dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 651 z 902
Pokaż wyniki od 13.001 do 13.020 z 18027
  1. #13001
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Ja dzisiaj uruchomiłem kotłownie grawitacja działa już przy 40 stopniach pompke załączyłem na chwilke i z 80 spadło momentalnie na 40stopni tak więc pompka przy piecu nie będzie miała co robic rury 6/4 cala.
    A próbowałeś nagrzać cały bufor do jakiejś "sensownej" temperatury? Na grawitacji raczej ciężko będzie zagrzać dół bufora Jeśli więc myślisz o ładowaniu go do pełna to tej pompki jeszcze nie skreślaj. Za pompką najlepiej jest zamontować zawór/zasuwę którym można regulować szybkość przepływu.

  2. #13002

    Domyślnie

    Cytat Napisał byry007 Zobacz post
    Witam . Mam zrobienie oceplenie bufora z waty w granulacie plus na dole wate z rolki. I tak jest już 4 sezony kilka razy ocieplenie było ruszana i tak się zastanawiam czy nie poprawić tego lub zrobić od nowa lepiej tylko jak ? CO zastosować mam owalny zbiornik jest w rogu i z dwoch stron jest ścian i tylko 15 cm . Widzę że ładujecie powyżej 100 C czy to nie jest jakoś niebezpieczne ja mam układ otwarty i ładuje do 95 C może nie raz 100 C i jak naladuje do 95 C cały trzyma mi do dwóch dni mam podłogowe ogrzewanie 100 %
    neokuba22 z grzejnikami trzyma Ci 3 do 4 dni ??
    Jak już masz wszystko na gotowo i działa prawidłowo to obuduj płytą GK i zasyp perlitem.
    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Witam.
    Mam 1000 l. z wężownicą cwu,miedź 15 mm. 50 m.,niestety z braku czasu jeszcze nie zamontowany.
    Koszt ok. 3500 PLN.,z nierdzewki karbowanej znacznie taniej,solidna firma,jedyny minus długie terminy.
    Namiary
    http://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/
    Pozdrawiam.
    To Wy tutaj takie cuda, łączenia na luty srebrne itp.
    A w przytoczonym linku złączki skręcane na KLEJ.

    Nie potępiam.
    Ciekaw jestem Waszego zdania.
    Skoro zbiorniki spawa i bierze za to pieniądz, znaczy przetestował i działa.
    Załóżmy, że tak jest.

    Ma prawo działać?
    Złączka skręcana?

  3. #13003
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał byry007 Zobacz post
    Witam . Mam zrobienie oceplenie bufora z waty w granulacie plus na dole wate z rolki. I tak jest już 4 sezony kilka razy ocieplenie było ruszana i tak się zastanawiam czy nie poprawić tego lub zrobić od nowa lepiej tylko jak ? CO zastosować mam owalny zbiornik jest w rogu i z dwoch stron jest ścian i tylko 15 cm . Widzę że ładujecie powyżej 100 C czy to nie jest jakoś niebezpieczne ja mam układ otwarty i ładuje do 95 C może nie raz 100 C i jak naladuje do 95 C cały trzyma mi do dwóch dni mam podłogowe ogrzewanie 100 %
    neokuba22 z grzejnikami trzyma Ci 3 do 4 dni ??
    Przecież nie da się na podstawie tego czy ktoś pali co 2 czy co 5 dni określić czy ocieplenie jest dobre. Jeśli chcesz to sprawdzić to zagrzej bufor i nie pobieraj z niego ciepła przez kilka dni. Na podstawie spadku temperatury będziesz mógł określić czy jest dobrze ocieplony. Mój jest ocieplony 25 cm wełny (10 cm Ursy 0,033 i 15 cm Ursy 0,035). W lecie na ciepłą wodę paliłem co 7 -8 dni. Mierzyłem pirometrem temperatury ocieplenia - dużo "ucieka" na łączeniach wełny (mimo bardzo dokładnego połączenia) a najwięcej przez rury, które mam jeszcze nie zabudowane. Przy nagrzaniu do 95*C gdy wchodziłem do garażu było czuć ciepło w porównaniu do reszty piwnic, przy temperaturze bufora 70*C ciepła raczej nie odczuwałem.

    Co do zaworów zwrotnych, o których wcześniej było pisane, to mam 2 klapówki na zasilaniu i powrocie z założonymi obciążnikami na klapce, jednak i tak nie trzymają. Jest to bardzo wolny przepływ, bo woda w rurze jest o jakieś 20*C zimniejsza niż w buforze, ale powoli ciepło wybiera, więc zakręcam zawsze zawór kulowy.

  4. #13004
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    dobrze jakbys miedzy wełnami dał ekran

  5. #13005
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokuba22 Zobacz post
    dobrze jakbys miedzy wełnami dał ekran
    Dałem folię srebrną napylaną Tu mam zdjęcia i opis: mój bufor

  6. #13006
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    A próbowałeś nagrzać cały bufor do jakiejś "sensownej" temperatury? Na grawitacji raczej ciężko będzie zagrzać dół bufora Jeśli więc myślisz o ładowaniu go do pełna to tej pompki jeszcze nie skreślaj. Za pompką najlepiej jest zamontować zawór/zasuwę którym można regulować szybkość przepływu.
    Właśnie myślałem o tym dzisiaj aby zmniejszyć przeplyw pompce i nie muszę nic dokładać bo przed pompką jest przecież zawor kulowy wystarczy to trochę przymknąć

  7. #13007
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    [QUOTE=neokuba22;7328167][QUOTE=romano78;7327964]

    no niby da sie zawot ter na powrocie a jedna pompa tylko u gory, jednak bez pompy nie ma podmieszania, wydawało mi sie ze poszedłes całkowicie w prostote, bo planujesz ładowanie grawitacyjne


    Gdy ładuje grawitacyjnej to pomieszanie nie jest potrzebne a gdy zalaczy się pompka to podmieszanie mam.
    '

  8. #13008
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Tak sobie mysle na podstawie twojego pomysłu, tylko nie dawac zaworu 3dr, Ladowac graw. a gdy powrót osiagnie np 50st to załacza sie pompka i dobija bufor na max. Tanio a dobrze. Teraz chcac dobic wysoko bufor pod koniec ładowania musze delikatnie grzac aby nie wyjsc zabardzo ponad 110 ale dłuzej aby dół bufora podciagnac, urok grawitacji

  9. #13009
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    stefan_ems

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    47-300
    Posty
    276

    Domyślnie

    Witam. Jak to policzyć:
    Kocioł zagrzał wodę w 1000l-buforze z 14 do 50 st.C w 3 godziny.
    Z jaką średnią mocą [kWh] pracował kocioł?

  10. #13010
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał mobi42 Zobacz post
    A jak zawór klapowy, trzyma???
    Trzyma dobrze rano przychodzę macam moją mamke aż po zawór. ciepła do zaworu za zaworem rura zimna ciekaw jestem jak będzie trzymało gdy nagrzeje np do 90stopni.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 03-11-2016 o 20:50

  11. #13011

    Domyślnie

    Cytat Napisał stefan_ems Zobacz post
    Witam. Jak to policzyć:
    Kocioł zagrzał wodę w 1000l-buforze z 14 do 50 st.C w 3 godziny.
    Z jaką średnią mocą [kWh] pracował kocioł?
    Jeżeli do podgrzania 1000l wody o 60*C potrzeba 70kWh to aby podgrzać o 50-14=36*C potrzeba 42kWh. Jeśli proces trwał 3h to pomijając straty na ociepleniu zbiornika i rurach można przyjąć 14kW.

    Cytat Napisał neokuba22 Zobacz post
    ...Ladowac graw. a gdy powrót osiagnie np 50st to załacza sie pompka i dobija bufor na max. Tanio a dobrze...
    Z tym, że jak włączy się pompa to przepływ nagle wzrośnie kilka razy to deltaT na kotle zmaleje kilkukrotnie i zacznie dostarczać w górne warstwy bufora przykładowo 60-65*C zamiast 85-95*C co spowoduje zmniejszenie temp. w górnych warstwach i zacznie "przewalać" zład po raz kolejny

    Ja przyjąłem inną strategię a mianowicie zawór termostatyczny 3D pilnujący powrotu oraz wyregulowanie przepływu przez kocioł. W ten sposób przewala się zład tylko raz a wyregulowanie przepływu ilościowego przez kocioł daje mi w miarę stała temperaturę na wejściu do bufora a najlepiej jak najbliżej 95*C.


    pozdro

  12. #13012
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    a gdybys nie wyregulowal przeplywu to tez ci bedzie przewalac zład, czyli wystarczy jakas mala pompka (najlepiej z płynna reg) albo zaworek i gotowe

  13. #13013
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    stefan_ems

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    47-300
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał Okta Zobacz post
    Jeżeli do podgrzania 1000l wody o 60*C potrzeba 70kWh to aby podgrzać o 50-14=36*C potrzeba 42kWh. Jeśli proces trwał 3h to pomijając straty na ociepleniu zbiornika i rurach można przyjąć 14kW.
    ...
    pozdro
    Podziękował

  14. #13014

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokuba22 Zobacz post
    a gdybys nie wyregulowal przeplywu to tez ci bedzie przewalac zład, czyli wystarczy jakas mala pompka (najlepiej z płynna reg) albo zaworek i gotowe
    Tak już było to brane pod uwagę, aby pompa w zależności od deltaT dopasowywala przeplyw tak aby na zasilanie kotła pilnować "jakiejs" temperatury przykładowo 95*C. Taką rolę tez spełniał by zawór regulujący przepływ.
    Rozwiązania droższe niestety.

    Skoro jest już miarkownik, ktorego można ustawić tak aby pilnował tych 90-95*C +/- kilka stopni to jedyne co trzeba raz wyregulować to aby przy maksymalnej możliwej do uzyskania mocy na kotle nie zagotować wody. To z kolei czy będzie ładowany bufor dokładnie 95*C nie ma większego znaczenia ważne aby miarkownik utrzymywał ją w miarę na stałym poziomie przez 90% czasu ładowania. Pozostałe 10% to sytuacje rozpalania, odkładania do kotla etc.

    pozdro

  15. #13015
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Jutro zabieram się za docieplanie bufora bede docieplał wełną i folia ze sreberkiem z jednej strony ,ze dwie może trzy warstwy , wełna 5cm więcej chyba nie upcham bo mało miejsca,i mam pytanie za 100punktów sreberkiem oczywiście do środka czyli w strone bufora ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161104_205949.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	85,8 KB
ID:	372086  
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 04-11-2016 o 21:50

  16. #13016

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Jutro zabieram się za docieplanie bufora bede docieplał wełną i folia ze sreberkiem z jednej strony ,ze dwie może trzy warstwy , wełna 5cm więcej chyba nie upcham bo mało miejsca,i mam pytanie za 100punktów sreberkiem oczywiście do środka czyli w strone bufora ?
    Hehe Jurto dokładnie będę robił to co Ty. OCIEPLAŁ Ja owijam najpierw 10cm zwykłą wełną a potem 2cm tą ze sreberkiem zbrojonym, aby nie pyliło - to na zewnątrz.

    pozdro
    Ostatnio edytowane przez Okta ; 04-11-2016 o 22:46

  17. #13017
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    NAPRAWDĘ nie da się zrobić tego DOBRZE?!
    Musicie - watą?

    Ale...
    To Wasze jest, to owińcie nawet gazetą czy cynfolią po czekoladzie...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #13018
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    NAPRAWDĘ nie da się zrobić tego DOBRZE?!
    Musicie - watą?

    Ale...
    To Wasze jest, to owińcie nawet gazetą czy cynfolią po czekoladzie...

    Adam M.
    Wstępnie owijam wełną potem może będzie obudowa i zasypie perlitem ale problem jest taki ze mam bardzo mało miejsca od strony dwóch ścian mogę dac Max 20cm z trzeciej strony ogranicza mnie okno dam więcej to się nie otworzy. A ty Adam co byś proponował jedynie w trzech narożnikach mogę dac więcej pewnie ok.40cm.
    .Jeśli bym dał cienka warstwe wełny z folią,obudował i zasypał perlitem tak że srednia grubośc perlitu w koło wyszła by pewnie ok 30cm ponieważ w 3miejscach wyjdzie ok.20 a w narożach nawet ze 40cm to będzie ok. czy jest jakieś lepsze ocieplenie.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 05-11-2016 o 07:27

  19. #13019
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz7924

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Olawa
    Kod pocztowy
    55-200
    Posty
    67

    Domyślnie

    Gdzieś w tym wątku była dyskusja na temat zasadności stosowania dużego bufora.
    nie mogę znależć tej części dyskusji.
    kilka lat temu czytałem ten wątek i byłem zdania że im większy bufor tym lepiej. Nie każdy mógł np wstawić coś dużego do stojącej już kotłowni czy domu.
    Kilka dni temu dostałem w końcu pozwolenie na budowę- po kilku latach starań-
    i wertowanie wielu tematów na raz się zaczęło. Biorąc pod uwagę możliwości ogrzewania mojego domu, jakby samoczynnie wyłania się
    ogrzewanie kotłem na drewno lub-i- węglem. A że dom będzie stał na płycie fund. To z automatu niemalże ogrzewanie niskotemperaturowe.
    A to z kolei prawie od razu prowadzi w stronę bufora.
    Jako że dom jeszcze tylko na papierze, to mam możliwość wprowadzania wielu zmian.
    Mam możliwosć postawienia w domu bufora np. 7 tyś. litrów, i obudowanie go ścianami.
    Nawet miejsce miałby już wybrane. Konczyłby się na wysokości jętek na poddaszu.
    O ile do tej pory, czytając jak Adam mk dawał do zrozumienia że im większy tym lepszy, byłemprzekonany że im większy tym lepszy, o tyle już nie jestem przekonany czy robię dobrze chcąc tam taki buforek wsadzić.
    Chciałbym móc palić w kociołku nie wtedy kiedy muszę tylko wtedy kiedy chcę lub mam czas.
    chciałbym tam podłączyć solarki, żeby czerpać od słoneczka troszkę tego co ono nam daje.
    Jako że jestem rolnikiem i mieszkam na wsi, myślałem nawet nad kotłem na słomę, ale takim stojącym poza domem. Np. na dworze.
    Czy ktoś z Was, mając możliwość włożenia do domu takiego dużego bufora, zrobiłby to?
    Czy skończyło by się na np policzeniu zapotrzebowania na dobe i montowaniu takiego buforka żeby na tę dobę starczył?

  20. #13020
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misiowy

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    GND
    Kod pocztowy
    82-110
    Posty
    32

    Domyślnie

    dla ciepła zgromadzonego w baniaku widoczna będzie i tak tylko min grubość
    żeby sobie wyparować w kosmos
    u ciebie to ok 20cm x pole powierzchni x różnica temp
    zadbał bym o jak najlepsze U tej izolacji gdzie będzie cienka

Strona 651 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony