nie przymyka na samej grawitacji (kulka pływa w wodzie) zamyka sie gdy pompa pracuje, u mnie pomogło obciazenie kulki i wszystko bylo ok dopoki kulka nie pekła i znow zaczela puszczac, dlatego teraz klapowy i to przy samym buforze. Wczesniej roznicowy byl przy kotle, przez to cała rura była goraca, na kociol nic nie szlo tylko wewnatrz rury 5/4 woda musiala krazyc poki w buforze bylo cieplo, teraz rura zimna i kociol tez
    calosc smiga tylko na grawitacji i mimo ze dno bufora jest ok 20cm nizej od dna wymiennika to i tak udaje mi sie dobic dol do 90st

  3. #12903
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misiowy

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    GND
    Kod pocztowy
    82-110
    Posty
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    taka fajna pompka elekroniczna która pokazuje nawet ile watt pobiera ,?
    A po co ci tam taka wypasiona pompa?
    Nie lepiej dać ją w obwód rozładowywania bufora--> moja Alpcha już miesza wodę w pętlach podłogówki zużywając sobie 6W cała dobę
    Do kotła dam najtańszą pompę jaką zdołam kupić może nawet używkę ona będzie miała o wiele lżej na krótkim 6/4' obwodzie i będzie pracować max kilka h dziennie
    podczas ładowania baniaka ciepłem

  4. #12904
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Dlatego taka wypasiona ze była w cenie pompki grandfos.A wilo jest zdecydowanie lepszą pompką.

  5. #12905
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokuba22 Zobacz post
    nie da rady na roznicowym, on nie przymyka na samej grawitacji (kulka pływa w wodzie) zamyka sie gdy pompa pracuje, u mnie pomogło obciazenie kulki i wszystko bylo ok dopoki kulka nie pekła i znow zaczela puszczac, dlatego teraz klapowy i to przy samym buforze. Wczesniej roznicowy byl przy kotle, przez to cała rura była goraca, na kociol nic nie szlo tylko wewnatrz rury 5/4 woda musiala krazyc poki w buforze bylo cieplo, teraz rura zimna i kociol tez
    calosc smiga tylko na grawitacji i mimo ze dno bufora jest ok 20cm nizej od dna wymiennika to i tak udaje mi sie dobic dol do 90st
    Dokładnie u mnie z kulką było to samo rozumiem że na powrocie nie masz klapkowego i pompke masz na zasilaniu?

  6. #12906
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    to w takim układzie różnicowy zamiast 14 klapowej.
    A klapowy zawór na zasilaniu? pod samym buforem ?

  7. #12907
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    na powrocie mam zawsze otwarte polaczenie bufor-kociol, wpiete sa tam naczynia, ktore musza miec stale polaczenie z kotlem i buforem jednoczesnie, NA GRAWITACJI czyli bez zadnych pompek, zaworkow itp...

    OKTA jak bede miec czas to zrobie obserwacje jak sie ukladaja temp podczas grzania i otwarcia zaworu, do tego musze uzyc normalnego drewna a na chwile obecna pale stare zgnite z dachu wiec sie z roznym efektem spala

  8. #12908
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    to w takim układzie różnicowy zamiast 14 klapowej.
    A klapowy zawór na zasilaniu? pod samym buforem ?
    dokladnie tak bym to zrobil gdybym ładowanie robil na pompce

  9. #12909
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    A krótki obieg pieca ? tylko na termostacie? czy też nic, goły układ z zaworem klapowym na zasilaniu ?
    Układ u mnie będzie otwarty, tak że przepon nie będzie.
    Czyli zawory klapowe dać jak na schemacie z tego wynika.

    Podejrzenie mam takie, że układ by działał bez niczego, tj na gołych rurach, bez krótkiego obiegu, tylko krótki obieg za buforem- na grzejniki.
    Od strony pieca proste rury, ale pewnie tylko jeden warunek, ostre palenie, na sporym nadmiarze powietrza, co by się smoła nie zbierała w piecu ?
    Czyż nie oto może chodzić ? Ale jak będzie układ z termostatem( co już jest kupiony)
    Oraz z pompką, to dojechać kocioł będzie ciężko .. zwłaszcza że będzie ciągle miał min 72 st ..
    za wyjątkiem startu. Ale dom jak na razie przy 0 st to jakieś ~10 kW mocy potrzebnej ..
    to nie będzie wiele stygł.

    Mnie ten zawór 12 nie pasuje, w moim wypadku powinien być jak najwyżej zasilania..72 st początek otwarcia, to nie przelewki? i danie go bliżej powrotu, mogło by się źle skończyć ?
    dobrze knuje ?
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 26-10-2016 o 21:42

  10. #12910
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    A krótki obieg pieca ? tylko na termostacie? czy też nic, goły układ z zaworem klapowym na zasilaniu ?
    Układ u mnie będzie otwarty, tak że przepon nie będzie.
    Czyli zawory klapowe dać jak na schemacie z tego wynika.

    Podejrzenie mam takie, że układ by działał bez niczego, tj na gołych rurach, bez krótkiego obiegu, tylko krótki obieg za buforem- na grzejniki.
    Od strony pieca proste rury, ale pewnie tylko jeden warunek, ostre palenie, na sporym nadmiarze powietrza, co by się smoła nie zbierała w piecu ?
    Czyż nie oto może chodzić ? Ale jak będzie układ z termostatem( co już jest kupiony)
    Oraz z pompką, to dojechać kocioł będzie ciężko .. zwłaszcza że będzie ciągle miał min 72 st ..
    za wyjątkiem startu. Ale dom jak na razie przy 0 st to jakieś ~10 kW mocy potrzebnej ..
    to nie będzie wiele stygł.

    Mnie ten zawór 12 nie pasuje, w moim wypadku powinien być jak najwyżej zasilania..72 st początek otwarcia, to nie przelewki? i danie go bliżej powrotu, mogło by się źle skończyć ?
    dobrze knuje ?
    Zrób tak jak n rysunku wyżej. Pisałem, że to podmieszanie, to nie w celu ochrony kotła, tylko w celu jak najszybszego uzyskania ciepłej wody. Na gołych rurach też działa, ale bufor jest wtedy ładowany od razu cały ale niskimi temperaturami.
    Zawór 12 to ten co kupiłeś na 72'C -> zamontuj go i będzie dobrze. Kocioł będzie pracował stabilnie na wysokiej temperaturze, komin będzie suchy, a Ty szybko uzyskasz wystarczającą moc wężownicy w buforze, lub np gorącą wode do zasilania grzejników.

  11. #12911
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    מרכבה krótki obieg na schemacie to właśnie ten z pompką i 3d.

  12. #12912
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie mam wężownicy w buforze, miałem w planie samodiełkę bufor z wężownicami. Ale na szybko trzeba było coś kupić..
    a że używka nierdzewna 1300 L
    12 zawór nie przypadkiem wyżej ? kierując się dokładnie schematem - co bym chciał uczynić .. przychodzi mi myśl ..
    że woda zasilająca będzie miała wyższą temperaturę?
    Pisałem, że to podmieszanie, to nie w celu ochrony kotła, tylko w celu jak najszybszego uzyskania ciepłej wody
    pamiętam pamiętam ..
    ale przy okazji i kocioł ma dobrze

    מרכבה krótki obieg na schemacie to właśnie ten z pompką i 3d.
    tj 3d = termostatyczny - bo drugi 3d regulowany będzie wypuszczał pożądaną temperaturę na grzejniki - stąd 3 termometry, 13 zł jedne nie taka tragedia, kieszenie mają, to może kiedyś elektroniczne.

    to jest nasza 12 teraz 72 ma iść ku górze i zasilaniu bufora.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 26-10-2016 o 22:22

  13. #12913
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    A krótki obieg pieca ? tylko na termostacie? czy też nic, goły układ z zaworem klapowym na zasilaniu ?
    bez niczego, nawet odpowietrznika kotla, rury ze spadkiem wiec powietrze idzie w bufor a tam jest odpowietrznik

  14. #12914
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokuba22 Zobacz post
    bez niczego, nawet odpowietrznika kotla, rury ze spadkiem wiec powietrze idzie w bufor a tam jest odpowietrznik
    To ma być w układzie otwartym, czyli z kotła rura bezpieczeństw/wznośna i dopiero za tym jakaś ewentualna armatura.

    Wysokość umieszczenia tego 3d (termostatycznego) nie ma znaczenia, będzie odcinał duży obieg puki nie osiągnie temperatury na jaką jest wkładka.

  15. #12915
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kocioł bufor 3d.jpg
Wyświetleń:	2380
Rozmiar:	40,3 KB
ID:	371190

  16. #12916
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Tam gdzie jest 15 będzie wyprowadzenie zasilania na grzejniki.
    Oczywiście układ otwarty- stary + nowy zbiornik wyrównawczy w jedno , bo nie było jednego 80-100L.. to będą dwa ~40L+60L

  17. #12917
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Tylko, że ten Twój ESBE to nie ten, który linkowałeś wcześniej...
    Twój jest zaworem przełączającym i powinien być instalowany na zasilaniu bufora....

  18. #12918
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kocioł bufor 3d odwrotny.jpg
Wyświetleń:	1759
Rozmiar:	40,1 KB
ID:	371191 O takie CÓŚ....

  19. #12919
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    mam dwa zawory tj: esebe termostatyczny i afriso regulacyjny ( do upuszczania ciepła na grzejniki).

    i 12 to mój ESBE gdzie 72 ma iść w bufor tak jak by pod (12) i w prawo patrząc na obrazek
    właśnie tak sobie wyobrażałem ten układ, miałem pytać ..
    Obieg sobie chodzi na pompce, chodzi temp wzrasta - otwiera się termostat
    i puszcza ciepło w kierunku bufora.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 26-10-2016 o 23:30

  20. #12920
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    TO powinno być zamontowane jak na tym drugim schemacie... to 12...

Strona 646 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony