dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 746 z 902
Pokaż wyniki od 14.901 do 14.920 z 18028
  1. #14901
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie, miałem taki przypadek, przyspawały sie styki na jednej fazie w styczniku 3 fazowym. Ja stosuje dwa styczniki połaczone szeregowo, prawdopodobienstwo ze przyspawają sie styki dwóch styczników jednoczesnie i to na tych samych fazach jest bliskie zeru....
    U mnie grzałki są na 400V podłączone będą z 2 faz i musiały by się dwa styki zespawać. Przy zespawaniu jednego i tak nie będzie grzało.

  2. #14902
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    U mnie grzałki są na 400V podłączone będą z 2 faz i musiały by się dwa styki zespawać. Przy zespawaniu jednego i tak nie będzie grzało.
    Kazdy przypadek jest inny, ta konfiguracja jest rzadko spotykana. Najczesciej układ połaczen to gwiazda i grzałki na 230V, zespawanie jednego styku powoduje ze jedna z trzech grzałek dalej grzeje pomimo wyłaczonego stycznika.

  3. #14903
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    U mnie grzałki są na 400V podłączone będą z 2 faz i musiały by się dwa styki zespawać. Przy zespawaniu jednego i tak nie będzie grzało.
    Mozesz dac stycznik 4 polowy i kazda faze przepusc przez dwa pola szeregowo

  4. #14904
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Kazdy przypadek jest inny, ta konfiguracja jest rzadko spotykana. Najczesciej układ połaczen to gwiazda i grzałki na 230V, zespawanie jednego styku powoduje ze jedna z trzech grzałek dalej grzeje pomimo wyłaczonego stycznika.
    a gdyby grzałki dac w gwiazde i wspólne polaczenie wszystkich nie podlaczac do 0 to tez beda grzac, a przy zespawaniu 1 fazy nie bedzie, widzialem tak polaczone tylko ze grzałki musza byc o tych samych parametrach

  5. #14905

    Domyślnie

    Moje grzałki są w gwiazdę. Gdyby N zabezpieczyć bezpiecznikiem nadprądowym? Przy normalnei działających 3ch grzałkach nie powinien tam płynąć duży prąd. A jak się jakiś styk sklei (albo grzałka zepsuje) to prąd się pojawi.
    Sam moment załączania/rozłączania spowoduje jakiś krótkotrwały prąd - więc bezpiecznik zwłoczny jakiś.

    Sprawdziłoby się?

  6. #14906
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Ciekawe rozwiazanie, trzeba by potestowac.

  7. #14907

    Domyślnie

    Witajcie,
    Pytanie o rozmieszczenie króćców bufora. Wpakowałem bufor w narożnik kotłowni i urodził się pomysł z wspawaniem króćców CO (w załączniku na zielono) w tej samej płaszczyźnie co zasilanie i powrót kotła tylko na różnych wysokościach. Zasilanie wyżej, powrót niżej niż obecne króćce. Szperam od rana w wątku ale nie mogę doszukać się odpowiedzi stąd pytanie do Was czy nie zakłóci taki układ uwarstwiania się zładu. Przeglądając też gotowce na stronach www zauważyłem że spora część rozwiązań zasilania CO wychodzi w szczycie bufora a powrót z możliwie najniższego punktu zbiornika. Co do króćca na wyjściu na CO chciałbym zachować poduszkę ciepła na CWU ale powrót do kotła mógłbym wspawać jak najniżej o ile rozwiązanie taki jest uzasadnione
    Dzięki wszystkim za cenne rady.
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	delete.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	8,6 KB
ID:	400502  
    Attached Files
    Ostatnio edytowane przez pieciornik ; 09-11-2017 o 11:45

  8. #14908

    Domyślnie

    Ja aby zachować ciepłą wodę jako priorytet dla cwu mam wspawane dwa króćce do wyjścia na co jeden u góry bufora drugi na wysokości 3/4 bufora. Jak chce mieć priorytet cwu to pobieram z dolnego jak nie to z górnego. Te dwa króćce zespolone zaworem trójdrożnym (przełączam na to co chcę). Powrót do kotła mam na wysokości wejścia do kotła.

    Ja w swoim buforku od 24 dni nie rozpalałem w kotle a w domku ciepło 23 stopnie. Zamiast kociołka grzeje przeróbka z klimy na pompę ciepła koszt prądu za 24 dni to 106,64 zł.
    Ostatnio edytowane przez kudlaty69 ; 09-11-2017 o 12:05

  9. #14909

    Domyślnie

    @kudlaty69 masz gdzieś tą DiY-PC opisaną? Poczytałbym.

  10. #14910

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    @kudlaty69 masz gdzieś tą DiY-PC opisaną? Poczytałbym.
    Poczytaj tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2532726.html.

  11. #14911

    Domyślnie

    witam

    I ja powoli składam moje klocki. Oto co już "zdjełałem"

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bufor.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	26,6 KB
ID:	400680
    Rura która bedzie buforem

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bufor1.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	24,0 KB
ID:	400681

    Ta sama rura inne ujęcie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wnetrze.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	23,4 KB
ID:	400682

    Wnętrze, widok z góry bufora

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	solarna.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	21,9 KB
ID:	400683

    Wymiennik "solarny"

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cwu.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	32,6 KB
ID:	400684

    CWU
    Ostatnio edytowane przez Egon2000 ; 10-11-2017 o 23:09

  12. #14912

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cwu zageszczenia.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	39,0 KB
ID:	400685

    CWU zageszczenie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lejek.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	28,1 KB
ID:	400686

    Lejek

  13. #14913

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lejek wnetrze.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	27,1 KB
ID:	400687

    Lejek od srodka, widok z góry.
    Pytanie, czy nie za mało tych nacięć?
    Rura lejka może być dłuższa o 0,5m
    Ostatnio edytowane przez Egon2000 ; 10-11-2017 o 23:11

  14. #14914

    Domyślnie

    Mam pytanie do bardziej doświadczonych. już po wykonaniu węzownicy solarnej "zdobyłem" wymiennik ciepła karbowany chyba miedziany lub pochodny.
    Jak na zdjęciach

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	40,4 KB
ID:	400688
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	34,9 KB
ID:	400689
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	28,9 KB
ID:	400690
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	33,0 KB
ID:	400691

    W cenie złomu zdobyłem też nieużywaną spreżarke Copeland scroll ZR36K3-PFJ-522 na bazie której chce zrobić pompe ciepła do ogrzewania CWU i ewentualnie do dogrzewania domu. Dane spreżarki to 17,3A V[m3/h] 8,66 moc pobierana 2700W 3HP i moc (chyba chłodnicza) 8790 W 7,2/54,5 C

    Czy wspomniana węzownica (długość około 9,3m) z moich obliczeń około 1,5 m2 nada sie jako skraplacz? Ową wężownice chciałbym zamontować wewnątrz bufora ale mam wątpliwości.

    Jeśli użyje wymiennik solarny z lejkiem, założe "toto" na rure lejka wtedy karbowana wężonica będzie konczyć się w połowie buffora.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2a.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	51,3 KB
ID:	400692

  15. #14915

    Domyślnie

    Mój bufor bedzie miał 2,04 m wysokości, średnica 0,88m tak że sporo tej wody jeszcze będzie nad tą węzownicą. Mniej więcej będzie to wygłądało tak (czarny kolor:solarna, zielony planowany skraplacz PC)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wezownice.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	15,2 KB
ID:	400693

    Ogrzewanie jak na razie planuje elektryczne w 2 taryfie. Miałem w planach dodatkowo kominek z płaszczem ale powoli "lecze sie" z tego pomysłu. Jakieś solary w przyszłości też planuje. Wejść i wyjśc do bufora już narobiłem z nadmiaram to dodatkowe 2 dziury róznicy nie robią.
    Czy może lepiej zamontować wężownice na zewnątrz bufora ale czy wtedy zadziała to na grawitacji?
    Naczytałem się w internetach tyle, że mi głowa pęka a odpowiedzi brak. Co znalazłem to, że 1m2 wymiennika przypada na 10kW ale czy to chłodzenie czy grzanie to nie wiem. W innym miejscu napisali, że skraplacz ma odpowiadać mocy spręzarki i parownika.
    Moim parownikiem ma być takie troche nietypowe cośik. Znaczy parownik normalny ale odbiór zimna z parownika nieco nietypowy. Mam zbiornik na deszczówke 7m3 i tam planuje wcisnąć ja największy wymiennik cipła glikol-woda gdzie glikol z parownika będzie sie podgrzewał (takie mini "grzanie lodem" ) a dalej na wymiennik glikol-powetrze na który będzie "wypadało" powietrze wywiewne z domu po przejściu przez rekuperator. Jeśli to będzie za mało dołoże gdzieś dodatkowy wymiennik glikol-powietrze zasilany/podgrzewany powietrzem atmosferycznym.
    Czy ktoś ma coś podobnego?
    Czy to ma sens?
    Ostatnio edytowane przez Egon2000 ; 11-11-2017 o 00:10

  16. #14916
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Sens to będzie miało, jak pospinasz to w jedną całość.
    Zacznij od ZAPOMNIENIA o skalo Celsiusa!
    Przejdź na Kelviny to od razu zobaczysz, że 270 czy 290 stopni ciepła to różnica niewielka.
    W pełni możliwa do osiągnięcia.

    Każdy sposób kompresji ciepła niskotemperaturowego do wysokotemperaturowego ma sens techniczny.
    Z ekonomicznym jest już różnie...
    Ale jak masz gdzie, masz z czego i łapy masz "nie lewe" to uzyskany efekt może być bardzo zadowalający.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #14917

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Sens to będzie miało, jak pospinasz to w jedną całość.
    ............
    Ale jak masz gdzie, masz z czego i łapy masz "nie lewe" to uzyskany efekt może być bardzo zadowalający.

    Adam M.
    Dziękuje za odpowiedź.

    Reasumując - pakować te karbowaną wężownice do środka baniaka?

    W domu mam pod całą częścią mieszkalną dużą piwnice, tak że mam gdzie to poskładać i zainstalować.
    Mam czas, mam z czego no i chyba łapy nie lewe. Czego nie umiem do się doucze.
    Co do projektu pompy cipła to już od jakiegoś czasu "operuje" w Kelwinach.

  18. #14918

    Domyślnie

    Ta wężownica to brudna chyba od wody na skraplacz nie nada się. Tu musi być czysto jak na stole do operacji.

  19. #14919
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Brudne da się oczyścić...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #14920
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Serwer007

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    17

    Domyślnie

    witam wszystkich forumowiczów

    lada dzień będę właścicielem domu w stanie surowym i powoli ogarniam cały temat z ogrzewanie.
    Generalnie nastawiłem się na ogrzewanie podłogowe i kocioł MPM ds 19 KW na palowo stałe
    Konieczny i jednocześnie bardzo przydatny jest buforek, którego planowałem wykonać sam, jednak kolega walcujący mi blache wyręczy mnie w spawaniu bo robi to z zamkniętymi oczami. W mojej kwestii pozostanie dospawanie króćców. Oczywiście bufor będzie z otwieranym wiekiem i wężownicą z blachy karbowanej INOX 316, myślę że jest to najlepsze rozwiązanie. ( ogrzewanie przepływowe).

    Zastanawiam się czy jest sens malowanie bufora od wewnątrz jakąś farbą....jeśli tak to może mi polecicie jakiś produkt, będę wdzięczny.

Strona 746 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony