dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Horas91

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Tarnow
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    46

    Domyślnie Stopniowe modernizowanie kotlowni

    Czesc,

    dom jest obecnie ogrzewany olejem, pomimo docieplenia - potrzebuje okolo 20000 KWh rocznie.
    Etapy modernizacji ktore mi pozostaly to:
    --> Docieplenie stropu piwnicy
    --> ocieplenie scian piwnicy

    W innym watku opisuje moja walke z uciekajacymi KWh...

    Dostalem kilka ofert na wymiane pieca olejowego. Oferty te oscyluja w przedziale 28000 - 36000€ z reguly proponuje sie mi zastapienie oleju pompa ciepla powietrzna.
    Oferta na pompe gruntowa to okolo 80000€

    Zastanawiam sie nad stopniowym modernizowaniem kotlowni:

    Krok 1.
    Dolozenie do obecnego pieca bufora 800 litrow - Piec ma 27 KWh mocy, bufor powinien pozwolic mu grzac bez taktowania

    Krok 2.
    Przylaczenie do bufora pompy ciepla (domyslnie, ogrzewanie CWU oraz dostarczenie ciepla w miesiacach przejsciowych Wrzesien - Pazdziernik, Marzec - Kwiecien) w zimnych miesiacach dalej bede grzal olejem

    Krok 3.
    Zastapienie pieca na olej, piecem na pelet.

    Ma to sens czy wpakuje sie tylko w koszta? Poszedl bym tylko w pompe ciepla, ale PV u mnie nie ma za wiele sensu, bo dom stoi w lesie a i 20000 KWh mnie nie przekonuje... Przy COP=3

    Byc moze moj 24 letni piec, jest juz slaby i wiecej KWh puszcza w komin anizeli przeznacza na cieplo...

    Zaprawszam uzytkownikow do dyskusji

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    jak masz budżet na PC solankową (gruntową) to warto w nią zainwestować (spokojnie możesz wtedy rezygnowac z drugiego źródła ciepła). Jak masz się pchać w PC powietrzną i kociol na pellet, to lepiej droższy (bardziej zautomatyzowany) pelleciak i olać PC powietrzną.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Horas91

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Tarnow
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    jak masz budżet na PC solankową (gruntową) to warto w nią zainwestować (spokojnie możesz wtedy rezygnowac z drugiego źródła ciepła). Jak masz się pchać w PC powietrzną i kociol na pellet, to lepiej droższy (bardziej zautomatyzowany) pelleciak i olać PC powietrzną.

    Budzetu nie mam Dom dopiero co kupilem - wyremontowany jest tak moze w 1/3 ale kasa juz pusta. Reszta ma byc remontowana w miare moizliwosci pokoj po pokoju.

    Pompy solankowej w ogole nie rozpatrywalem. Zreszta pomimo docieplenia - zuzywam okolo 20000 KWh i boje sie, ze na kazdej pompie poplyne...
    Peleciak mialby byc ze zbiornikiem pojemonsci okolo 5 Ton - tak aby napelniac go tylko 1 raz w roku oraz z calym systemem pneumatycznym - tak aby piec byl jak najmniej obslugowy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony