dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 80 z 902
Pokaż wyniki od 1.581 do 1.600 z 18028
  1. #1581
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Swoją szosą ... dobrze że to na Ciebie popadło bo przynajmniej wiadomo, że problem zostanie rozwikłany do końca i opisany na forum, trzymam kciuki!!!

    Ale jedno można już ustalić: czy jest problem z ładowanie bufora czy problem z zadużym zapotrzebowaniem budynku. Z tego co czytam to chyba z ładowaniem bo odbiór masz pod kontrolą.

    Przy okazji czym pomalowałeś rurę na bufor w środku ?

  2. #1582
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał manieq82
    może nie wsypuj od razu całej porcji węgla tylko dawkuj
    To już prawie etat palacza.
    Brdzie trzeba chyba TV przenieś do kotłowni
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  3. #1583
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Kocioł z dolnym spalanie z deklarowana sprawnością 80 %.
    Junkers Supraclass S 20 KW !

    W takim kotle to czy wsypiesz 20 kg czy 10 nie ma znaczenia, w górniaku to co innego
    Odbiór jest sterowany pogodówką, żadnych dodatkowych wymienników itp.

    No chyba że źle liczę energie zmagazynowaną w buforze ? Ale to raczej odpada !

    Ale coś jest z tą sprawnością nie tak bo próbowałem wielu paliw i zawsze jest tak z 60 % !!!

  4. #1584
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Czyli poważniejsza zagwozdka
    A tak Ci życzyłem żeby się okazało że to wina opalu, który w końcu musi się skończyć.
    Zawsze by była szansa że następna partia będzie lepsza
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  5. #1585
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Dobra, mając brykiet o wartości opałowej 20 MJ/kg i sprawność spalania 80 % ile energii możemy wyprodukować ? Do jakiej temp. zagrzać bufor mając worek 20 kg ?

  6. #1586
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Policzmy:
    20kg x 20MJ/kg daje 400MJ =111,12 kWh
    Przy sprawności 80% to 88,89 kWh
    To powinno wystarczyć na podgrzanie wody o 76 st.
    Jeśli ładujesz bufor od temperatury 20 st to powinieneś osiągnąć 95 st, przy założeniu że w tym czasie nie następuje żaden odbiór ciepła.
    Wiec jest to wartość teoretyczna, od której trzeba odjąć energie jaka została zużyta w trakcie palenia na ogrzewanie i CWU.

    Teraz musiałbyś przeliczyć sobie z zapotrzebowania ciepła budynku, ile w czasie palenia idzie na jego potrzeby.
    To co Ci zostanie to energia jaka doszła do bufora i została w nim zmagazynowana.
    Dopiero teraz wartość tej energii przeliczyć na st.

    Chyba niczego nie pominąłem. IMHO
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  7. #1587
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63
    Teraz musiałbyś przeliczyć sobie z zapotrzebowania ciepła budynku, ile w czasie palenia idzie na jego potrzeby.
    To co Ci zostanie to energia jaka doszła do bufora i została w nim zmagazynowana.
    Dopiero teraz wartość tej energii przeliczyć na st.

    Chyba niczego nie pominąłem. IMHO
    Zamknąć c.w.u i c.o. n na czas ładowania bufora - nie powinno to jakoś znacząco wychłodzić domu, a pomiar będzie pewny. Po naładowaniu sprawdzić jak szybko "ubywa" temp. przy rozładowywaniu ogrzewaniem, może nie w tym samym cyklu żeby przestój na czas ładowania nie zafałszował poboru energii. Albo co bardziej kosztowne sprawdzić ile prądu wciągnie bufor podczas ładowania grzałkami i ile wciąga dom przy utrzymania stałej temp. bufora. O ile są grzałki w buforze.

    Jeszcze jedno: na ile wystarcza Ci bufor licząc od zakończenia ładowania i o ile spada wtedy temp ?

  8. #1588
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Trzeba będzie poważnie podejść do tematu pompy ciepła albo wysuszyć dom, dołożyć wełny w strop i grzać prądem bo węgiel się po prostu w domu energooszczędnym nie opłaca.

    Ot cała nauka z mojego przypadku

  9. #1589
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jak się węgiel nie opłaca to wniosek ze słabo zamienia się w energię cieplną. Ja próbowałem na prądzie budowlanym wpompować trochę ciepłą za pomocą grzałki w posadzkę. Po dwóch dniach "pomiarów" stwierdziłem ze mnie na to nie stać. NJerzy tłoczy ciepło kominkiem i jemu wychodzi ze albo ma drzewo za suche albo dom za dobrze ocieplony

  10. #1590

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teves
    Jak się węgiel nie opłaca to wniosek ze słabo zamienia się w energię cieplną. Ja próbowałem na prądzie budowlanym wpompować trochę ciepłą za pomocą grzałki w posadzkę. Po dwóch dniach "pomiarów" stwierdziłem ze mnie na to nie stać. NJerzy tłoczy ciepło kominkiem i jemu wychodzi ze albo ma drzewo za suche albo dom za dobrze ocieplony
    Ja tez w ostatnim czasie testuje moja nowa podlogowke, bufor, kominek z PW no i kospelka 12kW. Przez ostatnie 4 doby ogrzewam wylacznie pradem (poki co w I taryfie) - zuzylem ok 480kWh z tym, ze pierwsze 150-160 poszlo na podgrzanie wnetrza z 15 do 20. Poki co utrzymuje temperatury rzedu 20st wew, przy -5 na zew. Wychodzi wiec srednia 120kWh / dobe przy obecnych temperaturach i jeszcze sporych mostkach, tymczasowych drzwiach, wieeelka szpara pod drzwiami garazowymi etc. Czyli ok 5kW mocy. W teorii przy takich temperaturach powinien wiec mi wystarczyc sam piec elektryczny grzany wylacznie w II taryfie. Przy wiekszych mrozach bede sie dogrzewal kominkiem.

    120kWh * 30 dni = 3600kWh * 0,21 (vattenfall slask w II taryfie) = 750 pln / m-c. Czy to duzo? I tak i nie Biorac pod uwage te wspomniane przezemnie poki co niedoskonalosci oraz fakt, ze to dopiero pierwszy sezon, praktycznie pierwsze dwa tygodnie grzania oraz fakt, ze wedlug OZC grudzien / styczen sa najdrozszymi miesiacami do ogrzewania - to mysle, ze nie jest tak zle
    pozdr.

  11. #1591
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teves
    Przy okazji czym pomalowałeś rurę na bufor w środku ?
    Podkład antykorozyjny reaktywny corizon, moja rura była cała w rdzy od środka, wcześniej tą rdzę mi gość porządnie wyczyścił kątówką z czyścidłem !

  12. #1592

    Domyślnie

    Sprawność 80% może i jest
    ale przy codziennym gaszeniu i rozpalaniu kotła należy wziąść pod uwage straty na rozruch i wygaszanie tzn paliwo jeszcze się w kotle dopala ale już nie osiąga zadanej temp np75st więc ciepła nie przekazuje ale przy niższej temp byłoby jeszcze odbierane [/i]

  13. #1593
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Kocioł z dolnym spalanie z deklarowana sprawnością 80 %.
    Junkers Supraclass S 20 KW !

    W takim kotle to czy wsypiesz 20 kg czy 10 nie ma znaczenia, w górniaku to co innego
    Odbiór jest sterowany pogodówką, żadnych dodatkowych wymienników itp.

    No chyba że źle liczę energie zmagazynowaną w buforze ? Ale to raczej odpada !

    Ale coś jest z tą sprawnością nie tak bo próbowałem wielu paliw i zawsze jest tak z 60 % !!!
    Nigdzie nie znalazłem schematu.
    Z opisu,który zamieściłeś nie wiele rozumiem."sterowany pogodówką"
    Załadujesz piec,podpalisz węgiel i co dalej?
    Ile godzin trwa spalanie i co ten piec ogrzewa?

  14. #1594
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    No to po kolei.
    Wsypuję węgiel do kotła.
    Rozpalam go i palę tak długo aż bufor w całości osiągnie 80-90 C, resztki żaru jeszcze dogrzewają do ponad 90 C.
    Ogrzewam tylko ten bufor. Bez dodatkowego wymiennika !
    Czas palenia to 4 godziny i w tym czasie spalam te 20 kg węgla.
    Podczas ładowania bufora nie ma żadnej automatyki, tylko pompa obiegowa sterowana termostatem.

    Pogodowo to Ja rozładowuję !!!

  15. #1595
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał minijack
    Sprawność 80% może i jest
    ale przy codziennym gaszeniu i rozpalaniu kotła należy wziąść pod uwage straty na rozruch i wygaszanie tzn paliwo jeszcze się w kotle dopala ale już nie osiąga zadanej temp np75st więc ciepła nie przekazuje ale przy niższej temp byłoby jeszcze odbierane [/i]
    Wiadomo ze najwyższą sprawność będzie miała PC glikol - woda z DZ pionowym,
    a zaraz po tym PC woda - woda.
    W ogóle PC będzie tu liderem obojętnie w jakich wariantach DZ.
    Prąd ma sprawność teoretyczną 100%, ale najwyższe koszty eksploatacyjne.
    Na plus przemawia tania instalacja (szczególnie przy grzaniu zdecentralizowanym), i bardzo łatwe sterowanie. Praktycznie bezobsługowe.
    Wszystkie inne źródła ciepła, tańsze w eksploatacji maja już niższą sprawność teoretyczną.
    No może za wyjątkiem kondensatów, ale nie każdy chce, lub ma możliwość być podłączony do rury gazowej.
    Przy ogrzewaniu PC, i braku innych źródeł trzeba się poważnie zastanowić na zasadnością posiadania bufora, który z założenia ma gromadzić energię na "potem"i pozwalać na odbiór nadwyżek przy grzaniu kotłem CO lub kominkiem.
    W przypadku PC w zupełności wystarcza zasobnik CWU.
    Najlepiej żeby układ ogrzewczy miał taką akumulacyjność żeby można bylo korzystać z dobrodziejstwa taryfy G12, i a zasobnik CWU taką objętości żeby zapewnić dostęp do cieplej wody tylko przy ładowaniu w II taryfie.

    Alu tu nam wychodzi już zupełnie inny system grzewczy.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  16. #1596
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Nie żebym narzekał bo i tak jest super, gdyby nie bufor miałbym zawsze zimno bo w ciągu dnia 11-12 godzin nikogo nie ma w domu !
    Zapotrzebowanie chwilowe sięga 1500 -1800 W póki co a czym mógłbym takie straty uzupełniać stale bez katowania nawet najmniejszego kotła CO ?
    Z instalacji jestem bardzo zadowolony, jak zużyje 1,5 tony węgla to też tragedii nie będzie.

    Za rok będę mógł się wypowiedzieć konkretniej,jak chałupa wyschnie

  17. #1597
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    bo węgiel się po prostu w domu energooszczędnym nie opłaca.
    Cytat Napisał Piczman
    Nie żebym narzekał bo i tak jest super ...
    Z instalacji jestem bardzo zadowolony, jak zużyje 1,5 tony węgla to też tragedii nie będzie...
    W miarę upływu czasu Twój poziom optymizmu pnie się szybko w górę
    I tak trzymać
    1,5 tony na sezon? To przecież bardzo dobry wynik.
    "Normalne" domy łykają tak bliżej 5 ton
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  18. #1598
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    No to po kolei.
    To jest" dolniak",więc pali się od dołu i płomień wchodzi do kanału i wędruje do góry.W tym kanale gazy powinny się dopalić i efektem tego powinno być ok 800*C.Schładzanie spalin powinno być dopiero po wyjściu z tego kanału.
    Jaką temperaturę osiągasz w tym kanale?
    Czy jest możliwość podglądu?

  19. #1599
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar langerob25
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    1.017
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    No to po kolei.

    Czas palenia to 4 godziny i w tym czasie spalam te 20 kg węgla.
    Te 20 kilo to codziennie ,czy co 2 dni?Bo jak codziennie to nijak mi te 1,5 tony nie pasują
    Dziennik budowy
    Komentarze
    gg 7903978
    Sprzedam reku

  20. #1600
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    To jak to jest z zasadnością bufora do pompy ciepła? ma to sens czy lepiej sama pompa na żywioł puszczona w instalację podłogową ? pozdr adam

Strona 80 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony